Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, February 1

Race 1 - Sporting Chance R'day 4/4 Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.39 (33.54)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: Stephen Kirkwood
R: Adin Thompson (55)
7/2
2g Falvelon x Amber Rae (Sequalo )
Winning siblings: Echoing, Tarwyn Blue,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.3
14/1
T: L G Ross
R: M Mc Gillivray (57.5)
14/1
2g Jet Spur x Mishani Sinner (Falvelon )
3
4.1
15/8F
T: L G Ross
R: Jackson Murphy (54.5)
15/8F
2f Denman x Caressable One (Jet Spur )
4
5.0
Gamboa (10)
8/1
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (56)
8/1
2c Not A Single Doubt x Fitnah (Bernardini (USA))
5
7.7
20/1
T: L G Ross
R: James Orman (57.5)
20/1
2g Jet Spur x Mishani Lotus (Octagonal (NZ))
6
8.7
12/1
T: R G Lipp
R: Ms S Thornton (55)
12/1
2c Real Saga x Star Drop (Starcraft (NZ))
7
8.8
11/4
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
11/4
8
11.3
Marto (12)
14/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54.5)
14/1
2f All Too Hard x Lucia (Encosta De Lago )
Race 2 - Qld Chinese Jockey Club (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:09.84 (34.28)
Prizemoney: $50,000
1
1/2F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55.5)
1/2F
5m O'Reilly (NZ) x Futoon (Elusive Quality (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
1.5
10/1
T: B F Cavanough
R: Leslie Tilley (54.5)
10/1
3f Denman x Limitation (Show A Heart )
3
2.3
8/1
T: G R Duncan
R: M Mc Gillivray (55.5)
8/1
4
2.5
15/2
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (54)
15/2
4m Sizzling x Art Gallery (Marju (IRE))
5
2.6
20/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (57)
20/1
4m Shamus Award x Badabing Badaboom (Encosta De Lago )
6
4.4
15/2
T: P & W Hulbert
R: Matthew Palmer (55.5)
15/2
4m Love Conquers All x Secret Donna (Secret Savings (USA))
7
6.6
100/1
T: Stephen Kirkwood
R: Dale Smith (54)
100/1
4m Spirit Of Boom x Flying Pennant (Flying Spur )
8
7.0
60/1
T: B J Dais
R: M R Du Plessis (55.5)
60/1
5m Longhorn x Swiss Miss (Snowland )
Race 3 - Eva Air Plate (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:37.08 (33.61)
Prizemoney: $75,000
1
15/4
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (56)
15/4
5g Sebring x Peach Tree (Bel Esprit )
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3.3
6/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (54)
6/1
5m Red Element x Marni (Galileo (IRE))
3
3.4
8/1
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (59)
8/1
6g Savabeel x Aninspiration (Anabaa (USA))
4
3.8
30/1
T: K A Lees
R: B Pengelly (56)
30/1
7g Fastnet Rock x Demerger (Saithor (USA))
5
4.0
25/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (56)
25/1
7g Teofilo (IRE) x Middle Persia (GB) (Dalakhani (IRE))
6
4.3
8/15F
T: J & C Meagher
R: Ron Stewart (57.5)
8/15F
4g Pierro x Dandesha (FR) (Dansili (GB))
Race 4 - Osim Hcp (1840m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:53.37 (34.35)
Prizemoney: $75,000
1
5/4F
T: R L Heathcote
R: Ryan Maloney (59)
5/4F
7g High Chaparral (IRE) x Cherishing (USA) (Johannesburg (USA))
Winning siblings: Chappo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
112015 MM Gold Coast Yearling Sale
$40,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains, NSW
Buyer: Mark Kavanagh Racing
2
1.3
5/1
T: C J Waller
R: L V Cassidy (58)
5/1
7g Dansili (GB) x Mambo Light (USA) (Kingmambo (USA))
3
2.8
20/1
T: Tony Haydon
R: Dale Smith (54)
20/1
8g Shirocco (GER) x Missy Dancer (GB) (Shareef Dancer (USA))
4
2.9
2/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
2/1
5g Sebring x Truly Elegant (Scenic (IRE))
5
3.0
9/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54)
9/1
5g Instinction x Remembering (NZ) (Don Eduardo (NZ))
6
4.3
20/1
T: Diane Murphy
R: Jackson Murphy (52)
20/1
7g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
7
4.8
30/1
T: D J Graham
R: A Spinks (54)
30/1
7g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
8
7.3
50/1
T: R W Stephenson
R: M Hellyer (55.5)
50/1
7g Domesday x Rainbow (Lonhro )
9
12.3
100/1
T: G Sitek
R: Luke Tarrant (54)
100/1
10
14.5
40/1
T: Marcus Wilson
R: Ms S Thornton (52.5)
40/1
9g Northern Meteor x Buxom Babe (Octagonal (NZ))
Race 5 - Paddyfest 14/3 (Bm75) (1000m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:57.35 (33.44)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56.5)
7/2
4g Eurozone x Pilgrim (Danehill (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (57)
20/1
6g Sequalo x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
3
0.7
Ditmas (4)
5/2F
T: M T Eggleston
R: Ryan Maloney (59)
5/2F
6g Helter Skelter x Solaride (Catbird )
4
1.0
9/2
T: T Button
R: Luke Tarrant (57.5)
9/2
4m Toorak Toff x Aadelaidee (Keltrice )
5
1.3
30/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (58)
30/1
5g Not A Single Doubt x Toorak Show (Show A Heart )
6
1.5
11/2
T: S W Kendrick
R: L V Cassidy (56.5)
11/2
3c Hallowed Crown x Excessively (Exceed And Excel )
7
2.2
30/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Zoe White (57)
30/1
5g Red Dazzler x More Than Sharp (More Than Ready (USA))
8
2.3
9/1
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (59.5)
9/1
5g Pierro x Sorority Girl (NZ) (Stravinsky (USA))
9
2.5
20/1
T: L G Ross
R: Justin Huxtable (56.5)
20/1
4g Love Conquers All x Zekeza (Civic Hope )
10
2.7
20/1
T: K Hickmott
R: Adin Thompson (54.5)
20/1
11
2.9
50/1
T: D J Duryea
R: A Spinks (56.5)
50/1
8m Time Thief x Goanna (General Nediym )
12
5.4
20/1
T: Ms H Page
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
5m Real Saga x Love's Great (Choisir )
Race 6 - Qld Chinese Jockey Club (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:23.11 (34.34)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: M J Dunn
R: R Fradd (57.5)
2/1F
5g Sepoy x Amelia's Dream (Redoute's Choice )
This nick: 31 runners; 19 winners; 1 SW. Details
2
1.3
8/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (56.5)
8/1
3
1.4
20/1
T: Daniel Bowen
R: James Orman (56.5)
20/1
6m Nicconi x Chloe Rose (Starcraft (NZ))
4
1.5
11/2
T: G R Duncan
R: Ms S Thornton (60)
11/2
5g Magnus x Le Bel Away (Bel Esprit )
5
2.0
9/2
T: T Button
R: Jake Bayliss (54)
9/2
6
2.4
100/1
T: M A Currie
R: M R Du Plessis (54)
100/1
5g Fastnet Rock x Allez France (Hennessy (USA))
7
2.9
25/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (57.5)
25/1
8
3.0
25/1
T: Ms K Doughty
R: M Hellyer (54)
25/1
6m Benfica x Made Of Dreams (Made Of Gold (USA))
9
3.8
Akage (7)
11/1
T: B V Crowley
R: A Spinks (54.5)
11/1
6m Haradasun x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
10
4.2
9/2
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (54)
9/2
4m Red Dazzler x Ceramic (Lonhro )
11
5.2
30/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (54)
30/1
5m All Too Hard x Vietnam (Admiralty (USA))
Race 7 - Tab (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:35.20 (35.90)
Prizemoney: $50,000
1
13/4
T: L D Kelly
R: A Mallyon (58)
13/4
Winning siblings: Royal Phoenix,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (58.5)
3/1F
5g Reliable Man (GB) x Ready And Able (More Than Ready (USA))
112017 MM Gold Coast Yearling Sale
$30,000
Vendor: Westbury Stud Ltd Karaka NZ
Buyer: Brian Dais
3
1.5
11/2
T: L J Gough
R: James Orman (58.5)
11/2
5g Longhorn x Star Council (Langfuhr (CAN))
4
1.9
20/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (57)
20/1
5m Pierro x Courting Destiny (IRE) (Noverre (USA))
5
2.4
11/2
T: R L Heathcote
R: R Fradd (55.5)
11/2
6
2.7
10/1
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (54)
10/1
4g Iffraaj (GB) x Jufoon (GB) (Dubawi (IRE))
7
3.0
11/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (56)
11/1
8
3.2
80/1
T: Marcus Wilson
R: Jake Bayliss (54)
80/1
7g Stratum x Fleuretta (More Than Ready (USA))
9
3.6
60/1
T: Luke Berger
R: Leslie Tilley (57.5)
60/1
6g Mastercraftsman (IRE) x Jan Valachi (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
10
4.1
40/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (52)
40/1
6m Zoffany (IRE) x Kuitpo Blaze (Carnegie (IRE))
11
5.4
14/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (55.5)
14/1
12
5.9
30/1
T: Brenton Andrew
R: Madeleine Wishart (58)
30/1
5g Mulaazem x Apple Candy (Rock Of Gibraltar (IRE))
13
6.6
30/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (58)
30/1
5g Show A Heart x Fires (Forest Glow (USA))
14
6.9
100/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (56)
100/1
9g Old Deuteronomy (USA) x Ensejaam (End Sweep (USA))
Race 8 - Qld Chinese Jockey Club Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.93 (33.77)
Prizemoney: $75,000
1
9/1
T: Troy Pascoe
R: Adin Thompson (51)
9/1
6g Commands x My Cara Mia (King's Best (USA))
Winning siblings: Mishani Allegra, Mishani Valentino,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
11/1
T: M J Dunn
R: James Orman (59)
11/1
7g Encosta De Lago x Sovereign Duchess (Last Tycoon (IRE))
3
3.0
15/4
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
15/4
5m Pierro x Subtitle (Fastnet Rock )
112017 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: Hawkes Racing
4
3.1
7/1
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (55)
7/1
5
4.8
Cruze (3)
9/4F
T: B J Lockwood
R: Ms S Thornton (54)
9/4F
5g Pierro x Alessandra (Fastnet Rock )
6
5.6
16/1
T: C J Waller
R: R Fradd (55.5)
16/1
7
5.8
Manaya (6)
3/1
T: Michael Costa
R: Baylee Nothdurft (54)
3/1
6m Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
8
7.5
20/1
T: M A Currie
R: M R Du Plessis (54)
20/1
6g Testa Rossa x Macsplash (Rohatyn (NZ))
9
8.8
60/1
T: B J Smith
R: A Spinks (54)
60/1
9g Hard Spun (USA) x Lasers (Peintre Celebre (USA))
Race 9 - Girls Day Out 22/2 Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.90 (35.55)
Prizemoney: $75,000
1
Baroda (7)
2/1F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (56)
2/1F
3f Epaulette x Dandy Warhols (Distant Music (USA))
Winning siblings: Hibachi Miss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: S W Kendrick
R: Ms S Thornton (57.5)
9/1
3g Jet Spur x Conca Bella (Show A Heart )
3
1.0
Ingear (10)
3/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (54)
3/1
3f Dissident x Cacophony (Elusive Quality (USA))
4
1.4
15/2
T: L D Kelly
R: Justin Huxtable (57)
15/2
5
1.7
20/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (54)
20/1
3f Red Dazzler x Rose Queen (Holy Roman Emperor (IRE))
6
2.1
25/1
T: P A Nolan Jnr
R: Dale Smith (54)
25/1
3g Mahisara x Girls Aloud (General Nediym )
7
2.6
Jakama (5)
30/1
T: J Dann
R: M R Du Plessis (57)
30/1
3g Collate x Goomah Gal (Statue Of Liberty (USA))
8
3.4
8/1
T: K R Kemp
R: Adin Thompson (52.5)
8/1
10
4.8
40/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (54)
40/1
11
5.0
12/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
12/1
3f More Than Ready (USA) x Costume (Encosta De Lago )