Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, May 27

Race 1 - Green Options Racing Ltd-Bm95 (1200m)
Class: Benchmark 95 Track: Heavy(8) Time: 1:13.03 (36.18)
Prizemoney: $60,000
1
13/8F
T: Mark Newnham
R: J Bowman (57)
13/8F
5g Northern Meteor x Dearness (Snippets )
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
1.0
25/1
T: R L Heathcote
R: C W Brown (54.5)
25/1
6g Dane Shadow x Kiss Me Sophie (Strategic )
3
1.5
9/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52)
9/1
3f Star Witness x Sister Phenomenon (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
3.5
20/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (57.5)
20/1
5m Nadeem x Ripe Plum (Spectrum (IRE))
5
4.5
8/1
T: Ms L Erhart
R: Luke Tarrant (55.5)
8/1
5g Clang x Gumball Rally (Kenfair (NZ))
6
4.6
Cornrow (17)
30/1
T: P and W Hulbert
R: M Hellyer (54)
30/1
5g Duporth x Baby Corn (Exceed And Excel )
7
5.6
14/1
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (58)
14/1
5g Thewayyouare (USA) x Maureen Terese (NZ) (Stravinsky (USA))
8
6.9
15/2
T: B J Smith
R: P Hammersley (57)
15/2
6g Hard Spun (USA) x Lasers (Peintre Celebre (USA))
9
7.7
9/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
9/1
5h Shamardal (USA) x Amelia's Dream (Redoute's Choice )
10
9.0
30/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (56)
30/1
6g Red Dazzler x Market Price (Scenic (IRE))
11
9.4
40/1
T: Donald Baker
R: M Cahill (54)
40/1
8g Falvelon x Miss Glamour Puss (Lion Hunter )
12
10.2
10/1
T: A J Denham
R: J Byrne (54)
10/1
5h Flying Spur x Bahia (Snippets )
Race 2 - Lord Mayor's Cup (1600m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:39.18 (36.69)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
6/1
5m Bradbury's Luck x Jyler (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Caressable One, The Tyler,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/2
T: James Cummings
R: J Doyle (59)
11/2
5g Holy Roman Emperor (IRE) x Love Valentine (IRE) (Fruits Of Love (USA))
3
3.9
4/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
4/1
5m Snitzel x Snipify (Snippets )
4
7.7
6/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
6/1
6g Align x Astuto (NZ) (Kashani (USA))
5
9.5
6/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
6/1
6g Al Maher x Grand Ovation (Scenic (IRE))
6
12.0
9/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/4F
6g Choisir x Sacred Witness (El Moxie (USA))
7
23.8
66/1
T: P and W Hulbert
R: M Hellyer (57)
66/1
4m Real Saga x Kembla Heights (Jet Spur )
8
29.8
30/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (59)
30/1
Race 3 - Mitavite Sires' Produce Stks (1400m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:25.66 (37.37)
Prizemoney: $250,000
1
4/1F
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (55)
4/1F
2f Commands x Meleka Belle (NZ) (Iffraaj (GB))
Winning siblings: Exaltation,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
4.8
7/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (57)
7/1
2c Choisir x Girl Hussler (Hussonet (USA))
3
6.1
Pierata (13)
15/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (57)
15/1
2c Pierro x November Flight (Flying Spur )
4
8.9
20/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
20/1
2c Excelebration (IRE) x Danahere (NZ) (Dehere (USA))
5
9.0
12/1
T: Paul Butterworth
R: J Byrne (57)
12/1
2g Ad Valorem (USA) x Zuzao (Delzao )
6
11.8
9/1
T: G W Moore
R: B Avdulla (57)
9/1
2c All Too Hard x Madame Flurry (Perugino (USA))
7
11.9
15/2
T: C J Waller
R: L G Innes (57)
15/2
8
13.2
100/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55)
100/1
2f Swiss Ace x Rose Of Dane (Danehill (USA))
9
13.3
60/1
T: K A Lees
R: M Zahra (57)
60/1
2g Show A Heart x Exedra (Redoute's Choice )
10
13.7
6/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
6/1
2c Snitzel x Bramble Rose (NZ) (Shinko King (IRE))
11
14.2
Malahat (11)
11/2
T: James Cummings
R: J Doyle (57)
11/2
12
14.4
60/1
T: J W Zielke
R: L R Dittman (55)
60/1
2f Show A Heart x Red Spot Special (NZ) (Red Ransom (USA))
13
15.9
80/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (57)
80/1
2g Choisir x Briella (Iglesia )
14
20.7
50/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
50/1
2g Show A Heart x Scarlet Tanager (Red Dazzler )
15
21.0
100/1
T: Stewart Barr
R: M Hellyer (55)
100/1
2f Dane Shadow x Showracabey (Show A Heart )
16
25.3
80/1
T: L F Birchley
R: J Lloyd (57)
80/1
2g Husson (ARG) x Fouette (Viscount )
17
26.8
60/1
T: Chris Munce
R: D J Browne (55)
60/1
2f Choisir x Champalou (Encosta De Lago )
18
29.3
40/1
T: Chris Munce
R: D Dunn (57)
40/1
2g Seidnazar x Picabelle (Piccolo (GB))
Race 4 - Channel Seven Premier's Cup (2200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:22.93 (37.93)
Prizemoney: $125,000
1
60/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
60/1
6g Savabeel x Call Me Lily (NZ) (Just A Dancer (NZ))
Winning siblings: Affairoftheheart, Lilies, Soriano, Sukab,
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.5
15/2
T: S Autridge and J Richards
R: J Lloyd (54)
15/2
4g Pentire (GB) x Zambezi (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.6
4/1F
T: M G Price
R: B Avdulla (54)
4/1F
5g High Chaparral (IRE) x Dezign (Zabeel (NZ))
4
1.0
14/1
T: A and H Bull
R: Ms T Harrison (59)
14/1
5
1.3
11/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (54)
11/2
6
2.8
12/1
T: Aaron Purcell
R: C W Brown (54)
12/1
5g Darci Brahma (NZ) x Upstaged (In The Wings (GB))
7
4.1
14/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54.5)
14/1
7g Hernando (FR) x Katy Nowaitee (GB) (Komaite (USA))
8
9.6
80/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (54)
80/1
6g Northern Meteor x Buxom Babe (Octagonal (NZ))
9
9.8
Morendi (11)
20/1
T: D J Graham
R: M Cahill (54)
20/1
4g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
10
10.0
11/2
T: S B Marsh
R: J Byrne (54)
11/2
4g Shocking x Strictly Maternal (NZ) (O'Reilly (NZ))
11
10.1
Feltre (10)
25/1
T: B J Smith
R: P Hammersley (54)
25/1
6g Show A Heart x Chick Gold (Testa Rossa )
12
10.4
6/1
T: M G Nolan
R: B Shinn (57.5)
6/1
5h Outback Prince x Maggie Jain (Lujain (USA))
13
13.2
40/1
T: B J Smith
R: A Spinks (54)
40/1
14
69.2
25/1
T: R A Freedman
R: Tommy Berry (55)
25/1
6g Le Havre (IRE) x Ameyrah (IRE) (In The Wings (GB))
Race 5 - Grand Prix Stakes (2200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:22.30 (38.79)
Prizemoney: $150,000
1
13/4
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57)
13/4
3g Iffraaj (GB) x Glass Half Full (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
Winning siblings: Top Me Up Again,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
112019 NZB Karaka Book 1
$210,000
Vendor: Goodwood Stud
Buyer: Victorian Bloodstock
2
0.1
8/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
8/1
3c Pentire (GB) x Utopia (NZ) (High Chaparral (IRE))
3
1.9
16/1
T: Brent Stanley
R: N Callow (57)
16/1
3c Sebring x Shantha's Girl (Redoute's Choice )
4
7.4
40/1
T: D Logan and C Gibbs
R: L G Innes (57)
40/1
3g Bullbars x Commendable (NZ) (The Commander (NZ))
5
8.7
80/1
T: M A Kropp
R: M Zahra (57)
80/1
3g Sidereus x Dazzling Beauty (Red Dazzler )
6
9.2
5/2F
T:
R: O P Bosson (57)
5/2F
3g Shocking x Shamardal Luck (Shamardal (USA))
7
9.3
30/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
30/1
3g Savabeel x Spiriting (NZ) (Montjeu (IRE))
8
20.3
Lyrids (14)
66/1
T: Michael Costa
R: P Hammersley (57)
66/1
3g Northern Meteor x Court Flying (Flying Spur )
9
23.8
150/1
T: B J Squair
R: B Pengelly (57)
150/1
3g Drumbeats x Leave It To Chance (Lucky Owners (NZ))
10
26.1
100/1
T: Kurt Goldman
R: C W Brown (57)
100/1
3g Dane Shadow x Optometrist (Canny Lad )
11
27.1
5/1
T: K A Lees
R: B Shinn (57)
5/1
12
80.1
15/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
15/2
3g Sebring x Fools Gold (Commands )
13
81.4
20/1
T: J A O'Shea
R: J Byrne (55)
20/1
3f Mastercraftsman (IRE) x La Grande Zoa (IRE) (Fantastic Light (USA))
14
86.4
20/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
20/1
3g Medaglia D'Oro (USA) x Stacked (Belong To Me (USA))
Race 6 - Glenlogan Park Stakes (1300m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:20.07 (36.62)
Prizemoney: $150,000
1
11/1
T: Kurt Goldman
R: C W Brown (54.5)
11/1
3f I Am Invincible x Comrie (Choisir )
Winning siblings: Master Gold, Shubawi, Speedycom,
This nick: 9 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.4
15/2
T: Bjorn Baker
R: O P Bosson (57.5)
15/2
4m Stratum x Our Egyptian Raine (NZ) (Desert Sun (GB))
3
1.2
16/1
T: K R Kemp
R: James Orman (56.5)
16/1
4m Collate x Buena Chava (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
2.5
15/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (54.5)
15/2
3f Fastnet Rock x More Than Real (USA) (More Than Ready (USA))
5
3.8
9/4F
T: James Cummings
R: J Doyle (56.5)
9/4F
3f Street Cry (IRE) x Clothing (Commands )
6
4.0
12/1
T: P Stokes
R: B Avdulla (55.5)
12/1
5m I Am Invincible x Zelady (Zeditave )
7
4.4
16/1
T: D R Brideoake
R: D Dunn (57.5)
16/1
4m Commands x Pantenny (Canny Lad )
8
4.6
12/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (58)
12/1
5m Shamardal (USA) x Lady Peony (Belong To Me (USA))
9
4.9
11/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (55.5)
11/1
4m Excites x Bovespa (NZ) (More Than Ready (USA))
10
6.2
100/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: M Cahill (55.5)
100/1
6m Dane Shadow x Lenswood (Woodman (USA))
11
7.5
40/1
T: Will Clarken
R: M Zahra (56.5)
40/1
6m Testa Rossa x Refit (Encosta De Lago )
12
9.0
30/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (55.5)
30/1
4m Encosta De Lago x Saskia (Redoute's Choice )
13
9.1
30/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
30/1
4m Sebring x Ballet D'Amour (USA) (Stravinsky (USA))
14
9.3
Manaya (16)
25/1
T: Michael Costa
R: P Hammersley (54.5)
25/1
3f Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
15
9.8
25/1
T: D K Weir
R: D J Browne (60)
25/1
5m Monashee Mountain (USA) x Tolart (Show A Heart )
16
12.8
50/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56)
50/1
4m Real Saga x Lasoron (Oarsman )
Race 7 - Darley Kingsford Smith Cup (1300m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:19.09 (36.55)
Prizemoney: $700,000
1
10/1
T: K A Lees
R: J Bowman (59)
10/1
Winning siblings: Champagne Kisses,
This nick: 23 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2
3.0
9/2F
T: M A Bell
R: K Forrester (59)
9/2F
6g Dubawi (IRE) x Jungle Girl (NZ) (Carnegie (IRE))
3
6.8
5/1
T: C J Waller
R: O P Bosson (59)
5/1
4h Redoute's Choice x Kisma (Snippets )
4
8.1
12/1
T: James Cummings
R: J Doyle (57)
12/1
3c Lonhro x Mnemosyne (Encosta De Lago )
5
9.1
9/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
9/2F
6g Blackfriars x Sister Theresa (At Talaq (USA))
6
11.6
Derryn (11)
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57)
5/1
3c Hinchinbrook x Munhro (Lonhro )
7
12.0
20/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
20/1
6m Written Tycoon x Mosstara (Encores (NZ))
9
12.7
25/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (59)
25/1
6g Mossman x Black Tourmaline (NZ) (O'Reilly (NZ))
10
12.8
150/1
T: R G Lipp
R: D J Browne (59)
150/1
4g Rothesay x In Her Shoes (Sequalo )
11
14.3
25/1
T: E and J Rayner
R: J Parkes (59)
25/1
12
23.3
30/1
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
30/1
4g Choisir x Haiku (Encosta De Lago )
13
27.1
16/1
T: Bjorn Baker
R: J Lloyd (59)
16/1
5g Written Tycoon x Concert Girl (Danehill Dancer (IRE))
Race 8 - Sky Racing Fred Best Classic (1400m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:26.59 (37.77)
Prizemoney: $150,000
1
11/1
T: S P Tregea
R: James Orman (57)
11/1
3g Nicconi x Dananova (Snippetson )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
8/1
3f Real Saga x Domitilla (Strategic )
3
1.0
20/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (57)
20/1
3g So You Think (NZ) x Cat's Pyjamas (Fusaichi Pegasus (USA))
4
1.5
12/1
T: L G Ross
R: R Fradd (55)
12/1
3f Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
5
3.3
Oink (9)
25/1
T: K M Schweida
R: P Hammersley (57)
25/1
3g Sebring x Coogee Coozifa (Danzero )
6
4.6
15/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (57)
15/1
7
5.1
Volpino (20)
100/1
T: L D Kelly
R: B Shinn (57)
100/1
3g Foxwedge x Bright Heart (Dane Shadow )
8
5.2
12/1
T: J F Meagher
R: L R Dittman (57)
12/1
3g Savabeel x Monaliesha (Monashee Mountain (USA))
9
5.7
11/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
11/1
3g Snitzel x Speedy Bell (Brocco (USA))
10
7.0
30/1
T: P and P Snowden
R: D Dunn (55)
30/1
3f Dalghar (FR) x Svita (Success Express (USA))
11
7.4
5/1
T: J W Zielke
R: Tiffani Brooker (57)
5/1
3g Dream Ahead (USA) x Tipsy Moment (Redoute's Choice )
12
11.2
25/1
T: L F Birchley
R: J Byrne (57)
25/1
3g Mossman x Chuckle (Danehill (USA))
13
12.5
40/1
T: S F Ritchie
R: L G Innes (55)
40/1
3f Swiss Ace x Joiya (Stravinsky (USA))
14
17.0
80/1
T: Brent Stanley
R: N Callow (57)
80/1
15
20.3
9/2F
T: James Cummings
R: J Doyle (57)
9/2F
3g Medaglia D'Oro (USA) x Chatoyant (Flying Spur )
16
20.7
8/1
T:
R: J Bowman (57)
8/1
3c Redoute's Choice x Miss Marielle (Encosta De Lago )
17
95.7
100/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
100/1