Breednet Results

ECHUCA - Sunday, May 28

Race 1 - 1print Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:05.91 (35.92)
Prizemoney: $23,000
1
2/1F
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (58)
2/1F
3g Ilovethiscity x Tullia (Danehill Dancer (IRE))
Winning siblings: Cael Hwyl, Hauskaa,
2
1.5
16/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (58)
16/1
3g Reward For Effort x Palace De Lago (Encosta De Lago )
3
1.9
5/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (56)
5/1
3f High Chaparral (IRE) x Suppose (USA) (Danehill (USA))
4
2.9
12/1
T: Byron Cozamanis
R: D W Stackhouse (58)
12/1
3g Reward For Effort x Tell It How It Is (Royal Academy (USA))
5
7.9
5/2
T: A W Noonan
R: Brooke Sweeney (56)
5/2
6
10.1
Galea (8)
15/1
T: E W Nichols
R: M Aitken (54)
15/1
3f Helmet x Devil May Care (Umatilla (NZ))
7
10.2
20/1
T: Ms G Johnstone
R: H Coffey (56)
20/1
3f Host (CHI) x Theresnothinglycra (Lacryma Cristi (IRE))
8
12.7
9/1
T: Mark C Webb
R: C J Parish (56)
9/1
3f Husson (ARG) x Miss Oak Park (Fasliyev (USA))
9
16.7
Ripoll (13)
20/1
T: J E and C Ledger
R: D Yendall (56)
20/1
3f Equiano (FR) x Miss Shakira (Snippets )
10
19.0
100/1
T: K F Watson
R: B Vale (56)
100/1
11
22.7
80/1
T: J W Scott
R: Jye McNeil (56)
80/1
3f Hillman x Prom Queen (Testa Rossa )
Race 2 - Laser Electrical Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:13.47 (37.18)
Prizemoney: $23,000
1
9/10F
T: M G Price
R: Jack Hill (58.5)
9/10F
3g Toorak Toff x Street Storm (USA) (Stormy Atlantic (USA))
Winning siblings: Undeniable,
2
1.8
20/1
T: D P Dwyer
R: C J Parish (58.5)
20/1
3g Wanted x Carlton Ace (Bianconi (USA))
3
3.6
40/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (56.5)
40/1
4g Sunday Knight x Angel Of Prussia (King Of Prussia )
4
3.8
60/1
T: Ms J Schmidt
R: Ms A Masters (58.5)
60/1
5g Adam x Luminous Lass (Rustic Amber (IRE))
5
3.9
60/1
T: R J Mutimer
R: Juana Andreou (54.5)
60/1
6m Al Samer x Mystic Spell (Devaraja (NZ))
6
6.9
60/1
T: Emma Steel
R: D Moor (56.5)
60/1
3f Written Tycoon x Rouge Rose (Made Of Gold (USA))
7
7.6
8/1
T: G L Payne
R: B Higgins (56.5)
8/1
4m Bianconi (USA) x Nulla Belle (Scenic (IRE))
8
7.7
150/1
T: Ms B Bamford
R: Brooke Sweeney (56.5)
150/1
4g Redente x Rosebud Avenue (Keep The Faith )
9
9.2
60/1
T: Stephen Field
R: Ms G Cartwright (56.5)
60/1
3g Runs To Win x Banditos (Perugino (USA))
10
9.5
2/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: B Vale (56.5)
2/1
3f Captain Gerrard (IRE) x Thelnor (Hurricane Sky )
11
12.3
60/1
T: Ms B Schreuder
R: Jye McNeil (56.5)
60/1
3f Wanted x Infinito (Encosta De Lago )
12
12.5
60/1
T: J E and C Ledger
R: M Pegus (58.5)
60/1
13
24.5
100/1
T: K J Evans
R: P T Holmes (58.5)
100/1
3g Ne Coupez Pas (USA) x Wishes (NZ) (Danehill (USA))
Race 3 - Murphy's Turf/ Landscaping Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:27.18 (37.36)
Prizemoney: $23,000
1
12/1
T: Emma Steel
R: Jye McNeil (58.5)
12/1
5g Al Samer x Island Temptress (NZ) (Island Morn )
2
1.3
11/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58.5)
11/8F
4g Shocking x So Royal (NZ) (Shinko King (IRE))
3
3.1
20/1
T: Rhys Archard
R: M Aitken (54.5)
20/1
3f Foreplay x Miss Columbus (Spinning World (USA))
4
3.2
5/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (58.5)
5/2
5
3.5
Kishike (13)
80/1
T: J Tyack
R: C J Parish (56.5)
80/1
4m Monde Bleu (GB) x Laminate (Special Bond )
6
4.2
6/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (58.5)
6/1
5g Written Tycoon x Cormeyer (Mustin Lake (USA))
7
9.7
20/1
T: D J O'Prey
R: D Yendall (58.5)
20/1
8
10.1
6/1
T: Chris Calthorpe
R: A McCabe (58.5)
6/1
4g Road To Rock x Cosmic Flight (NZ) (Star Way (GB))
Race 4 - Leveson Nth Melbourne Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:27.14 (36.44)
Prizemoney: $23,000
1
11/1
T: L J Lake
R: Jye McNeil (56.5)
11/1
3f O'Lonhro x Arch Of Capri (Archway (IRE))
Winning siblings: Satin Crest, Tsigane's Lad,
2
2.0
5/4F
T: G Eurell
R: B Higgins (58.5)
5/4F
3g Redoute's Choice x Inkster (Umatilla (NZ))
3
3.3
5/2
T: R G Symons
R: P T Holmes (58.5)
5/2
4g Nadeem x Shashzaya (IRE) (Ashkalani (IRE))
4
6.0
12/1
T: D J O'Prey
R: Lester Grace (58.5)
12/1
3g Redente x Do It For Me (NZ) (Viking Ruler )
5
6.3
30/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (58.5)
30/1
6g Bramshaw x Arapaho Bess (Lake Coniston (IRE))
6
6.7
15/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (56.5)
15/2
3f Savabeel x Lucida (NZ) (O'Reilly (NZ))
7
7.2
20/1
T: Yoshitomo Shima
R: J Benbow (56.5)
20/1
4m Artie Schiller (USA) x Pampero Girl (Hurricane Sky )
8
8.7
66/1
T: Jason Hunter
R: Jack Hill (58.5)
66/1
4g Stryker x Duchess Kachia (Danzero )
9
9.4
16/1
T: Ms A Fulton
R: W Egan (58.5)
16/1
3g Canford Cliffs (IRE) x Liberty Parade (Statue Of Liberty (USA))
10
10.4
60/1
T: L A Bennewith
R: Ms K Furness (53.5)
60/1
4m West Quest (CAN) x Stanza Blue (Raise A Stanza (USA))
11
15.7
60/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (56.5)
60/1
3f Elvstroem x Go Platinum (Umatilla (NZ))
Race 5 - Echuca Newsagency (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:38.77 (37.40)
Prizemoney: $23,000
1
7/2
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (57)
7/2
3f Artie Schiller (USA) x Al Nakhla (Redoute's Choice )
Winning siblings: Cavell, Nakheel,
2
1.8
7/4F
T: S Cooper
R: B Rawiller (60.5)
7/4F
5g Starcraft (NZ) x Enchanteress (NZ) (Danehill (USA))
3
4.1
30/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (60)
30/1
7g Danbird x Mellocello (Lacryma Cristi (IRE))
4
6.0
7/1
T: D T Curran
R: John Allen (59)
7/1
4g Stryker x Hello Hello (Prince Echo (IRE))
5
8.0
25/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (60.5)
25/1
6g Mossman x Acquisition (Woodman (USA))
6
8.2
Kamindu (11)
20/1
T: Ms A McCormick
R: Beau Mertens (58.5)
20/1
3g Skilled x Palace De L'elysee (Dash For Cash )
7
10.4
10/1
T: M M Laurie
R: Lachlan King (57.5)
10/1
7g Mugharreb (USA) x Leica Koorda (Nothin' Leica Dane )
8
11.9
13/2
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (59)
13/2
6g Denon (USA) x Orcaella (Dolphin Street (FR))
9
19.9
15/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57)
15/1
4m Street Boss (USA) x La Carmencita (Rancho Ruler )
10
20.1
14/1
T: Shawn Mathrick
R: B Higgins (59.5)
14/1
5g Starcraft (NZ) x Lady Danette (Danehill (USA))
Race 6 - Border Inn (Bm64) (2100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 2:16.19 (37.02)
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
13/8F
4m Street Cry (IRE) x Celtic Queen (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Winning siblings: Floor Show,
2
2.0
9/2
T: G A Thornton
R: B Rawiller (59.5)
9/2
3
2.8
11/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (58)
11/1
7g Perfectly Ready x Who Says (NZ) (Shinko King (IRE))
2015 NZB Festival Yearling Sale
$2,500
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Mr A Bidlake
4
3.5
14/1
T: E V Musgrove
R: Jye McNeil (55.5)
14/1
5
9.5
25/1
T: Noel Watson
R: Ms K Furness (52)
25/1
5m Blackfriars x Crossed Wires (Scenic (IRE))
6
11.2
15/1
T: D J O'Prey
R: Lachlan King (52)
15/1
5m Casino Prince x La Brava (GER) (Dashing Blade (GB))
7
13.5
2/1
T: T Busuttin and N Young
R: A McCabe (60.5)
2/1
4g Zabeel (NZ) x Lady Fashion (NZ) (Stravinsky (USA))
8
15.7
Fiefdom (14)
50/1
T: Martin Stein
R: C Quilty (54)
50/1
4m Domesday x Courtney's Cuddles (Brief Truce (USA))
Race 7 - Shadoways Sprint (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 0:59.34 (35.16)
Prizemoney: $30,000
1
16/1
T: Ms G Johnstone
R: H Coffey (54)
16/1
7g Host (CHI) x Theresnothinglycra (Lacryma Cristi (IRE))
2
1.0
4/1
T: E V Musgrove
R: Beau Mertens (56.5)
4/1
3
1.4
7/2F
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (54.5)
7/2F
4
1.9
6/1
T: B C Hearps
R: D Moor (55)
6/1
7g Dash For Cash x Ellen May (Danzero )
5
3.4
11/2
T: Peter Smith
R: Lachlan King (60)
11/2
8g Masterprint x Introduce (Brief Truce (USA))
6
4.1
12/1
T: P A Sweeney
R: J Benbow (54)
12/1
4g Redente x Imperial Mist (Crown Jester )
7
6.1
12/1
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (57)
12/1
5g Elusive City (USA) x Carbonara (NZ) (Traditionally (USA))
8
8.9
15/4
T: Russell Osborne
R: Jye McNeil (54)
15/4
4m Redente x Kaeduna (Johannesburg (USA))
9
9.3
Hunted (11)
100/1
T: D L Boal
R: C Quilty (54)
100/1
5m Wanted x Guild (Testa Rossa )
10
9.5
100/1
T: V Proctor
R: C J Parish (54)
100/1
4g Mossman x Acinonyx (Catbird )
Race 8 - Ferrari Bldg/Maintenance-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:26.50 (37.16)
Prizemoney: $23,000
1
9/2
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (55)
9/2
4m Thewayyouare (USA) x Magique Sky (Hurricane Sky )
2
2.0
5/1
T: W T Martyn
R: Lachlan King (54)
5/1
3f Duporth x Cavities (Lonhro )
3
2.8
11/4F
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (58)
11/4F
5m Sebring x Davala (Dalakhani (IRE))
4
4.5
60/1
T: R A Freyer
R: Lester Grace (57)
60/1
5
4.7
Sundell (14)
15/4
T: D E Oliver
R: Chris Symons (56)
15/4
3f Moshe x Roof Raiser (Bianconi (USA))
6
5.2
15/1
T: Rhys Archard
R: M Aitken (55)
15/1
7m Magnus x Queen Mary (General Nediym )
7
5.9
12/1
T: L J Lake
R: M Pegus (58.5)
12/1
6g Purrealist x Smytzer's Thunder (Thunder Gulch (USA))
8
6.2
Bayfury (17)
50/1
T: R A Hockley
R: Ms S Hunter (54)
50/1
6g Sunday Knight x Furia (Thunder Gulch (USA))
9
7.0
Prating (12)
10/1
T: P Morgan
R: C J Parish (56.5)
10/1
3f Al Maher x Set To Talk (Reset )
10
7.1
30/1
T: Noel Watson
R: D Yendall (58)
30/1
5g Floral Pegasus x Ever Special (Palace Music (USA))
11
8.1
20/1
T: Ms A Vanderfeen
R: Jarrod Fry (56.5)
20/1
5g Globetrotter (USA) x Angels Star (King Of Kings (IRE))
12
8.4
Enconti (15)
30/1
T: Ms G Johnstone
R: Ben Thompson (54)
30/1
4m Econsul (NZ) x Four Seasons (Stravinsky (USA))
Race 9 - Moama Bowling Club Echuca Cup (1400m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:24.37 (36.10)
Prizemoney: $80,000
1
10/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (57.5)
10/1
5g Clangalang x Kita Ryokan (Grand Lodge (USA))
Winning siblings: North Lodge, Quirribilly Lodge,
2
1.3
5/4F
T: Peter Gelagotis
R: Beau Mertens (56)
5/4F
4g Castledale (IRE) x Hot 'n' Moss (NZ) (Strategic Image )
3
2.8
9/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
9/4
4g Domesday x Flaming Heart (Salieri (USA))
4
7.0
16/1
T: P Morgan
R: Ben Thompson (54)
16/1
6g Northern Meteor x Zeroza (Danzero )
5
7.5
15/2
T: G W Egan
R: D W Stackhouse (58)
15/2
6
8.7
80/1
T: C V Kelly
R: Brooke Sweeney (54)
80/1
7
9.5
20/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (54)
20/1
5g Denman x Villa Igea (Papal Power (USA))
8
13.0
50/1
T: S Fliedner
R: C J Parish (54)
50/1
5g Jayemzed x Winner's Choice (Piccolo (GB))
9
13.7
20/1
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (54)
20/1
7g Elvstroem x Tennessee Morn (Bletchingly )
10
17.0
25/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (54)
25/1
Race 10 - Sportsbet (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:12.95 (36.52)
Prizemoney: $23,000
1
Tumult (15)
9/1
T: Ms T Davies
R: D W Stackhouse (58.5)
9/1
6g Exceed And Excel x Excited Angel (Don't Say Halo (USA))
Winning siblings: Anschluss, Catacomb, Gideon, Tollemache,
2
0.3
4/1F
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
4/1F
3g Reward For Effort x Exocet Miss (General Nediym )
3
0.6
9/2
T: A L Newton
R: Dean Holland (56.5)
9/2
5m Onemorenomore x Princess Sunshine (Encosta De Lago )
4
2.6
11/1
T: S A Dwyer
R: M Aitken (57.5)
11/1
5
3.0
6/1
T: K Hann
R: D Moor (59)
6/1
3g Rip Van Winkle (IRE) x Trephina (Last Tycoon (IRE))
6
3.2
13/2
T: M C Kent
R: Ethan Brown (60.5)
13/2
5g Redente x Double Voodoo (Voodoo Rhythm (USA))
7
3.6
20/1
T: Rhys Archard
R: Jack Hill (58)
20/1
6m Excites x Jacquinella (Zeditave )
8
4.0
16/1
T: W M Neville
R: D Yendall (58)
16/1
4g Desert King (IRE) x Woodjah (Jugah (USA))
9
4.5
25/1
T: Stephen Theodore
R: P T Holmes (58.5)
25/1
7g Al Maher x Vistarena (Scenic (IRE))
10
5.5
40/1
T: Gary Sherer
R: W Egan (60.5)
40/1
5g Mutawaajid x Pride And Gorgeous (Pride And Glory (GB))
11
6.0
12/1
T: K Hann
R: Ms K Furness (59)
12/1
8g Potter x Soroya (NZ) (Zabeel (NZ))
12
6.7
Starsi (4)
40/1
T: Daniel Bowman
R: Jordan Childs (60)
40/1
4g Starcraft (NZ) x Siwa (GB) (Green Desert (USA))
13
18.7
10/1
T: R N Godbolt
R: Ben Thompson (58)
10/1
4g Paco Boy (IRE) x Volkrose (NZ) (Volksraad (GB))