Show Current Season

Group 1


Group 2


Group 3



 






 


The registered race name for this race is: - ATC HE Tancred Stakes
           
2017 1 The Bmw 2400 Rosehill Jameka
2016 1 The Bmw 2400 Rosehill Preferment
2015 1 The Bmw 2400 Rosehill Hartnell
2014 1 The Bmw 2400 Rosehill Silent Achiever
2013 1 The Bmw 2400 Rosehill Fiveandahalfstar
2012 1 The BMW 2400 Rosehill Manighar
2011 1 The B M W 2400 Rosehill Cedarberg
2010 1 The B M W 2400 Rosehill Littorio
2009 1 The B M W 2400 ROSEHILL FIUMICINO
2008 1 The B M W 2400 ROSEHILL TUESDAY JOY
2007 1 The B M W 2400 ROSEHILL BLUTIGEROO
2006 1 The B M W 2400 ROSEHILL EREMEIN
2005 1 The B M W 2400 ROSEHILL MAKYBE DIVA
2004 1 The B M W 2400 ROSEHILL GRAND ZULU
2003 1 The B M W 2400 ROSEHILL FREEMASON
2002 1 The B M W 2400 ROSEHILL ETHEREAL
2001 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL CURATA STORM
2000 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL TIE THE KNOT
1999 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL TIE THE KNOT
1998 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL MIGHT AND POWER
1997 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL OCTAGONAL
1996 1 Mercedes Classic 2400 ROSEHILL OCTAGONAL
1995 1 The B M W 2400 ROSEHILL STONY BAY
1994 1 The B M W 2400 ROSEHILL MILTAK
1993 1 The B M W 2400 ROSEHILL KAAPTIVE EDITION
1992 1 The BMW 2400 ROSEHILL HEROICITY
1991 1 The B M W 2400 ROSEHILL DR. GRACE
1990 1 The B M W 2400 ROSEHILL SYDESTON
1989 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL OUR POETIC PRINCE
1988 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL BEAU ZAM
1987 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL MYOCARD
1986 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL BONECRUSHER
1985 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL ALIBHAI
1984 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL HAYAI
1983 1 Tancred Stks 2400 ROSEHILL TRISSARO

  Group 1   Group 2   Group 3   Listed

 
Race Track Date Winner Sire x Dam Trainer Jockey
Windsor Park Horlicks Plate Hastings Sep 23 Gingernuts (NZ) Iffraaj x Double Elle (NZ) S Autridge and J Richards O P Bosson
De Bortoli Wines Golden Rose Rosehill Sep 23 Trapeze Artist Snitzel x Treppes G A Ryan T Angland
Pfd Food Serv.Makybe Diva Stks Flemington Sep 16 Humidor (NZ) Teofilo x Zalika (NZ) D K Weir Damian Lane
Colgate Optic White Stakes Randwick Sep 16 Winx Street Cry x Vegas Showgirl (NZ) C J Waller J Bowman
Nz Bloodstock Memsie Stakes Caulfield Sep 2 Vega Magic Lope De Vega x Admirable D and B Hayes and T Dabernig Craig Williams
Tarzino Trophy Hastings Sep 2 Close Up (NZ) Shinko King x Regelle (NZ) Ms S Hale G L Cooksley
Golden Pendant Rosehill Sep 23 Daysee Doom Domesday x See A Victory R J Quinton A Adkins
Schweppes Shannon Stakes Rosehill Sep 23 Washington Heights Commands x Demanding G A Ryan K McEvoy
Danehill Stakes Flemington Sep 16 Catchy Fastnet Rock x Cats Whisker D and B Hayes and T Dabernig Regan Bayliss
Bobbie Lewis Qlty Flemington Sep 16 Redkirk Warrior (GB) Notnowcato x Flag (GB) D and B Hayes and T Dabernig Regan Bayliss
Let's Elope Stakes Flemington Sep 16 Sword Of Light New Approach x Joyeuse M Ellerton and S Zahra Damian Lane
McGrath E/A Tea Rose Stakes Randwick Sep 16 Alizee Sepoy x Essaouira James Cummings G Schofield
Furniture Shorts Randwick Sep 16 Redzel Snitzel x Millrich P and P Snowden J Bowman
Dato' Tan Chin Nam Stakes Moonee Valley Sep 9 Bonneval (NZ) Makfi x Imposingly M Baker and A Forsman Damian Lane
Mitty's McEwen Stakes Moonee Valley Sep 9 Russian Revolution Snitzel x Ballet D'Amour (USA) P and P Snowden M Zahra
Theo Marks Stakes Rosehill Sep 9 Deploy Fastnet Rock x Crimson Reign G A Ryan J Parr
Kari Stan Fox Stakes Rosehill Sep 9 Gold Standard Sebring x Coniston Gem G Waterhouse and A Bott J Parr
The Run To The Rose Rosehill Sep 9 Menari Snitzel x Isurava G A Ryan J Parr
Furious Stakes Randwick Sep 2 Formality Fastnet Rock x Jolie's Shinju (JPN) D and B Hayes and T Dabernig K McEvoy
Tattersalls Club Tramway Stks Randwick Sep 2 Happy Clapper Teofilo x Busking Patrick Webster Josh Adams
Tatts Club Chelmsford Stakes Randwick Sep 2 Winx Street Cry x Vegas Showgirl (NZ) C J Waller J Bowman
P.B. Lawrence Stakes Caulfield Aug 19 Hartnell (GB) Authorized x Debonnaire (GB) James Cummings Craig Williams
Silver Shadow Stakes Randwick Aug 19 Formality Fastnet Rock x Jolie's Shinju (JPN) D and B Hayes and T Dabernig K McEvoy
Bob Ingham Warwick Stakes Randwick Aug 19 Winx Street Cry x Vegas Showgirl (NZ) C J Waller J Bowman
Lisa Chittick Foxbridge Plate Te Rapa Aug 19 Underthemoonlight (NZ) El Hermano x Midnight Dip (NZ) Ms K McQuade C E Lammas
Chairman's Trophy Singapore Aug 6 Forever Young (USA) Run Away And Hide x Best Of Memories (USA) C T Kuah R Woodworth
Missile Stakes Randwick Aug 5 Invincible Gem I Am Invincible x Diamond Day K A Lees C W Brown
East Malvern Mrc Found. Cup Caulfield Sep 23 Harlem (GB) Champs Elysees x Casual (GB) D and B Hayes and T Dabernig D Dunn
Ladbrokes Odds Boost Stakes Caulfield Sep 23 Savanna Amour Love Conquers All x Savanna La Mar (NZ) Chris Meagher B Rawiller
Hawkes Bay Breeders Gold Trail Hastings Sep 23 Dijon Bleu (NZ) Burgundy x Pristino Ms L Latta V A Colgan
James Boag's Gloaming Stakes Rosehill Sep 23 Ace High High Chaparral x Come Sunday David Payne T Angland
Colin Stephen Qlty Rosehill Sep 23 Auvray (FR) Le Havre x Ameyrah (IRE) R A Freedman G Schofield
Committee's Prize Singapore Sep 17 Twickenham Artie Schiller x Lady Migaloo S Gray C C Wong
Marton Mile Awapuni Sep 16 Dolcetto (NZ) Per Incanto x Our Shiraz (NZ) Ms S Kay S T Collett
Bill Ritchie Hcp Randwick Sep 16 Comin' Through Fastnet Rock x Mica's Pride C J Waller M J Walker
Kingston Town Stakes Randwick Sep 16 Libran (IRE) Lawman x True Crystal (IRE) C J Waller G Schofield
Breeders Stks Ruakaka Sep 16 Prom Queen (NZ) Super Easy x Finishing School K and L Rae and K Williams-Tuhoro A B Collett
Nbn News Njc Spring Stakes Newcastle Sep 15 Astoria Medaglia D'Oro x Segue James Cummings T Angland
XXXX Gold Newcastle Gold Cup Newcastle Sep 15 Broadside (NZ) Raise The Flag x Anam Cara (NZ) G Waterhouse and A Bott Tim Clark
Australian Bloodstock Cameron Newcastle Sep 15 Got Unders Southern Image x Frantoio Jay Hopkins Tim Clark
Yarraman Park Tibbie Stakes Newcastle Sep 15 Zanbagh Bernardini x Wild Iris John Thompson J Bowman
Jumbo Jet Trophy Singapore Sep 10 Countofmontecristo (NZ) Echoes Of Heaven x Replicate (NZ) M Clements Alan Munro
Irresistible Pools Sheraco Rosehill Sep 9 Ravi Redoute's Choice x Mambo In Freeport (USA) P and P Snowden K McEvoy
H.D.F. McNeil Stakes Caulfield Sep 2 Merchant Navy Fastnet Rock x Legally Bay C Maher M Zahra
Ladbrokes Cockram Stakes Caulfield Sep 2 Savanna Amour Love Conquers All x Savanna La Mar (NZ) J F Meagher B Melham
Mypunter.Com The Heath Caulfield Sep 2 Voodoo Lad I Am Invincible x O'Fortuna D K Weir B Rawiller
Concorde Stakes Randwick Sep 2 Redzel Snitzel x Millrich P and P Snowden K McEvoy
Ming Dynasty Qlty Rosehill Aug 26 Addictive Nature Savabeel x Generous Nature Bjorn Baker Tim Clark
Tpg Telecom San Domenico Stks Rosehill Aug 26 Pariah Redoute's Choice x Secluded P and P Snowden B Shinn
Quezette Stakes Caulfield Aug 19 Crown Witness Star Witness x Noble Heir (SAF) S J Webb B Melham
Ks Environmental Vain Stakes Caulfield Aug 19 Jukebox Snitzel x Jestatune C Maher Craig Williams
David R Coles Am Spring Stakes Morphettville Aug 19 Mio Dio God's Own x Hageabi Will Clarken Todd Pannell
Suttons Show County Qlty Randwick Aug 19 Deploy Fastnet Rock x Crimson Reign G A Ryan B Avdulla
Alpha Flight Servs Up & Coming Randwick Aug 19 Dracarys Snitzel x Nocturnelle P and P Snowden A Adkins
Toy Show Qlty Randwick Aug 19 Sweet Redemption Snitzel x Redeeming Lass G Waterhouse and A Bott A Hyeronimus
Aurie's Star Hcp Flemington Aug 12 Hey Doc Duporth x Heyington Honey Tony McEvoy L Currie
Bletchingly Stakes Sandown-Lakeside Aug 6 Ability Reward For Effort x Paeroa R W Smerdon D Dunn
Garden City Trophy Singapore Aug 6 Faaltless Faltaat x Circus Dance (NZ) S Baertschiger M F Poon
Estar 120th Winter Cup Riccarton Park Aug 5 Nashville (NZ) Darci Brahma x Royal Kiss (IRE) A and H Bull K J Cowan
Haunui Farm Karaka Classic Pukekohe Park Sep 24 Chance To Dance (IRE) Teofilo x Crystal Ballet (USA) S Autridge and J Richards O P Bosson
Testa Rossa Caulfield Sep 23 Bons Away Bon Hoffa x Villa Albani C Maher Ms L J Meech
Nzb Canterbury Belle Stakes Riccarton Park Sep 23 Kiwi Ida Squamosa x Empress Ida J and K Parsons C W Johnson
Tabtouch-Hannans Hcp Kalgoorlie Sep 20 Disposition Reset x Test Case A G Durrant W Pike
Auslec-Boulder Cup Kalgoorlie Sep 17 Already Famous Viscount x Roaster Ms A King Alan Kennedy
Japan Racing Assoc. Trophy Flemington Sep 16 Almandin (GER) Monsun x Anatola (GER) Robert Hickmott D Oliver
Cap D'Antibes Stakes Flemington Sep 16 Fox Swift Foxwedge x Runway Runaway C Maher M Zahra
Pin & Win Plate Flemington Sep 16 Royal Symphony Domesday x Naturalist Tony McEvoy D Dunn
The Sofitel Flemington Sep 16 Theanswermyfriend High Chaparral x Blowin In The Wind (IRE) R W Smerdon Craig Williams
Schweppes Heritage Stakes Randwick Sep 16 Viridine Poet's Voice x Patina James Cummings B Avdulla
The Advertiser Balaklava Cup Balaklava Sep 13 Balf's Choice Written Tycoon x Not Jude's Choice Ryan Balfour W Pike
The O'Learys Fillies Stakes Wanganui Sep 13 Dijon Bleu (NZ) Burgundy x Pristino Ms L Latta J K Riddell
Hs Dyke Wanganui Guineas Wanganui Sep 13 Waldorf (NZ) Highly Recommended x Skite (NZ) A R Campbell J Parkes
Farnley Stakes Belmont Park Sep 9 Miki Two Toes Patronize x Nippon Pearl Ms A King Alan Kennedy
Chandler Macleod Stakes Moonee Valley Sep 9 Brave Smash (JPN) Tosen Phantom x Tosen Smash (JPN) D K Weir Damian Lane
Mitchelton Wine Atlantic Jewel Moonee Valley Sep 9 Shoals Fastnet Rock x The Broken Shore Anthony Freedman M Zahra
Goldin Farms Morph. Guineas Morphettville Sep 9 Silent Command Commands x Silent Surround Nick Smart S Cahill
Dream T'breds Heatherlie Stks Caulfield Sep 2 Hell Or Highwater Not A Single Doubt x Get Ready Bertie (USA) D and B Hayes and T Dabernig D Yendall
El Roca-Sir Colin Meads Trophy Hastings Sep 2 Bostonian (NZ) Jimmy Choux x Keepa Cheval (NZ) A W Pike L G Innes
Ubet Penny Edition Stakes Morphettville Parks Sep 2 Gailo Chop (FR) Deportivo x Grenoble (FR) D K Weir John Allen
Carlton Mid Wyong Gold Cup Wyong Sep 1 Destiny's Kiss Power Of Destiny x A Fairy's Kiss (NZ) Joseph Pride J Bowman
Winning Commercial Mona Lisa Wyong Sep 1 Lubiton Snitzel x Rosa Stellata (NZ) Bjorn Baker G Schofield
Idyllic Prince Stakes Belmont Park Aug 26 It's It Knowledge x Tiffany Island Ms S L Miller Randy Tan
Saj Fruit Supply Carlyon Stks Moonee Valley Aug 26 Missrock Fastnet Rock x Miss Judgement R E Laing B Melham
Essendon Nissan McKenzie Stks Moonee Valley Aug 26 Overshare I Am Invincible x Savannah's Choice M, W and J Hawkes D Dunn
Premier's Cup Rosehill Aug 26 Dee I Cee (NZ) Istidaad x Smashed All Night (NZ) G Waterhouse and A Bott Rachel King
Aristocrat Tech. Rowley Mile Hawkesbury Aug 24 Arbeitsam Snitzel x Workhard G Waterhouse and A Bott Tim Clark
Regal Roller Stakes Caulfield Aug 19 Vega Magic Lope De Vega x Admirable D and B Hayes and T Dabernig D Oliver
Belmont Newmarket Belmont Park Aug 12 Meteoroid Northern Meteor x Benatar Simon Miller Joseph Azzopardi
Rosebud Qlty Rosehill Aug 12 Menari Snitzel x Isurava G A Ryan J Parr