Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, November 3

Race 1 - Padua College Hcp (2020m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:02.49 (34.64)
Prizemoney: $75,000
1
4/1
T: C J Waller
R: L V Cassidy (54)
4/1
7g Dansili (GB) x Shimah (USA) (Storm Cat (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1
T: Michael Costa
R: Jackson Murphy (51)
4/1
5g Stratum x El Ashb (IRE) (Fasliyev (USA))
3
4.8
9/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
9/1
7g Dansili (GB) x Vituisa (GB) (Bering (GB))
4
5.0
8/1
T: C J Waller
R: M J McNab (56)
8/1
6g Choisir x Calm (GB) (Montjeu (IRE))
5
5.8
13/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
13/8F
4g Snitzel x Gopana (Galileo (IRE))
6
6.0
30/1
T: Ms J Graham
R: M Cahill (54)
30/1
6g Hinchinbrook x Dictatorial (USA) (Thunder Gulch (USA))
7
7.2
11/1
T: D J Graham
R: Clayton Gallagher (56)
11/1
6g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
8
18.2
16/1
T: B S Baldwin
R: Dale Smith (54)
16/1
8g Show A Heart x Art Gallery (Marju (IRE))
Race 2 - Orthochick (Bm85) (1350m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:18.88 (33.80)
Prizemoney: $75,000
1
8/11F
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54)
8/11F
4m Pierro x Subtitle (Fastnet Rock )
Winning siblings: Hyperlink, Rock,
This nick: 34 runners; 19 winners; 2 SW. Details
2
0.2
9/2
T: S W Kendrick
R: Ms S Lacy (56)
9/2
4m Swiss Ace x Rose O' War (Danehill (USA))
3
0.3
11/1
T: David Vandyke
R: D J Browne (59)
11/1
7m Choisir x Al Terzo (Brave Warrior )
4
1.5
8/1
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
8/1
4m So You Think (NZ) x Vecchia Roma (Testa Rossa )
5
1.7
20/1
T: L G Ross
R: J Byrne (54)
20/1
5m Red Element x Swank (USA) (Stephen Got Even (USA))
6
1.9
25/1
T: M A Kropp
R: M Hellyer (54)
25/1
6m Top Echelon x Monaleah (Monashee Mountain (USA))
7
2.1
30/1
T: M J Dunn
R: M R Du Plessis (54)
30/1
5m Sepoy x Hidden Wonder (Danzero )
8
2.3
12/1
T: Tony Haydon
R: Jackson Murphy (52)
12/1
5m Captain Sonador x Tiny Temptress (Favorite Trick (USA))
Race 3 - Lite N' Easy Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:01.28 (34.47)
Prizemoney: $75,000
1
5/2F
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
5/2F
2c Exceed And Excel x Mae Gone West (USA) (Gone West (USA))
Winning siblings: Westrock,
This nick: 10 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
1.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (57.5)
25/1
2c Time For War x Kianben (Jan Murray (USA))
3
1.8
9/2
T: J W Zielke
R: M Hellyer (57)
9/2
2g Mossman x Redtruth (Testa Rossa )
4
3.5
5/2F
T: G K Taylor
R: R Wiggins (57.5)
5/2F
5
4.8
12/1
T: D J Hansen
R: J Byrne (57.5)
12/1
6
5.0
3/1
T: C J Waller
R: M J McNab (57.5)
3/1
2c Sizzling x Northern Friends (Distinctly North (USA))
7
6.2
50/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (57.5)
50/1
2c Longhorn x Prend (Honour And Glory (USA))
8
13.7
60/1
T: Ms W Bannerot
R: L V Cassidy (58)
60/1
Race 4 - Lion's Pride Building Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:01.47 (33.95)
Prizemoney: $75,000
1
7/4F
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
7/4F
2f More Than Ready (USA) x Costume (Encosta De Lago )
Winning siblings: Keirabella,
This nick: 38 runners; 24 winners; 0 SW. Details
112020 MM Gold Coast Yearling Sale
$120,000
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Les Kelly
2
0.8
9/4
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (55)
9/4
2f Whittington x Feelin' Fiesty (Chosen Light )
3
1.0
5/2
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56.5)
5/2
2f Sebring x My Girl Lil (Not A Single Doubt )
4
5.4
25/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (56.5)
25/1
2f Real Saga x Cuddlesome (Canny Lad )
5
8.7
Rijker (13)
12/1
T: Angela Plumb
R: Jackson Murphy (53)
12/1
2f Shamus Award x Coastal Breeze (Astronomer Royal (USA))
6
11.9
50/1
T: Tom Bourke
R: Adam Sewell (56.5)
50/1
2f Whittington x Foures (French Deputy (USA))
7
12.4
16/1
T: K M Schweida
R: Clayton Gallagher (53.5)
16/1
2f Testa Rossa x Shamtilly Lace (Shamardal (USA))
Race 5 - Mt Alvernia College Plate (C3) (2020m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 2:05.35 (34.94)
Prizemoney: $45,000
1
9/1
T: S B Laming
R: M Cahill (57.5)
9/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
7/4F
4m Stratum x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
3
0.9
100/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (59)
100/1
5g Excites x Chantilly Babe (Dehere (USA))
4
1.3
30/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (57.5)
30/1
4g Captain Sonador x Luckily (Lucky Owners (NZ))
5
1.4
5/2
T: K M Schweida
R: J Byrne (54)
5/2
4m Reliable Man (GB) x Miss Juventus (Anabaa (USA))
6
1.5
9/1
T: Ms A Willick
R: L V Cassidy (55.5)
9/1
4m Casino Prince x Menangle (Artie Schiller (USA))
7
1.6
13/2
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
13/2
8
1.7
30/1
T: B J Smith
R: M J McNab (55.5)
30/1
6m Longhorn x Star Council (Langfuhr (CAN))
9
2.2
12/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (57)
12/1
4m Not A Single Doubt x Jive (CAN) (Dynaformer (USA))
10
2.3
30/1
T: Darlene Duryea
R: Luke Tarrant (57.5)
30/1
5g So You Think (NZ) x Shezaten (NZ) (Handsome Ransom )
11
5.3
Etikaal (11)
100/1
T: Ms A Willick
R: M Hellyer (56)
100/1
4g Lonhro x Ijaaza (Redoute's Choice )
12
6.6
60/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (55)
60/1
4m Hinchinbrook x Roman Sandals (Holy Roman Emperor (IRE))
Race 6 - Hillross Montefiore & Co Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.17 (33.19)
Prizemoney: $75,000
1
9/2
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (56)
9/2
7m Time Thief x Stormarama (Metal Storm (FR))
Winning siblings: Chokumo, Grand Storm, Haboob, Niccolodeon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
16/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
16/1
7g Sequalo x Cindest (Best Western )
3
0.2
7/1
T: T J Gollan
R: Corey Bayliss (51)
7/1
5g Falvelon x Stay In Honour (Honours List (IRE))
4
0.3
13/2
T: N P Stephens
R: James Orman (57)
13/2
5g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
5
0.5
20/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
20/1
6g Beneteau x Prompt (Exceed And Excel )
6
2.0
11/8F
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (58)
11/8F
5g Per Incanto (USA) x Mazij (General Nediym )
7
2.3
20/1
T: Ms L Erhart
R: M Hellyer (54)
20/1
7g Clang x Gumball Rally (Kenfair (NZ))
8
4.0
66/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (54.5)
66/1
8g Nothing To Lose (USA) x Clear Run (Scenic (IRE))
9
4.4
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
40/1
9g Stratum x Weekend Gossip (Hussonet (USA))
10
4.5
Raido (9)
16/1
T: T J Gollan
R: M Cahill (55)
16/1
7g Husson (ARG) x Misguiding (Royal Academy (USA))
11
5.3
20/1
T: Ms H Page
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
6g Real Saga x Jessepic (General Nediym )
12
10.3
30/1
T: T J Sears
R: Luke Tarrant (55.5)
30/1
8g Street Sense (USA) x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
Race 7 - Aitkenvale Family Health Hcp (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.73 (34.62)
Prizemoney: $75,000
1
9/4
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
9/4
3f So You Think (NZ) x Aliberani (Redoute's Choice )
This nick: 27 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
1.3
1/1F
T: David Vandyke
R: J Lloyd (54.5)
1/1F
3f Conatus x Stratella (Strategic )
3
1.4
100/1
T: M A Kropp
R: James Orman (57.5)
100/1
3c Reliable Man (GB) x Miss Juventus (Anabaa (USA))
4
2.1
8/1
T: K R Kemp
R: Jag Guthmann-Chester (57)
8/1
3f Spirit Of Boom x Plumage (Red Dazzler )
5
2.2
16/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (54)
16/1
3f Love Conquers All x Nevermore (USA) (Unbridled (USA))
6
2.4
50/1
T: Ben Currie
R: R Wiggins (55.5)
50/1
3g Jet Spur x Mishani Shiva (Al Maher )
7
3.6
25/1
T: L F Birchley
R: Dale Smith (58)
25/1
3g Rothesay x Cee Eight Lav (Show A Heart )
8
3.8
16/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (54)
16/1
3g Top Echelon x Idesa Bay (Civic Hope )
9
3.9
40/1
T: L G Ross
R: Corey Bayliss (52)
40/1
3f Turffontein x Blessed Anna (General Nediym )
10
5.9
40/1
T: Mark F Webb
R: M Cahill (56.5)
40/1
3f Smart Missile x In The Moment (Desert Sun (GB))
11
16.9
50/1
T: L G Ross
R: M R Du Plessis (55.5)
50/1
3f Mahisara x Diamonds'n'pearls (Marauding (NZ))
12
22.9
200/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (54)
200/1
3f Clang x Chalcocite (Lonhro )
Race 8 - Weareco (Bm70) (1110m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.84 (33.93)
Prizemoney: $45,000
1
6/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
6/1
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/4F
T: A Ross and T Sweeney
R: J Lloyd (60)
5/4F
4g Zupaone x Nosteppins (Snippetson )
3
0.5
20/1
T: Darlene Duryea
R: Luke Tarrant (58.5)
20/1
7m Time Thief x Goanna (General Nediym )
4
1.2
9/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
9/1
4m Smart Missile x Eureka Moment (General Nediym )
5
1.3
5/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (56.5)
5/1
6
1.6
25/1
T: N L Hilton
R: M R Du Plessis (55.5)
25/1
7
1.9
25/1
T: Ben Currie
R: B Pengelly (59.5)
25/1
8
2.0
6/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (56.5)
6/1
4m Time Thief x Inscription (Distorted Humor (USA))
9
6.6
100/1
T: Tracy Simmons
R: Jackson Murphy (55)
100/1
6m I Am Invincible x Littoral (Commands )
10
7.0
16/1
T: T W McCarthy
R: Clayton Gallagher (56.5)
16/1
4g Haradasun x Star Of Tiarne (Filante (NZ))
Race 9 - Bac Friends Of Sam Plate (C6) (1615m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:35.56 (35.49)
Prizemoney: $75,000
1
9/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
9/1
5g Turffontein x Kidnapper (Red Ransom (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59)
3/1
3
2.3
25/1
T: Bruce Hill
R: M R Du Plessis (57.5)
25/1
6g Husson (ARG) x Stage Success (Success Express (USA))
4
4.5
30/1
T: J A Gilmore
R: Dale Smith (57.5)
30/1
5g Pluck (USA) x Dirty (Hussonet (USA))
5
5.5
5/2F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
5/2F
5m Sebring x Henbane (Encosta De Lago )
6
7.2
Phabeni (12)
9/2
T: T W McCarthy
R: Clayton Gallagher (52.5)
9/2
4g Commands x Rainbow (Lonhro )
7
8.5
40/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52.5)
40/1
7m God's Own x Mirrant (NZ) (New Trumps (IRE))
8
9.2
15/4
T: Michael Costa
R: Jackson Murphy (51)
15/4
5m Red Element x Little Karroo (Lion Hunter )
9
10.5
Spiral (10)
16/1
T: S B Lee
R: M Cahill (56)
16/1
6g Lonhro x All Time High (Flying Spur )
Race 10 - Mitavite (Bm85) (1350m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:18.47 (34.34)
Prizemoney: $75,000
1
15/4
T: K A Lees
R: J Lloyd (57)
15/4
Winning siblings: Tawfiq Lass,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (55.5)
16/1
4h Magnus x Le Bel Away (Bel Esprit )
3
0.9
7/4F
T: L D Kelly
R: R Plumb (57.5)
7/4F
4g Foxwedge x Tamieka (Viscount )
112018 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Middlebrook Valley Lodge, Scone
Buyer: Withdrawn
4
1.0
50/1
T: Ben Currie
R: Jackson Murphy (56)
50/1
6g Kaphero x Apologies (Giant's Causeway (USA))
5
2.5
20/1
T: David Vandyke
R: D J Browne (56)
20/1
5g Savabeel x Aninspiration (Anabaa (USA))
6
2.6
16/1
T: T J Gollan
R: Clayton Gallagher (57.5)
16/1
7g Northern Meteor x Kondari (NZ) (O'Reilly (NZ))
7
3.9
30/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (58)
30/1
8
4.2
30/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (59.5)
30/1
9
5.4
13/4
T: Ben Currie
R: J Byrne (54)
13/4
6h Kodiac (GB) x Namibia (GER) (Galileo (IRE))
10
5.6
200/1
T: R W Stephenson
R: Jag Guthmann-Chester (59.5)
200/1
6g Domesday x Rainbow (Lonhro )
11
6.9
100/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (54.5)
100/1
7g Street Cry (IRE) x Quaffle On (Exceed And Excel )
12
8.4
100/1
T: Ben Ahrens
R: R Wiggins (57)
100/1
7g Dylan Thomas (IRE) x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
13
9.1
10/1
T: Chris Munce
R: Luke Tarrant (55)
10/1
4g Excelebration (IRE) x Danahere (NZ) (Dehere (USA))
14
11.6
80/1
T: C J Waller
R: M Hellyer (54.5)
80/1
5g Savabeel x Pingus (Falbrav (IRE))