Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, January 21

Race 1 - Ann Nugent@r&W Wilston Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.79 (33.70)
Prizemoney: $60,000
1
4/1
T: A J McMahon
R: N Day (58)
4/1
2f Instinction x Hennessy Beau (Hennessy (USA))
Winning siblings: Ardoyne Road, Lucky Beau, Tazlina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
8/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (56.5)
8/1
2g Smart Missile x Fornini (Stravinsky (USA))
3
2.7
12/1
T: T Button
R: B N Stewart (56.5)
12/1
2g Sidereus x Special Deposit (Special Dane )
4
2.9
11/8F
T: Ms K Doughty
R: Geoffrey Goold (56.5)
11/8F
2c Snitzel x Zedatier (Zeditave )
5
3.7
8/1
T: K M Schweida
R: J Lloyd (54)
8/1
2f I Am Invincible x God Luvya (God's Own )
5
3.7
Zukaz (6)
11/4
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (53.5)
11/4
2c I Am Invincible x Zabeeler (Magic Albert )
7
13.7
25/1
T: H J Norman
R: B E Grylls (54.5)
25/1
2f Captain Sonador x Tattyam (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
Race 2 - R&W Wilston (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 2:16.09 (36.23)
Prizemoney: $60,000
1
Morendi (12)
16/1
T: D J Graham
R: A Spinks (54.5)
16/1
4g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
Winning siblings: Plain 'N' Simple,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
9/1
T: D J Wilcock
R: B N Stewart (58.5)
9/1
5g Court Command x Rainbow's Angel (Perugino (USA))
3
2.1
8/1
T: J P Morrisey
R: R Fradd (54)
8/1
4m Magic Albert x Zigalong (NZ) (Danzighill )
4
5.4
16/1
T: I A Livingstone
R: J Byrne (54.5)
16/1
4m Onemorenomore x Lady Hepburn (NZ) (More Than Ready (USA))
5
6.2
Rosador (16)
30/1
T: J Dann
R: Emma Ljung (52)
30/1
4m Captain Sonador x Rose Of Kwila (Mister Kwila )
6
6.3
50/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (56.5)
50/1
7g Consolidator (USA) x Sattareh (Mustin Lake (USA))
7
6.6
12/1
T: M J Dunn
R: James Orman (59)
12/1
7g Montjeu (IRE) x Catherine Linton (IRE) (Machiavellian (USA))
8
6.8
11/2F
T: Rochelle Smith
R: L V Cassidy (54)
11/2F
4g Myboycharlie (IRE) x Third Day (Zabeel (NZ))
9
6.9
20/1
T: B S Baldwin
R: V D Johnston (54)
20/1
6m Duke Of Marmalade (IRE) x Mayaguana (Royal Academy (USA))
10
7.3
8/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (54.5)
8/1
4g Encosta De Lago x Groovy Choice (Redoute's Choice )
11
8.1
13/2
T: K A Lees
R: M Cahill (54.5)
13/2
5g Tamayuz (GB) x Princess Nala (IRE) (In The Wings (GB))
12
9.4
9/1
T: K Hickmott
R: J Lloyd (56.5)
9/1
5m Warhead x Kelana Miss (Special Bond )
13
9.8
8/1
T: G D Hickman
R: L R Dittman (57)
8/1
6g Redoute's Choice x Pure Joy (Fusaichi Pegasus (USA))
14
15.8
14/1
T: R L Heathcote
R: Tiffani Brooker (57)
14/1
7g Snitzel x It's You (Celtic Swing (GB))
15
17.6
50/1
T: J Wehlow
R: Leslie Tilley (55)
50/1
16
20.9
10/1
T: S B Lee
R: Ms T Harrison (58)
10/1
7g Home On The Grange x Flaming Bullet (Bite The Bullet (USA))
Race 3 - Randw.Com.Au (Rs2mw) (1200m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:11.02 (34.23)
Prizemoney: $60,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (55)
6/1
5h Flying Spur x Bahia (Snippets )
Winning siblings: Longreach, Marishka, Overreach, Standout,
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.2
25/1
T: Troy Pascoe
R: S Galloway (54)
25/1
5g Jet Spur x Yabeel (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.4
25/1
T: K R Kemp
R: Adam Sewell (54)
25/1
6g Nothing To Lose (USA) x Clear Run (Scenic (IRE))
4
1.7
7/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
7/4F
4g Hidden Dragon x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
5
1.9
30/1
T: S B Lee
R: Luke Tarrant (58)
30/1
6g Ready's Image (USA) x Burford (Commands )
6
2.7
8/1
T: J M Cleary
R: D J Browne (59)
8/1
6g War Pass (USA) x Navica (Snowland )
7
2.8
11/2
T: B W Brown
R: Tiffani Brooker (53)
11/2
5m Hotel Grand x Emmas Folly (Twining (USA))
8
2.9
8/1
T: B Herne
R: Joshua Oliver (54)
8/1
6g Show A Heart x Call Me Kathleen (USA) (Phone Trick (USA))
9
3.4
11/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (54)
11/1
10
4.4
20/1
T: J Dann
R: Emma Ljung (52)
20/1
6g Lonhro x Night Chaser (Encosta De Lago )
11
6.4
11/1
T: R G Coveney
R: A Spinks (54)
11/1
Race 4 - Aust. Childcare Brokers Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.03 (33.79)
Prizemoney: $60,000
1
11/2
T: M G Nolan
R: J Lloyd (56.5)
11/2
5g Tycoon Ruler x Proud (Buck's Pride )
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Tom Bourke
R: Ms R Williams (54.5)
20/1
7g Easy Rocking x Jazz Heaven (Celestial Bounty (IRE))
3
0.6
11/2
T: Chris Munce
R: L R Dittman (55)
11/2
4
1.1
9/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (56)
9/1
6g Street Sense (USA) x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
5
1.9
4/1F
T: L F Birchley
R: R Wiggins (54)
4/1F
5m Jet Spur x Stravain Lady (Strategic )
6
2.7
11/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
11/1
6g All Bar One x Admiral's Affair (Admiralty (USA))
7
3.0
11/2
T: Krystle Johnston
R: James Orman (58)
11/2
5g Warhead x Romanov Girl (Easy Rocking )
8
3.3
11/1
T: L G Ross
R: Ron Stewart (54)
11/1
4m Sequalo x Northern Friends (Distinctly North (USA))
9
5.3
10/1
T: S B Lee
R: Luke Tarrant (54)
10/1
6m Danasinga x Quipu (Geiger Counter (USA))
10
10.1
15/2
T: T J Gollan
R: R Fradd (57)
15/2
6g Snitzel x Sassy Peg (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 5 - Austchildcarebrokers.Com (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:12.67 (35.55)
Prizemoney: $40,000
1
8/1
T: B and D Healey
R: Joshua Oliver (55.5)
8/1
4m Real Saga x Hill Of Peace (GB) (Danehill (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: B S Baldwin
R: Alannah Fancourt (57)
13/2
5g Court Command x Rose Island (Fusaichi Pegasus (USA))
3
2.1
15/4
T: Tom Bourke
R: Ms R Williams (56)
15/4
4g Drumbeats x Priced (Alannon )
4
3.4
11/1
T: R L Heathcote
R: Tiffani Brooker (55.5)
11/1
5g Easy Rocking x Jennacomm (Commands )
5
3.6
20/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
20/1
3f Red Element x Little Karroo (Lion Hunter )
6
4.9
13/2
T: T J Gollan
R: R Fradd (59)
13/2
4g Jet Spur x Showy Little Miss (Show A Heart )
7
5.7
30/1
T: Scott Henley
R: R McMahon (57.5)
30/1
4g Street Sense (USA) x Spurani (Flying Spur )
8
5.9
100/1
T: G K Taylor
R: Ms C Jokic (57)
100/1
5m Stratum x Madrilena (Woodman (USA))
9
6.1
30/1
T: Paul Butterworth
R: Emma Ljung (56)
30/1
4g Publishing x Mine Counter (Zeditave )
10
6.3
6/1
T: L J Hatch
R: B N Stewart (59)
6/1
4g Easy Rocking x Hawaiian Thunder (Thunder Gulch (USA))
11
11.3
66/1
T: D J Roberts
R: P Hammersley (55.5)
66/1
5m Shamardal (USA) x House Mouse (NZ) (Zabeel (NZ))
12
12.3
3/1F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59)
3/1F
4g I Am Invincible x Sacred Hill (NZ) (Langfuhr (CAN))
13
12.5
15/1
T: T J Gollan
R: James Orman (57)
15/1
Race 6 - Ascot Childcare & Kindy Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.70 (35.98)
Prizemoney: $60,000
1
15/2
T: J and C Meagher
R: Ron Stewart (54)
15/2
Winning siblings: Havannah Sunset, Serpenti,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4
T: N P Stephens
R: Brooke Ainsworth (57)
9/4
3g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
3
1.3
40/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (54)
40/1
3f Hidden Dragon x Vainroc (Easy Rocking )
4
1.4
15/2
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56)
15/2
3c Written Tycoon x Hello Doctor (Dr Johnson (USA))
5
3.7
11/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
11/1
3f Magic Albert x Millie Rose (Testa Rossa )
6
4.2
30/1
T: L J Hatch
R: Emma Ljung (52)
30/1
3f Written Tycoon x Baba Yaga (Flying Spur )
7
4.3
11/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (54)
11/1
3g Hinchinbrook x Opportune (Clay Hero )
8
4.7
12/1
T: Chris Anderson
R: Tiffani Brooker (54)
12/1
3g Falvelon x Mishani Shiva (Al Maher )
9
6.2
20/1
T: J C Smerdon
R: Ms R Williams (52)
20/1
3f Sidereus x Vivante (Giant's Causeway (USA))
10
7.2
2/1F
T: M G Price
R: J Byrne (55)
2/1F
3f Fastnet Rock x Response (Charge Forward )
Race 7 - Ascotchildcare.Com.Au Hcp (1600m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:38.72 (36.62)
Prizemoney: $60,000
1
66/1
T: L J Hatch
R: Emma Ljung (54.5)
66/1
9g Commands x Portrait Collector (NZ) (Sir Tristram (IRE))
Winning siblings: Framous, Our Mona Lisa,
This nick: 9 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Yoho (11)
8/1
T: K C Wood
R: Ms T Harrison (54)
8/1
6g Sequalo x Kootenay (Canadian Silver (CAN))
3
2.5
9/1
T: L D Kelly
R: Tiffani Brooker (57)
9/1
7g Reset x Teneales Pearl (Redoute's Choice )
4
2.7
11/4F
T: K M Schweida
R: D J Browne (57)
11/4F
6g Dutch Harry x Rue Facile (Easy Rocking )
5
3.0
Hi Son (10)
13/2
T: D T Kelly
R: J Byrne (54)
13/2
6
3.3
Lordag (6)
4/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (55.5)
4/1
6g Any Given Saturday (USA) x Danish Princess (Dolphin Street (FR))
7
7.1
15/2
T: P H Duncan
R: Luke Tarrant (54)
15/2
8g Zabeel (NZ) x Danelish (Great Dane (IRE))
8
7.3
30/1
T: Bruce Hill
R: R Fradd (54)
30/1
6m Commands x Luanda (USA) (Mr. Prospector (USA))
9
10.1
12/1
T: L F Birchley
R: L V Cassidy (54)
12/1
7g Jet Spur x Black Velvet (FR) (Black Tie Affair (IRE))
10
10.4
40/1
T: B and D Healey
R: Joshua Oliver (56)
40/1
11
14.4
13/2
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (56.5)
13/2
6g Hidden Dragon x Fantastic Flo Jo (Fantastic Light (USA))
Race 8 - Ascot Childcare Hcp (C6) (1400m)
Class: Class 6 Track: Soft(7) Time: 1:25.11 (36.63)
Prizemoney: $60,000
1
7/2F
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (55)
7/2F
4m Excites x Bovespa (NZ) (More Than Ready (USA))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
3.5
13/2
T: David Vandyke
R: James Orman (54)
13/2
3
3.7
10/1
T: Steven O'Dea
R: Tiffani Brooker (57)
10/1
6m Haradasun x Hippy (King Of Kings (IRE))
4
5.0
14/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (54.5)
14/1
5
6.3
Umgeni (12)
14/1
T: D T Kelly
R: J Byrne (55)
14/1
5g Denmarket x Tricky Tilly (Favorite Trick (USA))
6
7.1
8/1
T: L G Ross
R: Ron Stewart (54)
8/1
4m Hotel Grand x Mystery Call (Phone Trick (USA))
7
10.4
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
8/1
5g I Am Invincible x Cellini (More Than Ready (USA))
8
11.2
8/1
T: Marcus Wilson
R: R Wiggins (55.5)
8/1
4g Nicconi x Uneasy Silence (Flying Spur )
9
11.3
30/1
T: Ben Ahrens
R: Brooke Ainsworth (56)
30/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
10
12.1
Abohar (15)
9/1
T: Richard Laming
R: Ms T Harrison (54)
9/1
5m Magnus x Rubyraja (Devaraja (NZ))
11
14.4
12/1
T: P J Facoory
R: L R Dittman (56.5)
12/1
4g Gonski x On The Natural (Dehere (USA))
12
16.4
10/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (58.5)
10/1
6g Reset x Sabkha (USA) (Green Desert (USA))
13
23.9
30/1
T: L F Birchley
R: Alannah Fancourt (52.5)
30/1
6g Mossman x Astinella (USA) (Aldebaran (USA))