Breednet Results

BALLARAT SYNTHETIC - Sunday, June 28

Race 1 - Boss Security Mdn Plate (2100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 2:13.11 (36.36)
Prizemoney: $31,500
1
1/1F
T: Peter Gelagotis
R: W Egan (58.5)
1/1F
3g Reliable Man (GB) x Outshine (NZ) (Darci Brahma (NZ))
Winning siblings: Lord Ardmore,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
112019 NZB Karaka Book 1
$65,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Go Racing
2
0.1
11/4
T: C W Little
R: Patrick Moloney (56.5)
11/4
3f Brazen Beau x Makybe Diva (GB) (Desert King (IRE))
3
2.4
14/1
T: Logan McGill
R: Zac Spain (56.5)
14/1
4m Street Boss (USA) x Seal 'n' Silk (Cape Cross (IRE))
4
3.1
40/1
T: Jason Warren
R: J Noonan (56.5)
40/1
5
5.6
4/1
T: M D Moroney
R: Damien Thornton (58.5)
4/1
6
7.8
20/1
T: J K Blacker
R: Dean Holland (56.5)
20/1
3f Jakkalberry (IRE) x Portent (NZ) (Thewayyouare (USA))
7
7.9
20/1
T: G Eurell
R: Lewis German (56.5)
20/1
3f Fighting Sun x Shuaily (PER) (Shuailaan (USA))
8
10.4
100/1
T: John Markovic
R: Alana Kelly (56.5)
100/1
9
12.9
16/1
T: T Busuttin & N Young
R: Beau Mertens (58.5)
16/1
3c Tavistock (NZ) x Zantelagh (Zabeel (NZ))
10
20.9
100/1
T: Charles Quick
R: Ms G Cartwright (56.5)
100/1
Race 2 - Pipepro Direct. Drilling Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:32.94 (36.10)
Prizemoney: $31,500
1
4/13F
T: Matthew Cumani
R: John Allen (59.5)
4/13F
3g Blackfriars x Amazingtale (Tale Of The Cat (USA))
Winning siblings: Detente, Keeper's Tale, Nicklaus, Starkle,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
12/1
T: N A Blackiston
R: M J Dee (57.5)
12/1
3f Savabeel x Splits (NZ) (O'Reilly (NZ))
112019 NZB Karaka Book 1
$160,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Pamsel Investments / Clarke Bloodstock
3
3.3
40/1
T: Donna Mott
R: Ms G Cartwright (59.5)
40/1
4g Niconoise x Temporary Truce (Brief Truce (USA))
4
4.0
25/1
T: L Smith
R: Declan Bates (59.5)
25/1
5
4.2
80/1
T: John Markovic
R: Denicious Smith (59.5)
80/1
5g Privately x Morality (Desert Prince (IRE))
6
4.7
6/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (59.5)
6/1
3g Dissident x Flying Ruby (Rubiton )
7
5.1
11/2
T: G Eurell
R: Lewis German (57.5)
11/2
3f Reset x Sweet Ella (Niello )
8
11.1
Ghisa (15)
150/1
T: Stephen Lenehan
R: Neil Farley (57.5)
150/1
5m Gallo Di Ferro (USA) x Bella Grande (Marauding (NZ))
9
11.2
80/1
T: S G Noble
R: J Bowditch (59.5)
80/1
4g Love Conquers All x Just Great (Great Dane (IRE))
Race 3 - Eclipse Ford Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.48 (36.70)
Prizemoney: $31,500
1
2/1F
T: Anthony Freedman
R: W Egan (58)
2/1F
Winning siblings: Invincible Lotus,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.5
4/1
T: M M Laurie
R: Ethan Brown (58)
4/1
2g Foxwedge x Gossamer (Northern Meteor )
3
3.3
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58)
11/1
2c Fastnet Rock x Moment In Time (Archway (IRE))
4
4.5
Choir (2)
9/2
T: James Cummings
R: D Yendall (58)
9/2
2c Teofilo (IRE) x Sung (Anabaa (USA))
5
5.5
6/1
T: S Morrish
R: John Allen (58)
6/1
2g Crackerjack King (IRE) x Lady Brave (High Chaparral (IRE))
6
5.7
Halic (5)
15/1
T: James Cummings
R: B Rawiller (58)
15/1
7
6.1
25/1
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (58)
25/1
2g Free Eagle (IRE) x Abazan (Anabaa (USA))
8
9.6
9/1
T: T & C McEvoy
R: Damien Thornton (58)
9/1
2c Fastnet Rock x Wild Mia (USA) (Wildcat Heir (USA))
9
11.6
12/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
12/1
10
11.7
30/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
30/1
2f Americain (USA) x Eternal Circle (Fastnet Rock )
Race 4 - Sam Miranda Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.98 (36.04)
Prizemoney: $31,500
1
12/1
T: M J McKenzie
R: Jarrod Fry (58.5)
12/1
3g Cluster x Scribbla (Statue Of Liberty (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: J S Bull
R: Dean Holland (56.5)
13/2
5m Keep The Faith x Airflow (Danewin )
3
2.1
3/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (56.5)
3/1
4
2.5
11/8F
T: James Cummings
R: B Rawiller (58.5)
11/8F
3g Lonhro x Altitude (Danzero )
5
9.5
14/1
T: L Smith
R: Declan Bates (56.5)
14/1
3f Olympic Glory (IRE) x Let's Make Adeal (Red Ransom (USA))
6
10.7
4/1
T: M M Laurie
R: Ethan Brown (58.5)
4/1
3g Charm Spirit (IRE) x O'Gio (O'Reilly (NZ))
7
13.0
66/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (58.5)
66/1
4g Helmet x Rhythmic Rossa (Testa Rossa )
8
13.3
Updates (11)
40/1
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (56.5)
40/1
3f Prince Arthur x Ares De Lago (Encosta De Lago )
9
13.6
Stinga (6)
60/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
60/1
3g All Too Hard x Stings (Fusaichi Pegasus (USA))
10
18.6
25/1
T: Paul Rocke
R: W Gordon (58.5)
25/1
3g Shamexpress (NZ) x Burscay (Marscay )
11
18.7
150/1
T: Jamie Barry
R: Mikaela Lawrence (55.5)
150/1
3g Illustrious Blue (GB) x Dynamic Duchess (NZ) (Bachelor Duke (USA))
12
22.4
100/1
T: Chris Calthorpe
R: J Bowditch (56.5)
100/1
4m Lucas Cranach (GER) x Luxuriate (NZ) (Colombia (NZ))
Race 5 - Global Turf Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:26.95 (34.86)
Prizemoney: $31,500
1
1/1
T: G A Osborne
R: John Allen (60)
1/1
4g Shamus Award x Miss Bernardini (Bernardini (USA))
Winning siblings: Extreme Witness,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10F
T: Anthony Freedman
R: Damien Thornton (61.5)
9/10F
3g Mawingo (GER) x Our Magic Choice (NZ) (Stravinsky (USA))
3
5.7
12/1
T: P W McKenna
R: Jarrod Fry (56)
12/1
5m Jungle Ruler x Lunch At Cristi's (Lacryma Cristi (IRE))
4
8.7
80/1
T: Stephen Field
R: Neil Farley (56)
80/1
4m Burgundy (NZ) x Head Girl (Encosta De Lago )
5
9.4
20/1
T: Chris Calthorpe
R: J Bowditch (56)
20/1
5m Poet's Voice (GB) x Bella Vichy (Bahamian Bounty (GB))
6
13.4
60/1
T: Jamie Barry
R: Alana Kelly (54)
60/1
7g Legion x Stormy Tango (Hurricane Sky )
Race 6 - Porter Plant (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:31.98 (36.72)
Prizemoney: $31,500
1
13/2
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56.5)
13/2
5g Burgundy (NZ) x La Vienne (NZ) (Thorn Park )
Winning siblings: Nuclear Cheval,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: Anthony Freedman
R: Damien Thornton (56.5)
3/1
3
2.4
11/2
T: J D Sadler
R: M J Dee (58.5)
11/2
3g Pure Champion (IRE) x Red Opal (NZ) (Red Clubs (IRE))
4
2.5
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60.5)
5/1
3g Fastnet Rock x Wokpool (Hussonet (USA))
5
2.8
5/2F
T: Dean Larsson
R: Michael Poy (59)
5/2F
3g Tavistock (NZ) x La Bella (NZ) (Ekraar (USA))
6
3.6
7/1
T: S Morrish
R: John Allen (60.5)
7/1
5g Ocean Park (NZ) x Sienna Sunrise (NZ) (Bertolini (USA))
7
5.8
30/1
T: Dean Larsson
R: Jaden Lloyd (54)
30/1
8g Real Saga x Miss Carefree (Last Tycoon (IRE))
8
12.8
9/1
T: Jamie Barry
R: Ms C Puls (56)
9/1
Race 7 - Hygain Winners Choice (Bm70) (2100m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 2:10.63 (37.32)
Prizemoney: $45,000
1
7/2
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (59)
7/2
5g Pierro x Gallant Lady (Galileo (IRE))
Winning siblings: Smokin' Bella, Smokin' Hard,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: M J Williams
R: D Yendall (58)
6/1
6g Onemorenomore x Another Superior (NZ) (Captain Rio (GB))
3
2.1
7/2
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (60)
7/2
5g Coats Choice x Zablinka (NZ) (Zabeel (NZ))
4
2.2
12/1
T: C V Kelly
R: D Moor (56.5)
12/1
6g Skilled x Look Jonathan (Armidale )
5
4.3
4/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (54)
4/1
6
5.1
7/1
T: M D Moroney
R: W Egan (60.5)
7/1
5g Artie Schiller (USA) x Diamond Life (Dynaformer (USA))
7
17.1
3/1F
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (56)
3/1F
4g Dalakhani (IRE) x Witwatersrand (IRE) (Unfuwain (USA))
8
32.1
60/1
T: Andrew Noblet
R: Jaden Lloyd (58.5)
60/1
8g Mastercraftsman (IRE) x Trujillo (USA) (Saint Ballado (CAN))
Race 8 - Sportsbet-Elite Avg. Game-Bm64 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:12.79 (35.28)
Prizemoney: $31,500
1
5/2F
T: L & T Corstens
R: Ethan Brown (56.5)
5/2F
3f Brazen Beau x Super Swell (Danbird )
Winning siblings: Bel Chandon, Bella Mia,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: Matthew Cumani
R: Jaden Lloyd (57.5)
4/1
4m Testa Rossa x Vogalargo (Magnus )
3
3.6
11/2
T: Emma Church
R: John Allen (59.5)
11/2
4
4.7
5/1
T: Logan McGill
R: M J Dee (58.5)
5/1
4g Therock x Ginera Grand (Grandera (IRE))
5
4.9
5/1
T: K L Corstens
R: Jack Hill (60)
5/1
4g Bon Hoffa x Idria (Gold Ace )
6
5.1
100/1
T: C V Kelly
R: D Moor (56)
100/1
5g Hard Spun (USA) x Miss Timbertop (Royal Academy (USA))
7
8.1
40/1
T: Rhys Archard
R: Patrick Moloney (56)
40/1
8
9.6
Ajyaal (1)
15/4
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60)
15/4
3g Deep Field x Albakoor (Zabeel (NZ))
Race 9 - Hygain Winners Choice (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 0:59.52 (34.44)
Prizemoney: $31,500
1
Tanner (10)
16/1
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (58.5)
16/1
3g Reward For Effort x Pickers (Magic Albert )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Andrew Noblet
R: W Egan (56.5)
6/1
3f Fighting Sun x Marie Rose (GB) (Sadler's Wells (USA))
3
2.1
Dinga (6)
2/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (59.5)
2/1
3g Safeguard x Macchiato (O'Reilly (NZ))
4
2.2
6/4F
T: S Morrish
R: John Allen (59)
6/4F
5m I Am Invincible x Tale Of Love (Tale Of The Cat (USA))
5
7.1
7/2
T: David & Coral Feek
R: Patrick Moloney (56)
7/2
5m All American x Flying Away (Flying Spur )
6
7.3
15/1
T: N J Dyer
R: Tayla Childs (58.5)
15/1
8g Bel Esprit x Mrs. Bently (Euclase )
7
10.0
40/1
T: V Proctor
R: Lewis German (56)
40/1
6m Zaha (CAN) x I Have Issues (Outback Prince )
8
19.0
Cherax (17)
80/1
T: Jamie Barry
R: Ms J Da Rose (56)
80/1