Breednet Results

BALLARAT SYNTHETIC - Friday, September 6

Race 1 - Craigs Royal Hotel Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:30.91
Prizemoney: $35,000
1
Gamay (8)
8/11F
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (55.5)
8/11F
3f Pierro x Amish (Canny Lad )
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
3.8
15/8
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D Oliver (55.5)
15/8
3f Sebring x Queen's Fashion (Encosta De Lago )
3
8.6
12/1
T: Shay Keating
R: Dean Holland (58)
12/1
4m Turffontein x Porschalaine (Keltrice )
4
11.2
40/1
T: Jessie Constantine
R: C A Robertson (58)
40/1
5m Canford Cliffs (IRE) x Wild Ela (Wild Harmony (USA))
5
13.0
40/1
T: Leah Rogers
R: Ms C Puls (58)
40/1
6
14.7
100/1
T: Bryan Marsden
R: Ms G Cartwright (58)
100/1
6m Sebring x Ma Famille (USA) (Maria's Mon (USA))
7
15.5
8/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (58)
8/1
4m Tavistock (NZ) x Satin Slipper (NZ) (Darci Brahma (NZ))
8
18.5
80/1
T: Ms A Shillito
R: Denicious Smith (58)
80/1
5m Magnus x Sister Senora (Bel Esprit )
Race 2 - Suez Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.04
Prizemoney: $35,000
1
2/1
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (54)
2/1
Winning siblings: Gunga Din,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
3/1
T: P & P Snowden
R: Jye McNeil (58.5)
3/1
4g Scat Daddy (USA) x Bailzee (USA) (Grand Slam (USA))
3
4.8
Tony (3)
6/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Walker (58.5)
6/1
4g I Am Invincible x Metonymy (Hotel Grand )
4
4.9
6/4F
T: C W McDonald
R: D Oliver (56)
6/4F
3g Turffontein x Solchow (Statue Of Liberty (USA))
5
6.4
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56.5)
20/1
4m High Chaparral (IRE) x Hailbella (Giant's Causeway (USA))
6
9.2
Danayi (8)
100/1
T: R D Daniel
R: Ms G Cartwright (54)
100/1
3f Rubick x Quest For Peace (Hard Spun (USA))
7
9.6
60/1
T: M Sell
R: Dean Holland (58.5)
60/1
4g Moshe x Caribbea (Happy Giggle )
8
12.3
100/1
T: Nicholas Roe
R: C A Robertson (58.5)
100/1
4g Rock Face x Classy Smytzer (GB) (Linamix (FR))
Race 3 - Hertz Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.31
Prizemoney: $35,000
1
8/15F
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (56)
8/15F
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
15/2
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (56.5)
15/2
4m Street Boss (USA) x Royal Indi (Indian Danehill (IRE))
3
3.8
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56.5)
7/1
4m Snitzel x Gypsy Robin (USA) (Daaher (CAN))
4
4.5
25/1
T: N A Blackiston
R: Jordan Childs (56)
25/1
3c Helmet x Babel (Lonhro )
5
4.7
14/1
T: M, W & J Hawkes
R: J Winks (56.5)
14/1
4m Fiorente (IRE) x Mist (IRE) (Galileo (IRE))
6
5.4
50/1
T: Ms S Naylor
R: Declan Bates (58.5)
50/1
4g Americain (USA) x Blagdon (USA) (Gone West (USA))
7
5.6
100/1
T: Jessie Constantine
R: C A Robertson (58.5)
100/1
6g Host (CHI) x Fantastrick (Favorite Trick (USA))
8
6.4
16/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (58.5)
16/1
4g I Am Invincible x Candy Bridge (Encosta De Lago )
9
6.5
25/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (58.5)
25/1
4g I Am Invincible x La Biondina (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
6.8
20/1
T: L Smith
R: D Yendall (54)
20/1
3f Olympic Glory (IRE) x Let's Make Adeal (Red Ransom (USA))
11
7.3
30/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (58.5)
30/1
4g Savabeel x Illuminating (NZ) (Postponed (USA))
Race 4 - Polytrack Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:58.32
Prizemoney: $35,000
1
Reard (10)
8/1
T: Jarrod Robinson
R: J Baldock (56)
8/1
3c Reward For Effort x Bikini Dancer (NZ) (Bernardini (USA))
Winning siblings: Tradewind,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
10/1
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (54)
10/1
3f Starspangledbanner x Wild Mia (USA) (Wildcat Heir (USA))
3
6.3
20/1
T: L Smith
R: D Yendall (54)
20/1
3f Wandjina x Rapidement (Iglesia )
4
7.2
8/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (56.5)
8/1
4m Magnus x Gemmas Joy (Fasliyev (USA))
5
8.0
66/1
T: P A Banks
R: Lachlan King (56.5)
66/1
4m Dalakhani (IRE) x Crazy Deputy (French Deputy (USA))
6
8.1
Ajyaal (13)
4/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56)
4/1
3c Deep Field x Albakoor (Zabeel (NZ))
7
8.2
10/9F
T: Peter Gelagotis
R: D Dunn (56)
10/9F
3c Exceed And Excel x Dream Play (USA) (Hennessy (USA))
8
11.4
20/1
T: Scott Cameron
R: Damian Lane (58.5)
20/1
9
13.2
100/1
T: Charles Quick
R: J Lorensini (56)
100/1
10
13.3
11/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (56)
11/1
11
15.0
Wokit (4)
100/1
T: M W Lewis
R: C A Robertson (58.5)
100/1
5g Krupt x Asia Winds (IRE) (Machiavellian (USA))
Race 5 - Porter Plant Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:05.08
Prizemoney: $35,000
1
40/1
T: Wendy Potter
R: Ms C Puls (54)
40/1
8m Shinzig x Nordica (Western Symphony (USA))
Winning siblings: Flying Magnus,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
4/6F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (59.5)
4/6F
4g Written Tycoon x Mirage Rouge (West Point )
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Woodside Park Stud Tylden Vic
Buyer: Dermot Farrington/Ciaron Maher Bloodstock P/L/Highclere Thoroughbreds
3
4.3
14/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (57.5)
14/1
4m Eurozone x Military Gal (General Nediym )
4
7.0
9/2
T: Anthony Freedman
R: Damien Thornton (60)
9/2
4g Spirit Of Boom x Seideliner (Seidnazar )
5
7.1
100/1
T: P A Banks
R: Lachlan King (54)
100/1
5m Bianconi (USA) x Adulate (Flying Spur )
6
8.8
11/2
T: L Smith
R: D Yendall (56)
11/2
4m Testa Rossa x Eternal Sunshine (Platinum Scissors )
7
9.6
11/1
T: J D Sadler
R: Jye McNeil (60)
11/1
4g Denman x Trick Of Light (GB) (Dansili (GB))
8
12.6
15/1
T: J A McLean
R: Declan Bates (54.5)
15/1
4g Unencumbered x Rock Of Ages (Fastnet Rock )
Race 6 - Hygain Winners Choice (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 2:17.57
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: L Smith
R: Logan McNeil (58)
5/2
5m California Dane x Talk Of Egypt (Aliocha (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
5.0
8/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (59)
8/1
8g Reset x Parore (NZ) (Keeper )
3
7.8
4/1
T: K M Keys
R: M J Walker (57)
4/1
5m All Too Hard x Jewelled (NZ) (Zabeel (NZ))
4
8.7
10/1
T: M D Moroney
R: Dylan Dunn (58)
10/1
4g Roc De Cambes (NZ) x Tillyfor (Quest For Fame (GB))
5
8.8
9/4F
T: Dan O'Sullivan
R: D Yendall (58)
9/4F
6g Medaglia D'Oro (USA) x Very Discreet (Exceed And Excel )
6
11.6
Weave (1)
5/1
T: Ms A Yates
R: Lucinda Doodt (60)
5/1
7g Hard Spun (USA) x Alberghetti (NZ) (Carnegie (IRE))
7
11.7
30/1
T: D W Whitworth
R: Declan Bates (56)
30/1
5g Reliable Man (GB) x Animate (NZ) (Zabeel (NZ))
8
12.1
150/1
T: R D Daniel
R: Lachlan King (54)
150/1
9g Sebring x Eden Valley (NZ) (Zabeel (NZ))
9
24.1
150/1
T: R D Daniel
R: Ms G Cartwright (54)
150/1
12g Alannan (USA) x Sans Pari (Lunchtime (GB))
Race 7 - Sportsbet - Foolproof (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:11.98
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: G A Osborne
R: John Allen (56.5)
11/2
5m Helmet x Miss Charmagne (King Charlemagne (USA))
Winning siblings: Damn Wicked Left, John Boy,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (59)
10/1
5m Moshe x Hops (Galileo (IRE))
3
1.0
Ian (5)
5/2F
T: John Thom
R: Denicious Smith (58.5)
5/2F
4g Toorak Toff x Barrett's Mark (Churchill Downs )
4
1.4
9/1
T: P Stokes
R: Damien Thornton (60)
9/1
5g Nicconi x Littoral (Commands )
5
1.5
6/1
T: K M Keys
R: D Yendall (54)
6/1
5m Danerich x Lotta Joy (Jeune (GB))
6
1.6
Taxi (9)
7/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (55)
7/1
4g High Chaparral (IRE) x Spring Spirit (ARG) (Southern Halo (USA))
7
1.9
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (61.5)
10/1
6g Written Tycoon x Blue Music (Bluebird (USA))
8
2.7
15/2
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (54.5)
15/2
5m Reward For Effort x Lady La Bend (Refuse To Bend (IRE))
9
3.9
12/1
T: Nicholas Roe
R: Ms G Cartwright (58.5)
12/1
4g Toorak Toff x Smock (Commands )
Race 8 - Hygain Winners Choice (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:30.94
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (61)
5/1
5g Lope De Vega (IRE) x Benidouna (Redoute's Choice )
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58.5)
5/1
4g Highly Recommended x Lamington Coup (NZ) (High Chaparral (IRE))
3
3.6
Bromes (7)
15/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (59)
15/1
4
5.2
20/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (58)
20/1
5g Magnus x Monarquia (Royal Academy (USA))
5
5.4
30/1
T: R J Coombes
R: Chris Symons (60.5)
30/1
7g Churchill Downs x Dolphin Serenade (Dolphin Street (FR))
6
5.7
9/2F
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (58.5)
9/2F
7
6.7
11/1
T: Shay Keating
R: D W Stackhouse (62)
11/1
6g Hidden Dragon x Blank (Hussonet (USA))
8
7.5
9/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (59)
9/1
9
8.5
9/2F
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (58)
9/2F
10
8.6
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: A Mallyon (57.5)
8/1
4m Fiorente (IRE) x My Fair Lago (Encosta De Lago )
11
8.8
30/1
T: Shawn Mathrick
R: Liam Riordan (56.5)
30/1
12
9.5
20/1
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (59.5)
20/1
6g Bullbars x Amazing Spirit (NZ) (Montjeu (IRE))