Breednet Results

ELLERSLIE - Saturday, May 28

Race 1 - Race Images Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:14.81
Prizemoney: $10,000
2
0.3
8/6
T: S T Wenn
R: L Magorrian (55.5)
8/6
3f High Chaparral x Mrs Kipling (Exceed And Excel )
3
0.4
7/8
T: S B Marsh
R: M T Coleman (58.5)
7/8
4h Thewayyouare x Shop Girl (Summer Squall )
4
2.5
3/3
T: N P Bishara
R: A B Collett (56.5)
3/3
3f Showcasing x Contemplate (Dream Well )
5
4.5
5/5
T: G I Alton
R: B R Hutton (57.5)
5/5
3g Iffraaj x Eire Hostess (O'Reilly )
6
5.2
13/13
T: Ms D Jeffcoat
R: M D Hills (58.5)
13/13
7
5.9
11/10
T: S T Wenn
R: A F Jones (57.5)
11/10
8
8.7
9/9
T: G J Old
R: L G Innes (56.5)
9/9
3f Battle Paint x Flaming Octaine (Carolingian )
9
10.9
10/11
T: S Wright
R: S M McKay (57.5)
10/11
5g Sakhee's Secret x Silvarola (Paris House )
10
11.0
6/7
T: Ms S Houston
R: L H Satherley (56.5)
6/7
5m Thorn Park x Now And Forever (Howbaddouwantit )
11
11.1
12/12
T: N P Bishara
R: T D Thornton (58.5)
12/12
3g Thewayyouare x Tyndinsky (Stravinsky )
12
11.5
2/1
T: P, D Williams and P Richards
R: D Prastiyou (54.5)
2/1
3f Manhattan Rain x Love Wings (Grand Slam )
13
14.4
14/14
T: Ms S Houston
R: C J Grylls (56.5)
14/14
5m El Hermano x Haply Heights (Centaine )
14
20.3
4/4
T: S B Marsh
R: S T Collett (56.5)
4/4
3f Beneteau x Time To Move (Canny Lad )
Race 2 - Tourism Ireland (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:14.42
Prizemoney: $20,000
1
1/3F
T: S L Crawford
R: L G Innes (59.5)
1/3F
3g Darci Brahma x Anca (Howbaddouwantit )
Winning siblings: It's Bianca, Lucky Wan Feng, Salamanca,
2
2.3
2/1
T: P W Lock
R: S C Spratt (60)
2/1
5g Darci Brahma x Hairini (Zabeel )
3
2.5
11/12
T: P, D Williams and P Richards
R: D Prastiyou (57)
11/12
4g Darci Brahma x Glitterati (Observatory )
4
3.0
7/6
T: N P Bishara
R: T D Thornton (55.5)
7/6
5
3.5
12/11
T: M H Brosnan
R: S M McKay (57)
12/11
6
5.6
13/13
T: N Allen and A Smith
R: B R Hutton (55.5)
13/13
4g Duelled x Zigzag Lane (Align )
7
6.2
6/7
T: C J Wood
R: M Cameron (58.5)
6/7
3g Tiger Prawn x Volcanello (Royal Academy )
8
7.1
5/5
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (58)
5/5
3f Rios x Cruella De Vil (Captain Rio )
9
7.9
8/8
T: C R McCarroll
R: V E Gatu (55)
8/8
3f Perfectly Ready x Donaquillo (Don Eduardo )
10
8.1
Letmego (10)
3/2
T: W Hillis and S Kesner
R: A F Jones (56)
3/2
4m No Excuse Needed x Embargo (O'Reilly )
11
9.2
4/4
T: Ms A Herbert
R: U A Holmquist (56.5)
4/4
12
12.4
10/10
T: A L McGregor
R: A C Schwerin (52.5)
10/10
4m Iffraaj x Tons Of Bubbles (Generous )
13
12.9
14/14
T: D Medcalfe
R: A J Sims (53)
14/14
5g Danfive x Rapid Rielle (Shinko King )
14
19.8
9/9
T: R B Priscott
R: S T Collett (57.5)
9/9
5m Sakhee's Secret x Arduous (Mohamed Abdu )
Race 3 - Scott Electrical (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:14.37
Prizemoney: $20,000
1
2/2
T: R R Manning
R: Z Nor Azman (55)
2/2
4m Thewayyouare x Merengue (Senor Pete )
Winning siblings: Bachata, Bangles, Cachucha, Sarabande,
2
1.3
5/6
T: B W Hawtin
R: M Cameron (57)
5/6
4m Thewayyouare x No Porsche Needed (No Excuse Needed )
3
3.8
1/1F
T: R D Collett
R: A B Collett (60)
1/1F
4
3.9
Sherpa (3)
7/5
T: A L Tait
R: M D Hills (58.5)
7/5
5
4.2
9/11
T: Ms A Herbert
R: U A Holmquist (55.5)
9/11
4g Chinese Dragon x Chatham High (His Royal Highness )
6
5.1
Fierte (14)
10/9
T: G and D Rogerson
R: L Magorrian (53.75)
10/9
7
8.5
8/8
T: M G Forbes
R: L G Innes (59)
8/8
4g Shinko King x Our Poppy (Oregon )
8
9.5
13/13
T: G J Blundell
R: B R Hutton (54)
13/13
6m Rusty Spur x Pixie Horton (Imperial Seal )
9
10.1
4/3
T: S B Marsh
R: S T Collett (57.5)
4/3
3f Guillotine x Desert Squaw (Chief Bearhart )
10
11.3
3/4
T: R C Lang
R: S R Weatherley (53)
3/4
4m Istidaad x Lassy Senor (Senor Pete )
11
14.3
12/12
T: P P Mirabelli
R: E E Smith (52.5)
12/12
3g Remind x Opera Dancer (Rigoletto )
12
27.3
Kilmac (10)
11/10
T: E P Green
R: S C Spratt (57)
11/10
3g Iffraaj x Kim Possible (Volksraad )
13
36.6
6/7
T: D G Greene
R: B R Jones (56)
6/7
3f Swiss Ace x Flustered (Mossman )
Race 4 - Scot Thrust Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:14.39
Prizemoney: $30,000
1
2/2
T: P W Lock
R: S C Spratt (54)
2/2
6g Patapan x Beau Zena (Beau Zephyr )
2
0.2
9/9
T: J H Graham
R: A C Schwerin (51)
9/9
9g Don Eduardo x Burgen (Blazing Keel )
3
2.2
3/4
T: R D Collett
R: A B Collett (54)
3/4
6g Falvelon x Flying Babe (Flying Spur )
4
2.4
5/5
T: P N McKay
R: S M McKay (53.5)
5/5
4m Guillotine x My Parlay (Flying Spur )
5
4.4
7/7
T: S T Wenn
R: T Wenn (55.5)
7/7
8g No Excuse Needed x Freestyler (Victory Dance )
6
9.7
4/3
T: F T Ritchie
R: B R Hutton (54.5)
4/3
5m Fast 'n' Famous x Madhuri Dixit (Famous Star )
7
10.0
Nahema (11)
1/1F
T: S B Marsh
R: M Cameron (54)
1/1F
8
11.2
Saber (9)
6/6
T: G and D Rogerson
R: S M Olney (50)
6/6
4g Swiss Ace x Lichen Moss (Mossman )
9
11.7
Shebang (10)
8/8
T: B W Hawtin
R: T D Thornton (54)
8/8
5m Le Bec Fin x Spot Of Luck (Strike Diamonds )
Race 5 - Equilume Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:41.02
Prizemoney: $10,000
1
Ekarosa (10)
6/5
T: P P Mirabelli
R: S T Collett (56.5)
6/5
4m Ekraar x Silver Fashion (Unfuwain )
Winning siblings: Capo, Defer, Rapt, Rikho,
2
0.1
2/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
2/1
3f Mastercraftsman x Dementieva (Volksraad )
3
0.4
1/2F
T: N W Tiley
R: L G Innes (56.5)
1/2F
3f Don Eduardo x Tsarevna (Dancing Dissident )
4
2.9
Daniece (16)
11/11
T: Ms A Herbert
R: U A Holmquist (54.5)
11/11
3f Thorn Park x Dangelic (Danasinga )
5
3.7
9/9
T: G N Richardson
R: S M McKay (55.5)
9/9
3f Keeper x Clockin (Gilded Time )
6
3.8
3/3
T: P J Huxtable
R: L Magorrian (57.5)
3/3
4g Remind x Opera Dancer (Rigoletto )
7
4.1
8/8
T: S McKee and E Chippendale
R: S C Spratt (56.5)
8/8
3f Tavistock x Sweet Vibes (Danehill )
8
4.7
4/4
T: G Sanders and D Sweeney
R: Z Nor Azman (53.5)
4/4
3f Bachelor Duke x Palmy (Danehill )
9
8.3
Uabasso (18)
15/15
T: Ms C Evans
R: M D Hills (56.5)
15/15
4m Don Eduardo x Albasso (Deputy Governor )
10
8.4
13/13
T: W S Clotworthy
R: T Wenn (55.5)
13/13
4g Raise The Flag x Tough Call (Val Dansant )
11
8.9
5/7
T: Ms S Richards
R: A F Jones (57.5)
5/7
4g Don Eduardo x Chebika (Desert Fox )
12
9.6
10/10
T: W Hillis and S Kesner
R: T D Thornton (56.5)
10/10
3f Shamoline Warrior x Dutowin (Danasinga )
13
10.1
Bingie (1)
7/6
T: P W Lock
R: M T Coleman (58.5)
7/6
3g Guillotine x La Force (Faltaat )
14
10.7
14/14
T: G Thomas and N Smith
R: C J Grylls (58.5)
14/14
4g Guillotine x No Fibs (Casual Lies )
15
13.4
12/12
T: C B Stevenson
R: L H Satherley (58.5)
12/12
4g Battle Paint x Show Royal (Traditionally )
16
16.4
16/16
T: L A Winters
R: B R Hutton (57.5)
16/16
4g Buffalo Man x Alien Victory (Ron's Victory )
17
22.4
17/18
T: G Merkulov
R: R E Scott (52.5)
17/18
7m Lucky Unicorn x La Rousset (Westminster )
18
27.4
18/17
T: R P Liefting
R: B R Jones (58.5)
18/17
Race 6 - Bidvest Hcp (1600m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:40.33
Prizemoney: $30,000
1
10/10
T: A D Fuller
R: S T Collett (57.5)
10/10
11g Jahafil x Mum's The Word (Woodborough )
Winning siblings: Maximum Height,
2
0.1
5/5
T: L W Somervell
R: T D Thornton (56.5)
5/5
5m Civics x Classic Dame (Classic Fame )
3
0.2
11/11
T: I C Marks
R: A F Jones (53)
11/11
6g Perfectly Ready x Hurricane Lil (Straight Strike )
4
1.7
4/3
T: G J Old
R: M T Coleman (54)
4/3
5g Shinko King x Yendarra (Kendara )
5
1.9
1/1F
T: R P Liefting
R: A C Schwerin (57)
1/1F
6g Starjo x Mi Martina And I (Mi Preferido )
6
3.7
9/9
T: D B Hollinshead
R: S C Spratt (54)
9/9
5m Thorn Park x Havitbak (Bakharoff )
7
4.6
6/6
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (59)
6/6
5g Savabeel x Fiorenza (Stravinsky )
8
7.6
8/8
T: J A Graham
R: L H Satherley (54)
8/8
5g Woodbury Lad x Douce (Jahafil )
9
7.8
Arzak (6)
3/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
3/4
5g Towkay x Roseario (Pentire )
10
8.9
7/7
T: H J Trumper
R: B R Hutton (53)
7/7
7g Istidaad x Marron Glace (Prince Ferdinand )
11
19.3
2/2
T: N W Tiley
R: L G Innes (58)
2/2
7g Halling x Red Shareef (Marju )
Race 7 - Broderick Print (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 1:28.70
Prizemoney: $25,000
1
2/2
T: A W Pike
R: L G Innes (55.5)
2/2
4m Darci Brahma x One Perfect Day (Fusaichi Pegasus )
Winning siblings: Dagny, Hooter, Little Hero,
2
1.8
4/4
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M T Coleman (54)
4/4
3
2.0
7/7
T: A D Fuller
R: A F Jones (57)
7/7
9g Jahafil x Mum's The Word (Woodborough )
4
4.8
3/3
T: J Hatton
R: T D Thornton (54)
3/3
5
6.8
8/8
T: G I Alton
R: U A Holmquist (58)
8/8
6
7.5
6/6
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (58.5)
6/6
7
12.3
1/1F
T: R P Liefting
R: E E Smith (52.5)
1/1F
4m Rios x Inspire (Shinko King )
8
12.4
5/5
T: Ms J K Mahoney
R: B R Hutton (56.5)
5/5
4g Electronic Zone x Marron Glace (Prince Ferdinand )
Race 8 - Graeme Thomson Gt Northn. Foal (1400m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:29.21
Prizemoney: $50,000
1
1/2F
T: G and D Rogerson
R: L G Innes (56.5)
1/2F
Winning siblings: Mutechi, Staccato,
2
0.1
2/1
T: B W Hawtin
R: C J Grylls (56.5)
2/1
2g Keeper x Gina May (Pentire )
3
0.4
10/10
T: N Allen and A Smith
R: T D Thornton (56.5)
10/10
2g Coats Choice x Custom Maid (Centaine )
4
0.5
7/6
T: V A Prendergast
R: A F Jones (54.5)
7/6
2f Shocking x The General's Lady (General Nediym )
5
5.0
3/3
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54.5)
3/3
6
6.2
9/9
T: S A Sharrock
R: B R Jones (56.5)
9/9
7
7.8
5/4
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
5/4
8
7.9
6/7
T: R B Priscott
R: M D Hills (54.5)
6/7
9
8.4
4/5
T: D R Wiles
R: S T Collett (56.5)
4/5
2g Alamosa x Pure Strike (Volksraad )
10
11.3
8/8
T: J G Bary
R: S C Spratt (56.5)
8/8
2c Jimmy Choux x Nimbletoes (Flying Spur )
11
18.4
11/11
T: Nick Downs
R: L Magorrian (56.5)
11/11
2g Sakhee's Secret x Sister Veronica (Magic Of Sydney )
Race 9 - Neat Meat (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:29.35
Prizemoney: $20,000
1
4/3
T: P, D Williams and P Richards
R: D Prastiyou (57.5)
4/3
3g Tavistock x Rave Review (Royal Academy )
2
1.8
6/5
T: Ms N Tanner
R: B R Hutton (56.5)
6/5
6m Cecconi x Queenswood (Woodborough )
3
1.9
Scamp (1)
5/6
T: M Baker and A Forsman
R: E E Smith (57)
5/6
4
2.1
1/1F
T: R P Liefting
R: L H Satherley (57.5)
1/1F
4m Istidaad x Battle The Blues (Blues Traveller )
5
3.6
14/9
T: D R Wiles
R: S C Spratt (54.5)
14/9
4m Any Suggestion x Acuity (Grosvenor )
6
3.7
12/13
T: R B Priscott
R: U A Holmquist (55)
12/13
3g Captain Rio x Red Lace (Prince Ferdinand )
7
4.3
2/2
T: Ms M Falconer
R: M Cameron (59)
2/2
5g Keeper x Gintaine (Centaine )
8
4.8
11/12
T: K L Parsons
R: L Magorrian (56.5)
11/12
6g O'Reilly x Top Spinner (Danasinga )
9
5.2
8/8
T: N Allen and A Smith
R: M D Hills (59)
8/8
10
6.6
Dynamo (2)
3/4
T: B W Hawtin
R: C J Grylls (59.5)
3/4
4g Fully Fledged x Amy Cee (Yamanin Vital )
11
6.8
7/7
T: D C Lang
R: S M McKay (57.5)
7/7
4g Real Saga x Hot Doulton (Flying Spur )
12
7.0
Mareeba (16)
13/14
T: A D Fuller
R: Z Nor Azman (51)
13/14
13
7.2
9/10
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (56.5)
9/10
4m Guillotine x Wie Michelle (Volksraad )
14
7.5
10/11
T: B W Hawtin
R: A B Collett (55.5)
10/11
4m Postponed x Scene Queen (Redoute's Choice )
15
11.2
16/15
T: Ms C Pomare
R: A C Schwerin (53)
16/15
16
18.1
15/16
T: G Merkulov
R: V E Gatu (52)
15/16
6g Lucky Unicorn x Tansorka (Kenfair )
Race 10 - Shamrock Group (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:41.32
Prizemoney: $22,500
1
7/7
T: P, D Williams and P Richards
R: G L Cooksley (59.5)
7/7
4g Faltaat x Cherokee Rose (Frontal )
Winning siblings: Ever So Clever,
2
0.3
2/3
T: C J Wood
R: M D Hills (57.5)
2/3
3g Roc De Cambes x Flower Girl (Bachelor Duke )
3
0.7
9/6
T: Ms K Taylor
R: B R Jones (60)
9/6
4
3.5
Ana (17)
8/9
T: M Baker and A Forsman
R: E E Smith (52.5)
8/9
5
3.7
15/15
T: G E Falconer
R: Ms R Grant (54.5)
15/15
6g Istidaad x Las Chicas Buenas (Classic Fame )
6
4.5
13/12
T: J R Cropp
R: T D Thornton (58.5)
13/12
6g Coats Choice x Donna Jazz (Dieu D'Or )
7
4.6
10/10
T: K and G Opie
R: Z Nor Azman (56.5)
10/10
8g Spartacus x Tyepan (Pentire )
8
6.1
Nomisma (20)
1/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (58.5)
1/1F
4m Thorn Park x Dosh (Danske )
9
7.2
5/5
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59.5)
5/5
5m Don Eduardo x Fascinator (Spinning World )
10
9.2
3/2
T: C K Phelan
R: E J Farr (55)
3/2
4g El Hermano x Ivy Gold (Gold Brose )
11
10.0
12/13
T: N P Bishara
R: U A Holmquist (52)
12/13
5m Coats Choice x Sky Haven (Sir Tristram )
12
10.3
14/14
T: W S Clotworthy
R: T Wenn (56)
14/14
6g Coats Choice x Truly Tops (Truly Vain )
13
11.7
6/8
T: A W Pike
R: D Prastiyou (57.5)
6/8
5g Ekraar x Sahayb (Zabeel )
14
14.7
11/11
T: E P Green
R: S C Spratt (57.5)
11/11
4g Faltaat x Catch The Day (Keeper )
15
20.0
4/4
T: W S Clotworthy
R: L Magorrian (58)
4/4
Race 11 - Auckland Co-Op Taxis (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 2:20.12
Prizemoney: $25,000
1
7/6
T: C B Stevenson
R: L Magorrian (56.5)
7/6
7g Colombia x Party Jet (Jetball )
Winning siblings: Billy Con, Letsgoparty,
2
4.8
4/3
T: F T Ritchie
R: B R Hutton (56.5)
4/3
3
5.8
5/4
T: W S Clotworthy
R: M T Coleman (58)
5/4
7g Fast 'n' Famous x Lucerne (O'Reilly )
4
8.1
3/5
T: C K Phelan
R: E J Farr (56)
3/5
8g Ishiguru x Crimson And Gold (Mighty Grey )
5
8.9
9/9
T: T C Wenn
R: A C Schwerin (51)
9/9
6
9.7
6/7
T: P W Lock
R: S T Collett (55)
6/7
5g Keeper x Blister (Desert Sun )
7
12.3
1/1F
T: G Thomas and N Smith
R: S C Spratt (56)
1/1F
5m High Chaparral x No Fibs (Casual Lies )
8
16.8
11/11
T: Ms S Houston
R: L H Satherley (54)
11/11
9
20.6
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
2/2
10
21.9
12/12
T: R and Y Peake
R: T D Thornton (54)
12/12
9g His Royal Highness x Jaspa Zen (Stark South )
11
40.9
10/10
T: T R Gillies
R: S R Weatherley (56)
10/10
7g Faltaat x Trikkala Girl (Northerly Native )
100
0.0
8/8
T: K and G Opie
R: A B Collett (54.5)
8/8