Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, March 2

Race 1 - Lazy Yak Plate (C3) (1615m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.12 (34.55)
Prizemoney: $45,000
1
9/2
T: Michael Hickmott
R: Michael Murphy (57)
9/2
7g Dane Shadow x Reiby Rose (Testa Rossa )
Winning siblings: Reiby Rogue,
2
0.1
7/2F
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57)
7/2F
4m Drumbeats x Bendigo Belle (General Nediym )
3
0.6
11/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (57.5)
11/2
4g Red Dazzler x Diiny (Flying Spur )
4
1.3
20/1
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (59)
20/1
4g Bernardini (USA) x La Sangre (Fastnet Rock )
5
1.4
15/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (59)
15/1
4g Rothesay x Don't You Touch Me (Untouchable )
6
3.2
13/2
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (55.5)
13/2
5m Sepoy x Antonicheva (IRE) (Sadler's Wells (USA))
7
5.4
20/1
T: Ms K Doughty
R: M Cahill (59)
20/1
4g Husson (ARG) x Schipper (Elusive Quality (USA))
Race 2 - Stav, Abby & Matt (Bm90) (2200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 2:16.81 (34.38)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55.5)
3/1F
5g Al Maher x Power Of Love (NZ) (Bahhare (USA))
Winning siblings: Anaphora, Everlasting Love,
2
1.8
11/1
T: Lauren Herne
R: L V Cassidy (59)
11/1
7g Dansili (GB) x Shimah (USA) (Storm Cat (USA))
3
3.1
15/4
T: Anderson Heathcote Racing
R: Baylee Nothdurft (56)
15/4
6g Domesday x Magic Summer (Magic Albert )
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$6,500
Vendor: Yarran, Northwood
Buyer: Belmont Bloodstock Agency Pty Ltd (FBAA)
4
3.7
15/4
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
15/4
5
3.9
13/4
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
13/4
5g Show A Heart x Royal Green (NZ) (Bachelor Duke (USA))
6
4.7
100/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (52.5)
100/1
5g Street Cry (IRE) x Quasera (Flying Spur )
7
5.2
11/2
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
11/2
7g Cecconi x Sheka (NZ) (Sandtrap (USA))
8
8.9
66/1
T: S J Morrisey
R: M Hellyer (54)
66/1
5m Love Conquers All x Perri Lou (Danehill Dancer (IRE))
Race 3 - Ipg The Emerald Jewel Prelude (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.11 (33.24)
Prizemoney: $125,000
1
11/8F
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
11/8F
Winning siblings: Kanbeki Molly, The Knight,
2
2.5
15/8
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
15/8
2g Better Than Ready x Pilgrim (Danehill (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$55,000
Vendor: Yarramalong Park, Kalbar, Qld
Buyer: Mishani Enterprises
3
4.3
7/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
7/2
2g Better Than Ready x Vis A Tergo (Bradbury's Luck )
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$85,000
Vendor: Tipuana Farms, Boonah, Qld
Buyer: Chris Anderson Racing/Steve Morley Bloodstock
4
8.0
10/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (56.5)
10/1
2g Mossman x Redtruth (Testa Rossa )
5
8.7
Picton (5)
40/1
T: S J Morrisey
R: Dale Smith (56.5)
40/1
2g Domesday x Beyond Rare (Redoute's Choice )
6
9.5
20/1
T: S W Kendrick
R: J Lloyd (56.5)
20/1
2g Not A Single Doubt x Umatilly (Umatilla (NZ))
7
10.0
20/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
2g Rothesay x Pinot Girl (Iglesia )
Race 4 - Winning Edge Quartz Jewel Prel (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.22 (34.03)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (56.5)
6/1
2
0.2
Perudo (5)
6/4F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
6/4F
2f Spirit Of Boom x Goodlookin Gambler (Johannesburg (USA))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Tricolours Racing & Syndications Pty Ltd
3
4.2
11/2
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (56.5)
11/2
2f Dream Ahead (USA) x Hilldale (Beautiful Crown (USA))
4
4.6
30/1
T: P Duff
R: M Cahill (56.5)
30/1
2f Rothesay x Unica Bahaya (Piccolo (GB))
5
8.3
16/1
T: Louise White
R: Dale Smith (56.5)
16/1
6
8.7
25/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
25/1
2f The Factor (USA) x Helena's Opera (Helissio (FR))
7
11.7
60/1
T: R G Lipp
R: M R Du Plessis (56.5)
60/1
8
11.9
7/4
T: M G Nolan
R: J Lloyd (56.5)
7/4
2f Better Than Ready x Vegas Luck (Break The Vault )
Race 5 - G.H. Mumm Ruby Jewel Prelude (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.51 (34.10)
Prizemoney: $125,000
1
13/8F
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (57)
13/8F
Winning siblings: Mishani Fraudster, Mishani Spirit,
2
0.8
3/1
T: L G Ross
R: J Lloyd (57)
3/1
3g Love Conquers All x Zekeza (Civic Hope )
3
2.6
5/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (55)
5/1
3f I Am Invincible x Liatris (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
3.2
8/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (55)
8/1
3f Rothesay x Trail Of Gold (Danewin )
5
4.0
40/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (57)
40/1
3g Snitzel x Twilight Royale (Testa Rossa )
6
5.5
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
6/1
3f Sepoy x Salix Caprea (Catbird )
7
5.7
25/1
T: Ms G Heinrich
R: Ryan Maloney (57)
25/1
3g Sidereus x At The Peak (Commands )
8
7.9
100/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (57)
100/1
3g Star Witness x Fancyfree (NZ) (Danasinga )
9
8.7
12/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (55)
12/1
3f Hinchinbrook x Mezmar (Marwina )
Race 6 - Sky Racing Tatt's Members' Cup (1615m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.35 (34.90)
Prizemoney: $125,000
1
13/8F
T: M A Currie
R: B N Stewart (54.5)
13/8F
6g Medaglia D'Oro (USA) x Joyeuse (King's Best (USA))
2
2.3
50/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (59)
50/1
7g Husson (ARG) x Loving New (BRZ) (Choctaw Ridge (USA))
3
2.4
7/2
T: Michael Hickmott
R: L V Cassidy (56)
7/2
7g Mizzen Mast (USA) x Xinji (IRE) (Xaar (GB))
4
2.5
25/1
T: Rochelle Smith
R: Baylee Nothdurft (54)
25/1
5
4.7
6/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (54)
6/1
6
5.4
9/2
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (59)
9/2
6g Domesday x Rainbow (Lonhro )
7
5.6
Devlann (10)
100/1
T: D S Smith
R: M Cahill (54)
100/1
7g Frisco View (USA) x Excellent Ann (Touch Of Vanity )
8
7.4
9/1
T: David Vandyke
R: James Orman (54)
9/1
4m So You Think (NZ) x Dorabella (NZ) (Postponed (USA))
9
7.9
20/1
T: Cody Morgan
R: M McGillivray (58)
20/1
10
10.1
25/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (58)
25/1
Race 7 - Stella Artois (Bm75) (1110m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:04.37 (34.10)
Prizemoney: $75,000
1
14/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (57.5)
14/1
6g Sequalo x High Alt (Desert Prince (IRE))
Winning siblings: Belastro, Kuril Fox,
2
0.1
11/1
T: M A Currie
R: Corey Bayliss (51.5)
11/1
6m Captain Sonador x Updrafts (Dangerous )
3
1.4
20/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (56.5)
20/1
4
1.5
100/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (55)
100/1
5
3.2
30/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (58)
30/1
6
3.3
6/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54.5)
6/4F
7
3.6
Wooshka (14)
8/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
8/1
4m Written Tycoon x Laura's Avenue (Churchill Downs )
8
4.3
11/2
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (56.5)
11/2
9
4.8
Scorcha (12)
8/1
T: Tim Cook
R: M McGillivray (55)
8/1
5m Hidden Dragon x Cindest (Best Western )
10
6.1
16/1
T: Zach Hatch
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
16/1
4g Your Song x Tabulated (Exceed And Excel )
11
6.3
20/1
T: Billy Healey
R: James Orman (54)
20/1
4m I Am Invincible x Lis Nediym (General Nediym )
12
8.0
60/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (56)
60/1
7g Haradasun x Countess Dehere (Dehere (USA))
13
9.0
16/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
16/1
6m Bradbury's Luck x My Girl (Iglesia )
Race 8 - Weddings At Tatt's Club Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.88 (33.67)
Prizemoney: $75,000
1
1/2F
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (52.5)
1/2F
5g Love Conquers All x Marbled (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Don't Hussle Me, Marble Maid,
2
3.3
12/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
12/1
7g Northern Meteor x Kondari (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
3.5
50/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (59)
50/1
6g Canny Lad x Juicy (More Than Ready (USA))
4
3.6
8/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (57)
8/1
7m Time Thief x Brookton Flash (Spartacus )
5
4.4
100/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (55)
100/1
8g Hard Spun (USA) x Lasers (Peintre Celebre (USA))
6
4.8
10/1
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (55)
10/1
7
6.0
Snoopy (2)
12/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (57)
12/1
6g Lope De Vega (IRE) x Oomph (Flying Spur )
8
7.3
11/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55.5)
11/1
5m Pluck (USA) x Logan's Choice (Redoute's Choice )
9
7.5
30/1
T: L J Hatch
R: Corey Bayliss (51)
30/1
10
18.5
60/1
T: Lauren Herne
R: James Orman (54.5)
60/1
8g Niello x Typhoon Billie (Rory's Jester )
Race 9 - Hit105 Hcp (Rs0mw) (1350m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:19.04 (34.75)
Prizemoney: $75,000
1
8/1
T: J E McConachy
R: J Lloyd (55.5)
8/1
Winning siblings: Mishani Krishna, Mishani Miss,
2
2.3
7/4F
T: David Vandyke
R: James Orman (56.5)
7/4F
4g Written Tycoon x Littlemiss Sandown (Encosta De Lago )
3
3.3
11/4
T: Steven O'Dea
R: M Cahill (57)
11/4
6g Lonhro x Stolen Beauty (Mossman )
4
4.5
15/2
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
15/2
4g I Am Invincible x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
5
5.0
20/1
T: G K Taylor
R: L V Cassidy (56.5)
20/1
4g Seidnazar x Showellen (Show A Heart )
6
5.2
16/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (56)
16/1
5g Bradbury's Luck x Blue Celeste (Geiger Counter (USA))
7
5.3
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M McGillivray (54)
30/1
5g Smart Missile x Elysian Hera (NZ) (Stravinsky (USA))
8
7.1
10/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
10/1
5g Pluck (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
9
10.3
20/1
T: P J Korn
R: Corey Bayliss (54)
20/1
6g Gonski x On The Natural (Dehere (USA))
10
10.5
25/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (54)
25/1
4m Helmet x Burndiniburn (Bernardini (USA))
11
13.0
100/1
T: P Duff
R: Ms S Lacy (53)
100/1
8g Hidden Dragon x Cheer Girl (Celestial Dancer (IRE))