Breednet Results

ALBURY - Friday, February 16

Race 1 - Riverina Horizontal Boring Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:53.90 (34.20)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (59)
11/4F
5g Bel Esprit x Miss Jago (Exceed And Excel )
Winning siblings: I'm Peter,
2
0.2
13/2
T: J D Whitelaw
R: Ms A Masters (57)
13/2
4m Dr Doute's x Hanaa (More Than Ready (USA))
3
2.5
15/2
T: J E and C Ledger
R: R Bensley (57)
15/2
4m Keep The Faith x Safari Sunset (Danehill (USA))
4
3.4
4/1
T: D P Blundell
R: N Souquet (59)
4/1
5g Dane Shadow x More Than Sum (USA) (More Than Ready (USA))
5
3.5
40/1
T: K F Hanley
R: B Vale (59)
40/1
5g Gonski x Dream Lady (Testa Rossa )
6
4.7
30/1
T: Ms K Murphy
R: M A Cahill (59)
30/1
7
5.1
30/1
T: Ms E Haworth
R: Ms G Cartwright (57)
30/1
8
5.2
Trumbo (6)
11/4F
T: Mick Miladinovic
R: Nick Heywood (59)
11/4F
4g California Dane x Cannshe (Canny Lad )
9
7.0
100/1
T: Louisa Dove
R: Josh Richards (54)
100/1
4m Kaphero x Lots Of Thanks (West Point )
10
8.8
16/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (58.5)
16/1
11
9.2
100/1
T: T G Sutherland
R: Aaron Sweeney (57.5)
100/1
4g Poet's Voice (GB) x Chagrin D'Amour (NZ) (Don Eduardo (NZ))
12
15.4
100/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (58.5)
100/1
3g Mulaazem x Flying Dancer (Flying Spur )
13
18.6
16/1
T: J W Marzol
R: M Heagney (57)
16/1
4m Reward For Effort x Brides Account (Secret Savings (USA))
Race 2 - Chisholm Contracting Mdn (1175m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.01 (36.10)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: R T Stubbs
R: M A Cahill (56)
6/1
3f Bel Esprit x Allurement (NZ) (Encosta De Lago )
Winning siblings: Ashrad,
2
0.2
20/1
T: N E Loy
R: Josh Richards (54.5)
20/1
3
5.0
4/5F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B El-Issa (57.5)
4/5F
3f Hinchinbrook x Redwood Dancer (USA) (Forestry (USA))
4
5.2
12/1
T: K A Davison
R: Ms K Nisbet (55.5)
12/1
3g Rock 'n' Pop x High Tea (NZ) (High Chaparral (IRE))
5
6.0
12/1
T: E W Nichols
R: Ms S Metcalfe (53)
12/1
5m Bel Esprit x Hot Sands (Desert Style (IRE))
6
7.2
15/2
T: P A Sweeney
R: Aaron Sweeney (57.5)
15/2
4g Zariz x Falzina (Falvelon )
7
7.6
30/1
T: J E and C Ledger
R: R Beattie (56.5)
30/1
4g Reward For Effort x Limoncelli (Encosta De Lago )
8
9.5
150/1
T: P A Sweeney
R: Chelsea Macfarlane (55)
150/1
3f Canford Cliffs (IRE) x Liberty Parade (Statue Of Liberty (USA))
9
10.7
30/1
T: R A Hockley
R: Ms S Rawiller (56)
30/1
5g Strategic Maneuver x Aanadel Star (King Of Prussia )
10
11.1
40/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (57)
40/1
4m Keep The Faith x Little Cove (Hanauma Bay )
11
12.3
14/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (58.5)
14/1
12
12.5
200/1
T: Louisa Dove
R: Lachlan King (55)
200/1
5m Shinzig x Tricked (Eire (NZ))
13
13.0
Osovain (14)
100/1
T: Rick Freyer
R: R Bensley (55)
100/1
4g Oamaru Force x Jadesong (Greig (NZ))
14
13.4
100/1
T: P A Sweeney
R: Ms G Cartwright (54.5)
100/1
4m Cape Blanco (IRE) x Stars (NZ) (Pentire (GB))
Race 3 - Laser Electrical Albury Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.71 (38.16)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: N J Olive
R: Ms K Nisbet (56.5)
15/8F
3f Delago Deluxe x Belladini (Bernardini (USA))
Winning siblings: Balaabel, Bring The Magic,
2
0.1
40/1
T: Garry Worsnop
R: Josh Richards (56)
40/1
3g Nothin' Leica Dane x Blameless (NZ) (No Excuse Needed (GB))
3
7.1
9/2
T: K A Davison
R: B Vale (56)
9/2
4g Written Tycoon x Cosima's Dream (Nediym (IRE))
4
9.8
Medard (4)
6/1
T: Cameron Thompson
R: R Beattie (56)
6/1
4g Purrealist x Tempest Belle (Hussonet (USA))
5
10.1
20/1
T: C D Widdison
R: Lachlan King (55.5)
20/1
4m Keep The Faith x Tottenham Girl (Dash For Cash )
6
13.9
11/2
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (55.5)
11/2
4g Keep The Faith x Smooth As Silk (Barathea (IRE))
7
17.0
6/1
T: P Widdup
R: R Bensley (56.5)
6/1
4g Via Corone x Wise Orchid (Latarmiss (IRE))
8
17.2
100/1
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
100/1
5m Von Costa De Hero x Thunderstick (Umatilla (NZ))
9
18.6
14/1
T: G P Vella
R: M Heagney (55.5)
14/1
4g Benfica x Exciting Time (Mister C. (USA))
10
24.3
10/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B El-Issa (55.5)
10/1
3f Delago Deluxe x Naeb (Red Ransom (USA))
11
27.2
100/1
T: E W Nichols
R: Ms A Masters (55.5)
100/1
4m Elvstroem x Go Platinum (Umatilla (NZ))
Race 4 - Ace Radio 2ay Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.77 (38.47)
Prizemoney: $20,000
1
50/1
T: C J Davis
R: Ms S Metcalfe (52)
50/1
5m Artie Schiller (USA) x Rubijay (NZ) (Private Call (USA))
Winning siblings: If You Will, Typhoon Rubi,
2
0.3
Short (6)
11/2
T: D P Blundell
R: N Souquet (57.5)
11/2
4g Snippetson x Zaffy (Zafonic (USA))
3
1.1
4/1
T: G P Vella
R: R Bensley (60)
4/1
5g Bon Hoffa x Willendorf (Royal Academy (USA))
4
1.4
8/1
T: Andrew Dale
R: J Duffy (54)
8/1
6g Magic Albert x Nothin' Leica Win (Nothin' Leica Dane )
5
1.9
66/1
T: Raymond Steer
R: Ms A Masters (54)
66/1
7m Bootleg x Our Ciquita (Namus (USA))
6
2.2
7/4F
T: N F Gardner
R: Ms K Nisbet (58.5)
7/4F
3g Zariz x Bureaucratese (Bureaucracy (NZ))
7
2.5
30/1
T: Rick Freyer
R: Nick Heywood (57)
30/1
5g Written Tycoon x Gold Esprit (Bel Esprit )
8
4.2
15/2
T: K F Hanley
R: M A Cahill (56)
15/2
4m Casino Prince x She's A Knockout (Kingston Rule (USA))
9
6.0
150/1
T: P A Sweeney
R: M Heagney (54)
150/1
5m Dubleo (USA) x Sass Cafe (IRE) (Sendawar (IRE))
10
6.7
40/1
T: Louisa Dove
R: Josh Richards (51)
40/1
5g Spinning World (USA) x Ournie (Mr. Henrysee (USA))
11
6.9
40/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (56)
40/1
5m Stratum x Betterthanblushing (Encosta De Lago )
12
7.5
16/1
T: S S Cunningham
R: S A McCullum (60)
16/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Costa Grande (Encosta De Lago )
13
9.0
200/1
T: R A Hockley
R: Samantha Noble (54)
200/1
9g Half Hennessy x Gold In The Till (Umatilla (NZ))
14
44.1
Dakota (5)
12/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (57.5)
12/1
5g Redente x Fearless Finesse (NZ) (Noble Bijou (USA))
Race 5 - Albury Demolitions Hcp (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:24.71 (35.47)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: N E Loy
R: Josh Richards (52)
11/2
4g Commands x Late Watch (Night Shift (USA))
Winning siblings: Al's Watch, Caro Kann, Ozi Choice, Villagio,
2
1.0
8/1
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (54)
8/1
6g Keep The Faith x Miss Jago (Exceed And Excel )
3
3.3
13/2
T: Graham Hulm
R: J Duffy (54)
13/2
4m Master Of Design x Prancelot (Jeune (GB))
4
5.3
9/10F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B El-Issa (58.5)
9/10F
5g Stravinsky (USA) x Mia Cara (NZ) (I Conquer (NZ))
5
6.7
30/1
T: S S Cunningham
R: Lachlan King (54)
30/1
6m Not A Single Doubt x Olnistto (Giant's Causeway (USA))
6
9.1
15/2
T: Mark Thomas
R: Ms K Nisbet (58)
15/2
4m Redente x Sound Of Music (Palace Music (USA))
7
9.4
9/1
T: Garry Worsnop
R: M A Cahill (56.5)
9/1
4g Nothin' Leica Dane x Sunique (Dolphin Street (FR))
8
18.1
40/1
T: K P Weir
R: R Bensley (54)
40/1
4g Fastnet Rock x Vormista (Testa Rossa )
Race 6 - Mlm Electrical (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:38.41 (37.28)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: Russell Osborne
R: J Duffy (55.5)
7/1
4g Moshe x Rubijay (NZ) (Private Call (USA))
Winning siblings: Falcon Rubi, Typhoon Rubi,
2
0.8
10/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (60.5)
10/1
6g Alert (ARG) x Expensive (Majaahed (USA))
3
2.3
20/1
T: A Curtis
R: Ms A Bryan (52)
20/1
4
3.5
20/1
T: S A McIntosh
R: Lachlan King (54.5)
20/1
5
5.4
5/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (56)
5/1
4g Shrapnel x Stralara (Strategic )
6
5.5
7/4F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Ms K Nisbet (60)
7/4F
5g Beneteau x Naeb (Red Ransom (USA))
7
7.9
30/1
T: Rick Freyer
R: R Bensley (58)
30/1
5g Big Brown (USA) x Vignor (Flying Spur )
8
8.9
100/1
T: Raymond Steer
R: Ms A Masters (54)
100/1
6g Via Corone x Little Nellie (Picnicker )
9
10.7
80/1
T: M W Jarvis
R: M Heagney (54)
80/1
6g Written Tycoon x Cormeyer (Mustin Lake (USA))
10
11.1
8/1
T: Doug Vickers
R: Ms S Metcalfe (53.5)
8/1
6m King Of Prussia x Jean Rose (Special Bond )
11
14.8
20/1
T: M W Jarvis
R: B Vale (61)
20/1
9g Redoute's Choice x They Say (USA) (Thirty Six Red (USA))
12
16.6
11/2
T: C D Widdison
R: N Souquet (61.5)
11/2
5g Domesday x Romancing (Danzero )
13
18.5
Bayfury (13)
100/1
T: R A Hockley
R: Samantha Noble (54)
100/1
7g Sunday Knight x Furia (Thunder Gulch (USA))
Race 7 - Smith's Ice (Bm50) (1175m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(4) Time: 1:11.12 (37.00)
Prizemoney: $20,000
1
40/1
T: R D Purcell
R: Aaron Sweeney (58)
40/1
2
0.2
15/4F
T: R T Stubbs
R: N Souquet (59)
15/4F
4m Helmet x Elmfield (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
3
1.0
6/1
T: Ms E Aalbers
R: Chelsea Macfarlane (59)
6/1
7g Monde Bleu (GB) x Prairie Rose (First Norman (USA))
4
2.9
11/2
T: P Widdup
R: Josh Richards (56.5)
11/2
5g Stryker x We've Got Issues (Strategic )
5
3.9
11/2
T: N F Gardner
R: Nick Heywood (58.5)
11/2
6g Spinning World (USA) x Stellamac (Mull Of Kintyre (USA))
6
4.3
6/1
T: K F Hanley
R: Ms G Cartwright (62.5)
6/1
7
4.6
10/1
T: A Fitzgerald
R: Ms A Bryan (56)
10/1
5m Clang x Sweet Jess (Jet Spur )
8
5.3
Bonify (11)
25/1
T: Ms L Brander
R: Ms S Metcalfe (56)
25/1
6m Bon Hoffa x She's Something (Danehill Dancer (IRE))
9
5.7
50/1
T: C J Davis
R: B Vale (54)
50/1
7m Redente x She's Just Ace (El Moxie (USA))
10
6.2
150/1
T: Ms L Brander
R: Lee Smith (55.5)
150/1
8g Hussonet (USA) x Danebeam (Danehill (USA))
11
8.1
7/1
T: Bryan Maher
R: Ms K Nisbet (58)
7/1
5m Purrealist x Ekberg (Untouchable )
12
8.2
Hippeia (15)
50/1
T: A E Barton
R: Ms A Masters (55)
50/1
5m Henny Hughes (USA) x Princess Zakynthos (Spectacular Spy (USA))
13
16.5
16/1
T: B J Goodwin
R: J Duffy (58)
16/1
5m Time Thief x Melisande (Grand Lodge (USA))
14
18.6
16/1
T: V T Nolen
R: R Bensley (60.5)
16/1
5g O'Lonhro x Zero Ice (Danzero )
Race 8 - Coca Cola Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:59.39 (35.60)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: S A McIntosh
R: Josh Richards (53)
9/2
4m Reward For Effort x Lady La Bend (Refuse To Bend (IRE))
Winning siblings: No Reward, Obedience,
2
0.5
9/2
T: S S Cunningham
R: Lachlan King (57)
9/2
5g Gonski x Queen Of Kintyre (Mull Of Kintyre (USA))
3
1.0
12/1
T: P S Clancy
R: B Vale (54.5)
12/1
4m Krupt x Switch To Diamonds (Switch In Time (IRE))
4
1.3
15/2
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (54.5)
15/2
5g Henrythenavigator (USA) x Another Sunday (Redoute's Choice )
5
3.4
7/2F
T: P A Sweeney
R: Aaron Sweeney (57.5)
7/2F
3g O'Lonhro x Circle The World (Spinning World (USA))
6
3.7
14/1
T: J Rolfe
R: M Heagney (54)
14/1
5m Dubleo (USA) x Araxa (Xaar (GB))
6
3.7
7/1
T: Rhys Archard
R: Ms K Nisbet (59)
7/1
3f Denman x Via (USA) (Southern Halo (USA))
8
4.7
15/2
T: Jodie Bohr
R: N Souquet (57.5)
15/2
5g Written Tycoon x Mururoa (Desert Sun (GB))
9
6.6
16/1
T: Peter Smith
R: Ms A Bryan (57)
16/1
7g Masterprint x Thrace (Spartacus )
10
6.9
40/1
T: Ms E Haworth
R: R Beattie (56.5)
40/1
4g King Of Prussia x Western Mist (Rustic Amber (IRE))
11
9.1
100/1
T: Louisa Dove
R: Ms S Metcalfe (52)
100/1
6m Redente x Do It For Me (NZ) (Viking Ruler )
12
9.4
20/1
T: R J Mutimer
R: Lee Smith (55)
20/1
5g Bushranger (IRE) x The Girlfriend (Spinning World (USA))