Show Current Season

Group 1


Group 2


Group 3



 






 


The registered race name for this race is: - BRC BTC CUP
           
2017 1 Darley Kingsford-Smith Cup 1300 Eagle Farm Clearly Innocent
2016 1 Ubet Btc Cup 1200 Doomben Malaguerra
2015 1 Btc Cup 1200 Doomben Hot Snitzel
2014 1 Bundaberg Distilling Btc Cup 1200 Doomben Famous Seamus
2013 1 B'berg Distilling Co. Btc Cup 1200 Eagle Farm Your Song
2012 1 Bundaberg Dist. Co. B T C Cup 1200 Doomben Sea Siren
2011 1 Bundaberg Distilling B T C Cup 1200 Doomben Black Caviar
2010 1 Bundy Red Rum B.T.C. Cup 1200 Doomben Albert The Fat
2009 1 Jacob's Ck Sparkling B.T.C Cup 1200 DOOMBEN DUPORTH
2008 1 B T C Cup 1200 DOOMBEN APACHE CAT
2007 1 B T C Cup 1200 DOOMBEN BENTLEY BISCUIT
2006 1 B.T.C. Cup 1200 DOOMBEN GEE I JANE
2005 2 B.T.C. Cup 1200 DOOMBEN SPARK OF LIFE
2004 2 B.T.C. Cup 1200 DOOMBEN THORN PARK
2003 2 Wyndham Estate Cup 1200 DOOMBEN FALVELON
2002 2 B.T.C. Cup 1200 DOOMBEN LORD ESSEX
2001 2 Carlton Draught Cup 1200 DOOMBEN FRITZ
2000 2 Carlton Cup 1200 DOOMBEN FALVELON
1999 2 Carlton Cup 1200 DOOMBEN STAGING
1998 2 Carlton Cup 1200 DOOMBEN GENERAL NEDIYM
1997 2 Foster's Cup 1200 DOOMBEN ACCOMPLICE
1996 2 Foster's Cup 1200 DOOMBEN CHIEF DE BEERS
1995 2 Foster's Cup 1200 DOOMBEN SEAWINNE
1994 2 Robins Kitchen Cup 1200 DOOMBEN BUCK'S PRIDE
1993 2 Robins Kitchen Cup 1200 DOOMBEN BUCK'S PRIDE
1992 2 Robins Kitchen Cup 1200 DOOMBEN BARROSA BOY
1991 2 Robins Kitchen Cup 1200 DOOMBEN ST. JUDE
1990 2 Tourist Minister's Cup 1350 DOOMBEN GYPSY ROGUE
1989 2 Tourist Minister's Cup 1350 DOOMBEN HIGH REGARD
1988 2 Tourist Minister's Cup 1350 DOOMBEN COOL REPORT
1987 2 Tourist Ministers Cup 1350 DOOMBEN BROAD REACH
1986 3 Tourist Minister's Cup 1350 DOOMBEN GOLDORME
1985 3 Tourist Minister's Cup 1350 DOOMBEN SPORTS RULER
1984 3 Stefan Sprint 1350 DOOMBEN MR. ILLUSION
1983 3 Power Hotels Quality 1350 DOOMBEN STRAWBERRY ROAD

  Group 1   Group 2   Group 3   Listed

 
Race Track Date Winner Sire x Dam Trainer Jockey
P.B. Lawrence Stakes Caulfield Aug 19 Hartnell (GB) Authorized x Debonnaire (GB) James Cummings Craig Williams
Silver Shadow Stakes Randwick Aug 19 Formality Fastnet Rock x Jolie's Shinju (JPN) D and B Hayes and T Dabernig K McEvoy
Bob Ingham Warwick Stakes Randwick Aug 19 Winx Street Cry x Vegas Showgirl (NZ) C J Waller J Bowman
Lisa Chittick Foxbridge Plate Te Rapa Aug 19 Underthemoonlight (NZ) El Hermano x Midnight Dip (NZ) Ms K McQuade C E Lammas
Chairman's Trophy Singapore Aug 6 Forever Young (USA) Run Away And Hide x Best Of Memories (USA) C T Kuah R Woodworth
Missile Stakes Randwick Aug 5 Invincible Gem I Am Invincible x Diamond Day K A Lees C W Brown
Winslow Group Quezette Stakes Caulfield Aug 19 Crown Witness Star Witness x Noble Heir (SAF) S J Webb B Melham
Ks Environmental Vain Stakes Caulfield Aug 19 Jukebox Snitzel x Jestatune C Maher Craig Williams
David R Coles Am Spring Stakes Morphettville Aug 19 Mio Dio God's Own x Hageabi Will Clarken Todd Pannell
Suttons Show County Qlty Randwick Aug 19 Deploy Fastnet Rock x Crimson Reign G A Ryan B Avdulla
Alpha Flight Servs Up & Coming Randwick Aug 19 Dracarys Snitzel x Nocturnelle P and P Snowden A Adkins
Sydney Markets Toy Show Qlty Randwick Aug 19 Sweet Redemption Snitzel x Redeeming Lass G Waterhouse and A Bott A Hyeronimus
Aurie's Star Hcp Flemington Aug 12 Hey Doc Duporth x Heyington Honey Tony McEvoy L Currie
Bletchingly Stakes Sandown-Lakeside Aug 6 Ability Reward For Effort x Paeroa R W Smerdon D Dunn
Garden City Trophy Singapore Aug 6 Faaltless Faltaat x Circus Dance (NZ) S Baertschiger M F Poon
Estar 120th Winter Cup Riccarton Park Aug 5 Nashville (NZ) Darci Brahma x Royal Kiss (IRE) A and H Bull K J Cowan
Regal Roller Stakes Caulfield Aug 19 Vega Magic Lope De Vega x Admirable D and B Hayes and T Dabernig D Oliver
Belmont Newmarket Belmont Park Aug 12 Meteoroid Northern Meteor x Benatar Simon Miller Joseph Azzopardi
Rosebud Qlty Rosehill Aug 12 Menari Snitzel x Isurava G A Ryan J Parr