Breednet Results

DONALD - Tuesday, October 8

Race 1 - Jh Penfold Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:06.96 (36.10)
Prizemoney: $23,000
1
1/8F
T: Mitchell Freedman
R: W Egan (56)
1/8F
3c Puissance De Lune (IRE) x South Street (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Not An Ambiturner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
12/1
T: Matthew Cumani
R: Declan Bates (54)
12/1
3f Helmet x Bardego (Barathea (IRE))
3
2.1
7/1
T: Rodney Foster
R: J Lorensini (58.5)
7/1
4g Vital Equine (IRE) x Flying Gaga (Flying Pegasus )
4
5.1
66/1
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (58.5)
66/1
5
6.8
150/1
T: Jessie Constantine
R: Ms G Cartwright (56.5)
150/1
5m Canford Cliffs (IRE) x Wild Ela (Wild Harmony (USA))
6
12.3
16/1
T: P A Preusker
R: John Allen (58.5)
16/1
5g Raise The Flag (GB) x Perceptible (NZ) (Personal Escort (USA))
7
15.1
80/1
T: Deanne Taylor
R: J Baldock (58.5)
80/1
5g Jungle Ruler x Zexappeal (Zeditave )
8
55.1
Helium (2)
150/1
T: Stephen Lenehan
R: Dean Holland (58.5)
150/1
6g Gallo Di Ferro (USA) x Venerable (Desert King (IRE))
Race 2 - Gilchrist & Co Mdn Plate (1620m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:38.40 (34.46)
Prizemoney: $23,000
1
2/1
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (56)
2/1
3c So You Think (NZ) x Hold Me Closer (Danehill Dancer (IRE))
This nick: 9 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
8.0
9/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: Dean Holland (56)
9/2
3
10.5
5/4F
T: Matthew Cumani
R: John Allen (56)
5/4F
3c Dundeel (NZ) x Vivid Vixen (NZ) (Ekraar (USA))
4
11.2
11/2
T: Matthew Cumani
R: D Yendall (58.5)
11/2
4g Shocking x Atmos (Zabeel (NZ))
5
11.3
16/1
T: T & K O'Sullivan
R: J Lorensini (56)
16/1
6
12.1
100/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (54)
100/1
3f Dawn Approach (IRE) x Eagle's Song (USA) (Proud Citizen (USA))
7
14.6
100/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (54.5)
100/1
8
15.1
200/1
T: Jessie Constantine
R: Ms G Cartwright (58.5)
200/1
6g Host (CHI) x Fantastrick (Favorite Trick (USA))
9
16.1
60/1
T: K L Corstens
R: D W Stackhouse (56.5)
60/1
4m Ocean Park (NZ) x Pinot Gris (NZ) (Pentire (GB))
10
20.6
80/1
T: P A Preusker
R: Declan Bates (56.5)
80/1
4m Americain (USA) x Leica Mine (Belong To Me (USA))
Race 3 - Donald Newsagency/Emporium Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:22.00 (35.36)
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Ms L J Meech (54)
5/1
Winning siblings: Full Of Grace,
This nick: 75 runners; 51 winners; 7 SW. Details
112019 NZB Karaka Book 1
$120,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Mr P Ho
2
0.1
11/4F
T: Symon Wilde
R: D Yendall (56)
11/4F
3g Jimmy Choux (NZ) x Say No More (NZ) (Pentire (GB))
3
0.3
5/1
T: Michelle Payne
R: John Allen (58.5)
5/1
4g Statue Of Liberty (USA) x Spring Burst (Exceed And Excel )
4
1.5
20/1
T: Henry Dwyer
R: D W Stackhouse (56)
20/1
5
1.6
7/2
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (54)
7/2
3f Starspangledbanner x Cumulonimbus (El Moxie (USA))
6
1.7
3/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (54)
3/1
3f Snitzel x Cadazzle (USA) (Malibu Moon (USA))
7
5.0
150/1
T: Tanya Fisher
R: Neil Farley (58.5)
150/1
8
5.4
16/1
T: Pat Cannon
R: Lucinda Doodt (55)
16/1
5m Helmet x Eliza Park (Scenic (IRE))
9
6.6
150/1
T: Nicholas Roe
R: Ms G Cartwright (58.5)
150/1
4g Rock Face x Classy Smytzer (GB) (Linamix (FR))
10
12.6
200/1
T: Kaye Edwards
R: J Baldock (56.5)
200/1
5m Real Jester x Carnegie Angel (NZ) (Carnegie (IRE))
11
25.6
150/1
T: T & K O'Sullivan
R: Dean Holland (56)
150/1
3g Statue Of Liberty (USA) x Dragon Smile (NZ) (Chinese Dragon (USA))
Race 4 - Petrogas Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.87 (34.18)
Prizemoney: $23,000
1
9/2
T: K L Corstens
R: H Coffey (56)
9/2
3g Proisir x Gemstone (NZ) (Pentire (GB))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
40/1
T: Gary Bridges
R: D Yendall (58.5)
40/1
3
4.8
7/4
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56)
7/4
3c Stratum x Dubonnet (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
6.5
13/2
T: P A Preusker
R: Ms C Puls (56.5)
13/2
4m Anacheeva x Rocktruder (Fastnet Rock )
5
8.0
5/4F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (56)
5/4F
3g Danerich x Simulation (Snaadee (USA))
6
9.7
150/1
T: M W Greig
R: Campbell Rawiller (52.5)
150/1
4m Akeed Mofeed (GB) x Secret Delight (Encosta De Lago )
7
12.0
25/1
T: Nicholas Roe
R: J Baldock (58.5)
25/1
8
13.2
200/1
T: D T Drever
R: Declan Bates (58.5)
200/1
6g Witherwings x Fimrose (Fimiston )
Race 5 - Goldacres (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:11.63 (34.64)
Prizemoney: $22,000
1
4/6F
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (59.5)
4/6F
3f Shamus Award x Bingo Betty (Fastnet Rock )
Winning siblings: Bronski Beat,
This nick: 33 runners; 19 winners; 2 SW. Details
2
2.3
13/2
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (59.5)
13/2
3
4.6
11/4
T: Symon Wilde
R: D Yendall (61)
11/4
6m Dash For Cash x La Reef (North Reef (IRE))
4
6.2
14/1
T: E J Bourke
R: J Keating (60)
14/1
6m Bushranger (IRE) x Bercardee Pearl (Blalocks Bull )
5
6.7
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (56.5)
12/1
5m Nicconi x Specialisor (NZ) (Don Eduardo (NZ))
6
8.0
40/1
T: A Rosolini
R: Campbell Rawiller (52)
40/1
4m Moshe x Privada (Delago Brom )
7
9.5
80/1
T: Tammy Pretlove
R: Ms C Puls (54)
80/1
Race 6 - Bet365 Odds Protector (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:21.20 (36.36)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (59.5)
7/2
4g Bel Esprit x Lacrimosa (NZ) (O'Reilly (NZ))
Winning siblings: Firestorm, Vetwrap, Walhalla,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
30/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (58)
30/1
Winning siblings: Curious Heart, Heart Of Puissance,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
0.1
66/1
T: Vicki O'Connell
R: S Tsaikos (56.5)
66/1
7g Blevic x Gahela Baby (Monongahela (USA))
4
0.2
14/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59.5)
14/1
5m Danerich x Cross Town (Ne Coupez Pas (USA))
5
1.4
5/1
T: Michelle Payne
R: W Egan (59)
5/1
4g So You Think (NZ) x Astounded (Encosta De Lago )
6
1.5
11/8F
T: Brent Stanley
R: Martin Harley (61.5)
11/8F
4g Al Maher x Sinnfonia (IRE) (Sinndar (IRE))
7
2.3
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (55.5)
12/1
8
3.5
13/2
T: T Busuttin & N Young
R: John Allen (59)
13/2
4m Smart Missile x Miss Dodwell (Falbrav (IRE))
9
11.5
15/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (60)
15/1
Race 7 - Michaels Donald Cup 17/11-Bm58 (1620m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:41.53 (35.22)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: Aaron Peterson
R: J Lorensini (58)
12/1
7g Authorized (IRE) x Livid (Luskin Star )
Winning siblings: Fuming, In A Huff, Livada, Luna Chara,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
14/1
T: T & K O'Sullivan
R: Campbell Rawiller (59.5)
14/1
4g Written Tycoon x Ladies In Luck (NZ) (Perugino (USA))
3
0.6
15/8
T: Matthew Cumani
R: Ms L J Meech (56.5)
15/8
3f Starcraft (NZ) x Okiato (Flying Spur )
4
2.3
10/1
T: Aaron Purcell
R: John Allen (57)
10/1
6g Tavistock (NZ) x Tief (NZ) (Viking Ruler )
5
2.7
13/8F
T: P A Preusker
R: Declan Bates (59)
13/8F
4m Tavistock (NZ) x Cousin Katerina (NZ) (Stravinsky (USA))
6
2.8
Wilkin (14)
40/1
T: Kaye Edwards
R: Ms G Cartwright (55.5)
40/1
7g Strategic Maneuver x Alco's Pal (Kenny's Best Pal )
7
4.1
20/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (57.5)
20/1
5m Al Maher x Mikumi (Grass Wonder (USA))
8
4.6
60/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57.5)
60/1
7m Viking Ruler x Val Gardena (Lacryma Cristi (IRE))
9
4.7
16/1
T: Angela Taylor-Moy
R: Neil Farley (59.5)
16/1
7g Snippetson x African Lily (Johannesburg (USA))
10
4.9
25/1
T: J P Salanitri
R: W Egan (58)
25/1
4g Choisir x Immortalize (NZ) (Thorn Park )
11
5.3
20/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (60.5)
20/1
5g Magnus x Monarquia (Royal Academy (USA))
Race 8 - Weir's Iga Donald (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 0:58.45 (34.54)
Prizemoney: $22,000
1
4/1F
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (58.5)
4/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1F
T: Brent Stanley
R: H Coffey (61)
4/1F
4g Bel Esprit x Brideshead (USA) (Rahy (USA))
3
0.3
10/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (57)
10/1
7g Kaphero x Dazzling Firebird (NZ) (Stravinsky (USA))
4
0.8
7/1
T: S Morrish
R: John Allen (60.5)
7/1
5m I Am Invincible x Tale Of Love (Tale Of The Cat (USA))
5
1.0
Dinga (9)
9/2
T: Symon Wilde
R: D Yendall (59)
9/2
3g Safeguard x Macchiato (O'Reilly (NZ))
6
1.5
4/1F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (60)
4/1F
4m Medaglia D'Oro (USA) x Classic Music (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
7
2.0
11/1
T: Pat Cannon
R: Lucinda Doodt (58)
11/1
8
2.4
20/1
T: W P Cerchi
R: W Egan (58)
20/1
6g Time Thief x Pie Eyed (Carry A Smile )
9
3.6
Shakarl (18)
100/1
T: R G Symons
R: Ms G Cartwright (54)
100/1
7g Nadeem x Shashzaya (IRE) (Ashkalani (IRE))
10
5.6
100/1
T: C J Cassar
R: Campbell Rawiller (51)
100/1
11
6.1
150/1
T: Matthew Fsadni
R: J Baldock (57)
150/1
4m Nicconi x Dante's Flame (Danzero )
99
0.0
80/1
T: Stephen Lenehan
R: Jarrod Fry (59)
80/1