Breednet Results

CESSNOCK - Tuesday, August 21

Race 1 - Patinack Farm Mdn Hcp (1550m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:36.12
Prizemoney: $15,000
1
13/4
T: Luke Griffith
R: R Thompson (58)
13/4
Winning siblings: Dysturb, Ruby Rules,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/1
T: G G Slattery
R: N Thomas (57)
7/1
5g Techrico x Magic Charm (Magic Ring )
3
0.8
16/1
T: B A Partelle
R: B Vassallo (57)
16/1
5g Dubleo x Storm Arising (Danzero )
4
2.0
3/1
T: A Stapleford
R: Ms J Taylor (55.5)
3/1
5
2.3
15/1
T: A J Pizzuto
R: D Pisani (55.5)
15/1
5g Youthful Legs x Carmspearl (High Regard )
6
3.4
15/1
T: Ms L Roberts
R: L Cumberland (57)
15/1
7
4.2
5/2F
T: P and W Webster
R: J Parr (57.5)
5/2F
4m Mossman x Princesse De Paris (Belong To Me )
8
4.5
13/4
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (57)
13/4
4m Mossman x Peggy Fue (Fusaichi Pegasus )
9
4.7
8/1
T: Bjorn Baker
R: G Buckley (57)
8/1
4m Darci Brahma x Zino Belle (Success Express )
10
4.8
25/1
T: Graeme Shultz
R: J Penza (57)
25/1
4g Eire x Lady Nediym (General Nediym )
11
12.5
30/1
T: R J Davies
R: Ms A Threadwell (58)
30/1
12
38.1
16/1
T: R J Davies
R: Ms L G Henry (57.5)
16/1
6g Nothin' Leica Dane x C. Sharp (Sharpen Up )
Race 2 - Alison Threadwell Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:09.20
Prizemoney: $15,000
1
4/7F
T: D P Smith
R: G Buckley (59)
4/7F
4g Nadeem x Calm As A Lady (Zabeel )
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3.0
16/1
T: P M Farrell
R: J Penza (59)
16/1
4g Dance Dreamer x Serve Chilled (Free Flyer )
3
2.3
6/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (57)
6/1
4g Snitzel x Hi Halo (Red Ransom )
4
6.6
25/1
T: A Stapleford
R: N Thomas (57)
25/1
4m King Cugat x Morning Glow (Mister C. )
5
6.8
Wozza (7)
30/1
T: Jason Waters
R: Ms E Weiszbach (59)
30/1
6
8.3
25/1
T: Andrew Macdonald
R: Ms H Martin (57)
25/1
4g Flying Spur x Note D'Amour (Rainbow Quest )
7
8.4
8/1
T: L J Tilley
R: T Jones (57)
8/1
4m Buriton x Rhossili Bay (Old Crony )
8
8.9
30/1
T: Stephen Schofield
R: A Cavallo (59)
30/1
9
9.9
Layers (10)
30/1
T: S Farley
R: C G O'Brien (57)
30/1
5m Stratum x Aces In Vain (Acecay )
10
10.9
20/1
T: S Farley
R: A Gibbons (57)
20/1
11
11.0
30/1
T: Craig Roberts
R: Ms A Threadwell (54.5)
30/1
3f Minardi x Imanactress (Royal Academy )
12
12.5
6/1
T: K A Lees
R: Matthew Palmer (57)
6/1
5m Exceed And Excel x Summer Celebrity (Spinning World )
13
19.4
80/1
T: Ms D Lumsden
R: L Cumberland (57)
80/1
14
22.6
20/1
T: T S Howlett
R: R Thompson (59)
20/1
4g More Than Ready x Flo Jo (Danzero )
Race 3 - Newcastle Carnival 19-20/9 Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:09.86
Prizemoney: $15,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
5/2F
4m Show A Heart x Doubtful Choice (Redoute's Choice )
This nick: 21 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/1
T: Luke Griffith
R: G Buckley (57)
9/1
4m Hussonet x Fountain Joy (Flying Spur )
3
0.8
25/1
T: B M Firth
R: Ms J Taylor (57)
25/1
5g Foxhound x Flaming Red (Exclusive Planet )
4
1.5
20/1
T: G D Neale
R: D Pisani (55)
20/1
5
1.6
9/1
T: Shane Treweek
R: Shane Arnold (55)
9/1
5m Spinning World x Jilliby Miss (Total Look )
6
5.1
11/2
T: P M Farrell
R: J Penza (59)
11/2
5g Bite The Bullet x Hey Pretty Momma (King Of Kings )
7
5.2
11/4
T: D P Smith
R: Dale Spriggs (59)
11/4
4g Viscount x Oakfield Rose (Danewin )
8
5.4
25/1
T: Ms J Bowen
R: Jenny Duggan (57)
25/1
5m Danroad x Blue Bay (Deputy Governor )
9
12.4
40/1
T: K J Lantry
R: B Vassallo (57)
40/1
4m Intergaze x Spending Up (Last Tycoon )
10
13.7
Niji (11)
12/1
T: R J Davies
R: Ms L G Henry (57)
12/1
4m Commands x Amitola (Viscount )
11
14.9
Hirafu (1)
7/1
T: G L Payne
R: S Lisnyy (57)
7/1
12
15.5
25/1
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (59)
25/1
4g Written Tycoon x Paris Storm (General Nediym )
13
16.3
12/1
T: D I Atkins
R: Ms A Threadwell (59)
12/1
7g Magic Albert x Shaquoz (Alquoz )
Race 4 - Sky Racing Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:50.94
Prizemoney: $15,000
1
Jagonal (10)
7/2
T: A Stapleford
R: Dale Spriggs (55.5)
7/2
3g Lonhro x Our Jane (Lion Hunter )
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: Michael Costa
R: Patrick Murphy (56.5)
7/2
3
2.8
40/1
T: C J Bashford
R: N Thomas (56)
40/1
4
4.6
10/9F
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (55)
10/9F
3f Fastnet Rock x Magic World (Spinning World )
5
5.5
50/1
T: Ms D Lumsden
R: Jenny Duggan (55)
50/1
5g Beautiful Crown x Jesterette (Rory's Jester )
6
5.7
4/1
T: R J Davies
R: Ms L G Henry (55)
4/1
3f Zizou x Bon Esprit (Snippets )
7
6.5
Barge (9)
16/1
T: P and W Webster
R: Matthew Palmer (55.5)
16/1
3g Falvelon x Totolo (Zeditave )
8
7.3
25/1
T: N J Rogers
R: D Pitomac (53)
25/1
3g Benicio x Grandma (Hula Chief )
9
8.2
Yassi (17)
60/1
T: P M Farrell
R: S Lisnyy (53)
60/1
4m Danasinga x La Dame Rouge (Belong To Me )
10
10.0
80/1
T: P M Farrell
R: S Thurlow (55)
80/1
3f Oh Oklahoma x Life's Rosie (Sir Laurence )
11
10.8
80/1
T: R J Davies
R: G Buckley (55)
80/1
3g Buriton x Clear The Way (Bite The Bullet )
12
11.0
Boyo (4)
25/1
T: P M Farrell
R: J Penza (56.5)
25/1
3g Vice Admiral x Magic Poppy (Magic Albert )
13
11.2
20/1
T: R J Davies
R: R Thompson (55)
20/1
3f Dubleo x Briannon (Night Shift )
14
15.4
50/1
T: R J Davies
R: Ms A Threadwell (59)
50/1
5g Antonius Pius x Play Dirty (Sir Laurence )
Race 5 - Paul Perry (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good Time: 2:12.30
Prizemoney: $15,000
1
5/1
T: R H Holloway
R: B Spriggs (56.5)
5/1
6g Kempinsky x Gentle Song (Rigoletto )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/4F
T: T S Howlett
R: R Thompson (59)
7/4F
6g Dubleo x Silver Crescent (Palace Music )
3
4.8
14/1
T: L J Jeffriess
R: Ms L G Henry (54)
14/1
5g Latarmiss x Irritate (Zeditave )
4
5.3
13/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
13/2
6m Canny Lad x Rivendelle (Charnwood Forest )
5
5.7
12/1
T: J N Englebrecht
R: Dale Spriggs (54)
12/1
6
5.8
20/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
20/1
6g Grandera x Norcross (Handy Proverb )
7
7.3
100/1
T: L J Tilley
R: T Jones (54)
100/1
4g Al Maher x Taispeann (Unbridled's Song )
8
7.8
20/1
T: N F Boland
R: S Thurlow (54)
20/1
7g Hussonet x Valsora (Tate Gallery )
9
8.3
16/1
T: F T Cowell
R: N Thomas (54)
16/1
5g Over x Neways (Arena )
10
10.2
6/1
T: D P Smith
R: Matthew Palmer (56)
6/1
6g Savabeel x Heat Storm (Green Desert )
11
11.0
Onyajet (10)
12/1
T: Stephen Schofield
R: A Cavallo (54)
12/1
8g Al Awir x Dead Lucky (Handy Proverb )
12
15.3
6/1
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (54)
6/1
4g Stratum x Sister Patricia (Geiger Counter )
Race 6 - Hunter Sports Group (Bm55) (1350m)
Class: Benchmark 55 Track: Good Time: 1:22.76
Prizemoney: $15,000
1
9/1
T: D P Smith
R: Matthew Palmer (56.5)
9/1
4m Stratum x Over Subscribed (St. Jude )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: Sandra Ollerton
R: John Carter (58.5)
13/4F
3
1.0
7/2
T: A G Scorse
R: J Parr (60.5)
7/2
5g Johannesburg x Pretty Spectacular (Spectacular Spy )
4
2.4
7/1
T: R J Davies
R: R Thompson (54)
7/1
5
5.0
66/1
T: M P Byers
R: J Penza (54)
66/1
8g Bite The Bullet x Heavens (Adiyamann )
6
5.2
10/1
T: R J Davies
R: Ms L G Henry (55.5)
10/1
5g Elvstroem x Satanay (Woodman )
7
5.6
5/1
T: R S Turton
R: J Innes (59)
5/1
7g Lonhro x Spurcent (Flying Spur )
8
6.0
20/1
T: S Farley
R: Dale Spriggs (55.5)
20/1
9
6.1
50/1
T: Tess Wilkes
R: S Thurlow (54)
50/1
6g Jeune x Storm Tossed (Rory's Jester )
10
6.8
25/1
T: N F Boland
R: G Buckley (55)
25/1
11
7.0
13/2
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (57.5)
13/2
4m Stratum x Whirligig (Brief Truce )
12
8.3
25/1
T: A G Scorse
R: Ms A Threadwell (54.5)
25/1
5g Johannesburg x Shortcrust (Skyliner )
Race 7 - Robert Thompson Hcp (C3) (1150m)
Class: Class 3 Track: Good Time: 1:09.39
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
9/2
5m Foreplay x Amphritite (Statoblest )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: P M Farrell
R: S Lisnyy (52)
12/1
5m Untouchable x Corelli (Opera Prince )
3
1.3
7/1
T: M C Conners
R: J Penza (59)
7/1
5m Elvstroem x Jolie (Armidale )
4
2.5
Lifou (7)
13/2
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (56.5)
13/2
5g Snitzel x Secret Ransom (Red Ransom )
5
2.7
11/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (59)
11/1
6g Don Eduardo x Justee (Justice Prevails )
6
4.3
25/1
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (57)
25/1
5g Noverre x Reine De Palmyre (General Assembly )
7
4.4
3/1F
T: D P Smith
R: Matthew Palmer (55.5)
3/1F
6m King's Chapel x Wahaha (Stravinsky )
8
7.5
12/1
T: W J Gavenlock
R: Ms J Taylor (54.5)
12/1
5g Johannesburg x Equination (Woodman )
9
9.1
Aye Aye (14)
8/1
T: J A Sylvester
R: Dale Spriggs (54)
8/1
5g Al Akbar x Auntie (Sepulveda )
10
10.1
Izablew (11)
50/1
T: D Tearle
R: S Thurlow (54)
50/1
4m Keep The Faith x Sensex (Secret Savings )
Race 8 - Tooheys New Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:22.87
Prizemoney: $15,000
1
Hadeed (9)
11/4F
T: R E Ollerton
R: Ms J Taylor (52.5)
11/4F
5g Techrico x Entrevoir (Canonise )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
16/1
T: F T Cowell
R: N Thomas (54.5)
16/1
5g Snip Valor x Piccamac (Macksped )
3
2.5
8/1
T: M Sues
R: G Buckley (57)
8/1
4g Postponed x Riverine (Flying Spur )
4
5.2
6/1
T: S Farley
R: B Spriggs (54)
6/1
4m Manton x Kalalycia (Kala Dancer )
5
5.9
30/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (54)
30/1
6
6.2
12/1
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (54)
12/1
5m Stratum x Typify (Volksraad )
7
7.1
16/1
T: S Thomas
R: S Lisnyy (56)
16/1
6g Beautiful Crown x Candy Rose (Nanutarra )
8
7.4
9/1
T: Ms K Gavenlock
R: Jenny Duggan (55)
9/1
9
8.6
7/2
T: T and P Vigouroux
R: D Pisani (55)
7/2
10
9.1
66/1
T: M A Stapleford
R: Ms E Weiszbach (54)
66/1
5m King De Lago x Jayelcee (Monde Bleu )
11
9.9
9/2
T: P M Farrell
R: J Penza (54.5)
9/2
4m Strada x Tearrunner (Skywalker )
12
10.0
16/1
T: R J Davies
R: Ms L G Henry (54)
16/1
4m Reset x Luminary (Encosta De Lago )
13
16.9
8/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (55)
8/1
6g Rhythm x Robina (Strategic )