Breednet Results

BALLARAT - Tuesday, March 7

Race 1 - Adroit Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:27.32 (35.64)
Prizemoney: $23,000
1
13/8
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
13/8
4m Mr. Nancho (ARG) x Goldsmith (NZ) (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Jim's Special,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/10F
T: P A Healey
R: B Higgins (58.5)
9/10F
4g Desert King (IRE) x Cheron Maree (Street Cry (IRE))
3
6.1
14/1
T: Adam O'Neill
R: L Currie (56.5)
14/1
5m Holy Roman Emperor (IRE) x Abu Zayan (GB) (Mark Of Esteem (IRE))
4
7.7
11/2
T: Peter Smith
R: Dean Holland (56.5)
11/2
4m Teofilo (IRE) x Miss Charmagne (King Charlemagne (USA))
5
10.0
100/1
T: A O Diggins
R: D W Stackhouse (56.5)
100/1
Race 2 - City Of Ballarat Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:27.28 (35.98)
Prizemoney: $23,000
1
13/2
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
13/2
3g Domesday x Leveller (Redoute's Choice )
Winning siblings: Frolic, The Reveller,
This nick: 21 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
1.0
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
14/1
3f Stratum x Alisa Free (Favorite Trick (USA))
3
1.2
8/15F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Yendall (56)
8/15F
4
2.9
9/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58)
9/1
3g Turffontein x Night Sky Dancer (Danehill Dancer (IRE))
5
5.2
40/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58)
40/1
3g Pour Moi (IRE) x Heat Storm (Green Desert (USA))
6
5.6
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
16/1
3g Fastnet Rock x Captivate (NZ) (Stravinsky (USA))
7
9.6
10/1
T: M G Price
R: J Noonan (58)
10/1
3g Toorak Toff x Street Storm (USA) (Stormy Atlantic (USA))
8
10.8
100/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (58)
100/1
3g Stryker x Sky Right (Hurricane Sky )
9
12.6
Meaner (4)
60/1
T: D T O'Brien
R: Boris Thornton (58)
60/1
3g Sepoy x Marina Lady (USA) (Riverman (USA))
10
16.3
66/1
T: T Moloney
R: L Currie (58)
66/1
3g Wordsmith x Queen Of Denmark (Ladoni (GB))
Race 3 - Porter Plant Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:06.39 (37.10)
Prizemoney: $23,000
1
9/10F
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Dunn (58)
9/10F
3g Tavistock (NZ) x Dastaria (NZ) (Stark South (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.0
8/1
T: James Wardeiner
R: Ms N Beriman (56.5)
8/1
3
6.5
20/1
T: L and T Corstens
R: J Mott (58)
20/1
3g Roman Emperor (NZ) x Nordice (Danehill Dancer (IRE))
4
7.0
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: Dean Holland (56)
4/1
3f Cape Blanco (IRE) x Causeway Queen (Giant's Causeway (USA))
5
10.0
50/1
T: A J Dudley
R: Jarrod Fry (56.5)
50/1
6
10.5
7/1
T: Ms C Alderson
R: Damian Lane (58)
7/1
3g Alamosa (NZ) x Club Med Sands (NZ) (Grosvenor (NZ))
7
12.0
40/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
40/1
3f Starcraft (NZ) x Durban (Helenus )
8
12.7
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
100/1
4m Lucky Unicorn x Zabex (Zabeel (NZ))
9
13.5
14/1
T: K M Keys
R: L Currie (56.5)
14/1
4m Reward For Effort x Salagain (Dolphin Street (FR))
10
22.0
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
20/1
3c Authorized (IRE) x Roadhouse Blues (Archway (IRE))
Race 4 - C.E. Bartlett Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:42.47 (34.96)
Prizemoney: $23,000
1
7/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
7/4
This nick: 22 runners; 18 winners; 1 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
9/10F
3g Manhattan Rain x Astral Flower (GB) (Kalanisi (IRE))
3
4.6
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (58)
6/1
3g Al Maher x Junk In The Trunk (Shinko Forest (IRE))
4
5.8
60/1
T: P A Healey
R: B Higgins (56.5)
60/1
4m Star Witness x Liaisons (Viscount )
5
6.0
25/1
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (58.5)
25/1
6
7.7
80/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
80/1
7
8.1
30/1
T: A O Diggins
R: D W Stackhouse (58)
30/1
3g Daliapour (IRE) x Cappy (Arena )
8
10.1
100/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (56.5)
100/1
4m Mint Lane (USA) x Snow Maker (Timber Country (USA))
Race 5 - Hygain (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:58.94 (32.66)
Prizemoney: $30,000
1
Schism (5)
7/2
T: C Maher
R: Jack Hill (58)
7/2
4m Reaan x Dara Seans (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: Astir, Rupture,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: A L Browell
R: Damian Lane (58)
7/2
4m Magnus x Tara's Range (Polish Laughter (USA))
3
3.3
11/1
T: Brett Scott
R: J Noonan (58.5)
11/1
5g Bel Esprit x Dolphin Dance (Dolphin Street (FR))
4
5.0
4/6F
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (61)
4/6F
4g Ad Valorem (USA) x Santenay (NZ) (Faltaat (USA))
Race 6 - Wilson Medic Rising Stars-Bm64 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:11.13 (34.66)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: R D Griffiths
R: Beau Mertens (59)
4/1
3g Commands x Exquisite (Viscount )
Winning siblings: Predecessor,
This nick: 16 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: Ms K Petrick
R: Chelsea Hall (57)
5/2F
3
0.4
3/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (55.5)
3/1
3f Hinchinbrook x Shine On Anna (Anabaa (USA))
4
2.4
5/2
T: Heath Conners
R: Jordan Childs (56.5)
5/2
3f More Than Ready (USA) x Gallica (Redoute's Choice )
5
5.1
14/1
T: E V Musgrove
R: Brandon Stockdale (58)
14/1
6m El Hermano (NZ) x Penash (NZ) (Pentire (GB))
6
8.4
11/1
T: P G Carey
R: Rose Pearson (54)
11/1
5m Reset x Secret Cove (Dehere (USA))
Race 7 - Sportsbet's New Racing Form-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:26.02
Prizemoney: $23,000
1
7/4
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
7/4
4m Lope De Vega (IRE) x Tingirana (NZ) (Generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/9F
T: Andrew Payne
R: L Currie (59.5)
10/9F
4g Lope De Vega (IRE) x Bellaafonte (Anabaa (USA))
3
3.3
15/4
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58.5)
15/4
4
5.5
14/1
T: G M Begg
R: J Noonan (56)
14/1
4m Thorn Park x Steal (Red Ransom (USA))
5
12.5
20/1
T: Heath Conners
R: Jordan Grob (56.5)
20/1
3g Hinchinbrook x Charybdis (Royal Academy (USA))
Race 8 - Hygain (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:40.03
Prizemoney: $23,000
1
10/9F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (59.5)
10/9F
Winning siblings: Kchewa, Radon, Total Liberty,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: M G Price
R: J Noonan (56.5)
8/1
4m Northern Meteor x Lil Onassis (Dehere (USA))
3
5.1
11/2
T: Lee and Anthony Freedman
R: Ben Thompson (56)
11/2
3f Fastnet Rock x Special Harmony (Spinning World (USA))
4
5.4
20/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (59)
20/1
3g Redwood (GB) x Lalla (GB) (Silver Hawk (USA))
5
7.0
11/1
T: D T O'Brien
R: Boris Thornton (57.5)
11/1
3g Star Witness x Geblitzt (Testa Rossa )
6
7.9
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms G Cartwright (59)
30/1
4g Grey Swallow (IRE) x Fong Shu (Dr Fong (USA))
7
9.1
5/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jordan Childs (57.5)
5/1
4m Magnus x Honey Bear (NZ) (Chief Bearhart (CAN))
8
11.0
20/1
T: R D Griffiths
R: S W Arnold (58.5)
20/1
3g God's Own x Esta Fiesta (Estambul (ARG))
9
16.9
25/1
T: D K Weir
R: John Allen (59.5)
25/1
7g Dansili (GB) x Innocent Air (GB) (Galileo (IRE))