Breednet Results

ADELAIDE RIVER - Saturday, June 1

Race 1 - 50th Anniv. Tommy & Patsy-Bm54 (1200m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(3) Time: 1:08.18
Prizemoney: $17,500
1
11/8F
T: D Leech
R: Ms S Wiseman (57)
11/8F
2
1.5
9/4
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (59)
9/4
5g Jet Spur x Magooey (Hidden Dragon )
3
2.3
15/8
T: Ms K Petrick
R: W R Davis (59)
15/8
4m Street Boss (USA) x Gail (Bianconi (USA))
4
6.3
Josiah (5)
14/1
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (55)
14/1
3g Therock x Tatum (Stratum )
5
15.5
15/1
T: Carl Spry
R: Ms V Arnott (55)
15/1
5m Zupaone x Dubai Hot Sun (E Dubai (USA))
Race 2 - Remote Area Tree Service-Bm72 (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:07.03
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: Carl Spry
R: Dan Morgan (59)
1/1F
8g Encosta De Lago x Suppose (USA) (Danehill (USA))
2
2.5
2/1
T: D Leech
R: Ms S Wiseman (55.5)
2/1
4g All American x Komachi (Commands )
3
2.6
9/1
T: Ms H Lehmann
R: J R Todd (55)
9/1
8g Blevic x Ma' Haba (Market Force )
4
3.6
Howdee (5)
20/1
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (55)
20/1
7g Exceed And Excel x Lanadee (Snaadee (USA))
5
10.6
15/4
T: D Leech
R: Ms V Arnott (56)
15/4
6g Magic Albert x Ambola (Rory's Jester )
Race 3 - 7 Darwin Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:07.98
Prizemoney: $17,500
1
11/1
T: Carl Spry
R: C Spry (58.5)
11/1
3g Medaglia D'Oro (USA) x Veneers (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Dental,
2
2.5
9/1
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (58.5)
9/1
3g Written Tycoon x Awesome Image (Southern Image (USA))
3
3.0
7/2
T: D G Bates
R: Matthew Hart (58.5)
7/2
3g More Than Ready (USA) x Danoise (GB) (Danehill (USA))
4
3.8
3/1
T: Philip Cole
R: J R Todd (57)
3/1
5m Pressday x To Bow (Refuse To Bend (IRE))
5
5.8
2/1F
T: G Clarke
R: Ms S Wiseman (59)
2/1F
4g Street Cry (IRE) x Lady Paget (Testa Rossa )
6
10.5
11/1
T: Ms K Petrick
R: W R Davis (59)
11/1
4g Zizou x Volcanic Scene (Volcanic Prince )
7
11.8
13/2
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (58.5)
13/2
3g Tickets x Red Rhythm (Red Ransom (USA))
8
15.8
60/1
T: Jason Manning
R: Ms V Arnott (58.5)
60/1
3g Epaulette x Mi Chiamano Mimi (USA) (Came Home (USA))
Race 4 - Coomalie Air Maintenance (58) (1000m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 0:56.71
Prizemoney: $17,500
1
5/4F
T: Jason Manning
R: Ms V Arnott (59)
5/4F
5g Snippetson x Dubawi Dancer (Dubawi (IRE))
Winning siblings: Adventure Queen,
2
4.5
9/2
T: Philip Cole
R: J R Todd (56)
9/2
6g Nicconi x Danni's Bay (Danzero )
3
6.3
4/1
T: Carl Spry
R: Matthew Hart (58.5)
4/1
4
6.5
5/2
T: Garry Lefoe
R: Ms S Wiseman (55)
5/2
6g Swiss Ace x Notre Amour (Show A Heart )
5
7.7
14/1
T: Ms K Petrick
R: W R Davis (55)
14/1
6g Floral Pegasus x Forbidden (General Nediym )
6
99.9
40/1
T: Patrick Johnston
R: Mikaela Lawrence (52.5)
40/1
4g All American x Petite Oiseau (Ladoni (GB))
Race 5 - Aldebaran Contracting Hcp-70 (1000m)
Class: Restricted 70 Track: Good(3) Time: 0:56.59
Prizemoney: $19,500
1
7/1
T: Patrick Johnston
R: Mikaela Lawrence (58.5)
7/1
5g Master Of Design x Gold Delta (Encosta De Lago )
Winning siblings: Gold Fields, Gold For Kev, Rakitiki,
2
0.1
15/8F
T: Carl Spry
R: C Spry (59.5)
15/8F
6g Shellscrape x Dan Baroness (Statue Of Liberty (USA))
3
2.4
8/1
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (59)
8/1
4
3.9
6/1
T: D Leech
R: Ms S Wiseman (58)
6/1
5g Wanted x Jazzily (Elvstroem )
5
5.1
11/2
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (55)
11/2
6g Shaft x Way Past Midnight (NZ) (Singspiel (IRE))
6
7.1
2/1
T: D G Bates
R: J R Todd (57.5)
2/1
3g Ocean Park (NZ) x Ennerdale (GB) (Singspiel (IRE))
Race 6 - Rydges Palmerston & Darwin-64 (1600m)
Class: Restricted 64 Track: Good(3) Time: 1:37.42
Prizemoney: $18,500
1
Zap (1)
5/4F
T: D Leech
R: Ms S Wiseman (59)
5/4F
4g Star Witness x Silk Shantung (Elusive Quality (USA))
2018 MM Perth Yearling Sale
$130,000
Vendor: Gervase Park Stud Belhus WA
Buyer: Electra Bloodstock Pty Ltd
2
3.8
10/1
T: Philip Cole
R: Ms V Arnott (55)
10/1
7g Wanted x Jubilant Spirit (Hurricane Sky )
3
6.1
9/2
T: Philip Cole
R: J R Todd (55)
9/2
6g Strategic x Jeunabaa (Jeune (GB))
4
6.5
10/1
T: Patrick Johnston
R: Mikaela Lawrence (52)
10/1
3f Smart Missile x Retro Chic (Canny Lad )
5
10.0
13/8
T: G Clarke
R: Matthew Hart (56)
13/8
5g Fastnet Rock x Temple Of Peace (JPN) (Carnegie (IRE))
6
10.5
30/1
T: Chris Pollard
R: B Huppatz (55)
30/1
5g Shaft x Xaar Di Ha (Xaar (GB))
Race 7 - Combined Elec. Adel. River Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.92
Prizemoney: $25,000
1
13/4
T: J W Peacock
R: W R Davis (55)
13/4
7m Shaft x Pinnacle (GB) (Shirley Heights (GB))
2
2.5
9/4F
T: G Clarke
R: Ms S Wiseman (57.5)
9/4F
6g Northern Meteor x Pegasus Queen (Fusaichi Pegasus (USA))
3
5.3
7/2
T: G Clarke
R: Matthew Hart (56)
7/2
5g Hard Spun (USA) x The Fairest (Thunder Gulch (USA))
4
24.5
9/4
T: D Leech
R: Ms V Arnott (59)
9/4
9g Bernardini (USA) x Cinnadream (King Of Kings (IRE))