Breednet Results

BENDIGO - Thursday, September 14

Race 1 - Bet 365 Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.47
Prizemoney: $25,000
1
15/4
T: Ms Allison Sheehan
R: Ms N Beriman (56.5)
15/4
4m Lago Delight x El Rayo (Racer's Edge )
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: L and T Corstens
R: S Baster (56)
7/4F
3g Choisir x First Blossom (USA) (Giant's Causeway (USA))
3
2.9
15/2
T: Levi Kavanagh
R: D Oliver (56)
15/2
3g O'Reilly (NZ) x Don't Blink (Redoute's Choice )
4
4.3
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
6/1
3g Mossman x Darkwood Lodge (Grand Lodge (USA))
5
4.5
100/1
T: Ms E Haworth
R: R Beattie (58.5)
100/1
4g King Of Prussia x Western Mist (Rustic Amber (IRE))
6
5.5
Defy (1)
7/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
7/1
4g Ad Valorem (USA) x Angalreem (USA) (Mr. Prospector (USA))
7
8.0
30/1
T: Ms S Naylor
R: Jordan Childs (56.5)
30/1
4m Lope De Vega (IRE) x Pearl Goddess (NZ) (Darci Brahma (NZ))
8
8.8
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
15/1
4g Charge Forward x Joy Ride (Redoute's Choice )
9
20.8
12/1
T: D Binaisse
R: N Callow (58.5)
12/1
5g Equiano (FR) x Stings (Fusaichi Pegasus (USA))
10
23.8
40/1
T: P A Banks
R: J R Todd (58.5)
40/1
4g Stryker x Princess Houdini (Man Of Illusion )
11
35.8
80/1
T: R F Donat
R: Ben Thompson (58.5)
80/1
4g King Of Prussia x Tehoke Princess (Brondesbury (IRE))
Race 2 - Jarrod Larkin Concreting Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:37.21
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: Anthony Freedman
R: L Currie (58)
20/1
3g Tavistock (NZ) x Surreal (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Mine To Keep,
This nick: 80 runners; 52 winners; 8 SW. Details
2
3.8
15/4
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (58)
15/4
3g Savabeel x Brazen (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
5.3
20/1
T: Daniel Williams
R: J Noonan (58)
20/1
3g Duporth x Graces Spirit (Flying Spur )
4
5.4
2/1F
T: D K Weir
R: John Allen (58)
2/1F
5
6.6
Pamando (15)
30/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (56)
30/1
3f So You Think (NZ) x Beach Model (Footstepsinthesand (GB))
6
7.3
30/1
T: Jason Warren
R: J Mott (58)
30/1
3g Domesday x Rhythmic Rossa (Testa Rossa )
7
7.4
60/1
T: Jason Warren
R: M J Dee (58)
60/1
8
7.6
150/1
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (58)
150/1
3g Ocean Park (NZ) x Woodminco (Woodman (USA))
9
7.8
6/1
T: Matthew Cumani
R: H Coffey (56)
6/1
3f Teofilo (IRE) x Danota (Dansili (GB))
10
8.6
Caerus (2)
25/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (58)
25/1
3c Medaglia D'Oro (USA) x Orelia (Octagonal (NZ))
11
8.8
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (58)
30/1
3c Redoute's Choice x Top Cuban (Anabaa (USA))
12
9.0
30/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (56)
30/1
3f All Too Hard x Jewelled (NZ) (Zabeel (NZ))
13
10.2
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (58)
16/1
3g Makfi (GB) x Asterie (GB) (Sadler's Wells (USA))
14
13.5
6/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58)
6/1
3g Makfi (GB) x Irlanda (NZ) (O'Reilly (NZ))
15
16.2
100/1
T: J W Bridgman
R: M J Walker (58)
100/1
3g Zoffany (IRE) x Wisp O' Will (Red Dazzler )
16
31.2
100/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
100/1
3g Delago Deluxe x Music Class (Secret Savings (USA))
Race 3 - Jayco 3yo Fillies (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:37.60
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
11/8F
Winning siblings: Magentaz, Orcein,
This nick: 48 runners; 35 winners; 7 SW. Details
2
0.5
Pinot (7)
11/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (55.5)
11/4
3f Pierro x Dizelle (Zabeel (NZ))
3
0.7
30/1
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (56)
30/1
4
2.2
80/1
T: Brian McGrath
R: M J Dee (54)
80/1
3f Animal Kingdom (USA) x Dianthus (Red Ransom (USA))
5
2.9
11/2
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (57)
11/2
3f All Too Hard x Absolute Faith (Not A Single Doubt )
6
4.2
Sekali (8)
40/1
T: L and T Corstens
R: N Callow (54.5)
40/1
3f Written Tycoon x She's A Knockout (Kingston Rule (USA))
7
6.9
50/1
T: Anthony Freedman
R: J Winks (54.5)
50/1
3f Reliable Man (GB) x Rosey Dane (Woodman (USA))
8
7.7
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57)
4/1
9
8.4
30/1
T: Brent Stanley
R: L Currie (57)
30/1
3f Stryker x Denarii (Dehere (USA))
10
17.4
40/1
T: J P Salanitri
R: Ben Thompson (56.5)
40/1
3f Street Boss (USA) x Jasmine Rose (Carnegie (IRE))
Race 4 - Urmg Security (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:38.31
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Archie Alexander
R: Ben Allen (54)
5/1
4m Artie Schiller (USA) x Sadiya (Encosta De Lago )
This nick: 8 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57.5)
20/1
3
1.3
7/1
T: Peter Smith
R: Lachlan King (52)
7/1
9g Masterprint x Jaunty Dancer (Kala Dancer (GB))
4
4.0
8/11F
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
8/11F
4m Medaglia D'Oro (USA) x She's A Bonus (Giant's Causeway (USA))
5
5.7
4/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (55.5)
4/1
5g Flying Spur x Lady Succeed (JPN) (Brian's Time (USA))
Race 5 - Stramit (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:24.43
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
5/2F
Winning siblings: Cincinnati, Cincity, Hint Of Mint,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.0
7/2
T: Kelvin Southey
R: Sigrid Carr (60.5)
7/2
4g Street Boss (USA) x Pedigree Pays (NZ) (I Conquer (NZ))
3
3.8
11/2
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56)
11/2
3c Redwood (GB) x Kiss It Better (Catrail (USA))
4
3.9
Fuse (4)
15/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
15/1
5
4.1
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
7/1
3g Smart Missile x Mambo Flyer (King Cugat (USA))
6
5.9
9/1
T: Ms H Davies
R: J Benbow (56)
9/1
5g Big Brown (USA) x Palo Duro (More Than Ready (USA))
7
7.6
11/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56.5)
11/1
4m Red Giant (USA) x Symphony (Fastnet Rock )
8
8.0
Sadia (3)
16/1
T: Andrew Payne
R: Ben Allen (58.5)
16/1
5g Super Saver (USA) x Priceless Diamond (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
10.0
11/1
T: Ms A Johnston
R: Ethan Brown (58.5)
11/1
10
13.5
150/1
T: J A Gould
R: Chris Caserta (52.5)
150/1
Race 6 - Beach Party Raceday 21/10-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:18.73
Prizemoney: $25,000
1
9/10F
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
9/10F
3f Street Cry (IRE) x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: Andrew Noblet
R: Katelyn Mallyon (56)
13/2
3f Swiss Ace x Dancesteps (NZ) (Danehill (USA))
3
3.1
8/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (59)
8/1
4m O'Reilly (NZ) x More Than Adequate (NZ) (Generous (IRE))
4
4.2
11/1
T: D J Laws
R: Lachlan King (59.5)
11/1
4m Artie Schiller (USA) x Tiffany's Best (Soviet Lad (USA))
5
5.0
12/1
T: D R Brideoake
R: J Mott (58)
12/1
4m Savabeel x I'm In Heaven (NZ) (Volksraad (GB))
6
5.3
66/1
T: B R Mills
R: Jessica Eaton (54)
66/1
8m King's Chapel x Arche (NZ) (Danasinga )
7
6.0
40/1
T: S Fliedner
R: Ben Allen (58.5)
40/1
5m Commands x Villa Igea (Papal Power (USA))
8
6.2
100/1
T: E W Ewert
R: C A Robertson (57)
100/1
5m Duporth x Vicereine (GB) (Zamindar (USA))
9
6.4
20/1
T: D K Weir
R: Liam Riordan (58.5)
20/1
5m Rothesay x La Mouette (NZ) (Montjeu (IRE))
10
6.6
Spanks (6)
16/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
4m Magic Albert x Iltizaam (Exceed And Excel )
11
8.1
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (60)
11/1
Race 7 - The Big Screen Company (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:04.27
Prizemoney: $30,000
1
Barood (7)
16/1
T: Ms S Murphy
R: Ms H McKechnie (59)
16/1
5h Choisir x Gold Anthem (Made Of Gold (USA))
This nick: 15 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/4
T: Ms A Johnston
R: N Callow (58.5)
11/4
4g Reward For Effort x Rapid Sensation (Success Express (USA))
3
1.9
10/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (57)
10/1
4m Sepoy x Be Positive (Anabaa (USA))
4
2.6
5/2F
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Macfarlane (58.5)
5/2F
6g Postponed (USA) x Sovereign Duchess (Last Tycoon (IRE))
5
3.4
9/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
9/1
7m Danzero x Sensational Spot (Swamp King (USA))
6
3.8
11/1
T: B A Gentle
R: Chris Caserta (58)
11/1
5g Reward For Effort x Palace De Lago (Encosta De Lago )
7
5.3
66/1
T: Joshua Julius
R: Melissa Julius (61)
66/1
8g Dubai Destination (USA) x Concepts (Peintre Celebre (USA))
8
6.0
20/1
T: Jade Darose
R: Ms J Da Rose (60)
20/1
6g Stanford x Raheen Queen (Desert Sun (GB))
9
8.3
50/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (57)
50/1
6g Foreplay x Belle De Rouge (Red Ransom (USA))
10
8.4
8/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (57.5)
8/1
4g I Am Invincible x Gemmas Joy (Fasliyev (USA))
11
10.4
10/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57)
10/1
6m Danerich x Wicked Weasel (Weasel Clause )
Race 8 - Orrcon Steel (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.60
Prizemoney: $25,000
1
13/8F
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (57)
13/8F
3g Reliable Man (GB) x Lady Winifred (NZ) (Casual Lies (USA))
Winning siblings: Deedee Panache, Wills Road,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
7/4
4g Bullbars x Amazing Spirit (NZ) (Montjeu (IRE))
3
4.6
15/1
T: J P Salanitri
R: Ben Thompson (54.5)
15/1
4m Artie Schiller (USA) x Lebombo (Johannesburg (USA))
4
5.3
12/1
T: S Fliedner
R: M J Dee (56)
12/1
5m Domesday x Dual Spark (Spartacus )
5
6.1
80/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (59)
80/1
7g Mount Nelson (GB) x Gilded Asset (NZ) (Gilded Time (USA))
6
6.2
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
11/1
4g Roc De Cambes (NZ) x Degree (NZ) (Bachelor Duke (USA))
7
6.7
10/1
T: Ms B Dunn
R: Jordan Childs (58.5)
10/1
4g Snippetson x Broccoli (Brocco (USA))
8
7.2
100/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ms J Payne (56)
100/1
6g Dylan Thomas (IRE) x Gilded Asset (NZ) (Gilded Time (USA))
9
14.2
12/1
T: L and T Corstens
R: Liam Riordan (58)
12/1