Breednet Results

BENDIGO - Sunday, June 28

Race 1 - Baillieu Holst Mdn Hrdl (3200m)
Class: Maiden Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:41.51
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: E V Musgrove
R: P Gallagher (68)
10/1
6g Elvstroem x Mont Fay (Montjeu )
Winning siblings: Grand Chancellor, Kings Road,
2
1.3
10/1
T: P T Hyland
R: P Hamblin (68)
10/1
3
1.5
8/11F
T: C Maher
R: S Pateman (68)
8/11F
5g High Chaparral x Skimmer (Epidaurus )
4
9.4
100/1
T: G R McQueen
R: Lee Horner (65)
100/1
8g Umatilla x The Rossa (Dehere )
5
10.7
20/1
T: J P Salanitri
R: T Ryan (68)
20/1
6
11.9
9/4
T: P G Moody
R: J Hateley (66.5)
9/4
5g Ramonti x Queen Of Rap (Alhaarth )
Race 2 - Wilson's Tree Serv. Hrdl-Bm120 (3200m)
Class: Restricted Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:35.50
Prizemoney: $20,000
1
4/6F
T: P G Moody
R: T Ryan (67.5)
4/6F
6g Reset x Boisterous Lady (Rivotious )
2
8.0
7/2
T: E V Musgrove
R: S Pateman (67)
7/2
5g Savabeel x Rotogravure (Strategic )
3
13.0
25/1
T: R F Cameron
R: S Jackson (66.5)
25/1
5g Yamanin Vital x Nancy Wake (Personal Escort )
4
33.0
15/4
T: R W Smerdon
R: R Cully (67)
15/4
4g Snippetson x Red To Riches (Red Ransom )
5
37.0
40/1
T: C F Hyland
R: Lee Horner (64.5)
40/1
6g Primus x Duchess Zafonic (Zafonic )
100
0.0
Landy (7)
100/1
T: G Brunsdon
R: P Hamblin (65.5)
100/1
7g Galileo x Crimson Road (Strawberry Road )
Race 3 - Ajra Brendan Drechsler Hrdl (3600m)
Class: Hurdle Track: Soft(5) Time: 4:05.78
Prizemoney: $80,000
1
Zuhayr (9)
5/1
T: A Rosolini
R: D Horner Jnr (65)
5/1
5g Zabeel x Couriette (Danzig )
Winning siblings: Attributes,
2
1.3
5/2F
T: Patrick Payne
R: S Pateman (68)
5/2F
3
4.3
9/2
T: Dan O'Sullivan
R: B McLean (64)
9/2
8g Tuscanos x Jetfire Lass (Jetball )
4
4.6
20/1
T: E V Musgrove
R: P Gallagher (68)
20/1
7g Zabeel x Amatista (Scenic )
5
8.6
12/1
T: R P Liefting
R: T Ryan (68)
12/1
6
11.4
30/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (64)
30/1
5g High Chaparral x The Lions Roar (Western Symphony )
7
16.4
20/1
T: R K Challis
R: P Hamblin (68)
20/1
9g Hawk Wing x Plum Fairy (Sadler's Wells )
100
0.0
4/1
T: D K Weir
R: John Allen (71)
4/1
10g Rubiton x Cellar Dweller (Luskin Star )
100
0.0
10/1
T: Dan O'Sullivan
R: R Cully (65)
10/1
8g Aristotle x Val Gardena (Lacryma Cristi )
300
0.0
20/1
T: Aaron Purcell
R: S Jackson (64)
20/1
6g Dansili x Leto (Diesis )
Race 4 - Ecycle Sol. Mosstrooper Stpl (3600m)
Class: Steeple Track: Soft(5) Time: 4:09.76
Prizemoney: $80,000
1
15/2
T: Patrick Payne
R: R Cully (69.5)
15/2
8g Shinko King x Ocean Princess (Prince Of Praise )
2
2.3
13/2
T: Ms G Waterhouse
R: B McLean (65)
13/2
7g Zabeel x Madam Valeta (Palace Music )
3
4.3
12/1
T: P T Hyland
R: T Ryan (66)
12/1
7g Elvstroem x Sea Folly (Octagonal )
4
7.7
Dumosa (5)
14/1
T: B D Brook
R: P Hamblin (65)
14/1
8g Jeune x Snazzy Nazzy (Nassipour )
5
9.7
13/8F
T: E V Musgrove
R: A Lynch (69)
13/8F
7g Dynaformer x Barzah (Darshaan )
6
15.7
30/1
T: J J Steffert
R: S Jackson (64)
30/1
9g Storm Creek x Shutricia (Grosvenor )
7
21.7
150/1
T: K E Horobin
R: Clayton Douglas (64)
150/1
7g Shamardal x Aterballetto (Vettori )
100
0.0
9/4
T: C Maher
R: S Pateman (71)
9/4
11g Perugino x Strike High (Pre Emptive Strike )
400
0.0
100/1
T: E V Musgrove
R: P Gallagher (64)
100/1
10g King's Best x Barbuda (Rainbow Quest )
Race 5 - Brb Electrical (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 0:58.66
Prizemoney: $17,500
1
5/2F
T: John McArdle
R: M J Allen (59.5)
5/2F
3g Hard Spun x Rada (Royal Academy )
Winning siblings: El Rada, Grand Crown, Power Trip,
2
0.1
20/1
T: Adam O'Neill
R: Jason Collins (55.5)
20/1
6g Pivotal x Gaudeamus (Distorted Humor )
3
0.4
12/1
T: K A Davison
R: D Gauci (56)
12/1
4
1.9
15/2
T: D K Weir
R: Chris Parnham (58)
15/2
5m Testa Rossa x Erin (Brief Truce )
5
4.4
15/4
T: Emma Steel
R: D Yendall (56.5)
15/4
6
5.1
6/1
T: Ms G Johnstone
R: Anthony Boyd (56.5)
6/1
7
5.2
15/2
T: K Hann
R: Dylan Dunn (57.5)
15/2
6g Lonhro x Danesty (Danehill )
8
5.4
60/1
T: Ms C Kyle
R: M J Dee (54)
60/1
6m Danerich x Oriental (Monde Bleu )
9
5.5
20/1
T: D J McCarthy
R: M Aitken (55)
20/1
4g Magnus x Vita (Thunder Gulch )
10
5.7
9/1
T: K Hann
R: Jake Bayliss (60.5)
9/1
Race 6 - Bendigo Mazda (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:18.46
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: D K Weir
R: H Coffey (61)
20/1
6g Face Value x Fly Me Home (Flying Spur )
Winning siblings: Dream Face, Flying Face, Martial Art, Tigress,
2
3.3
5/1F
T: D A Williams
R: M J Dee (58)
5/1F
4g Ready's Image x Daloot (Danehill Dancer )
3
3.8
11/2
T: John McArdle
R: M J Allen (58.5)
11/2
4g Savoire Vivre x Rule Britannia (Flying Spur )
4
4.0
12/1
T: M D Moroney
R: Anthony Boyd (57)
12/1
5g Testa Rossa x Zacushla (Zabeel )
5
4.1
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
12/1
6
4.2
12/1
T: B J Goodwin
R: Chris Parnham (58.5)
12/1
5g Shaft x Crown Jewels (Twig Moss )
7
4.4
Nullei (10)
10/1
T: M A Kavanagh
R: J Winks (59)
10/1
4g Niello x Nothin' Leica Win (Nothin' Leica Dane )
8
4.5
6/1
T: Clint Marshall
R: S W Arnold (59.5)
6/1
9
5.3
Falcent (13)
14/1
T: D C Harrison
R: D Yendall (58.5)
14/1
5g Falkirk x Never Cent (Centaine )
10
5.4
100/1
T: D C Harrison
R: Jake Bayliss (59.5)
100/1
7g Choisir x Vega Sicilia (Rodrigo De Triano )
11
5.9
16/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (57.5)
16/1
5g Linda's Lad x Lady Of Shanhai (Septieme Ciel )
12
6.1
9/1
T: B O Cox
R: Jason Collins (58.5)
9/1
5g Hemingway x Rubiko (Rubiton )
13
6.8
13/2
T: Richard Laming
R: B Melham (57.5)
13/2
14
9.1
66/1
T: P Gorman
R: D Gauci (55.5)
66/1
5m Golan x Rose Chapel (College Chapel )
Race 7 - Slickpix Gold Silver Ht-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:25.10
Prizemoney: $30,000
1
30/1
T: Saab Hasan
R: S W Arnold (59.5)
30/1
3g Purrealist x Incognitos (Secret Savings )
2
0.1
15/1
T: G A Osborne
R: Jason Collins (57)
15/1
3
0.2
7/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (59.5)
7/1
3g Darci Brahma x Upstaged (In The Wings )
2019 NZB Karaka Book 1
$40,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr DR Haworth
4
0.4
5/2F
T: M A Kavanagh
R: J Winks (59.5)
5/2F
3c Written Tycoon x Stay In Honour (Honours List )
5
0.5
15/2
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
15/2
3f Authorized x Contrast (Quest For Fame )
6
1.2
30/1
T: P A Chow
R: Ms J Beriman (58.5)
30/1
7
1.4
15/2
T: D K Weir
R: Chris Parnham (58)
15/2
3f O'Reilly x Espurante (Flying Spur )
8
1.6
11/1
T: Byron Cozamanis
R: M J Dee (59)
11/1
9
1.7
25/1
T: S A Dwyer
R: D Gauci (59)
25/1
10
2.0
9/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (59.5)
9/1
3g Kaphero x The Gem (Scenic )
11
3.8
30/1
T: J P Salanitri
R: Dylan Dunn (56.5)
30/1
3g Bernardini x Pirate Rose (Al Hareb )
12
6.0
16/1
T: L and T Corstens
R: Anthony Boyd (56)
16/1
3c Danfive x Hoot N' Holler (Kashani )
13
8.0
Moot (9)
30/1
T: J Edwards and B W Elkington
R: J Noonan (59)
30/1
14
8.8
Auro (16)
40/1
T: A W Noonan
R: Dale Smith (57)
40/1
3f Turffontein x Our Dana (Clear Choice )
15
9.5
12/1
T: M G Price
R: I Gundogdu (58)
12/1
3g Astronomer Royal x The Bangles (Viking Ruler )
Race 8 - Santons Of Bendigo (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:38.65
Prizemoney: $17,500
1
4/1F
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (58.5)
4/1F
4m Savabeel x Kept (Keeper )
Winning siblings: Owned,
2
0.1
Stynes (4)
25/1
T: S T Lanyon
R: Jason Collins (60)
25/1
7g Lago Delight x Tara's Range (Polish Laughter )
3
0.4
5/1
T: T and K O'Sullivan
R: Dale Smith (60)
5/1
4g Dane Shadow x Whywashe (Opera Prince )
4
0.8
5/1
T: S A Dwyer
R: Ms J Beriman (61)
5/1
6g Domesday x Gypsy Battalia (Agincourt )
5
1.0
9/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
9/1
4h Hold That Tiger x Real Return (Dolphin Street )
6
1.7
9/1
T: R D Griffiths
R: B Melham (56.5)
9/1
4m Sebring x Cancanelle (Danehill Dancer )
7
4.7
Despict (16)
100/1
T: K E Watson
R: I Gundogdu (54.5)
100/1
6g Kingston Kentucky x Pobeda (Rancho Ruler )
8
4.9
5/1
T: R J Besanko
R: S W Arnold (60)
5/1
5g Stratum x Beautiful Victory (Victory Prince )
9
5.0
25/1
T: Emma Steel
R: D Yendall (58.5)
25/1
7g Reset x Danavia (Danehill )
10
5.4
20/1
T: G K Baker
R: D Gauci (58)
20/1
5g Danasinga x Secret Sister (Secret Savings )
11
6.7
16/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (58.5)
16/1
5g Churchill Downs x Ready Charm (Encosta De Lago )
12
7.7
30/1
T: M Sell
R: H Coffey (59)
30/1
7g Arazi x Willisa (Vite Cheval )
13
10.9
40/1
T: C V Kelly
R: J Duffy (58)
40/1
6g Delago Brom x Dispersion (Spectrum )
14
12.2
8/1
T: R W Smerdon
R: Thomas Sadler (58.5)
8/1
3g Bernardini x Nakedindaspa (Redoute's Choice )
Race 9 - Urmg (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:37.85
Prizemoney: $17,500
1
8/1
T: Kylie Vella
R: D Yendall (61)
8/1
Winning siblings: Tuscademus,
2
1.5
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
8/1
3
1.7
16/1
T: A H Parker
R: S W Arnold (60)
16/1
5g Seul Amour x That's De Lago (Encosta De Lago )
4
1.8
5/2F
T: A B Dynon
R: H Coffey (59)
5/2F
7g Masterofceremonies x Spectres (Quest For Fame )
5
3.3
30/1
T: G K Baker
R: D Gauci (58)
30/1
3g Hard Spun x Lindt (Encosta De Lago )
6
4.0
60/1
T: Sean Mott
R: Dale Smith (58.5)
60/1
6g Kempinsky x Military Amour (Military Plume )
7
5.3
6/1
T: R D Griffiths
R: B Melham (58)
6/1
3g Mr Martini x Cent De Lago (Lago Delight )
8
8.0
12/1
T: P A Chow
R: J Winks (58.5)
12/1
7g Noverre x Lunar Desert (Desert King )
9
8.8
4/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (60)
4/1
5g Zabeel x Chalonne (Rubiton )
10
9.0
100/1
T: A M Burns
R: J Duffy (56.5)
100/1
5m Rakti x Regal Lagoon (Deputy Governor )
11
10.2
Chima (6)
9/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (58.5)
9/1
3g Haradasun x Busty (Danzero )
12
16.2
150/1
T: G C Strang
R: Samantha Noble (54)
150/1
7m Grandera x Miss Korneluk (Baryshnikov )