Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, April 30

Race 1 - Becks 2yo Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:12.87 (37.03)
Prizemoney: $50,000
1
7/4
T: K C WOOD
R: C MUNCE (53)
7/4
2f FEROCITY x FORTY WINKS (IGLESIA )
Winning siblings: Hit Snooze, Mywifesaidno, Snooze,
2
3.3
30/1
T: M F WEBB
R: A BEST (55.5)
30/1
2c ALL BAR ONE x LENA FOR LUCK (RORY'S JESTER )
3
5.3
16/1
T: B R GUY
R: L V CASSIDY (55)
16/1
4
6.1
20/1
T: R W BRADSHAW
R: J BOWDITCH (56.5)
20/1
2g NOTHING TO LOSE x KOSCIUSKO COUNTRY (TIMBER COUNTRY )
5
7.1
11/8F
T: C J WILLIAMSON
R: J BYRNE (57.5)
11/8F
6
13.5
30/1
T: J P WALLACE
R: MATTHEW PALMER (53)
30/1
7
20.5
12/1
T: JOHN THOMPSON
R: J A CASSIDY (54)
12/1
2g GOD'S OWN x ROSA CAROLINA (KINGMAMBO )
8
22.5
4/1
T: JASON MCLACHLAN
R: E A WILKINSON (54)
4/1
2f FEROCITY x KLOKKA (MARSCAY )
Race 2 - Budweiser (Bm89) (1000m)
Class: Benchmark 89 Track: Slow Time: 0:58.91 (35.94)
Prizemoney: $50,000
1
8/1
T: T B Thomas
R: J Bowditch (53)
8/1
4g Top Echelon x Zartacus (Spartacus )
Winning siblings: Ellawisdom, Jonzali,
2
0.4
8/15F
T: L F Birchley
R: P Hammersley (53)
8/15F
4g Golan x Dainty (Fairy King )
3
0.7
13/2
T: K C Wood
R: M Hellyer (57.5)
13/2
4
4.2
7/1
T: John Thompson
R: J A Cassidy (53.5)
7/1
4g Hussonet x Straight Lake (Salt Lake )
5
4.4
7/1
T: L D Kelly
R: G Colless (55)
7/1
7g Tribu x Elite Warrior (Brave Warrior )
6
5.0
25/1
T: R G Coveney
R: N Tomizawa (54)
25/1
4g Manner Hill x Vania (Fasliyev )
Race 3 - Heineken Plate (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Slow Time: 1:40.02 (37.10)
Prizemoney: $50,000
1
Primed (10)
11/1
T: M F Webb
R: S Seamer (53)
11/1
Winning siblings: So Definite, Tornado Force,
2
0.3
9/4F
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54.5)
9/4F
5g Show A Heart x Chenar (Just Awesome )
3
1.3
7/2
T: Ms A Willick
R: C Munce (53)
7/2
5g Viscount x Mesh (Canny Lad )
4
1.7
15/2
T: Jason McLachlan
R: J Byrne (53)
15/2
4g Commands x Silver Jubilee (Quest For Fame )
5
3.0
5/2
T: Bruce Hill
R: Timothy Bell (49.5)
5/2
4m Al Maher x Suburban Blues (Bluebird )
6
5.8
14/1
T: John Holcombe
R: N Thomas (56)
14/1
6g Bianconi x Sampaquita (Ark Regal )
7
8.5
9/1
T: P J Balzen
R: J Bowditch (57.5)
9/1
6g Sunday Knight x School Blue (Geiger Counter )
8
16.0
100/1
T: T B Thomas
R: D Gauci (57.5)
100/1
7g Real Quiet x Zinnia Star (St. Covet )
Race 4 - James Squire Tails Stakes (2136m) LR
Class: Quality Track: Slow Time: 2:15.72 (36.94)
Prizemoney: $80,000
1
7/4F
T: W R Pholi
R: C Munce (53)
7/4F
2
0.2
7/1
T: B J Smith
R: S Galloway (53)
7/1
8g Dodge x Mrs. Bligh (Celestial Bounty )
3
0.5
Winmara (10)
9/1
T: F N Phillips
R: Matthew Palmer (53)
9/1
7m Marwina x Nebula Odyssey (Star Way )
4
1.0
3/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (55)
3/1
6g Honours List x Shurban (Prego )
5
2.3
Humma (3)
3/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54.5)
3/1
7g Iglesia x Blue Lady (Western Symphony )
6
6.3
20/1
T: J R Stanton
R: D Gauci (53)
20/1
7
8.0
Yummy (8)
15/1
T: H J Norman
R: J L Taylor (53)
15/1
5m Yamanin Vital x Capital Flight (Noble Bijou )
8
11.5
30/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (53)
30/1
5g King Cugat x Ava Bolli (Volksraad )
Race 5 - Kirin Hcp (1400m)
Class: Rst 2 Met Win-LY Track: Slow Time: 1:25.52 (36.87)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: G A Ryan
R: Timothy Bell (51)
5/2F
4g Red Ransom x Tahni Girl (Redoute's Choice )
2
0.2
6/1
T: S P Ryan
R: J Wood (54.5)
6/1
7h Sequalo x Bent Steel (Archregent )
3
1.8
11/2
T: P J Balzen
R: P Hammersley (55)
11/2
5g Orientate x Autumn Moments (At Talaq )
4
2.8
6/1
T: A E Bailey
R: G Colless (57)
6/1
6g Commands x Rhythmic Charm (Sackford )
5
3.2
Naynay (10)
12/1
T: S C Jones
R: Michael Palmer (53)
12/1
6g Mossman x Quick Reward (Celestial Dancer )
6
4.5
9/1
T: David Scanes
R: J Bowditch (54.5)
9/1
7g Shinko King x Eternal Grace (Dance Floor )
7
7.0
40/1
T: B Herne
R: R McMahon (53)
40/1
6m Generous x Puzzle (Sound Reason )
8
7.3
20/1
T: Jason McLachlan
R: E A Wilkinson (56)
20/1
9
8.0
25/1
T: K M Schweida
R: C Munce (53)
25/1
7g Oarsman x Rapid Lass (Switch In Time )
10
8.3
20/1
T: Ms K Doughty
R: Matthew Palmer (55.5)
20/1
11
9.3
6/1
T: K R Kemp
R: D Gauci (54)
6/1
12
10.8
50/1
T: M J Mair
R: J L Taylor (53)
50/1
6m Iglesia x Freebird (Bluebird )
Race 6 - James Squire Gunsynd Classic (1600m) Gr3
Class: Open Track: Slow Time: 1:39.56 (37.97)
Prizemoney: $125,000
1
8/1
T: Paul Messara
R: D J Browne (56)
8/1
3c Kempinsky x Chouette (Dolphin Street )
2
0.8
80/1
T: N O Saunders
R: P Wolfgram (56)
80/1
3g Jet Spur x Belle Of The Ball (Fairy King )
3
1.1
10/1
T: K C Wood
R: J L Taylor (56)
10/1
3g Iglesia x Cultured Pearl (Semipalatinsk )
4
1.2
14/1
T: L F Birchley
R: S Scriven (56)
14/1
3g Snippetson x Duck 'n' Pinot (Spinning World )
5
1.4
Satch (11)
200/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (56)
200/1
3c Hussonet x St. Louis Blues (Semipalatinsk )
6
2.0
7/1
T: John Thompson
R: J Byrne (56)
7/1
3g Fusaichi Pegasus x Revamp (Zoffany )
7
3.3
8/1
T: K C Wood
R: C Munce (56)
8/1
8
3.8
Laudit (19)
16/1
T: J G Symons and S Laxon
R: S Seamer (56)
16/1
3c Bel Esprit x Acclaim (Prized )
9
5.0
30/1
T: R G Lipp
R: B N Stewart (56)
30/1
3g Snippetson x Kililing (Anabaa )
10
5.8
40/1
T: Ms K Doughty
R: Matthew Palmer (56)
40/1
3g Monashee Mountain x Jaina Solo (Baryshnikov )
11
6.0
9/1
T: L F Birchley
R: G Colless (56)
9/1
3g Jet Spur x Roaring Forties (Hurricane Sky )
12
6.1
9/2
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54)
9/2
3f Bianconi x Edel Vanessa (Encosta De Lago )
13
6.5
5/2F
T: John Thompson
R: J A Cassidy (56)
5/2F
3g Galileo x Nina Haraka (Fraar )
14
6.8
20/1
T: G A Ryan
R: R Wiggins (56)
20/1
3c Ukok Warrior x Kirin Lady (Luskin Star )
15
9.5
30/1
T: S P Ryan
R: J Wood (56)
30/1
3g Stromberg Carlson x Starry Eire (Honour And Glory )
16
17.8
30/1
T: John Thompson
R: S Galloway (56)
30/1
3g Testa Rossa x Sally Magic (Keltrice )
17
18.8
40/1
T: M G Nolan
R: D Gauci (56)
40/1
3c Refuse To Bend x Lion Queen (Lion Hunter )
Race 7 - Brisbane R.C. Victory Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Slow Time: 1:13.05 (35.13)
Prizemoney: $175,000
1
2/1F
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (56.5)
2/1F
3g Mossman x Action Annie (Anabaa )
2
1.3
3/1
T: D P Smith
R: G Colless (58.5)
3/1
5h Danehill Dancer x Show Of Force (Luskin Star )
3
1.5
13/2
T: R W Stephenson
R: S Scriven (58.5)
13/2
6g Za-Im x Mrs. Ledden (Ignatius )
4
3.0
4/1
T: Paul Messara
R: E A Wilkinson (58.5)
4/1
6g Magic Albert x Alemar (Bureaucracy )
5
3.1
Woorim (3)
10/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58.5)
10/1
5g Show A Heart x Wabble (Canadian Silver )
6
4.0
5/1
T: K C Wood
R: C Munce (56.5)
5/1
5m Danzero x Broc 'n' Roll (Brocco )
7
5.5
150/1
T: D Pendergast
R: Michael Palmer (56.5)
150/1
Race 8 - XXXX Summer Bright Lager (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Slow Time: 1:12.53 (36.43)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: L F Birchley
R: P Hammersley (53)
5/2F
4g Captain Rio x Star Angel (Forest Glow )
Winning siblings: Captain Kirk,
2
0.1
20/1
T: L Richardson
R: J L Taylor (54.5)
20/1
3
1.0
8/1
T: B J Smith
R: R McMahon (57.5)
8/1
5g General Nediym x Catalina (Zeditave )
4
1.3
10/1
T: S B Lee
R: S Seamer (56)
10/1
4g Lion Heart x She's First Class (Pompeii Court )
5
1.4
5/1
T: T D Hall
R: J Wood (53.5)
5/1
4m Bel Esprit x Lady Nickelii (Roman Prince )
6
1.8
15/4
T: T D Hall
R: C Munce (54.5)
15/4
5g Redoute's Choice x Bimbo Limbo (Belong To Me )
7
3.5
10/1
T: L J Mayfield-Smith
R: J Byrne (52.5)
10/1
5m Spinning World x Bluecrown (Bluebird )
8
3.8
30/1
T: M A Palmer
R: Timothy Bell (55.5)
30/1
6g Pure Genius x Just A Thought (Star Of The Magi )
9
4.8
15/1
T: J P Wallace
R: J Bowditch (54.5)
15/1
5g Show A Heart x Miami Dolphins (King Of Kings )
10
5.3
15/1
T: B J Smith
R: S Galloway (56)
15/1
5g Jungle Pocket x Hello Dolly (Mi Preferido )
11
9.3
10/1
T: John Thompson
R: M Hellyer (49.5)
10/1
4m More Than Ready x Rose Of Latakia (Conquistarose )
12
11.0
25/1
T: T Bailey
R: Matthew Palmer (56)
25/1
4g Lion Heart x Miss Avion (Bluebird )