Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, March 30

Race 1 - Tab (Bm70) (1050m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 0:59.83 (33.97)
Prizemoney: $45,000
1
15/2
T: K A Lees
R: R Wiggins (56)
15/2
4m Commands x Sevillano (Octagonal (NZ))
This nick: 47 runners; 34 winners; 3 SW. Details
2
1.3
13/2
T: L D Kelly
R: M Cahill (59.5)
13/2
3
1.8
3/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (54)
3/1
3f Sepoy x Cyclonic (Marauding (NZ))
4
1.9
2/1F
T: L J Hatch
R: J Lloyd (55)
2/1F
4m High Chaparral (IRE) x Chorus Of Angels (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
2.1
20/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (57.5)
20/1
6
2.3
4/1
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (59.5)
4/1
5g Master Of Design x Lady Of Dormello (General Nediym )
7
2.5
12/1
T: G R Duncan
R: Baylee Nothdurft (59)
12/1
7g Darci Brahma (NZ) x Della Lobra (NZ) (Stravinsky (USA))
8
5.3
30/1
T: D J Roberts
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
30/1
5g Lonhro x Unswerving (Commands )
9
6.8
60/1
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (57.5)
60/1
6g Kaphero x Choose Wisely (Falvelon )
Race 2 - Keylinks Community Servs. Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:11.31 (35.74)
Prizemoney: $75,000
1
7/4F
T: M G Nolan
R: Dale Smith (57.5)
7/4F
2f Nicconi x Soaring Angel (Flying Spur )
Winning siblings: All Apologies, Soaring Arrow,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.0
30/1
T: Kristy Best
R: Luke Tarrant (55)
30/1
2f Eurozone x Rocking (Fastnet Rock )
3
1.1
20/1
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (54)
20/1
2g Red Dazzler x Araluen Star (Spinning World (USA))
4
1.3
11/2
T: P Duff
R: M Cahill (56)
11/2
2f Rothesay x Unica Bahaya (Piccolo (GB))
5
2.5
Galaxy (3)
16/1
T: Ms W Roche
R: Ryan Maloney (57)
16/1
2g Cluster x Patsy Girl (Oratorio (IRE))
6
3.3
4/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (55)
4/1
2f Sizzling x Power O'Raylee (O'Reilly (NZ))
7
14.0
2/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
2/1
2f Spirit Of Boom x Ready To Belong (More Than Ready (USA))
Race 3 - Castle Intl. Trading Plate-C6 (1600m)
Class: Class 6 Track: Soft(6) Time: 1:36.48 (35.80)
Prizemoney: $75,000
1
9/2
T: C J Waller
R: R Fradd (57.5)
9/2
6g Dansili (GB) x Mambo Light (USA) (Kingmambo (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Dansez (8)
30/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (55.5)
30/1
4m Myboycharlie (IRE) x Cha Cha Chestnut (Elusive Quality (USA))
3
0.3
5/4F
T: K A Lees
R: James Orman (56)
5/4F
6g Tosen Phantom (JPN) x Tosen Minerva (JPN) (King Kamehameha (JPN))
4
1.3
12/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
12/1
6g Galileo (IRE) x Ice Mint (USA) (Awesome Again (CAN))
5
2.0
6/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Michael Murphy (57)
6/1
4g Drumbeats x Chenar (Just Awesome )
6
3.8
100/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Corey Bayliss (56)
100/1
7
4.0
9/4
T: David Vandyke
R: Baylee Nothdurft (57)
9/4
4g Choisir x Briella (Iglesia )
Race 4 - Bfs Pedorthics (Bm70) (2200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:19.10 (35.80)
Prizemoney: $45,000
1
9/1
T: Jason Edwards
R: M Cahill (58)
9/1
4g Rothesay x Don't You Touch Me (Untouchable )
Winning siblings: Touch Of Bali,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/2
T: C J Waller
R: J Lloyd (56.5)
9/2
3
3.1
12/1
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (56)
12/1
4g Iffraaj (GB) x Exquisite Choice (Redoute's Choice )
4
4.2
Talapus (13)
20/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (52.5)
20/1
4m Sebring x De Sweet Soca Song (Encosta De Lago )
5
4.3
11/1
T: Aiden St Vincent
R: James Orman (55.5)
11/1
5g Show A Heart x Pachanga (NZ) (Redoute's Choice )
6
4.4
5/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
5/1
7
4.5
12/1
T: David Vandyke
R: M R Du Plessis (58.5)
12/1
4g He's Remarkable (NZ) x Sometimes (NZ) (Montjeu (IRE))
8
4.6
4/1F
T: A J Edmonds
R: Jag Guthmann-Chester (53.5)
4/1F
5g Zacinto (GB) x Elyzabel (NZ) (Kaapstad (NZ))
9
7.9
14/1
T: D J Hansen
R: Michael Murphy (57)
14/1
5g Monaco Consul (NZ) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
10
9.6
150/1
T: M J Lunn
R: J L Taylor (54)
150/1
5g Sidereus x Dazzling Beauty (Red Dazzler )
11
11.1
40/1
T: B J Dais
R: Luke Tarrant (54)
40/1
6g Teofilo (IRE) x Blue Sea (Sea Road )
12
11.2
100/1
T: K Hickmott
R: Ms T Harrison (54)
100/1
13
15.2
Errol (12)
20/1
T: P A Nolan Jnr
R: R Fradd (54)
20/1
Race 5 - Concretis Polished Veneer Hcp (1350m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:19.67 (36.00)
Prizemoney: $75,000
1
Tonsor (9)
10/9F
T: Matthew Smith
R: R Fradd (54)
10/9F
5g Redoute's Choice x Brazilian Pulse (NZ) (Captain Rio (GB))
Winning siblings: Brazilica, Zrinski,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
112017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Passed $ 325,000 / Reserve $ 400,000
2
4.0
11/1
T: Michael Costa
R: M McGillivray (56)
11/1
7g High Chaparral (IRE) x Dezign (Zabeel (NZ))
3
4.2
20/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54)
20/1
6g Dane Shadow x Sweet As (Monashee Mountain (USA))
4
5.7
11/4
T: K A Lees
R: L V Cassidy (54.5)
11/4
5
5.9
9/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
9/2
7g Northern Meteor x Kondari (NZ) (O'Reilly (NZ))
6
6.2
80/1
T: Bruce Hill
R: Dale Smith (54)
80/1
8g Hidden Dragon x Fantastic Flo Jo (Fantastic Light (USA))
7
6.9
20/1
T: S W Edmonds
R: Corey Bayliss (51)
20/1
6g Easy Rocking x Hawaiian Thunder (Thunder Gulch (USA))
8
11.9
20/1
T: L G Ross
R: Jag Guthmann-Chester (55)
20/1
5m I Am Invincible x Danrese (Hurricane Sky )
9
19.4
30/1
T: G Clarke
R: Ron Stewart (59)
30/1
Race 6 - Energize Electrical Safety-C6 (1350m)
Class: Class 6 Track: Soft(7) Time: 1:20.37 (36.09)
Prizemoney: $75,000
1
16/1
T: L J Gough
R: Michael Murphy (54)
16/1
5g Uncle Mo (USA) x Secret Donna (Secret Savings (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (54)
9/1
3
2.9
40/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (54)
40/1
5m Court Command x Creola (Palace Music (USA))
4
3.0
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (54)
12/1
6g Lonhro x Talus (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
3.5
9/2
T: Steven O'Dea
R: Ron Stewart (54)
9/2
5g Pressday x Addiction (Viscount )
6
4.8
9/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (52.5)
9/2
6g Zabeel (NZ) x The General's Lady (General Nediym )
7
5.0
11/2
T: C J Waller
R: M Cahill (58)
11/2
4g Sepoy x Amelia's Dream (Redoute's Choice )
8
6.2
9/4F
T: David Vandyke
R: J Lloyd (56.5)
9/4F
5g Testa Rossa x Starwish (Redoute's Choice )
9
11.2
14/1
T: H J Norman
R: J L Taylor (55)
14/1
4g Instinction x Remembering (NZ) (Don Eduardo (NZ))
10
11.4
20/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
20/1
5m Pins x Sussex Dancer (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
Race 7 - Future Floors Hcp (1350m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:20.31 (34.94)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: A J Edmonds
R: Jag Guthmann-Chester (54)
2/1F
3g Fastnet Rock x Miss Jakeo (Unbridled's Song (USA))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: M A Currie
R: J Lloyd (56.5)
5/2
3c Rocker x Strike On Goal (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
3
3.3
9/2
T: T Button
R: Baylee Nothdurft (57)
9/2
4
4.7
30/1
T: S J Morrisey
R: Dale Smith (54)
30/1
5
4.8
8/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (54)
8/1
3f Sepoy x Salix Caprea (Catbird )
6
4.9
20/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (54)
20/1
3f Rothesay x Missus Boss (Al Maher )
7
5.9
7/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
7/1
3g Rothesay x Gogoreilly (NZ) (O'Reilly (NZ))
8
6.3
20/1
T: Steven O'Dea
R: Anthony Allen (54.5)
20/1
3f Sizzling x Hold For Ransom (Oratorio (IRE))
9
11.1
20/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
3f Rothesay x Trail Of Gold (Danewin )
Race 8 - South East Floors Hcp (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Soft(7) Time: 1:20.20 (35.78)
Prizemoney: $75,000
1
5/1
T: K M Schweida
R: J Lloyd (54)
5/1
6g Casino Prince x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Atame, Galway Town, Haveyaway, Husson Eagle,
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/2
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (51)
11/2
4g Raheeb x Clear Run (Scenic (IRE))
3
0.9
30/1
T: J and C Meagher
R: Ms T Harrison (54)
30/1
4
1.6
14/1
T: L F Birchley
R: R Fradd (54)
14/1
5g O'Lonhro x Aprisa (Viscount )
5
1.7
7/2F
T: L G Ross
R: Jag Guthmann-Chester (54)
7/2F
5m Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
6
1.9
7/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (54)
7/1
4g I Am Invincible x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
7
2.2
12/1
T: Michael Costa
R: M McGillivray (56)
12/1
6g Savabeel x Senorita Lucy (NZ) (Senor Pete (USA))
8
2.6
20/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55.5)
20/1
9
3.0
Brains (2)
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
6/1
4g Stryker x Absolute Harmony (Redoute's Choice )
10
6.0
30/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (54.5)
30/1
11
6.5
14/1
T: G D Hickman
R: Dale Smith (58)
14/1
8g Snippetson x Summereto (USA) (Secreto (USA))
12
8.7
12/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
12/1
4g Red Dazzler x Diiny (Flying Spur )
Race 9 - Conductive Education Qld-Rs0mw (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Soft(7) Time: 1:10.85 (35.65)
Prizemoney: $75,000
1
9/4F
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (54)
9/4F
5m Denman x Cymbal (Commands )
Winning siblings: Cymbalic, Prestissimo,
This nick: 27 runners; 19 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: Darlene Duryea
R: R Fradd (54)
11/1
7m Time Thief x Goanna (General Nediym )
3
2.1
11/4
T: S W Kendrick
R: James Orman (54)
11/4
3f I Am Invincible x Liatris (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
2.5
11/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (54)
11/1
4m Bel Esprit x Purringa (Purrealist )
5
2.7
16/1
T: Rochelle Smith
R: Baylee Nothdurft (52.5)
16/1
5m Pressday x Magic Of Success (Success Express (USA))
6
2.9
Kopite (2)
25/1
T: Adam Duggan
R: M McGillivray (57)
25/1
6m Excites x Centaure (NZ) (Centaine )
7
3.9
9/2
T: J and C Meagher
R: Ms T Harrison (54)
9/2
5m Align x Untangle (NZ) (Pins )
8
4.2
50/1
T: R Litton
R: Dale Smith (54)
50/1
9
6.4
Bonsho (1)
11/2
T: T J Sears
R: Corey Bayliss (56)
11/2
5m Hidden Dragon x Nepean Belle (Forest Glow (USA))
10
11.4
Spicer (16)
100/1
T: K Hickmott
R: Luke Tarrant (54)
100/1
4m Stryker x Indian Curry (Testa Rossa )
Race 10 - Desire To Inspire (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Soft(7) Time: 1:10.97 (35.84)
Prizemoney: $75,000
1
20/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (56.5)
20/1
4g Seidnazar x Showellen (Show A Heart )
Winning siblings: Bold Style,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
11/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
11/1
5g Real Saga x Showy Little Miss (Show A Heart )
3
1.3
15/4
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
15/4
4
1.4
14/1
T: L J Hatch
R: Corey Bayliss (53.5)
14/1
5g Toorak Toff x Street Storm (USA) (Stormy Atlantic (USA))
5
1.7
13/2
T: J and C Meagher
R: Ms T Harrison (54.5)
13/2
5g Frankel (GB) x Miss Keller (IRE) (Montjeu (IRE))
6
2.9
50/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54.5)
50/1
7
3.1
11/4F
T: A J Edmonds
R: James Orman (54)
11/4F
8
3.3
30/1
T: G R Duncan
R: Michael Murphy (54)
30/1
7g Tavistock (NZ) x Wahaha (NZ) (Stravinsky (USA))
9
3.4
9/2
T: Steven O'Dea
R: M McGillivray (55)
9/2
4g I Am Invincible x The Look Of Love (Danehill Dancer (IRE))
10
5.7
14/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56.5)
14/1
5g Pluck (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
11
5.9
8/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (56)
8/1
4g Snitzel x Zedatier (Zeditave )
12
6.1
100/1
T: K R Kemp
R: M R Du Plessis (54)
100/1