Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, April 15

Race 1 - Jack Elliott (Bm84) (1600m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:36.29 (34.60)
Prizemoney: $80,000
1
7/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (54.5)
7/2
6m Bianconi (USA) x Saithors Melody (Saithor (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: M C Kent
R: Beau Mertens (52.5)
3/1F
4m Bramshaw x Miss Peligrosa (Dangerous )
3
2.0
11/2
T: M J Williams
R: Ben Thompson (56)
11/2
4m Von Costa De Hero x Devon Dancer (Royal Academy (USA))
4
2.1
16/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (57)
16/1
5m Pentire (GB) x Chickens (Danehill (USA))
5
2.6
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Aitken (58)
8/1
4m Sebring x Polska (Encosta De Lago )
6
3.1
15/4
T: Luke Oliver
R: D Dunn (54)
15/4
6m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
7
3.9
10/1
T: Bill Ryan
R: C Newitt (55)
10/1
6m Azevedo x Highly Elegant (Savoire Vivre (GB))
8
6.2
20/1
T: M G Price
R: Jordan Grob (58.5)
20/1
5m Commands x Paris Tryst (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 2 - Bill Collins Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.43 (34.54)
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (57)
12/1
2c Al Maher x Ruby Bre (Rubiton )
Winning siblings: Pantera Nera, Rubycue,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/2
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (57.5)
9/2
2g Choisir x Redouteski (Redoute's Choice )
3
1.4
5/2F
T: Richard Laming
R: D Dunn (58)
5/2F
2c Super Easy (NZ) x Shanpanichi (Fusaichi Pegasus (USA))
4
2.7
15/4
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58)
15/4
5
3.1
7/2
T: R W Smerdon
R: L Nolen (58)
7/2
2g Star Witness x My Central (ITY) (Central Park (IRE))
6
4.4
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (58)
9/1
2c Reward For Effort x In The Moment (Desert Sun (GB))
7
5.9
25/1
T: Nick Ryan
R: Ben Allen (56)
25/1
2g Casino Prince x Queen's Ransom (Red Ransom (USA))
8
8.2
25/1
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (58)
25/1
Race 3 - Bert Bryant (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:02.95 (34.54)
Prizemoney: $60,000
1
7/2F
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (55.5)
7/2F
4m Show A Heart x Cape Tycoon (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: Most Admired,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
8/1
T: John McArdle
R: J Mott (56)
8/1
4m Street Boss (USA) x Renaka (Redoute's Choice )
3
2.2
8/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (58)
8/1
4g Stratum x Tan Tat De Lago (Encosta De Lago )
4
3.2
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57.5)
4/1
4g Star Witness x Thanksgiving (NZ) (Generous (IRE))
5
3.4
14/1
T: Byron Cozamanis
R: C Newitt (59)
14/1
5g Churchill Downs x Favorite Spice (Favorite Trick (USA))
6
3.5
30/1
T: M G Price
R: J Noonan (55.5)
30/1
4g Equiano (FR) x Optimizing (Exceed And Excel )
7
4.5
100/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (58)
100/1
5g Hard Spun (USA) x Bella Vedera (Secret Savings (USA))
8
4.7
6/1
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (54.5)
6/1
3g Bullbars x Pica Pica (NZ) (Stravinsky (USA))
9
5.2
60/1
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (54)
60/1
5m Shamardal (USA) x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
10
5.3
8/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (56.5)
8/1
5g Time Thief x Luminosity (Starcraft (NZ))
11
6.1
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
20/1
4g Street Sense (USA) x Mrs Kravitz (Distant Music (USA))
12
6.3
30/1
T: D Binaisse
R: Jack Martin (54.5)
30/1
6g Magnus x Dark Mask (Fuji Kiseki (JPN))
13
7.1
30/1
T: Pat Cannon
R: D Moor (59.5)
30/1
14
7.2
15/1
T: J D Sadler
R: M Aitken (57)
15/1
5g Kaphero x Exo (Hennessy (USA))
Race 4 - Spicer Thoroughbreds Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.28 (35.55)
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: S J Webb
R: Ben Thompson (52)
12/1
Winning siblings: Stoker,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (54)
4/1
3f Fastnet Rock x Unearthly (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: A Million Tears, Boorooj, Invest,
This nick: 58 runners; 39 winners; 6 SW. Details
3
0.3
15/1
T: Richard Laming
R: J Mott (55.5)
15/1
3g Sepoy x Info Miss (Carnegie (IRE))
4
1.3
14/1
T: A J Edmonds
R: C Newitt (54.5)
14/1
5
1.7
8/1
T: E Jusufovic
R: Jake Bayliss (52)
8/1
3f Reset x She Lago (Encosta De Lago )
6
2.5
11/4F
T: D K Weir
R: Ben Allen (56.5)
11/4F
3c Snitzel x Distant Thunder (Distant Music (USA))
7
2.6
15/2
T: M G Price
R: J Noonan (55)
15/2
3g Wanted x The Fairy's Kiss (Elusive Quality (USA))
8
2.8
16/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (52.5)
16/1
3c Choisir x Golden Statue (Statue Of Liberty (USA))
9
5.6
11/2
T: C Maher
R: M Aitken (57)
11/2
3g Captain Sonador x O' Venus (Anabaa (USA))
10
6.0
30/1
T: M G Price
R: M J Dee (54)
30/1
3f Savabeel x Nina From Pasadena (Redoute's Choice )
11
16.0
150/1
T: A G Sawden
R: Chris Symons (54)
150/1
3g Bushranger (IRE) x Our Mariela (Palace Music (USA))
12
17.8
50/1
T: Anthony Chibnall
R: Ms L J Meech (55.5)
50/1
3g Henrythenavigator (USA) x Rhythm And Green (Jade Robbery (USA))
Race 5 - Geoff Murphy Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:03.22 (35.48)
Prizemoney: $100,000
1
7/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (56.5)
7/1
3f Denman x Merrier (Canny Lad )
Winning siblings: Festivity, Final Impression,
This nick: 11 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Henry Dwyer
R: Chris Symons (54)
8/1
3f Snitzel x Lassiter's Cat (Tale Of The Cat (USA))
3
0.6
8/1
T: R D Griffiths
R: Ben Allen (56)
8/1
3f Not A Single Doubt x Lunar Lady (Hussonet (USA))
4
0.8
9/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54.5)
9/1
3f Bushranger (IRE) x Phyl's Choice (Savoire Vivre (GB))
5
3.6
8/1
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
8/1
3f Exceed And Excel x Elusive Desire (Elusive Quality (USA))
6
3.7
5/1F
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (54.5)
5/1F
3f Ilovethiscity x Moondreamer (IRE) (Danehill (USA))
7
3.9
25/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Jye McNeil (54)
25/1
3f Eavesdropper (USA) x Russian Babe (Singspiel (IRE))
8
4.0
12/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (56)
12/1
3f Snitzel x Elusive Wonder (Elusive Quality (USA))
9
4.4
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jake Bayliss (52)
50/1
3f More Than Ready (USA) x Private Steer (Danehill Dancer (IRE))
10
4.9
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (60.5)
10/1
3f Manhattan Rain x Double Ranga (Exceed And Excel )
11
5.3
30/1
T: N A Blackiston
R: Patrick Moloney (54)
30/1
3f Gio Ponti (USA) x Tantrum (NZ) (Savabeel )
12
5.8
11/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
11/2
3f Lonhro x True Blonde (Naturalism (NZ))
13
6.6
Abriola (18)
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
60/1
3f Von Costa De Hero x Reannag (Canny Lad )
14
8.1
50/1
T: M A Kavanagh
R: Ben Thompson (52)
50/1
3f Dream Ahead (USA) x Southern Rose (Unbridled's Song (USA))
Race 6 - Robert Taranto Hcp (2425m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:28.92 (36.75)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (58.5)
5/1
Winning siblings: Qui Est La, Sentoki,
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
2.3
10/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (54.5)
10/1
6g Encosta De Lago x Arapaho Miss (Danehill Dancer (IRE))
3
2.4
9/10F
T: Robert Hickmott
R: A Mallyon (55)
9/10F
5g Montjeu (IRE) x Llia (GB) (Shirley Heights (GB))
4
2.6
8/1
T: D R Brideoake
R: C Newitt (54.5)
8/1
6g Street Sense (USA) x Be My Person (Personal Flag (USA))
5
6.1
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (54)
20/1
5g High Chaparral (IRE) x Picholine (Dehere (USA))
6
6.9
30/1
T: R W Smerdon
R: Jake Bayliss (52.5)
30/1
6g Ladoni (GB) x Genuine Blonde (Sandpit (BRZ))
7
7.7
80/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (52)
80/1
7g Helike (USA) x Carnival Ride (Spinning World (USA))
8
9.5
40/1
T: Henry Dwyer
R: M J Dee (54)
40/1
9
10.0
40/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
40/1
6g Halling (USA) x Sureyya (GER) (Monsun (GER))
10
12.0
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (52.5)
20/1
6g Fastnet Rock x Allow (Rahy (USA))
11
14.8
150/1
T: R W Smerdon
R: Katelyn Mallyon (54)
150/1
9g Arch (USA) x Quickfire (GB) (Dubai Millennium (GB))
12
29.8
20/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56)
20/1
6g Medicean (GB) x Alanda (GER) (Lando (GER))
Race 7 - M&D Dillon Constructions-Bm90 (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:09.28 (34.66)
Prizemoney: $80,000
1
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (54)
9/2
4m Pendragon (NZ) x Forever Rafter (USA) (Delineator (USA))
Winning siblings: Think Out Loud,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Boomwaa (16)
8/1
T: Henry Dwyer
R: Chris Symons (54)
8/1
5g Mutawaajid x Boom Boom Baby (True Hero (USA))
3
1.1
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Aitken (54)
11/1
5g Bachelor Duke (USA) x Galejade (Rory's Jester )
4
1.3
8/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
8/1
4h Sebring x Soleil Royale (French Deputy (USA))
5
2.6
9/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Boris Thornton (56.5)
9/1
5g Clangalang x Kita Ryokan (Grand Lodge (USA))
6
3.0
11/4F
T: P T Hyland
R: S Baster (55)
11/4F
4m Pins x Pedante (Danehill (USA))
7
6.0
10/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59.5)
10/1
5g Murtajill x Smoothing (Tale Of The Cat (USA))
8
6.5
20/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56)
20/1
5m Written Tycoon x Eliza Dream (Desert Sun (GB))
9
6.7
150/1
T: Trudi Christie
R: Thomas Sadler (55)
150/1
7g Fastnet Rock x Silken Song (Unbridled's Song (USA))
10
6.8
30/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (56.5)
30/1
7g Danerich x Pachouli (Royal Academy (USA))
11
7.1
40/1
T: J D Sadler
R: Ben Thompson (55.5)
40/1
7g Hussonet (USA) x Bodacious Harmony (Danehill (USA))
12
8.4
Greipel (15)
80/1
T: G M Duryea
R: M J Dee (54)
80/1
5g Snitzel x Lotto Rock (Bellotto (USA))
13
8.5
60/1
T: M J Williams
R: D Moor (56)
60/1
6g Artie Schiller (USA) x First Ashore (IRE) (High Estate (IRE))
14
9.0
50/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (59)
50/1
5g Holy Roman Emperor (IRE) x Uptown (Success Express (USA))
15
9.3
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (57.5)
20/1
6g Rock Of Gibraltar (IRE) x Goldberg (Geiger Counter (USA))
Race 8 - Victoria Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.35 (35.97)
Prizemoney: $150,000
1
Hooked (3)
4/1
T: R W Smerdon
R: L Nolen (57)
4/1
Winning siblings: Aceplay, Casino Card, Chilli, Engulf, Oh Mona, Vulpes,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
20/1
T: J D Sadler
R: Katelyn Mallyon (56)
20/1
7g Hussonet (USA) x Magic Harmony (Danehill Dancer (IRE))
3
2.7
16/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
16/1
4m Sebring x Ballet D'Amour (USA) (Stravinsky (USA))
4
2.8
30/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ben Thompson (54)
30/1
5m Court Command x Pinot Royale (Red Ransom (USA))
5
3.3
9/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
9/1
7g Snippetson x Flying Diva (Flying Spur )
6
3.4
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
16/1
5g Fastnet Rock x Romantic River (USA) (Irish River (FR))
7
3.6
40/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (54)
40/1
6g Danbird x Eliza Dream (Desert Sun (GB))
8
3.7
11/4F
T: Scott Brunton
R: D Pires (56)
11/4F
6g Helike (USA) x Butter Street (Secret Savings (USA))
9
3.9
40/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54)
40/1
7g Pins x Stanica (NZ) (Zabeel (NZ))
10
4.0
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
20/1
7g Pentire (GB) x Platinum Blond (NZ) (Kaapstad (NZ))
11
4.3
100/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (54)
100/1
12
5.1
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Baster (56.5)
10/1
6g Fastnet Rock x For The Good Times (Hennessy (USA))
13
5.5
12/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
12/1
5h Areion (GER) x Almerita (GER) (Medicean (GB))
14
6.3
50/1
T: Craig Anderson
R: Jake Bayliss (54)
50/1
5m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
15
7.3
15/1
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (54.5)
15/1
5g Reset x Glowing Tribute (Zeditave )
16
19.3
14/1
T: C J Waller
R: C Newitt (58)
14/1
Race 9 - Easter Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:01.18 (35.97)
Prizemoney: $150,000
1
8/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (55)
8/1
6g Galileo (IRE) x Party (IRE) (Cadeaux Genereux (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
15/2
T: D T O'Brien
R: Katelyn Mallyon (54)
15/2
6g Encosta De Lago x Private Steer (Danehill Dancer (IRE))
3
2.8
100/1
T: R E Laing
R: Ms J Payne (54)
100/1
6g Azamour (IRE) x Damask Rose (IRE) (Dr. Devious (IRE))
4
3.2
14/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (54)
14/1
6g High Chaparral (IRE) x Tamso (USA) (Seeking The Gold (USA))
5
5.0
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (54.5)
10/1
4g Snitzel x Cinnamon Dove (USA) (Gulch (USA))
6
5.1
7/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54)
7/1
7
5.3
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
20/1
10g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto (USA))
8
5.4
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (55.5)
12/1
9g Galileo (IRE) x La La Land (Last Tycoon (IRE))
9
6.2
11/2F
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
11/2F
10
6.7
Tarquin (13)
10/1
T: J A O'Shea
R: Beau Mertens (54)
10/1
11
7.2
30/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Thompson (54)
30/1
4g O'Lonhro x Danera (Danehill (USA))
12
7.4
30/1
T: C Maher
R: B Rawiller (59)
30/1
6h Vespone (IRE) x Porza (FR) (Septieme Ciel (USA))
13
8.7
100/1
T: P J Roche
R: Chris Symons (54)
100/1
7g Danzero x Banishing (Red Ransom (USA))
14
10.2
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
20/1
7g Zabeel (NZ) x Polish Princess (GB) (Polish Precedent (USA))
15
11.7
11/2F
T: Matthew Cumani
R: C Newitt (56.5)
11/2F
5h Galileo (IRE) x Grey Lilas (IRE) (Danehill (USA))
16
16.2
100/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Noonan (54.5)
100/1
6g Zabeel (NZ) x By Her Smile (NZ) (Defensive Play (USA))
Race 10 - Bravo Greg Miles (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.21 (35.70)
Prizemoney: $100,000
1
Sadaqa (17)
16/1
T: M J Cerchi
R: Chris Caserta (51)
16/1
7g Face Value x Jiddah (Euclase )
Winning siblings: Aladah, Benjiddah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (54)
13/2
4g Tavistock (NZ) x Shock (NZ) (Keeper )
3
3.8
11/2
T: M G Price
R: M J Dee (54)
11/2
5g High Chaparral (IRE) x Dezign (Zabeel (NZ))
4
3.9
7/2F
T: C J Waller
R: C Newitt (58)
7/2F
5m Snitzel x Love And Emotion (Woodman (USA))
5
5.2
9/1
T: C Maher
R: L Nolen (56)
9/1
5g Darci Brahma (NZ) x Upstaged (In The Wings (GB))
6
5.3
16/1
T: C Maher
R: Ben Thompson (56.5)
16/1
6g Zabeel (NZ) x Miss Avalon (IRE) (Fantastic Light (USA))
7
5.7
40/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
40/1
6m Viscount x Eight Roses (Bellotto (USA))
8
5.9
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Mott (57.5)
30/1
7g Lonhro x I'm A Showoff (Thunder Gulch (USA))
9
6.3
15/2
T: S J Webb
R: Beau Mertens (58.5)
15/2
6g Redoute's Choice x Park Esteem (IRE) (Singspiel (IRE))
10
6.8
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (52.5)
20/1
4h Mamool (IRE) x Ormita (GER) (Acatenango (GER))
11
10.3
12/1
T: Ms S Ferchie
R: Jack Martin (54)
12/1
8g Lord Jim (ARG) x Kalahanna (Jeune (GB))
12
10.8
13/2
T: Robert Hickmott
R: Ms L J Meech (56.5)
13/2
7g Dansili (GB) x Moonstone (GB) (Dalakhani (IRE))
13
11.8
Shards (18)
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Aitken (51)
40/1
14
13.8
100/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (56)
100/1
15
15.3
100/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (56)
100/1
5g Authorized (IRE) x Special Dream (Stravinsky (USA))