Breednet Results

ELLERSLIE - Saturday, March 30

Race 1 - Vodafone Events Centre (Bm65) (2400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:30.00 (35.48)
Prizemoney: $22,500
1
4/7F
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (53)
4/7F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56)
13/4
5m Ekraar (USA) x Flinders (USA) (Royal Academy (USA))
3
10.5
15/2
T: Ms D Guy
R: E A McCall (52.5)
15/2
3f Rios x Mawasi (The Commander )
4
13.0
20/1
T: P P Mirabelli
R: A J Calder (56)
20/1
5
16.0
Rocanic (10)
11/1
T: C B Stevenson
R: M Hashizume (50)
11/1
6m Roc De Cambes x Zeeanic (Anziyan (USA))
6
16.3
10/1
T: S and E Clotworthy
R: J J Fawcett (55)
10/1
7g Gallant Guru (AUS) x Arurite (Rua Rukuna )
7
39.6
50/1
T: K M Dell
R: C Dell (55)
50/1
7g Librettist (USA) x Fleuret (Green Perfume (USA))
Race 2 - Skycity Auckland Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.99 (34.52)
Prizemoney: $10,000
1
Rusavy (2)
5/2F
T: C J Wood
R: T Yanagida (55.5)
5/2F
4g Savabeel (AUS) x Kahurangi (AUS) (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Stilton,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.0
20/1
T: A Oliveira
R: S C Spratt (58.5)
20/1
4g Bullet Train (GB) x Auspicious Day (AUS) (Night Shift (USA))
3
2.2
9/2
T: P and D Williams
R: V A Colgan (56.5)
9/2
4m Pierro (AUS) x Papilio (Redoute's Choice (AUS))
4
3.2
11/4
T: A W Pike
R: D A Mansour (58)
11/4
3g Dalghar (FR) x Like Me Wild (Cape Cross (IRE))
5
3.4
12/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (53.5)
12/1
6
4.7
15/1
T: Tanya Donaldson
R: T D Thornton (56.5)
15/1
5m Redwood (GB) x Canyon Yodeler (USA) (Swiss Yodeler (USA))
7
5.0
13/2
T: Team Rogerson
R: Shiarna Johnson (54)
13/2
3g Mossman (AUS) x Alta Floresta (AUS) (Testa Rossa (AUS))
8
5.8
Dalmar (1)
11/1
T: S N Rees
R: E A McCall (54.5)
11/1
5g Dalghar (FR) x Darb And Marg (Pentire (GB))
9
5.9
20/1
T: M A Da Cruz
R: M Hashizume (54.5)
20/1
Race 3 - Beko Appliances (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:23.93 (33.23)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: D G Greene
R: K A McCulloch (55)
4/1
4m Husson (ARG) x Kicken Vixen (USA) (Vindication (USA))
Winning siblings: Mudgee Road, Watchmen,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.0
3/1
T: J W Richards
R: N M Abu Bakar (54)
3/1
4g Iffraaj (GB) x Double Elle (Generous (IRE))
3
1.1
Monaco (5)
9/4F
T: S Ralph
R: T D Thornton (55.5)
9/4F
4g Per Incanto (USA) x Monarch (Volksraad (GB))
4
1.3
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
20/1
6g Per Incanto (USA) x Sunstrike (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
2.6
7/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (57.5)
7/1
4g Jimmy Choux x In The Midnight (AUS) (Quest For Fame (GB))
6
3.4
12/1
T: S F Ritchie
R: A C Goindasamy (57)
12/1
5g Tavistock x Strabelle (Stravinsky (USA))
7
3.6
4/1
T: J and B Vance
R: V A Colgan (55)
4/1
5m Castledale (IRE) x It's My Destiny (Magic Ring (IRE))
Race 4 - 100% Appliances 2yo (1300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:17.01 (33.71)
Prizemoney: $22,500
1
10/9F
T: Ms J K Mahoney
R: K A McCulloch (56.5)
10/9F
2f Showcasing (GB) x Sarsourti (Ustinov (AUS))
Winning siblings: Archduchess,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/1
T: P and D Williams
R: T D Thornton (55)
7/1
2f Pierro (AUS) x Chinchilla Rose (AUS) (Lion Hunter (AUS))
3
5.3
Might (5)
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
12/1
2g Power (GB) x Uberalles (Giant's Causeway (USA))
4
5.8
11/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (55)
11/1
5
5.9
15/2
T: J Benner and H Wynyard
R: V A Colgan (57)
15/2
2g Poet's Voice (GB) x Ulfah (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
6
6.7
20/1
T: P and D Williams
R: D A Mansour (57)
20/1
2g Proisir (AUS) x One Swanstonstreet (Sandtrap (USA))
7
7.6
20/1
T: S R Autridge
R: A J Calder (55)
20/1
8
31.8
7/2
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (57)
7/2
Race 5 - Electrolux Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good Time: 1:09.44 (32.79)
Prizemoney: $35,000
1
14/1
T: J W Richards
R: N M Abu Bakar (57)
14/1
Winning siblings: Duchess Of Windsor,
This nick: 28 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.2
15/2
T: T J Miller
R: C E Lammas (54)
15/2
4m Bullbars (AUS) x Te Toro Lass (Ekraar (USA))
3
0.3
3/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (54)
3/1
5m Tavistock x Macinally (Volksraad (GB))
4
0.4
15/8F
T: P and D Williams
R: M T Coleman (54)
15/8F
3f I Am Invincible (AUS) x Different To (High Chaparral (IRE))
5
1.9
Yearn (5)
5/1
T: Ms K Fursdon
R: D A Mansour (54)
5/1
5m Savabeel (AUS) x Princess Uno (AUS) (Danehill (USA))
6
2.4
9/1
T: E and D Browne
R: V A Colgan (56)
9/1
7g Mastercraftsman (IRE) x Very Musical (IRE) (Green Tune (USA))
7
8.9
11/2
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (55.5)
11/2
7g Danroad (AUS) x Witches Britches (Exploding Prospect (USA))
Race 6 - Vector Wero Whitewater Pk-Bm65 (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.92
Prizemoney: $22,500
1
9/4F
T: A W Pike
R: D A Mansour (57.5)
9/4F
4m Denman (AUS) x Saw Her Walkin By (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (60)
7/2
5g O'Reilly x Breezy (Pins (AUS))
3
2.0
16/1
T: M, M L and M F Rogers
R: C E Lammas (58.5)
16/1
6g Swiss Ace (AUS) x Joiya (AUS) (Stravinsky (USA))
112016 NZB Select Yearling Sale
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Withdrawn
4
2.1
40/1
T: A D Fuller
R: T D Thornton (55.5)
40/1
4m Per Incanto (USA) x Youtoofast (Fast 'n' Famous (AUS))
5
3.6
9/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (57)
9/1
4g Niagara (AUS) x Equals That (Traditionally (USA))
6
3.7
15/1
T: W P Hillis
R: T L Newman (55)
15/1
3g Captain Rio (GB) x Aristotaat (Faltaat (USA))
7
4.2
16/1
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (57)
16/1
4m Showcasing (GB) x Rhythm's Choice (Rhythm (USA))
8
5.1
25/1
T: A W Pike
R: K A McCulloch (57.5)
25/1
4m Iffraaj (GB) x Skaapa (Kaapstad )
9
5.2
5/1
T: L R Noble
R: M T Coleman (57)
5/1
3f Stratum (AUS) x Fairy Star (AUS) (More Than Ready (USA))
10
6.4
30/1
T: M G Forbes
R: M Hashizume (53.5)
30/1
11
8.6
15/2
T: N P Bishara
R: T Yanagida (53.5)
15/2
3f Jimmy Choux x Sprites Delight (AUS) (Kenny's Best Pal (AUS))
12
16.0
80/1
T: Donna Clark
R: C A Campbell (56)
80/1
5g Thewayyouare (USA) x Accompli (AUS) (Anabaa (USA))
Race 7 - Beko Appliances 3yo (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.10 (34.76)
Prizemoney: $25,000
1
3/1
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (52.5)
3/1
This nick: 1 runners; 101 winners; 19 SW. Details138 runners; 100 winners; 18 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: P and D Williams
R: T D Thornton (55.5)
4/5F
3f High Chaparral (IRE) x Red Roses Too (AUS) (Not A Single Doubt (AUS))
3
3.8
15/4
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (58.5)
15/4
3g Darci Brahma x Della Lobra (Stravinsky (USA))
4
4.3
6/1
T: S F Ritchie
R: D A Mansour (55.5)
6/1
3f Darci Brahma x Evana (Entrepreneur (GB))
5
7.8
25/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (56)
25/1
3g Ocean Park x Knockout (Pins (AUS))
Race 8 - Westinghouse (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:34.84
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (59)
12/1
6g Alamosa x Fellowship (AUS) (Success Express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Alesund (15)
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (54)
16/1
4m Coats Choice (AUS) x Coya Pasca (Cape Cross (IRE))
3
1.5
Vichy (14)
11/2
T: G Richardson and G Parker
R: M T Coleman (55.5)
11/2
4m Cape Blanco (IRE) x Vercors (Catbird (AUS))
4
1.6
30/1
T: T W Cole
R: C Dell (59.5)
30/1
5g Lucky Unicorn (AUS) x Penumbra (Pentire (GB))
5
3.4
9/4F
T: S B Marsh
R: S C Spratt (60)
9/4F
5g Align (AUS) x Street Law (Street Cry (IRE))
6
3.6
14/1
T: T Charles and P Corbett
R: A C Goindasamy (55.5)
14/1
4g Ocean Park x Unplanned (King Of Kings (IRE))
7
3.9
10/1
T: B D Revell
R: V A Colgan (59.5)
10/1
4g D'Cash (AUS) x Ciarlatano (One Cool Cat (USA))
8
4.9
4/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (58)
4/1
7g Shinko King (IRE) x Cross Quarry (Cape Cross (IRE))
9
5.4
30/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (58.5)
30/1
4g Shamoline Warrior (AUS) x Rush'n Red (Soviet Star (USA))
10
6.0
40/1
T: A W Pike
R: D A Mansour (56)
40/1
4m Iffraaj (GB) x Capacia (Cape Cross (IRE))
11
7.3
Masu (11)
20/1
T: S B Marsh
R: J J Fawcett (56.5)
20/1
6g Red Giant (USA) x Tina Temple (Diamond Express )
12
9.4
20/1
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (56)
20/1
6m Shocking (AUS) x Dawn Till Dusk (Manntari (IRE))
13
9.7
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: K A McCulloch (59)
30/1
5g Postponed (USA) x Kate Cross (Cape Cross (IRE))
14
11.7
40/1
T: S Morrish
R: N Alam (59.5)
40/1
5g Shocking (AUS) x Utmost Caution (AUS) (Galileo (IRE))
15
20.8
150/1
T: Ms S Houston
R: C A Campbell (52)
150/1
Race 9 - The Rising Foundation (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.92 (33.95)
Prizemoney: $22,500
1
30/1
T: K W Morton
R: C Dell (54.5)
30/1
6m Per Incanto (USA) x Senagalia (Don Eduardo )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
25/1
T: S F Ritchie
R: A C Goindasamy (55.5)
25/1
4g Reliable Man (GB) x Unbeatable (GB) (Beat Hollow (GB))
3
0.7
7/1
T: A W Pike
R: D A Mansour (56)
7/1
3f Showcasing (GB) x Silkwood (Grosvenor )
4
0.8
20/1
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (58.5)
20/1
4g Rothesay (AUS) x Joan's Best (AUS) (Gold Brose (AUS))
5
0.9
7/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (59)
7/2
4g Foxwedge (AUS) x True Malt (AUS) (Elusive Quality (USA))
6
1.0
5/2F
T: Ms D Waddell
R: T Yanagida (55.5)
5/2F
7g Swiss Ace (AUS) x Eight The Cash (Black Minnaloushe (USA))
7
1.2
15/4
T: Jessica Dalton
R: M T Coleman (60)
15/4
3g Reliable Man (GB) x Sussex Dancer (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
8
1.3
12/1
T: Ms K Zimmerman
R: V A Colgan (56.5)
12/1
5m Alamosa x Bilancia (Montjeu (IRE))
9
1.7
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
9/1
4g Darci Brahma x State Circus (GB) (Dr Fong (USA))
10
1.8
16/1
T: S T Wenn
R: T L Newman (54.5)
16/1
5m Redwood (GB) x C'mon Cuba (Thorn Park (AUS))