Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, April 14

Race 1 - Wellington R.C Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.59 (36.36)
Prizemoney: $100,000
1
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
15/2
2
2.8
10/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Allen (54.5)
10/1
2f Sizzling x Parnissius (Zabeel (NZ))
3
3.2
20/1
T: L and T Corstens
R: Jordan Childs (56.5)
20/1
2g I Am Invincible x Dark Delilah (NZ) (More Than Ready (USA))
4
3.3
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (58.5)
5/1
2g Sebring x Lamiraqui (Choisir )
5
3.4
13/4F
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (57)
13/4F
2c Zoustar x Snow Bell (FR) (Kendargent (FR))
6
3.7
9/2
T: M G Price
R: J Noonan (58)
9/2
2c Choisir x Pure Intentions (Cape Cross (IRE))
7
3.8
40/1
T: D T O'Brien
R: J Mott (57)
40/1
2g Helmet x As Different As (Encosta De Lago )
8
5.1
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: Patrick Moloney (59)
4/1
2g Akeed Mofeed (GB) x Heart To Fear (Show A Heart )
9
6.1
20/1
T: Mitchell Beer
R: Ms N Beriman (55)
20/1
2f Bel Esprit x Scarletta (Distant Music (USA))
10
7.6
40/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (57)
40/1
2g Jakkalberry (IRE) x Techno Charged (NZ) (Charge Forward )
Race 2 - Hyderabad R.C (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:26.99 (36.46)
Prizemoney: $60,000
1
15/4
T: P A Preusker
R: Tahlia Hope (55.5)
15/4
6g Kaphero x Miss Nightingale (Strategic )
Winning siblings: Dame En Rouge, Welcome Art,
2
0.4
10/1
T: S V Brown
R: M Aitken (57)
10/1
3
2.7
3/1F
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (56.5)
3/1F
4m Wanted x Mixxer (Twining (USA))
4
3.2
14/1
T: M D Hinton
R: Fred W Kersley (52.5)
14/1
5m Real Saga x Mossvana (Mossman )
5
3.4
13/2
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57)
13/2
7m Bianconi (USA) x Saithors Melody (Saithor (USA))
6
5.2
4/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (55)
4/1
4g Sebring x Sorellina (Elvstroem )
7
5.6
11/2
T: P Morgan
R: Ben Thompson (56.5)
11/2
4g I Am Invincible x Simply Enchanting (USA) (Forest Wildcat (USA))
8
6.9
40/1
T: R and S Cameron
R: D Moor (55.5)
40/1
7g Authorized (IRE) x Pyramid Girl (Brief Truce (USA))
9
9.7
25/1
T: Chris Meagher
R: Jessica Eaton (59)
25/1
6g Redoute's Choice x Hades (Encosta De Lago )
Race 3 - Thomas North Hcp (1600m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:39.35 (38.44)
Prizemoney: $120,000
1
15/4
T: C J Waller
R: Regan Bayliss (57.5)
15/4
3f Savabeel x Chilled Out (NZ) (Anabaa (USA))
Winning siblings: Gerry O'reilly, Loafing, Queen Of Cool,
2019 NZB Karaka Book 1
$425,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Waikato Bloodstock (BAFNZ)
2
0.5
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (54)
11/2
3f Myboycharlie (IRE) x Dashing Oberon (Falbrav (IRE))
3
2.8
8/1
T: Dan O'Sullivan
R: Fred W Kersley (54)
8/1
4
6.3
11/4F
T: M G Price
R: Chris Caserta (58)
11/4F
3f Fastnet Rock x Palacio De Cristal (Encosta De Lago )
5
6.4
30/1
T: J W Price
R: Dale Smith (54)
30/1
3f Reset x Lost Diamond (Elusive Quality (USA))
6
6.9
20/1
T: Saab Hasan
R: D Moor (54)
20/1
3f Casino Prince x Ole Rose (King Of Roses )
7
7.4
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (54)
30/1
3f Dream Ahead (USA) x Joie De Soleil (SAF) (Fort Wood (USA))
8
7.7
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (54)
16/1
3f Fastnet Rock x Princess Coup (Encosta De Lago )
9
8.7
11/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (55.5)
11/2
3f Magic Albert x She's Double Gold (USA) (Golden Missile (USA))
10
9.5
Fern (12)
50/1
T: J F Moloney
R: Ms N Beriman (54)
50/1
3f High Chaparral (IRE) x Gawne (Flying Spur )
11
11.8
25/1
T: G M Begg
R: Jye McNeil (54)
25/1
3f Hinchinbrook x Whenever (Anabaa (USA))
12
16.1
Zedda (7)
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (54)
20/1
3f Savabeel x Strategic Answer (Strategic )
Race 4 - Ladbrokes (Bm84) (1700m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(6) Time: 1:46.45 (36.88)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: P A Preusker
R: Tahlia Hope (57)
5/1
8g Consolidator (USA) x Shally's Magic (Shalford (IRE))
Winning siblings: Rilelilmag, Snapparazi,
2
0.3
9/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56)
9/2
4g Savabeel x Spiriting (NZ) (Montjeu (IRE))
3
1.3
20/1
T: E V Musgrove
R: Ben Thompson (55.5)
20/1
5g Cape Cross (IRE) x Tessa Reef (IRE) (Mark Of Esteem (IRE))
4
1.8
13/2
T: C J Waller
R: Regan Bayliss (59)
13/2
5g Cacique (IRE) x Kinnaird (IRE) (Dr Devious (IRE))
5
3.3
15/4F
T: M G Price
R: Chris Caserta (55)
15/4F
6
4.3
20/1
T: C J Waller
R: Fred W Kersley (56.5)
20/1
6g First Defence (USA) x Quickfire (GB) (Dubai Millennium (GB))
7
8.1
20/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (54)
20/1
4g Star Witness x Geblitzt (Testa Rossa )
8
8.3
50/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (59)
50/1
7g Galileo (IRE) x Crystal Valkyrie (IRE) (Danehill (USA))
9
9.3
10/1
T: Clare Cunningham
R: Liam Riordan (57)
10/1
6g Murtajill x Smoothing (Tale Of The Cat (USA))
10
9.8
40/1
T: C J Waller
R: L Nolen (58.5)
40/1
4g Master Of Design x Sarchi Lodge (Grand Lodge (USA))
11
9.9
60/1
T: C J Waller
R: Jordan Childs (59.5)
60/1
5g Makfi (GB) x Illuminates (Strategic )
12
11.2
5/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
5/1
4m Monaco Consul (NZ) x Sicile (FR) (Anabaa (USA))
13
23.2
60/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (56)
60/1
5m Zabeel (NZ) x Star Jasmine (NZ) (Encosta De Lago )
Race 5 - Ladbrokes Galilee Series Final (2400m) LR
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:33.98 (38.64)
Prizemoney: $150,000
1
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (56)
16/1
3g Tavistock (NZ) x Celtic Dream (NZ) (Casual Lies (USA))
Winning siblings: La Romanee,
2
0.3
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (56)
12/1
3g Sebring x Pretty Penny (Encosta De Lago )
3
0.6
3/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Regan Bayliss (57)
3/1F
3g Sepoy x Mysterious Light (Fantastic Light (USA))
5
2.1
16/1
T: J D Sadler
R: Ms N Beriman (56)
16/1
3c Casino Prince x Kylie's Way (USA) (Menifee (USA))
6
2.3
14/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
14/1
3f Artie Schiller (USA) x Mahmooda (Fusaichi Pegasus (USA))
7
3.1
11/2
T: F G Finnegan
R: L Nolen (56)
11/2
8
5.4
12/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
12/1
3g Astronomer Royal (USA) x Skibo (NZ) (Carnegie (IRE))
9
5.9
30/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (54)
30/1
3f Star Witness x Placement (NZ) (Savabeel )
10
10.2
Alpha (4)
11/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (56)
11/1
11
10.4
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (54)
12/1
3f More Than Ready (USA) x Sublime Girl (Encosta De Lago )
12
10.5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (56)
20/1
3g Helmet x Boracay (Red Ransom (USA))
13
11.5
30/1
T: Jason Warren
R: Damien Thornton (56)
30/1
3g Domesday x Bylaw (USA) (Lear Fan (USA))
14
16.5
12/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (56)
12/1
3g Pentire (GB) x Royal Successor (USA) (Mr. Prospector (USA))
15
31.5
30/1
T: G M Begg
R: Ben Thompson (54)
30/1
3f Americain (USA) x Lunar Lights (Bianconi (USA))
16
51.5
Petite (14)
25/1
T: James Cummings
R: Jye McNeil (54)
25/1
3f Reset x Laleta (IRE) (Danehill (USA))
Race 6 - Selangor Turf Club Hcp (2000m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:06.34 (37.38)
Prizemoney: $120,000
1
25/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (54.5)
25/1
8g Magnus x Luxapal (Kenny's Best Pal )
Winning siblings: Miss Elvee, Testalux, Tia Dalma,
2
0.4
13/4
T: J D Sadler
R: J Mott (59.5)
13/4
6g Al Samer x Beheshta (IRE) (Brief Truce (USA))
3
1.4
3/1F
T: James Cummings
R: Ethan Brown (58)
3/1F
5g Medaglia D'Oro (USA) x Diamondrella (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
4.7
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (53.5)
6/1
7g More Than Ready (USA) x True Blonde (Naturalism (NZ))
5
4.9
7/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (55)
7/1
4m High Chaparral (IRE) x Divine Secret (Thunder Gulch (USA))
6
5.9
9/2
T: Matthew Smith
R: Jordan Childs (57.5)
9/2
6g Galileo (IRE) x Grey Lilas (IRE) (Danehill (USA))
7
6.7
11/1
T: C J Cassar
R: Jye McNeil (54.5)
11/1
8g Zamindar (USA) x Victoire Finale (GB) (Peintre Celebre (USA))
8
6.9
60/1
T: S S Cunningham
R: Ms N Beriman (54)
60/1
7g Naturalism (NZ) x Golden Flight (Danehill Dancer (IRE))
9
10.2
25/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
25/1
7g Sinndar (IRE) x Aloisi (GB) (Kalanisi (IRE))
10
12.0
40/1
T: R E Laing
R: Beau Mertens (54)
40/1
5g Dansili (GB) x Daryakana (FR) (Selkirk (USA))
Race 7 - Walk For Phil Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:12.11 (35.90)
Prizemoney: $120,000
1
6/1
T: K J Evans
R: D Moor (54.5)
6/1
3g O'Reilly (NZ) x Martini Red (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Tignanello,
2
0.5
5/1
T: J W Price
R: L Nolen (56)
5/1
3g Nicconi x Girls Rock (Fastnet Rock )
3
1.8
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: Beau Mertens (54)
20/1
3f Bel Esprit x Astra (Niello )
4
1.9
9/2F
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
9/2F
3c Toorak Toff x Gold Lottey (Encosta De Lago )
5
2.4
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (52)
40/1
6
2.5
11/1
T: James Cummings
R: B Rawiller (57)
11/1
3g Shamardal (USA) x Mannington (Danehill (USA))
7
3.5
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (54)
5/1
3f Rip Van Winkle (IRE) x Zaloot (NZ) (Zabeel (NZ))
8
3.6
11/1
T: Heath Conners
R: Damien Thornton (54.5)
11/1
3g Written Tycoon x Black Espresso (Esperero (USA))
9
3.7
12/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
12/1
3g Written Tycoon x Biggietupac (Dubai Destination (USA))
10
6.7
Andaz (7)
15/1
T: C J Waller
R: Regan Bayliss (55.5)
15/1
3g Dash For Cash x Amoroso (Revoque (IRE))
11
12.7
Aspect (1)
40/1
T: Tony McEvoy
R: N Callow (58)
40/1
3g Pluck (USA) x Innishbeg (Lonhro )
12
15.2
8/1
T: James Cummings
R: Ethan Brown (55)
8/1
3f Sepoy x Disciplined (Anabaa (USA))
Race 8 - Jra (Bm84) (1200m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(6) Time: 1:11.86 (36.06)
Prizemoney: $100,000
1
25/1
T: J W Price
R: D Moor (55)
25/1
6g Haradasun x Niagara Falls (Danehill (USA))
Winning siblings: Elite Falls, Queen Of The Falls,
2
2.3
Brahmos (12)
7/2
T: J D Sadler
R: N Callow (55.5)
7/2
4g Smart Missile x Jannah (Carnegie (IRE))
3
3.1
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (55)
13/2
4
3.6
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Liam Riordan (55.5)
12/1
5g Reward For Effort x Instant (Prego (IRE))
5
4.4
5/2F
T: M D Moroney
R: Chris Caserta (59)
5/2F
4g Fastnet Rock x Hummingbird (Galileo (IRE))
6
4.9
16/1
T: Chris Meagher
R: J Noonan (55.5)
16/1
4g Husson (ARG) x Zelle (Strategic )
7
6.2
15/2
T: R and S Cameron
R: Jordan Childs (55)
15/2
5g Iffraaj (GB) x Boogi On The Grass (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
8
7.5
10/1
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (56.5)
10/1
6m Written Tycoon x Fashion Era (Redding (NZ))
9
9.0
150/1
T: Chris Bieg
R: Ben Allen (58.5)
150/1
6g Time Thief x Babieta (Jeune (GB))
10
9.5
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (56)
40/1
4g Fastnet Rock x Cats Whisker (Fusaichi Pegasus (USA))
11
10.0
16/1
T: D K Weir
R: Ben Thompson (58)
16/1
12
20.0
20/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (58)
20/1
5g Ad Valorem (USA) x Santenay (NZ) (Faltaat (USA))
Race 9 - Sandown Park (U.K) Hcp (1100m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:05.56 (36.40)
Prizemoney: $100,000
1
10/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (54)
10/1
4m Time Thief x Super Seleccion (CAN) (Seattle Slew (USA))
2
0.4
11/4F
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (52)
11/4F
6m Shamardal (USA) x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
3
1.2
6/1
T: Tony McEvoy
R: Regan Bayliss (60)
6/1
6m Not A Single Doubt x Hiavanna (Mister C. (USA))
4
2.0
6/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (54)
6/1
5m O'Lonhro x Phoenix Crown (Sarason )
5
2.1
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Liam Riordan (52)
11/1
5m Nicconi x Sorren Tessa (Red Ransom (USA))
6
2.2
30/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (56.5)
30/1
5m Bramshaw x Miss Peligrosa (Dangerous )
7
4.2
25/1
T: Josh Cartwright
R: Damien Thornton (54)
25/1
4m Artie Schiller (USA) x Predestined (King's Best (USA))
8
4.4
8/1
T: M M Laurie
R: Ben Allen (54)
8/1
4m Ilovethiscity x Moondreamer (IRE) (Danehill (USA))
9
4.5
14/1
T: C Maher
R: Jordan Childs (59.5)
14/1
5m Bel Esprit x Fanciful Bella (Bellotto (USA))
10
4.8
80/1
T: Ms D Scott
R: Ms N Beriman (54)
80/1
4m Ilovethiscity x Cashed Up Lady (Dash For Cash )
11
5.2
Winspot (17)
100/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (54)
100/1
7m Danzero x Sensational Spot (Swamp King (USA))
12
5.4
20/1
T: Henry Dwyer
R: Fred W Kersley (52)
20/1
4m Sebring x Tigress Lily (Snitzel )
13
5.5
100/1
T: Paul Rocke
R: Dale Smith (54)
100/1
5m Not A Single Doubt x Eldaana (GB) (Linamix (FR))
14
7.3
20/1
T: R D Griffiths
R: Patrick Moloney (54)
20/1
5m Denman x Miss Chaski (USA) (Gone West (USA))
15
8.1
14/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (54.5)
14/1
4m Sepoy x Be Positive (Anabaa (USA))
16
9.9
100/1
T: S S Cunningham
R: A Darmanin (54)
100/1
5m Gonski x Ballamara Lily (Octagonal (NZ))