Breednet Results

BALLINA - Friday, January 18

Race 1 - Happy 70th Darryl Wren Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.88 (35.69)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
9/4F
3f Foxwedge x Secret Cool (NZ) (One Cool Cat (USA))
2
0.5
Delius (2)
8/1
T: L J Clapham
R: J L Taylor (56)
8/1
4g Street Cry (IRE) x Libretto (IRE) (Singspiel (IRE))
3
2.0
5/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (55)
5/2
3f Fastnet Rock x Carrignavar (USA) (Tale Of The Cat (USA))
4
3.3
12/1
T: S B Lee
R: Ron Stewart (55)
12/1
5m Stratum x Need Luv (General Nediym )
5
5.0
20/1
T: P G Randall
R: Ms L G Cheshire (55)
20/1
5m Murtajill x Dubai Miss (Dubai Destination (USA))
6
5.1
10/1
T: J C Smerdon
R: J Woodhouse (56)
10/1
5g Ombra Della Sera x Bally Babe (North Reef (IRE))
7
5.5
14/1
T: F Adams
R: L P Rolls (55)
14/1
3f Golden Archer x Falvalady (Falvelon )
8
6.8
11/2
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (55)
11/2
3f Bel Esprit x Nemcova (Snippetson )
9
8.6
50/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (55)
50/1
3f Star Witness x Super Blue (Montjeu (IRE))
10
9.7
30/1
T: S B Lee
R: Leah Kilner (53.5)
30/1
3g Drumbeats x Danger Lane (Dangerous )
Race 2 - Ace Ohlsson Bangalow Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.63 (36.29)
Prizemoney: $30,000
1
Maglev (5)
5/4F
T: M J Dunn
R: R Fradd (59)
5/4F
4g Bullet Train (GB) x Cassandra's Choice (NZ) (Darci Brahma (NZ))
Winning siblings: That Schimdt Girl,
2
0.1
13/4
T: W R Pholi
R: M McGuren (59)
13/4
4g Dash For Cash x Miss Rosedale (Celtic Swing (GB))
3
0.3
7/1
T: Scott Henley
R: L R Dittman (57)
7/1
4m Big Brown (USA) x Grand Lady (Grandera (IRE))
4
4.7
20/1
T: J E Everson
R: Olivia Pickering (55)
20/1
5m Cape Blanco (IRE) x Little Tee (NZ) (Volksraad (GB))
5
5.5
66/1
T: T D Cowan
R: J L Taylor (59)
66/1
6
6.0
12/1
T: J D Shelton
R: M Paget (59)
12/1
5g Monaco Consul (NZ) x Roedean (Flying Spur )
7
6.9
40/1
T: S B Lee
R: Ron Stewart (57)
40/1
5m Written Tycoon x Cara Mine (Belong To Me (USA))
8
7.4
9/1
T: Ms S Pepper
R: Brooke Stower (57)
9/1
9
8.0
30/1
T: G C Kilner
R: Leah Kilner (57.5)
30/1
10
8.9
15/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (54)
15/1
2f Real Saga x Lasoron (Oarsman )
11
10.0
100/1
T: Matthew Dunn
R: Brooke Ainsworth (59)
100/1
6g Love De Cause x Seattle Rose Lee (Kingston Seattle (USA))
12
10.8
150/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (59)
150/1
4g Big Brown (USA) x Tyrani (Last Tycoon (IRE))
Race 3 - XXXX Gold Country Only Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.48 (34.65)
Prizemoney: $40,000
1
9/1
T: T W McCarthy
R: Leah Kilner (56)
9/1
3g Canford Cliffs (IRE) x Lucky Stone (NZ) (Cape Cross (IRE))
2
1.5
25/1
T: P J Evans
R: J L Taylor (59)
25/1
4g Longhorn x Ms Mickdandee (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
3
1.9
11/4
T: S B Lee
R: J Lloyd (57.5)
11/4
3g Turffontein x Media Academy (Royal Academy (USA))
4
2.2
6/4F
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
6/4F
3f All Too Hard x Stellamac (Mull Of Kintyre (USA))
5
3.3
11/4
T: R R Milligan
R: M Bennett (55.5)
11/4
3f Dream Ahead (USA) x Desert Pegasus (Fusaichi Pegasus (USA))
6
4.3
30/1
T: Scott Henley
R: Olivia Pickering (53.5)
30/1
3f Conatus x Sister Soul (Tribu )
7
4.5
20/1
T: P A Smith
R: R Spokes (55.5)
20/1
3f So You Think (NZ) x Opening Ceremony (Encosta De Lago )
8
4.7
30/1
T: P J Evans
R: Matthew Palmer (57)
30/1
5m Mail Train x Uppity (Waajib (IRE))
9
5.2
50/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (55.5)
50/1
3f Epaulette x Arcangela (Galileo (IRE))
10
11.1
100/1
T: Ms C Rode
R: Ms L G Cheshire (57)
100/1
4m Dreamscape x Empire Express (Royal Academy (USA))
11
13.8
150/1
T: Ethan Ensby
R: J Watkins (57)
150/1
5m Gonski x Dargo Delight (Lago Delight )
12
15.3
100/1
T: D W Dwane
R: Brooke Stower (57)
100/1
5m Daliapour (IRE) x My Royal Beauty (End Sweep (USA))
Race 4 - Cnw Electrical (Bm66) (1900m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:57.27 (36.59)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58)
5/4F
4g More Than Ready (USA) x Sunday Joy (Sunday Silence (USA))
2
1.3
16/1
T: Jason Reilly
R: R Spokes (57)
16/1
6m Bel Danoro x Chantilly Babe (Dehere (USA))
3
3.6
20/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (55)
20/1
4g Tycoon Ruler x Over And Over (Baryshnikov )
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$15,000
Vendor: Clear Mountain Fairview Pty Ltd Greenmount Qld
Buyer: John Brownson
4
4.1
50/1
T: K Hickmott
R: L P Rolls (54)
50/1
5
4.3
11/2
T: Diane Murphy
R: Justin P Stanley (59)
11/2
6g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
6
5.1
11/2
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (56)
11/2
4g Monaco Consul (NZ) x Susie Jane (King Of Kings (IRE))
7
5.4
11/2
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (60.5)
11/2
5g Excites x Chantilly Babe (Dehere (USA))
8
5.8
14/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54.5)
14/1
9
8.7
12/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (57.5)
12/1
4g Love Conquers All x Betrayer (Encosta De Lago )
Race 5 - Tab.Com. Au (Bm66) (1000m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 0:57.09 (34.01)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: S J Phelps
R: L P Rolls (56)
11/2
5g Monashee Mountain (USA) x Rose General (General Nediym )
Winning siblings: Destiny's General, Ester's Rose,
2
0.8
3/1F
T: P and W Hulbert
R: L R Dittman (57)
3/1F
4g Excelebration (IRE) x Endless Maize (End Sweep (USA))
3
2.1
10/1
T: Aiden St Vincent
R: Leah Kilner (61.5)
10/1
6g All Bar One x Kacheek (Jetball )
4
3.1
11/1
T: S B Lee
R: R Plumb (60)
11/1
5g Drumbeats x Jetling (Jet Spur )
5
3.3
14/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (54)
14/1
5m Northern Meteor x Pictures Of You (Don Eduardo (NZ))
6
4.7
8/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (54)
8/1
7
4.8
50/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (58.5)
50/1
8
5.1
15/4
T: S B Lee
R: R Fradd (59)
15/4
9
5.9
8/1
T: J L Jarvis
R: M McGuren (56)
8/1
5g Love Conquers All x Twink (Xaar (GB))
10
6.0
20/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (56.5)
20/1
6m Supreme Class x Deejay's Girl (Frisco View (USA))
11
6.6
12/1
T: S B Lee
R: Ron Stewart (54.5)
12/1
6m Danewin x Passion Miss (Semipalatinsk (USA))
Race 6 - Zzzfm Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:57.57 (35.26)
Prizemoney: $30,000
1
Sunlit (4)
13/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
13/2
4m Snitzel x Smile Of Desire (Red Ransom (USA))
2
1.8
20/1
T: J A Gilmore
R: Shannon Doyle (55)
20/1
3f Eurozone x Lady Gretchen (NZ) (Don Eduardo (NZ))
3
2.3
4/1
T: J Dann
R: Justin P Stanley (56.5)
4/1
3g Shamus Award x Kicken Vixen (USA) (Vindication (USA))
4
2.6
40/1
T: J C Smerdon
R: J Woodhouse (54)
40/1
5m Stravinsky (USA) x Limpopo (NZ) (Exceed And Excel )
5
2.7
20/1
T: J L Jarvis
R: M McGuren (56.5)
20/1
4g Bel Esprit x Chimerique (Choisir )
6
3.4
100/1
T: Mick O'Neill
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
3f Frisco View (USA) x Cajun Comet (Filante (NZ))
7
3.8
8/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (55)
8/1
3g Dr Doute's x Demon Maggie (Testa Rossa )
8
4.4
40/1
T: S B Lee
R: R Plumb (63.5)
40/1
4g Uncle Mo (USA) x Anova Lass (Oratorio (IRE))
9
4.6
30/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
30/1
5g Hidden Dragon x Lotsahula (Sequalo )
10
5.4
100/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (54)
100/1
5m Sequalo x Mist In The Morn (King Of Danes )
11
7.9
9/10F
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (55)
9/10F
3f Your Song x Tattyam (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
Race 7 - Slipway Htl Ballina Summer Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.03 (35.21)
Prizemoney: $50,000
1
9/4F
T: S B Lee
R: M McGuren (56)
9/4F
5g Pressday x Reine Margot (Umatilla (NZ))
Winning siblings: Herecomesthetiger, Onlyinthedark,
2
0.5
9/4F
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
9/4F
4g Excelebration (IRE) x Danahere (NZ) (Dehere (USA))
3
1.3
15/2
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (59)
15/2
4
1.7
11/2
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
11/2
6m Ekraar (USA) x Repetition (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
5
2.2
Anzio (9)
100/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (54.5)
100/1
6g Commands x Hosannah (Octagonal (NZ))
6
3.2
10/1
T: Paul Robbins
R: Leah Kilner (56)
10/1
7g Red Element x Khaptrist (NZ) (Sir Tristram (IRE))
7
3.5
Pleased (10)
11/2
T: S B Lee
R: R Fradd (54.5)
11/2
5g Street Cry (IRE) x Lajoie (Spinning World (USA))
8
6.5
50/1
T: S B Lee
R: Shannon Doyle (54.5)
50/1
7g Not A Single Doubt x Navy Blues (NZ) (Blue Eyed Boy (IRE))
9
6.7
100/1
T: J D Shelton
R: M Paget (54)
100/1
10
7.1
40/1
T: J E Everson
R: J L Taylor (56.5)
40/1
11
8.5
Spiral (13)
50/1
T: S B Lee
R: L P Rolls (54)
50/1
6g Lonhro x All Time High (Flying Spur )
Race 8 - Spill The Beans@aquis Farm-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.36 (35.81)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: S B Lee
R: J Lloyd (57)
2/1F
4g Helmet x Lindisfarne (Viscount )
2
1.5
2/1F
T: M J Dunn
R: Emily Atkinson (56)
2/1F
4g Domesday x Ro's Purring (Lonhro )
3
2.5
16/1
T: T W McCarthy
R: Ms L G Cheshire (54.5)
16/1
4m Domesday x Clever Clogs (NZ) (Woodman (USA))
4
3.0
7/2
T: J W Zielke
R: M Bennett (54)
7/2
3g Al Maher x Surprise Bid (General Nediym )
5
6.4
16/1
T: S B Lee
R: R Fradd (56)
16/1
4g Uncle Mo (USA) x Miss Carnell (Antonius Pius (USA))
6
6.9
11/1
T: Scott Henley
R: L R Dittman (58)
11/1
4g Savabeel x Anahita (NZ) (Stravinsky (USA))
7
7.5
16/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (54)
16/1
8
10.3
66/1
T: L J Clapham
R: R Spokes (55)
66/1
5g Clang x Don't Tell Mum (Semipalatinsk (USA))
9
12.2
50/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (54)
50/1
5g Masked Assassin x Bijou (Spectrum (IRE))