Breednet Results

COROWA - Friday, May 12

Race 1 - Corowa Race Club Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.75 (34.07)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: Chris Nash
R: Simon Miller (55)
5/1
3f Krupt x Morethanapenny (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Flying Krupt, God's Penny, Lots Of Coin,
2
1.0
Galea (5)
13/8
T: E W Nichols
R: Ms A Masters (55)
13/8
3f Helmet x Devil May Care (Umatilla (NZ))
3
1.4
Arosa (4)
10/9F
T: C Heywood
R: Chelsea Macfarlane (53.5)
10/9F
3f I Am Invincible x Srinigar (Grand Lodge (USA))
4
2.4
6/1
T: G A Osborne
R: B Vale (55)
6/1
3f Shinzig x Couverture (Octagonal (NZ))
5
4.1
30/1
T: P A Sweeney
R: B P Ward (55)
30/1
3f Dash For Cash x Debt Free (Cogitate )
6
6.4
20/1
T: Erin Maher
R: Brooke Sweeney (55)
20/1
3f Bushranger (IRE) x Galactic Honour (Honours List (IRE))
7
9.2
25/1
T: Sylvia Thompson
R: Lee Smith (57)
25/1
3g Red Element x Starry Starry Nite (Ascot Knight (CAN))
Race 2 - Hetherington Plumbing Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.28
Prizemoney: $20,000
1
Tupps (2)
11/4
T: P J Morgan
R: Brad Clark (58)
11/4
5g Al Samer x Ski Rebel (Encores (NZ))
Winning siblings: Ski Angel, Ski Esprit, Skiing Girl,
2
0.1
5/4F
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (58)
5/4F
3f Mossman x Rihanna (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
4.1
16/1
T: Ms M Russell
R: B P Ward (55.5)
16/1
4g Tickets x Beaut Song (Bureaucracy (NZ))
4
4.2
8/1
T: K A Davison
R: Chelsea Macfarlane (54)
8/1
5
4.4
Tarot (4)
13/2
T: Michael Gibson
R: Ms A Bryan (53.5)
13/2
4m Street Cry (IRE) x Seances (Canny Lad )
6
4.7
9/1
T: Peter Smith
R: Simon Miller (55.5)
9/1
4m Teofilo (IRE) x Miss Charmagne (King Charlemagne (USA))
7
5.3
40/1
T: R A Hockley
R: Ms R Prest (57.5)
40/1
4g Widden Valley x Amber Flush (King Of Roses )
8
5.7
30/1
T: E W Nichols
R: Ms A Masters (55.5)
30/1
3f Elvstroem x Go Platinum (Umatilla (NZ))
9
5.9
60/1
T: R J Waddell
R: C R Brown (55.5)
60/1
10
8.1
Emsgem (9)
16/1
T: G L Donaldson
R: Tara-Jane Mitchell (55.5)
16/1
5m Churchill Downs x Kawasaki San (NZ) (Sir Tristram (IRE))
11
9.9
30/1
T: K F Hanley
R: B Vale (55.5)
30/1
4m Reset x Demetria (Conatus )
12
10.9
20/1
T: Garry Worsnop
R: Ms K Nisbet (55.5)
20/1
3f Henrythenavigator (USA) x Blameless (NZ) (No Excuse Needed (GB))
Race 3 - Sheldon's Sign Shop Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:22.61 (36.75)
Prizemoney: $20,000
1
Kingia (4)
2/1F
T: P J Morgan
R: Brad Clark (56)
2/1F
2
1.0
6/1
T: T G Sutherland
R: N Souquet (58)
6/1
4g Time Thief x Oh She Said (Strategic )
3
2.0
8/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
8/1
4g Red Arrow x Dame Helen (Honours List (IRE))
4
2.6
7/1
T: E and L Longmire
R: Brooke Sweeney (54)
7/1
4m Reset x Tarantou (Danehill (USA))
5
3.8
12/1
T: P A Sweeney
R: B P Ward (55)
12/1
5g Show A Heart x Dancing Legs (Royal Academy (USA))
6
4.5
40/1
T: G Dimitropoulos
R: M Heagney (54)
40/1
5m Snippetson x Ludlow (Arena )
7
5.6
8/1
T: A Fitzgerald
R: Ms A Masters (54)
8/1
5g Jet Spur x Show Biz Miss (Sequalo )
8
6.7
30/1
T: Doug Vickers
R: M Travers (54)
30/1
6g War Trace (USA) x Guniinii (Galileo (IRE))
9
6.8
7/2
T: V T Nolen
R: Ms A Bryan (54.5)
7/2
3f Turffontein x Leisure Pass (Umatilla (NZ))
10
8.1
11/1
T: R J Mutimer
R: B Vale (59)
11/1
4g Artie Schiller (USA) x Partywave (Hurricane Sky )
Race 4 - Kayo Farm Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.88 (36.57)
Prizemoney: $20,000
1
Potosi (5)
10/1
T: Ms E Aalbers
R: B P Ward (59)
10/1
4g Street Sense (USA) x Hatunruna (USA) (Danehill (USA))
Winning siblings: Hakakuna,
2
0.1
5/2F
T: G J Colvin
R: Simon Miller (57)
5/2F
3
0.3
10/1
T: A Aquilina
R: Chelsea Macfarlane (57.5)
10/1
4g Shellscrape x Matilda (Real Quiet (USA))
4
0.8
15/4
T: Rick Freyer
R: Lester Grace (59)
15/4
4g Big Brown (USA) x Vignor (Flying Spur )
5
2.8
20/1
T: K F Hanley
R: B Vale (59)
20/1
4g Gonski x Dream Lady (Testa Rossa )
6
2.9
3/1
T: G A Osborne
R: Brodie Loy (59)
3/1
3g Strategic Maneuver x Monde Special (Monde Bleu (GB))
7
3.3
5/1
T: Paul Rocke
R: C Quilty (57)
5/1
6m Bachelor Duke (USA) x Figeac (NZ) (Zabeel (NZ))
8
4.1
25/1
T: W G Carroll
R: Ms K Nisbet (57)
25/1
3f Strategic x Contessa Rossa (Testa Rossa )
9
5.9
4/1
T: Ms M Jones
R: N Souquet (59)
4/1
10
6.0
20/1
T: Ms E Haworth
R: Brooke Sweeney (57)
20/1
7m Seul Amour (NZ) x Lady Corniche (Flying Spur )
11
9.2
80/1
T: Erin Maher
R: Brad Clark (57)
80/1
3f Red Arrow x Charlotte Larousse (King Charlemagne (USA))
12
11.8
14/1
T: Jodie Bohr
R: M Heagney (59)
14/1
6g Via Corone x Class Dux (Condies Lane )
Race 5 - Focus Engineering (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:36.86 (37.06)
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: G M Duryea
R: Chelsea Macfarlane (59)
6/4F
5g Octagonal (NZ) x Tudor Flame (Kingston Rule (USA))
2
0.5
8/1
T: Damien Lappin
R: Tara-Jane Mitchell (59.5)
8/1
7g Zariz x Selma (Thunder Gulch (USA))
3
1.3
25/1
T: V T Nolen
R: Ms A Bryan (57)
25/1
5g Bushranger (IRE) x Just For Profit (King Of Kings (IRE))
4
1.5
30/1
T: Andrew Dale
R: Brodie Loy (57)
30/1
10g Jeune (GB) x Tennessee Robyn (Barathea (IRE))
5
2.2
Allelu (11)
20/1
T: Sylvia Thompson
R: B Murphy (54.5)
20/1
6m Testa Rossa x Lujacool (Mujahid (USA))
6
2.6
5/2
T: Doug Vickers
R: M Travers (57.5)
5/2
5m King Of Prussia x Jean Rose (Special Bond )
7
3.0
8/1
T: Erin Maher
R: Brooke Sweeney (60.5)
8/1
5g Testa Rossa x Tina's Debut (Gold Carat (USA))
8
3.3
7/1
T: K F Hanley
R: B Vale (57.5)
7/1
8g Al Maher x Nesnas (Danewin )
9
4.0
16/1
T: Tegan Keys
R: Simon Miller (56)
16/1
5g Northern Meteor x Money Mover (NZ) (Bigstone (IRE))
10
4.3
14/1
T: M W Jarvis
R: Brad Clark (60)
14/1
8g Redoute's Choice x They Say (USA) (Thirty Six Red (USA))
11
4.4
16/1
T: T G Sutherland
R: N Souquet (60.5)
16/1
4g Haradasun x Miang (Exceed And Excel )
12
5.7
Hargy (12)
40/1
T: J H Taylor
R: M Heagney (54)
40/1
5g Bianconi (USA) x Dulacca Dame (Dantibes )
13
7.1
50/1
T: R A Hockley
R: Ms R Prest (54)
50/1
8g Half Hennessy x Gold In The Till (Umatilla (NZ))
Race 6 - Corowa Free Press (Bm55) (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:10.59 (35.97)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: W G Carroll
R: Brad Clark (56.5)
20/1
3f Dane Shadow x Jargon (Mossman )
2
0.1
5/4F
T: K F Hanley
R: P Scorse (56)
5/4F
3
0.2
12/1
T: P F Maher
R: Ms A Masters (56)
12/1
5g Alert (ARG) x Par's Girl (Par (NZ))
4
1.2
16/1
T: R A Hockley
R: Ms S Hunter (54.5)
16/1
6g Sunday Knight x Furia (Thunder Gulch (USA))
5
1.3
12/1
T: M W Jarvis
R: N Souquet (65)
12/1
6g Fastnet Rock x Ripping Nic (Encosta De Lago )
6
1.8
2/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (60)
2/1
5g Bon Hoffa x Star Chiffon (Filante (NZ))
7
4.2
16/1
T: Jodie Bohr
R: M Heagney (55.5)
16/1
6g Via Corone x Swing And Sway (Hula Chief (NZ))
8
4.5
20/1
T: T G Williams
R: Juana Andreou (54)
20/1
7m Testa Rossa x Caledonian Lass (Redoute's Choice )
9
5.9
9/1
T: Adrian Harrison
R: C R Brown (56.5)
9/1
5g Clangalang x Perfect Fasique (Fasliyev (USA))
Race 7 - Barlens Event Hire Albury-Bm65 (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:56.98 (34.15)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: Luke Pepper
R: Jody Hughes (55)
7/1
4m Snitzel x Louis Leggs (USA) (Louis Quatorze (USA))
Winning siblings: Maxsamia, Sheer Cosmic, Van Gaal,
2
1.5
7/2F
T: Russell Osborne
R: Leticia Griffin (57)
7/2F
4m Redente x Kaeduna (Johannesburg (USA))
3
1.7
20/1
T: G M Duryea
R: Lee Smith (59.5)
20/1
4
2.0
40/1
T: L E Robertson
R: B Murphy (54)
40/1
9g Ne Coupez Pas (USA) x Mippets (Snippets )
5
2.2
20/1
T: G Brunsdon
R: Ms S Hunter (54.5)
20/1
5m Bel Esprit x Absorb (Redoute's Choice )
6
3.2
12/1
T: G A Osborne
R: N Souquet (61.5)
12/1
6g Tsigane (FR) x Eureka Lady (Victory Prince )
7
3.5
8/1
T: G M Duryea
R: Lester Grace (61)
8/1
6m Danbird x Princess Matilda (Success Express (USA))
8
3.7
7/1
T: Rob Potter
R: Carly Frater-Hill (62.5)
7/1
6g Alert (ARG) x Peaceful Sky (Euclase )
9
4.3
20/1
T: J W Marzol
R: Ms S Metcalfe (63)
20/1
10
4.6
12/1
T: Jodie Bohr
R: Chelsea Macfarlane (53)
12/1
7m Via Corone x El Tacino (El Qahira (NZ))
11
5.2
20/1
T: V T Nolen
R: Ms A Bryan (56.5)
20/1
6m Encosta De Lago x In Harmony (Exceed And Excel )
12
5.9
15/4
T: Ms M Russell
R: M Heagney (61.5)
15/4
6g Alert (ARG) x Pursuit Of Speed (Lake Coniston (IRE))
13
6.5
7/2
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (56)
7/2
4g Bon Hoffa x Sliding Fast (Mighty Avalanche )
Race 8 - Corowa Race Club Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:56.88 (34.56)
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: Mervyn Norman
R: Simon Miller (54)
14/1
5m Alert (ARG) x Draw The Sweep (End Sweep (USA))
2
0.2
9/4
T: G A Osborne
R: Juana Andreou (56.5)
9/4
3f Real Saga x Klairzero (Danzero )
3
0.4
20/1
T: Louisa Dove
R: B Vale (54)
20/1
4g Spinning World (USA) x Ournie (Mr. Henrysee (USA))
4
2.9
7/1
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (56.5)
7/1
3g Keep The Faith x Toy Dancer (Soviet Lad (USA))
5
4.2
16/1
T: A Fitzgerald
R: Brodie Loy (55.5)
16/1
4m Clang x Sweet Jess (Jet Spur )
6
4.5
5/4F
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (58)
5/4F
4g O'Lonhro x Invisible Quest (IRE) (Intikhab (USA))
7
5.1
12/1
T: Ms D Wise
R: M Travers (56.5)
12/1
6m Fastnet Rock x Thisideup (Irgun (USA))
8
5.3
30/1
T: Ms L Lefoe
R: Tara-Jane Mitchell (55)
30/1
4g Strategic x Eldenta (Ideal Planet )
9
5.6
8/1
T: Ms M Borserio
R: B Murphy (60)
8/1
4g Bernardini (USA) x Noor El Ain (Johannesburg (USA))
10
12.1
30/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (54)
30/1
4m Strategic Maneuver x Sea Rizza (NZ) (Kingfisher Mill (USA))