Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, May 12

Race 1 - Swire Shipping Plate (C6) (1110m)
Class: Class 6 Track: Soft(6) Time: 1:04.57 (35.13)
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: A J Edmonds
R: M McGillivray (59)
9/2
5g Rothesay x Showhama (Show A Heart )
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
112017 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Glenlogan Park Innisplain Qld
Buyer: Psd $23000 Res $25000
2
1.3
5/1
T: Ms K Buchanan
R: Craig Williams (54.5)
5/1
4g Reset x Tyrolean (Danehill (USA))
3
1.5
10/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (54.5)
10/1
7g Testa Rossa x Insistence (Black Hawk (GB))
4
2.2
2/1F
T: G A Ryan
R: C W Brown (54.5)
2/1F
4g Manhattan Rain x Tango Fire (Anabaa (USA))
5
4.4
50/1
T: B W Brown
R: J Byrne (57)
50/1
6m Hotel Grand x Emmas Folly (Twining (USA))
6
4.6
25/1
T: David Fletcher
R: M Zahra (59)
25/1
6g Fast 'n' Famous x Vesuvia (NZ) (O'Reilly (NZ))
7
5.0
150/1
T: Philip Kimmet
R: S Galloway (55.5)
150/1
6m Delzao x Round Robin (Langfuhr (CAN))
8
5.2
3/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (52.5)
3/1
4m Street Cry (IRE) x Military Rose (General Nediym )
9
5.3
30/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (50.5)
30/1
5m Testa Rossa x Butterfield (NZ) (Fasliyev (USA))
10
7.3
30/1
T: D R Ward
R: James Orman (59)
30/1
6g All Bar One x Woodwind (USA) (Woodman (USA))
11
10.8
50/1
T: B J Dais
R: Boris Thornton (55)
50/1
4g Nicconi x Chenar (Just Awesome )
12
11.1
66/1
T: D J Bougoure
R: Michael Murphy (51)
66/1
5m Snitzel x Rainbow Joy (Spectrum (IRE))
Race 2 - Ambassador Travel (Bm85) (1350m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(6) Time: 1:19.80 (35.55)
Prizemoney: $70,000
1
Bushy (6)
30/1
T: G R Duncan
R: C W Brown (57)
30/1
8g Denon (USA) x Qahira Girl (Jugah (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Oink (4)
3/1F
T: K M Schweida
R: P Hammersley (58.5)
3/1F
4g Sebring x Coogee Coozifa (Danzero )
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$50,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Kendrick Racing Pty Ltd
3
0.5
20/1
T: R L Heathcote
R: S Cormack (57.5)
20/1
6g Tale Of The Cat (USA) x Widgee (Redoute's Choice )
4
0.6
7/2
T: K A Lees
R: K McEvoy (54.5)
7/2
4m Snitzel x Alice's Smart (USA) (Smart Strike (CAN))
5
0.8
9/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (51.5)
9/1
5m Top Echelon x Monaleah (Monashee Mountain (USA))
6
0.9
Manaya (11)
9/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (54)
9/1
4m Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
7
1.0
8/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (54)
8/1
4g Rothesay x Quality Appeal (Elusive Quality (USA))
8
1.2
8/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (57.5)
8/1
4g Iffraaj (GB) x Glass Half Full (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
9
2.2
15/2
T: David Vandyke
R: Tiffani Brooker (55)
15/2
3g Choisir x Briella (Iglesia )
10
2.3
60/1
T: Krystle Johnston
R: B Pengelly (59)
60/1
5g Longhorn x Courtly Tess (Testa Rossa )
11
3.0
20/1
T: D J Hansen
R: Taylor Marshall (59)
20/1
7g Lonhro x Reverenza (Commands )
12
3.2
30/1
T: Louise White
R: J Byrne (54)
30/1
7m Casino Prince x Simoneashley (Nothin' Leica Dane )
13
4.2
80/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (54)
80/1
Race 3 - Ipg Marketing Members' Hcp (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:36.28 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (54)
6/1
6m Bernardini (USA) x Cry Baby (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Crying Hughes, Fallada, Ulysses,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: S J Morrisey
R: P Hammersley (54)
3/1F
5g Northern Meteor x Piquette (Grand Lodge (USA))
3
0.9
Nozomi (6)
16/1
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (56.5)
16/1
6g Street Cry (IRE) x Rose Of Danehill (Danehill (USA))
4
1.0
7/1
T: James Cummings
R: G Schofield (58)
7/1
5g Medaglia D'Oro (USA) x Diamondrella (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
1.9
8/1
T: T J Gollan
R: Craig Williams (55)
8/1
6g Gold Away (IRE) x Vraona (GB) (Fantastic Light (USA))
6
2.1
11/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58.5)
11/1
7g Mossman x Black Tourmaline (NZ) (O'Reilly (NZ))
7
3.4
Exocet (15)
20/1
T: Anthony Freedman
R: J Byrne (54)
20/1
4m Smart Missile x Crillon (NZ) (Zabeel (NZ))
8
3.6
12/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (54)
12/1
6g Husson (ARG) x Loving New (BRZ) (Choctaw Ridge (USA))
9
4.8
7/1
T: Shawn Mathrick
R: Regan Bayliss (58)
7/1
5m Not A Single Doubt x Workhard (Red Ransom (USA))
10
5.0
30/1
T: D J Graham
R: M Cahill (57)
30/1
5g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
11
5.8
12/1
T: R W Stephenson
R: S Cormack (54.5)
12/1
5g Domesday x Rainbow (Lonhro )
12
7.0
15/1
T: Ben Currie
R: B El-Issa (54.5)
15/1
4m I Am Invincible x Danrese (Hurricane Sky )
Race 4 - Ascot Green Chairman's Hcp (2000m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:03.40 (36.83)
Prizemoney: $125,000
1
150/1
T: S B Lee
R: M McGillivray (54)
150/1
8g Dubawi (IRE) x Critical Miss (Desert Prince (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Lovani (14)
11/1
T: Brad Widdup
R: Tim Clark (54)
11/1
4m Lonhro x Carribean Sunset (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
3
0.6
6/1
T: T Busuttin and N Young
R: C W Brown (55.5)
6/1
4g Redwood (GB) x Diva In Red (High Yield (USA))
112018 NZB Karaka - Book 2
$75,000
Vendor: Cambria Park
Buyer: Mr TE Luke
4
0.8
9/2
T: C J Waller
R: J Lloyd (54)
9/2
6g Mizzen Mast (USA) x Xinji (IRE) (Xaar (GB))
5
2.3
13/2
T: James Cummings
R: D J Browne (58.5)
13/2
5g Medaglia D'Oro (USA) x Satin Kiss (USA) (Seeking The Gold (USA))
6
3.3
16/1
T: D K Weir
R: M T Coleman (59)
16/1
6g Shinko King (IRE) x Thirst (NZ) (Desert Sun (GB))
7
3.4
50/1
T: M J Dunn
R: Ms K O'Hara (54)
50/1
8
5.6
30/1
T: C J Waller
R: G Colless (55.5)
30/1
4g Fastnet Rock x Boisterous Lady (Rivotious (USA))
9
5.7
100/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (54)
100/1
5m Not A Single Doubt x She's Warrego (Giant's Causeway (USA))
10
6.2
12/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (57.5)
12/1
6h Outback Prince x Maggie Jain (Lujain (USA))
11
10.0
60/1
T: B J Lockwood
R: M Cahill (54)
60/1
5m Pins x Tall Poppy (NZ) (Kaapstad (NZ))
12
14.0
30/1
T: K A Lees
R: G Schofield (55.5)
30/1
6g Areion (GER) x Almerita (GER) (Medicean (GB))
13
19.0
20/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: Craig Williams (57)
20/1
6g Ad Valorem (USA) x Mon Jolie (NZ) (Montjeu (IRE))
14
19.5
30/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (55)
30/1
5g Husson (ARG) x Salinger (Fasliyev (USA))
15
19.7
5/2F
T: Ms K Waugh
R: K McEvoy (54)
5/2F
6g Teofilo (IRE) x Royals Special (IRE) (Caerleon (USA))
Race 5 - Moet & Chandon Classic (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.80 (36.18)
Prizemoney: $175,000
1
8/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
8/1
2c Zoustar x Pasar Silbano (IRE) (Elnadim (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.5
11/2
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (57)
11/2
3
2.7
16/1
T: M J Dunn
R: J Lloyd (57)
16/1
2g Denmarket x Blue White (Monashee Mountain (USA))
4
2.8
11/2
T: C J Waller
R: Regan Bayliss (55)
11/2
2f Sizzling x Big Birdie (Exceed And Excel )
5
3.5
15/4F
T: James Cummings
R: C W Brown (57)
15/4F
6
3.7
11/1
T: K A Lees
R: D J Browne (57)
11/1
2g Your Song x Sweet Hollow (GB) (Beat Hollow (GB))
7
5.2
60/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
60/1
2g Show A Heart x Kidnapper (Red Ransom (USA))
8
5.3
15/2
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (55)
15/2
2f Sizzling x Greenmount Belle (Magic Albert )
9
8.6
8/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
8/1
2g Eurozone x Pilgrim (Danehill (USA))
10
9.3
Pennino (10)
5/1
T: D J Hansen
R: Tiffani Brooker (55)
5/1
11
12.1
100/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Tim Clark (57)
100/1
2g Unencumbered x Aunty Betty (Encounter )
Race 6 - Suez Queensland Day Stakes (1350m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:19.18 (35.48)
Prizemoney: $100,000
1
Perast (2)
4/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (57)
4/1
3c Snitzel x Thousand Veils (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Inafrenzy, Shihabi,
This nick: 41 runners; 28 winners; 5 SW. Details
2
1.3
3/1F
T: James Cummings
R: J Byrne (57)
3/1F
3g Street Cry (IRE) x Koala Bear (Exceed And Excel )
3
2.6
16/1
T: Chris Anderson
R: B El-Issa (57)
16/1
3c Show A Heart x Scarlet Tanager (Red Dazzler )
4
2.8
14/1
T: M T Eggleston
R: M McGillivray (57)
14/1
3g Onemorenomore x Cleo's Raine (Redoute's Choice )
5
4.0
40/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (55)
40/1
3f Bradbury's Luck x Paris Blu (Murphy's Blu Boy )
6
4.8
Snitz (1)
11/2
T: M J Dunn
R: J Lloyd (57)
11/2
3g Snitzel x Tickle My (Perugino (USA))
7
5.0
Cruze (10)
50/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57)
50/1
3g Pierro x Alessandra (Fastnet Rock )
8
5.3
8/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (55)
8/1
3f Pierro x Subtitle (Fastnet Rock )
9
5.4
25/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (57)
25/1
3g Snitzel x Rockin Babe (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
5.6
5/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
5/1
3f All Too Hard x Factor Of Safety (Encosta De Lago )
11
7.8
20/1
T: R L Heathcote
R: M Zahra (57)
20/1
3g Love Conquers All x Sahifa (Lion Hunter )
12
10.6
30/1
T: N W Tiley
R: C W Brown (57)
30/1
3g Iffraaj (GB) x Ticklish (NZ) (Maroof (USA))
Race 7 - Magic Millions The Roses (2000m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:04.74 (36.86)
Prizemoney: $175,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: K McEvoy (56.5)
3/1F
This nick: 63 runners; 50 winners; 6 SW. Details
2
1.0
4/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (56.5)
4/1
3
3.0
Highway (13)
50/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (56.5)
50/1
4
3.2
20/1
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (56.5)
20/1
3f So You Think (NZ) x Dorabella (NZ) (Postponed (USA))
5
6.2
Banish (2)
40/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
40/1
3f Lonhro x Meidung (Bernardini (USA))
6
6.4
30/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Regan Bayliss (56.5)
30/1
3f Highly Recommended x When The Cats Away (NZ) (Felix The Cat (USA))
7
6.6
20/1
T: M D Moroney
R: M Cahill (56.5)
20/1
3f Smart Missile x Simply Carina (USA) (El Prado (IRE))
8
7.1
4/1
T: C E Conners
R: James Orman (56.5)
4/1
9
7.2
14/1
T: T Busuttin and N Young
R: C W Brown (56.5)
14/1
10
7.3
5/1
T: K A Lees
R: Craig Williams (56.5)
5/1
3f Mastercraftsman (IRE) x Queen Cha Cha (NZ) (High Chaparral (IRE))
11
10.5
25/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (56.5)
25/1
3f Show A Heart x Amalfi Dreams (Testa Rossa )
12
12.3
40/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (56.5)
40/1
3f Foxwedge x Vera's Pride (Youthful Legs (USA))
13
13.0
80/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (56.5)
80/1
3f Von Costa De Hero x Whisper Her Name (French Deputy (USA))
14
13.3
50/1
T: S F Ritchie
R: J L Taylor (56.5)
50/1
3f So You Think (NZ) x Capital Raising (General Nediym )
15
13.5
200/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (56.5)
200/1
3f Drumbeats x Beach Lady (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
16
25.5
50/1
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (56.5)
50/1
3f Show A Heart x Red Spot Special (NZ) (Red Ransom (USA))
Race 8 - Kirin Doomben 10,000 (1200m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:09.58 (34.74)
Prizemoney: $700,000
1
English (13)
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56.5)
10/1
5m Encosta De Lago x Court (Anabaa (USA))
Winning siblings: Al Naifa, Paris, Puzzle,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: James Cummings
R: D J Browne (58.5)
11/1
4h Lonhro x Mnemosyne (Encosta De Lago )
3
0.4
15/1
T: K A Lees
R: G Schofield (58.5)
15/1
5g Hard Spun (USA) x Mignard (Strategic )
4
0.6
Redzel (1)
6/4F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (58.5)
6/4F
5g Snitzel x Millrich (Rubiton )
5
1.8
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (58.5)
20/1
5h Thorn Park x Stella Livia (GB) (Titus Livius (FR))
6
2.0
16/1
T: M J Dunn
R: J Lloyd (58.5)
16/1
4g So You Think (NZ) x Slippery Madam (Hussonet (USA))
7
2.1
50/1
T: Mark Newnham
R: M Cahill (58.5)
50/1
6g Northern Meteor x Dearness (Snippets )
8
2.3
30/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
30/1
5g I Am Invincible x Orange Marmalade (NZ) (Stravinsky (USA))
9
2.5
11/4
T: K A Lees
R: C W Brown (56.5)
11/4
5m Time Thief x Hell It's Hot (Zeditave )
10
5.3
80/1
T: P M Perry
R: James Orman (57)
80/1
3c Choisir x My Amelia (Redoute's Choice )
11
6.0
40/1
T: D J Hansen
R: Tiffani Brooker (58.5)
40/1
5g Al Maher x Saigon Moonlight (NZ) (Stravinsky (USA))
12
7.8
Houtzen (14)
25/1
T: A J Edmonds
R: Regan Bayliss (55)
25/1
Race 9 - Mittys Rough Habit Plate (2000m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:03.67 (36.61)
Prizemoney: $125,000
1
6/4F
T: K J Parker
R: Tim Clark (57)
6/4F
3g All American x Buchanan Girl (Lion Hunter )
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
4.0
7/2
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
7/2
3c So You Think (NZ) x Dark Vision (Encosta De Lago )
3
4.4
9/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
9/1
3g Fastnet Rock x Celebria (Peintre Celebre (USA))
4
4.6
12/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
12/1
3g Makfi (GB) x Skeena (Commands )
5
4.7
30/1
T: P and P Snowden
R: Regan Bayliss (57)
30/1
3c High Chaparral (IRE) x Al Anood (Danehill (USA))
6
7.9
60/1
T: P M Perry
R: M McGillivray (57)
60/1
3g All Too Hard x Ashley's Kitty (USA) (Tale Of The Cat (USA))
7
8.9
8/1
T: James Cummings
R: D J Browne (57)
8/1
3g Medaglia D'Oro (USA) x Segue (Ad Valorem (USA))
8
11.2
20/1
T: R L Heathcote
R: B N Stewart (57)
20/1
3g Zoffany (IRE) x Goddess Of Wisdom (USA) (Sadler's Wells (USA))
9
14.2
200/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (57)
200/1
3g Savabeel x Fabaz (NZ) (O'Reilly (NZ))
10
16.2
Naked (12)
100/1
T: B J Lockwood
R: C W Brown (57)
100/1
3g Arlington x Lady Godiva (Quest For Fame (GB))
11
19.4
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: M Zahra (57)
20/1
3c Tavistock (NZ) x Hula Bar (NZ) (Al Akbar )
12
21.7
100/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (57)
100/1
3g Snitzel x Air's Precious (Air Express (IRE))
13
31.7
Mr Plow (14)
150/1
T: T J Bartley
R: James Orman (57)
150/1
14
35.4
Hang (4)
30/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (57)
30/1
3g Clang x Godsana (God's Own )
15
94.4
16/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (57)
16/1
3g So You Think (NZ) x Rhode Island Red (USA) (Tale Of The Cat (USA))