Breednet Results

DOOMBEN - Wednesday, February 13

Race 1 - Www.Brc.Com.Au Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.24 (33.18)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (55)
5/1
4m Longhorn x Swiss Miss (Snowland )
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/1
T: G P Hineman
R: M Hellyer (55)
11/1
4m Solo Flyer x Sabarbah (Nothing To Lose (USA))
3
2.8
15/2
T: Ms V Chalmers
R: Luke Tarrant (55)
15/2
5m Dane Shadow x Lady Frisco (Frisco View (USA))
4
4.2
3/1F
T: B W Brown
R: Alannah Fancourt (57)
3/1F
6g Hotel Grand x Emmas Folly (Twining (USA))
5
4.7
30/1
T: R L Mackay
R: J L Taylor (55)
30/1
5m Snitzel x Cheyne Walk (USA) (Royal Academy (USA))
6
7.7
8/1
T: Chris Jordan
R: L V Cassidy (55)
8/1
4m Rebel Raider x Gothic Marian (Way Of Light (USA))
Race 2 - Lunar New Year Raceday Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.36 (35.23)
Prizemoney: $25,000
1
9/10F
T: L F Birchley
R: R Wiggins (57)
9/10F
3g Pierro x Varenna Miss (Redoute's Choice )
Winning siblings: Coat Of Arms, Mica Be The One, Pirelli,
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
3.3
9/2
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
9/2
3f Spirit Of Boom x Jebel Ali (Flying Spur )
3
4.1
11/1
T: Rhys Archard
R: M R Du Plessis (55)
11/1
3f All American x All Legs (Jade Robbery (USA))
4
4.2
20/1
T: G K Taylor
R: Ron Stewart (57)
20/1
3g Rothesay x Goldie's Prospect (Beautiful Crown (USA))
5
5.4
Hafu (3)
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
40/1
3g Fruehling (IRE) x Wasabi Punch (Haradasun )
6
5.7
30/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (55)
30/1
3f Eurozone x Woongarra (Viscount )
7
6.7
20/1
T: Daniel Nickson
R: Dale Smith (57)
20/1
3g Reset x Ms Guacamolee (USA) (El Corredor (USA))
8
10.5
Fizz (8)
4/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (55)
4/1
3f Spirit Of Boom x My Name Is Luka (Marauding (NZ))
9
13.7
50/1
T: J H Manzelmann
R: Corey Bayliss (52)
50/1
10
13.8
30/1
T: P M Kalinowski
R: J Lloyd (55)
30/1
3f Magic Albert x Ellamotion (Exceed And Excel )
Race 3 - Brc Memberships Mdn Hcp (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.93 (33.73)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (59)
8/1
3g Star Witness x Fancyfree (NZ) (Danasinga )
Winning siblings: Zambada,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/7F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
4/7F
3f Rothesay x Showy Little Miss (Show A Heart )
3
3.1
5/1
T: L G Ross
R: J Lloyd (57.5)
5/1
4m Court Command x Astrobabe (Easy Rocking )
4
4.0
30/1
T: R Heilbronn
R: Baylee Nothdurft (55.5)
30/1
3g Keep The Faith x Starry Starry Nite (Ascot Knight (CAN))
5
5.5
100/1
T: B Robinson
R: Luke Tarrant (54)
100/1
5m Mosayter (USA) x Little Indian Girl (Indian Danehill (IRE))
6
5.7
20/1
T: David Reynolds
R: Leslie Tilley (55)
20/1
7
6.9
13/2
T: Matthew McCudden
R: M McGillivray (57)
13/2
4m Sequalo x Catwalk Minnie (Testa Rossa )
8
10.4
100/1
T: Ms T Green
R: G Colless (57)
100/1
3g Bradbury's Luck x Public Display (Frisco View (USA))
9
13.9
12/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (57.5)
12/1
4m Love Conquers All x Damika (Celestial Dancer (IRE))
Race 4 - Tab Hcp (C5) (1050m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:00.79 (33.01)
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (58)
15/2
4g Hidden Dragon x Electric Lass (Twining (USA))
Winning siblings: Electric Dragon, Voltaic,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (54)
10/1
6g Kaphero x Choose Wisely (Falvelon )
3
0.4
5/2
T: Zach Hatch
R: Boris Thornton (59.5)
5/2
4g Your Song x Tabulated (Exceed And Excel )
4
1.1
5/1
T: M J Lakey
R: James Orman (56.5)
5/1
5
2.4
100/1
T: Ms M Brosnan
R: T Treichel (55.5)
100/1
6g I Am Invincible x Sacred Hill (NZ) (Langfuhr (CAN))
6
3.9
Lwazi (9)
100/1
T: B Robinson
R: Corey Bayliss (51)
100/1
6g Lonhro x Disciplined (Anabaa (USA))
7
5.1
40/1
T: L D Kelly
R: J L Taylor (56.5)
40/1
6g Magic Albert x Fairchild (General Nediym )
100
0.0
Basara (1)
1/1F
T: T J Sears
R: Clayton Gallagher (58)
1/1F
4m Nicconi x Baroque Pearl (Piccolo (GB))
Race 5 - Girls Day Out Raceday Hcp (C2) (1650m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:39.23 (34.96)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: Ms K Doughty
R: M Cahill (57)
9/1
4g Husson (ARG) x Schipper (Elusive Quality (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: Michael Costa
R: S Galloway (56.5)
6/4F
3f Red Dazzler x Fashion Opera (Librettist (USA))
3
1.0
14/1
T: B Robinson
R: Corey Bayliss (51)
14/1
4g Reset x Alicia Rose (Last Tycoon (IRE))
4
4.4
20/1
T: B J Squair
R: K Yoshida (54)
20/1
4m Toorak Toff x Comedy On The Run (Flying Spur )
5
6.2
11/1
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (57.5)
11/1
4g Bernardini (USA) x La Sangre (Fastnet Rock )
6
8.4
6/1
T: N J Petersen
R: R Fradd (55.5)
6/1
5g Nothing To Lose (USA) x Winsome Dancer (Celestial Dancer (IRE))
7
8.6
7/2
T: L D Kelly
R: Baylee Nothdurft (55.5)
7/2
4g Hinchinbrook x Carlton Ace (Bianconi (USA))
8
9.1
8/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (52.5)
8/1
5g Nicconi x Street Jam (Flying Spur )
9
12.6
30/1
T: L J Mayfield-Smith
R: M McGillivray (59)
30/1
5g Medaglia D'Oro (USA) x Perfect Rhythm (Danehill Dancer (IRE))
Race 6 - Paddyfest 2019 (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:10.10 (33.57)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: M A Currie
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
4/1
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
13/8F
4g Pierro x Sorority Girl (NZ) (Stravinsky (USA))
3
3.6
14/1
T: P Duff
R: M Cahill (59)
14/1
5g Sequalo x Forest Dawn (Shinko Forest (IRE))
4
3.7
Alaska (4)
50/1
T: Ms W Bannerot
R: N Thomas (58.5)
50/1
5
5.4
9/2
T: R L Heathcote
R: Jordan Grob (59)
9/2
4g Dream Ahead (USA) x Faiza (Danehill (USA))
6
5.6
25/1
T: M T Eggleston
R: Luke Tarrant (54)
25/1
10g Mister Kwila x Shinko Fortune (Shinko Forest (IRE))
7
5.9
5/2
T: Natalie McCall
R: Baylee Nothdurft (59.5)
5/2
Race 7 - Weddings At Brc Hcp (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:18.86 (35.45)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (55)
5/1
6g Casino Prince x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Atame, Galway Town, Haveyaway, Husson Eagle,
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (56.5)
3/1
4g Red Dazzler x Diiny (Flying Spur )
3
5.1
16/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57)
16/1
4g Foxwedge x Dubious Affair (NZ) (Zabeel (NZ))
4
6.8
5/4F
T: M J Lakey
R: B N Stewart (56)
5/4F
4g Rothesay x March Rose (Mossman )
5
10.5
9/2
T: C J Waller
R: R Fradd (56)
9/2
4g Snitzel x Angelic Smile (Dehere (USA))
6
13.8
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (54)
100/1
6g Artie Schiller (USA) x Blazing Aura (Blazing Sword )
7
13.9
14/1
T: Gary Doughty
R: R Wiggins (56.5)
14/1
4g Power (GB) x Belle Chantecler (NZ) (Redoute's Choice )
Race 8 - Sky Thoroughbred Central (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.42 (34.36)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Corey Bayliss (56)
7/4F
4m Love Conquers All x Crystal Honour (Honours List (IRE))
Winning siblings: Hearts Honour,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (56.5)
13/2
4m Rothesay x Always Divine (Snippets )
3
3.1
15/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
15/2
5m Bradbury's Luck x Orient Success (Success Express (USA))
4
3.3
16/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (56.5)
16/1
3f Congrats (USA) x Gold Shears (Platinum Scissors )
5
3.5
7/2
T: C J Waller
R: M Cahill (58.5)
7/2
5m Sepoy x Antonicheva (IRE) (Sadler's Wells (USA))
6
5.0
15/1
T: Nathan McPherson
R: Clayton Gallagher (55)
15/1
7
9.2
Spicer (10)
66/1
T: K Hickmott
R: T Treichel (55.5)
66/1
4m Stryker x Indian Curry (Testa Rossa )
8
11.0
40/1
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (55)
40/1
5m Red Dazzler x Hanawi (Saratoga Springs (CAN))
9
15.2
Howick (11)
9/2
T: M A Kropp
R: R Fradd (55)
9/2
4m Denmarket x Tricky Tilly (Favorite Trick (USA))