Breednet Results

BENDIGO - Sunday, August 14

Race 1 - Bendigo Fashion Festival Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:21.20
Prizemoney: $23,000
1
30/1
T: B A Gentle
R: D Yendall (58)
30/1
3g Choisir x Ribbon (Perugino (USA))
Winning siblings: Blue Ribbon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/2
T: Heath Conners
R: Chris Symons (58)
11/2
3c Star Witness x Hollywell (Refuse To Bend (IRE))
3
0.4
4/1F
T: S J Richards
R: Regan Bayliss (56)
4/1F
3f So You Think (NZ) x Live And Dream (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
1.9
10/1
T: M D Moroney
R: Ryan Maloney (56)
10/1
3f Makfi (GB) x Our Oak (Show A Heart )
5
2.6
8/1
T: B A Gentle
R: D Dunn (58)
8/1
3c Moshe x Jettina (Jetball )
6
2.8
40/1
T: S A Dwyer
R: P T Holmes (56)
40/1
7
3.3
6/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58)
6/1
8
4.1
30/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
30/1
3f All American x Inertia (NZ) (Danasinga )
9
4.8
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
40/1
3f Stryker x Benita (Octagonal (NZ))
10
5.6
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms L J Meech (56)
20/1
11
6.8
12/1
T: C Maher
R: M J Dee (58)
12/1
3c Rebel Raider x Sazzana (NZ) (Savabeel )
12
8.6
15/2
T: C Maher
R: Nicholas Hall (58)
15/2
3g Alamosa (NZ) x Mahamaya (NZ) (Bahhare (USA))
13
11.6
11/2
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (58)
11/2
3g Star Witness x Silk Shantung (Elusive Quality (USA))
Race 2 - Silks Function Centre Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:26.52 (36.92)
Prizemoney: $23,000
1
Kaching (11)
5/2
T: C Maher
R: Nicholas Hall (56)
5/2
3c So You Think (NZ) x Sun Song (Desert Sun (GB))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
112019 MM Gold Coast Yearling Sale
$170,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd Scone NSW
Buyer: Paul Moroney Bloodstock/Ballymore Stables
2
3.5
5/4F
T: R F Cameron
R: Damian Lane (58.5)
5/4F
4g Iffraaj (GB) x Boogi On The Grass (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
3
4.5
25/1
T: Lee and Shannon Hope
R: H Coffey (58.5)
25/1
4g Alamosa (NZ) x Missinga (NZ) (Danasinga )
4
4.9
14/1
T: M D Moroney
R: S W Arnold (58.5)
14/1
4g Domesday x Deraismes (Grand Lodge (USA))
5
5.6
Resort (14)
15/2
T: J A O'Shea
R: M J Dee (56)
15/2
3g Domesday x Nusa Dua (Encosta De Lago )
6
5.7
100/1
T: R F Donat
R: P T Holmes (56)
100/1
3g King Of Prussia x Tehoke Princess (Brondesbury (IRE))
7
6.1
Kaluah (8)
6/1
T: M G Price
R: D Dunn (56.5)
6/1
4m Fastnet Rock x Mutate (Octagonal (NZ))
8
11.1
12/1
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (58.5)
12/1
9
12.6
40/1
T: Jamie Edwards
R: D Yendall (56)
40/1
3g Monaco Consul (NZ) x Miss Cutie (Street Cry (IRE))
10
32.6
150/1
T: J Dalton
R: Dean Holland (58.5)
150/1
4g Shinzig x Stone Crystalz (Rokosz (USA))
Race 3 - Jools For Jim Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:04.86
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
5/1
4m Fastnet Rock x Heart Ashley (USA) (Lion Heart (USA))
Winning siblings: Bigger Than Thorn, Manasari,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: P Morgan and C Widdison
R: Ms L J Meech (56)
5/1
3g I Am Invincible x Simply Enchanting (USA) (Forest Wildcat (USA))
3
3.1
30/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (56)
30/1
3g Jayemzed x Winner's Choice (Piccolo (GB))
4
3.3
5/4F
T: Henry Dwyer
R: Chris Symons (54)
5/4F
3f Snitzel x Lassiter's Cat (Tale Of The Cat (USA))
5
5.8
9/2
T: J A O'Shea
R: B Melham (56.5)
9/2
4m Lonhro x Latte (NZ) (Maroof (USA))
6
7.5
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: D Yendall (56)
20/1
3c Medaglia D'Oro (USA) x Mango Daiquiri (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
7.7
60/1
T: S Fliedner
R: C A Robertson (58.5)
60/1
5g Churchill Downs x Queens Grace (Last Tycoon (IRE))
8
9.7
25/1
T: R F Cameron
R: Damian Lane (58.5)
25/1
9
13.7
20/1
T: L and T Corstens
R: D Moor (56)
20/1
3g Street Boss (USA) x Glittered (Fusaichi Pegasus (USA))
10
13.9
60/1
T: B A Gentle
R: S W Arnold (58.5)
60/1
6g Bon Hoffa x Bazalgette (Palace Music (USA))
11
16.7
30/1
T: Lee and Shannon Hope
R: C J Parish (54)
30/1
3f Statue Of Liberty (USA) x You I Find (Hussonet (USA))
12
22.4
60/1
T: D W Brown
R: Dean Holland (56)
60/1
3c Authorized (IRE) x Matilla (Umatilla (NZ))
13
25.4
100/1
T: Daryn Drust
R: P T Holmes (56.5)
100/1
4m Bianconi (USA) x Dynamite Tiger (Hold That Tiger (USA))
Race 4 - Peter Anthony Menswear Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 2:22.68
Prizemoney: $23,000
1
25/1
T: A Carter-Smith
R: D Schmitt (58.5)
25/1
4g Arena x Spun Out (Spinning World (USA))
Winning siblings: Born Wild,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Jovian (3)
15/2
T: Archie Alexander
R: John Allen (58.5)
15/2
5g High Chaparral (IRE) x Planet Lane (Galileo (IRE))
3
1.8
11/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56.5)
11/8F
4m Shocking x Club Med Lass (NZ) (Volksraad (GB))
4
6.0
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (56.5)
3/1
4m Savabeel x Dancing Mistress (NZ) (Masterclass (USA))
5
7.3
9/1
T: M Sell
R: D Yendall (56.5)
9/1
4m Lookin At Lucky (USA) x Dane Blazer (Danehill (USA))
6
9.3
25/1
T: Alexander Rae
R: M J Dee (58.5)
25/1
5g Mosayter (USA) x Asaleeb (GB) (Alhaarth (IRE))
7
10.0
11/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (56.5)
11/1
5m Host (CHI) x She's No Flirt (Zeditave )
8
11.3
100/1
T: Stephen Field
R: C J Parish (56.5)
100/1
4m Runs To Win x Shy Barbie (Kenvain )
9
61.3
13/2
T: Luke Oliver
R: B Melham (56.5)
13/2
5m High Chaparral (IRE) x Mutate (Octagonal (NZ))
Race 5 - Catanach's Jewellers (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 2:37.00
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: D K Weir
R: D Yendall (55.5)
8/11F
4m Street Cry (IRE) x Celtic Queen (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Winning siblings: Floor Show,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (54.5)
15/2
6m Stratum x Ettu Blu (Prince Echo (IRE))
3
1.3
5/1
T: J F Moloney
R: J Mott (61)
5/1
6g Show A Heart x Zilzie (NZ) (Generous (IRE))
112016 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Glenlogan Park Innisplain Qld
Buyer: Psd $45000 Res $90000
4
1.4
4/1
T: Mitchell Freedman
R: Damian Lane (56)
4/1
6m Street Boss (USA) x On Southbank (Festival Hall (IRE))
5
8.4
20/1
T: D J Cannon
R: Ms C Puls (54)
20/1
6m Sebring x Cancanelle (Danehill Dancer (IRE))
Race 6 - Schweppes Australia (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:40.01
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
7/2
5g Nothin' Leica Dane x Polychrome (Masterclass (USA))
Winning siblings: Gina Ballerina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: A W Noonan
R: B Melham (58.5)
7/2
5g Jet Spur x El Manto (El Qahira (NZ))
3
1.6
60/1
T: R F Donat
R: D Gauci (54)
60/1
6m Keep The Faith x Ed's Sister (Flying Spur )
4
2.8
13/4F
T: Daniel Bowman
R: J Mott (59.5)
13/4F
5g Golden Snake (USA) x Bourverie Blue (Bluebird (USA))
5
4.6
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
11/1
6g Bel Esprit x Shahana (Danehill Dancer (IRE))
6
4.7
11/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (58)
11/1
5g Savabeel x Floscula (USA) (Theatrical (IRE))
7
5.2
8/1
T: M D Moroney
R: S W Arnold (60)
8/1
6g Rock Hard Ten (USA) x To The Brim (CAN) (Ascot Knight (CAN))
8
5.9
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (52)
20/1
4m Thewayyouare (USA) x Magique Sky (Hurricane Sky )
9
6.0
12/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (56)
12/1
5g Street Cry (IRE) x Fashionable Lass (Carnegie (IRE))
10
6.8
12/1
T: A H Parker
R: D W Stackhouse (59)
12/1
7g Seul Amour (NZ) x That's De Lago (Encosta De Lago )
Race 7 - Jayemzed @ Darkin Park (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 1:04.80
Prizemoney: $50,000
1
12/1
T: Emma Steel
R: Brooke Sweeney (57)
12/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: J A McLean
R: M Aitken (54)
11/1
4g Hard Spun (USA) x Look Hither (Palace Music (USA))
3
3.1
4/1
T: M D Moroney
R: S W Arnold (58.5)
4/1
5g Darci Brahma (NZ) x Della Lobra (NZ) (Stravinsky (USA))
112017 NZB Select Yearling Sale
$37,500
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Mrs MJ Murdoch
4
3.2
Sheree (11)
20/1
T: Ms C Heffernan
R: Ben Thompson (55.5)
20/1
5m Danerich x Stage Crossing (Lacryma Cristi (IRE))
5
3.8
9/1
T: D K Weir
R: Jordan Grob (54)
9/1
5g Time Thief x Luminosity (Starcraft (NZ))
6
4.8
Modesty (10)
5/1
T: Daniel Bowman
R: Damian Lane (56)
5/1
5m I Am Invincible x Special Test (Octagonal (NZ))
7
6.3
25/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (55.5)
25/1
5g Jayemzed x Winner's Choice (Piccolo (GB))
8
6.4
Runson (8)
13/4F
T: L and T Corstens
R: D Moor (56)
13/4F
4g Delzao x Runs On Dreams (Last Tycoon (IRE))
9
7.4
Raido (3)
5/1
T: K A Lees
R: D Oliver (58.5)
5/1
5g Husson (ARG) x Misguiding (Royal Academy (USA))
10
7.6
20/1
T: J F Moloney
R: L Currie (56.5)
20/1
5g Kaphero x Stings (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 8 - Mypunter.Com (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:27.01
Prizemoney: $23,000
1
15/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (58)
15/1
5g All American x Remnant (Danehill (USA))
Winning siblings: Fashion Wah Wah, Fly Forward, Treasury,
This nick: 16 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: A W Noonan
R: B Melham (59)
20/1
5g Falvelon x Miss Louisa (Clang )
3
2.7
5/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Nicholas Hall (59)
5/1
4g Amadeus Wolf (GB) x Indi (Honours List (IRE))
4
3.4
5/1
T: B Lechmere and A Hinch
R: Katelyn Mallyon (58.5)
5/1
4h All American x Rechichi (Elvstroem )
5
3.6
9/4F
T: M G Price
R: D Oliver (56.5)
9/4F
3c Sebring x Animated (Dehere (USA))
6
4.4
50/1
T: Dean Larsson
R: H Coffey (57)
50/1
5g Real Saga x Miss Carefree (Last Tycoon (IRE))
7
4.5
60/1
T: J D Madden
R: D W Stackhouse (61.5)
60/1
7g Hat Trick (JPN) x Dingle Lass (Rustic Amber (IRE))
8
5.0
12/1
T: Julie Scott
R: S W Arnold (58.5)
12/1
4g Street Boss (USA) x Afterburn (Super Jet (USA))
9
8.5
10/1
T: B A Gentle
R: D Yendall (56.5)
10/1
10
9.2
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58.5)
40/1
5g Nicconi x Galway Lass (NZ) (Rhythm (USA))
11
12.5
9/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
9/2
12
15.5
16/1
T: A H Parker
R: J Mott (59)
16/1
5g Gonski x Maccadons Dream (NZ) (Crested Wave (USA))
Race 9 - City Of Greater Bendigo (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:20.60
Prizemoney: $23,000
1
9/1
T: D K Weir
R: H Coffey (59)
9/1
4m Foreplay x Kildara Rose (Tirol (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Jarrod Robinson
R: Tahlia Hope (57)
20/1
7m Written Tycoon x Vaincay (West Point )
3
1.6
9/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (59.5)
9/4F
4m Street Cry (IRE) x Avenue (Anabaa (USA))
4
3.2
11/1
T: C F Hyland
R: L Currie (57.5)
11/1
4m Gonski x She's My Baby (Baryshnikov )
5
5.2
13/2
T: L and T Corstens
R: Brooke Sweeney (59)
13/2
4m O'Lonhro x Phoenix Crown (Sarason )
6
5.6
10/1
T: S A Dwyer
R: P T Holmes (58.5)
10/1
4m Testa Rossa x Butterfield (NZ) (Fasliyev (USA))
7
5.7
14/1
T: Craig Anderson
R: D Oliver (58.5)
14/1
5m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
8
5.8
100/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (54.5)
100/1
4m Wicked Style (USA) x Marmadamah (Mukaddamah (USA))
9
6.6
20/1
T: Stephen Lenehan
R: Melissa Julius (59)
20/1
7m Face Value x Saintly Halo (Don't Say Halo (USA))
10
7.3
12/1
T: S Fliedner
R: Katelyn Mallyon (59)
12/1
4m Reward For Effort x Exocet Miss (General Nediym )
11
7.4
9/2
T: Ms N Burke
R: M J Walker (59.5)
9/2
12
8.7
30/1
T: L and T Corstens
R: S W Arnold (58)
30/1
4m Volitant x Caribbean Pirate (Portland Pirate )
13
12.9
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Nicholas Hall (58.5)
20/1
4m Fastnet Rock x Pardon (USA) (Elusive Quality (USA))