Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, June 8

Race 1 - Murray Cox Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:24.45 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
13/4F
T: D Brideoake and D Feek
R: D W Stackhouse (56.5)
13/4F
2f Lonhro x Dashing Granada (Keltrice )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: C W Little
R: S Baster (55)
8/1
2f Testa Rossa x Riverina (Irish River )
3
1.6
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54.5)
20/1
2f Sebring x Exacta Factor (Danetime )
4
2.6
14/1
T: M C Kent
R: V Duric (56)
14/1
2c Myboycharlie x Fidelias Dance (Danehill Dancer )
5
2.9
13/2
T: C and C Alderson
R: S W Arnold (57)
13/2
2g Strada x Bras Armee (Hennessy )
6
3.0
10/1
T: A J Vasil
R: R J Hurdle (53)
10/1
2f Rock Of Gibraltar x Sky Cat (Giant's Causeway )
7
3.2
Fairlie (11)
9/1
T: J D Sadler
R: J Duffy (52)
9/1
2f Red Ransom x Scene Queen (Redoute's Choice )
8
3.7
4/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (57.5)
4/1
2c Tale Of The Cat x Lady Gracious (Redoute's Choice )
9
3.9
5/1
T: Luke Oliver
R: Ms J Beriman (54.5)
5/1
2c Mossman x Acquisition (Woodman )
10
4.3
66/1
T: R G Hore-Lacy
R: C A Robertson (54)
66/1
2f Soldier's Tale x Composure (Flying Spur )
11
9.3
12/1
T: A J Cummings
R: L Currie (54.5)
12/1
2f Flying Spur x Gemadaily (Strategic )
Race 2 - Birthday Hcp (78) (1400m)
Class: Restricted 78 Track: Dead(5) Time: 1:23.69 (35.74)
Prizemoney: $80,000
1
14/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (54)
14/1
3f Red Ransom x Catechuchu (Catbird )
Winning siblings: Highlands County, Uranie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: D K Weir
R: B Melham (58)
11/2
3f Artie Schiller x Costa Kara (Encosta De Lago )
3
1.0
20/1
T: M D Moroney
R: Ms J Beriman (51)
20/1
3f Hat Trick x Nesnas (Danewin )
4
3.2
11/1
T: C J Waller
R: S Baster (55.5)
11/1
5
3.3
11/1
T: J D Sadler
R: Damian Lane (54)
11/1
3f Dubawi x Bells Will Ring (Danehill )
6
3.8
12/1
T: D Brideoake and D Feek
R: L Currie (55)
12/1
3f Magnus x Prenuptial (Take Your Partner )
7
4.8
16/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (56.5)
16/1
3f Freeze x Marienkirche (Fasliyev )
8
5.0
12/1
T: R D Griffiths
R: J Benbow (55.5)
12/1
3f Magnus x Danglissa (Danzero )
9
5.4
60/1
T: T J Hughes Jnr
R: O Ay (51.5)
60/1
3f Lonhro x Dux Of The Class (Royal Academy )
10
5.6
Nextess (11)
12/1
T: P G Moody
R: J Duffy (52)
12/1
3f Stratum x Regal Tess (Bluebird )
11
6.0
Coins (1)
5/2F
T: Peter Snowden
R: V Duric (59.5)
5/2F
3f Hard Spun x Monetary (Diesis )
12
13.0
14/1
T: R E Laing
R: Thomas Sadler (55)
14/1
3f Lonhro x Refuge (Sadler's Wells )
13
14.0
5/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (54.5)
5/1
3f Shamardal x Hypodermiss (More Than Ready )
Race 3 - Banjo Paterson Series Heat (2500m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:37.77 (36.13)
Prizemoney: $80,000
1
9/4F
T: R W Smerdon
R: C Schofield (52.5)
9/4F
3g Bernardini x Eliza Dane (Danehill )
Winning siblings: Eliza's Viscount, Saving Par, Telemundo,
This nick: 22 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
3.0
11/1
T: M C Kent
R: D W Stackhouse (54.5)
11/1
5g Don Eduardo x Gu Li (Last Tycoon )
3
0.8
20/1
T: N A Blackiston
R: V Duric (54.5)
20/1
5g Elvstroem x Let's Elope (Nassipour )
4
4.3
12/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
12/1
8g Rubiton x Cellar Dweller (Luskin Star )
5
5.6
9/1
T: P G Carey
R: J Winks (54.5)
9/1
6g Savabeel x Shafty Lady (Last Tycoon )
6
6.6
15/2
T: D A Hayes
R: Ms K Nisbet (51)
15/2
4m Cacique x Erudite (Generous )
7
6.8
7/1
T: D K Weir
R: B Melham (59)
7/1
6g Reset x Shiny Mai (Keltrice )
8
7.1
14/1
T: R W Smerdon
R: B Knobel (57.5)
14/1
7g Black Hawk x Summer Gambit (Bestebreuje )
9
8.1
25/1
T: J A McLean
R: Ms J Beriman (55)
25/1
8g Zabeel x Arletty (Centaine )
10
8.3
Bashboy (17)
25/1
T: C Maher
R: Dale Smith (54)
25/1
9g Perugino x Strike High (Pre Emptive Strike )
11
8.5
12/1
T: Brett Scott
R: J Duffy (52)
12/1
8g Istidaad x Mercury Joy (Mercury )
12
9.8
6/1
T: R W Smerdon
R: Thomas Sadler (53)
6/1
5g Street Cry x Petela (Sumayr )
13
29.6
80/1
T: V C Poke
R: P Mertens (54)
80/1
8h Royal Academy x Namouna (Sadler's Wells )
14
49.6
16/1
T: Aaron Purcell
R: S Baster (55.5)
16/1
6g Lando x Valleria (Big Shuffle )
Race 4 - A.R. Creswick Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:10.56 (35.07)
Prizemoney: $120,000
1
5/2F
T: G F Wheeler
R: R Wheeler (56.5)
5/2F
3f Bradbury's Luck x Caniona (Canny Lad )
Winning siblings: Beau Padrille, Scrivano,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (54)
8/1
3f Pins x Splashing Out (O'Reilly )
3
0.2
15/1
T: R Pecora
R: Dale Smith (54)
15/1
3f Artie Schiller x Tina's Way (Quick Score )
4
0.5
5/1
T: R D Collett
R: Damian Lane (56)
5/1
3g Iffraaj x Electricity (Geiger Counter )
5
1.8
7/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (54.5)
7/1
3f Freeze x La Mamma Rosa (Testa Rossa )
6
3.8
11/1
T: R D Griffiths
R: L Currie (58.5)
11/1
3g Churchill Downs x Girls Day (Encosta De Lago )
7
4.1
20/1
T: R T Carr
R: P Mertens (57.5)
20/1
3g Strada x Kats Clause (Weasel Clause )
8
4.3
30/1
T: R G Hore-Lacy
R: C A Robertson (56)
30/1
3g Magnus x Vain Hill (Danehill )
9
4.5
13/2
T: M A Kavanagh
R: S Baster (56)
13/2
3g Fastnet Rock x Flying Dansino (Fusaichi Pegasus )
10
4.6
20/1
T: D L Howard
R: A McCabe (58.5)
20/1
3c Written Tycoon x Meridian Belle (Groom Dancer )
11
5.4
30/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (56)
30/1
3g Encosta De Lago x Fauchon (Strategic )
12
6.2
100/1
T: D Brideoake and D Feek
R: M Neilson (54)
100/1
3f General Nediym x Marzipan (Gold Brose )
13
9.5
8/1
T: L J Corstens
R: Thomas Sadler (56)
8/1
3g Darci Brahma x Gazebo (Snaadee )
14
13.8
66/1
T: B Cozamanis
R: J Duffy (56)
66/1
Race 5 - Leilani Series Heat (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.88 (34.75)
Prizemoney: $100,000
1
Koe (9)
9/2
T: T and K O'Sullivan
R: M Neilson (54)
9/2
5m Align x Go Anna (Straussbrook )
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
11/1
T: P G Carey
R: P Mertens (54)
11/1
4m One Cool Cat x Nella Dane (Danehill )
3
0.8
40/1
T: G M Walker
R: D W Stackhouse (57.5)
40/1
4
2.0
15/2
T: G Eurell
R: V Duric (54.5)
15/2
4m Reset x Isle Royale (Scenic )
5
2.3
7/2F
T: M D Moroney
R: Ms J Beriman (51)
7/2F
4m Pins x Rotogravure (Strategic )
6
2.4
Dayita (3)
8/1
T: P G Moody
R: J Duffy (55)
8/1
4m Show A Heart x Stellana (Testa Rossa )
7
2.5
12/1
T: M C Kent
R: J Winks (54.5)
12/1
8
2.9
8/1
T: J E and C Ledger
R: Damian Lane (54)
8/1
4m Savoire Vivre x Salacious (Covetous )
9
3.2
60/1
T: J F Moloney
R: Jarrod Fry (55.5)
60/1
6m Dolphin Street x Grand Seattle (Le Grand Seigneur )
10
4.5
6/1
T: D Brideoake and D Feek
R: B Melham (54.5)
6/1
4m Elusive Quality x Noircir (Bureaucracy )
11
4.8
12/1
T: R F Cameron
R: J Noonan (54)
12/1
4m Pins x Country Rose (Centaine )
12
5.0
Gybe (1)
14/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (58.5)
14/1
13
6.3
25/1
T: C and C Alderson
R: S Baster (54)
25/1
4m Fastnet Rock x Snow Hero (True Hero )
14
6.8
16/1
T: R D Griffiths
R: Thomas Sadler (53)
16/1
4m Bel Esprit x Centennial (Centaine )
15
11.8
80/1
T: Pat Cannon
R: C A Robertson (54)
80/1
4m Savabeel x Dower (Pins )
Race 6 - Rod Johnson Hcp (78) (2000m)
Class: Restricted 78 Track: Dead(4) Time: 2:04.09 (35.31)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: P Morgan and C Widdison
R: R Wheeler (55)
6/1
3g Casino Prince x Uneasy (Zabeel )
Winning siblings: Miss Fearless, Thaad,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
2.0
Nisos (11)
16/1
T: Paul Rocke
R: Damian Lane (55)
16/1
3g Excellent Art x Osprey (Flying Spur )
3
2.1
15/2
T: D A Hayes
R: C Schofield (56.5)
15/2
3g Magnus x Lycra (Tights )
4
3.1
Avighna (18)
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: M Neilson (54)
25/1
3g Dubleo x Ziggy Beak (Zeditave )
5
3.4
5/1F
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (57.5)
5/1F
3g Golan x Clown Princess (Anabaa )
6
3.5
13/2
T: Tony McEvoy
R: Thomas Sadler (55.5)
13/2
7
5.0
14/1
T: Peter Gelagotis
R: P Mertens (55)
14/1
3g Legal Opinion x Allimac (I Conquer )
8
5.1
9/1
T: K T Myers
R: L J Whelan (51.5)
9/1
3f Bachelor Duke x Guardian Angel (Groom Dancer )
9
6.9
10/1
T: G Eurell
R: J Benbow (55)
10/1
10
7.9
9/1
T: P G Moody
R: B Melham (57.5)
9/1
3g Magnus x Rather Grand (Grand Lodge )
11
8.9
10/1
T: R G Hore-Lacy
R: C A Robertson (55)
10/1
3g Court Command x Ela Cassini (Ela-Mana-Mou )
12
10.2
Rivonia (13)
15/1
T: S J Richards
R: J Winks (55)
15/1
3g Volksraad x Zolata (Zabeel )
13
11.2
40/1
T: M C Kent
R: V Duric (55)
40/1
3c Break The Vault x Mollyo (Dolphin Street )
14
12.0
16/1
T: B and S Wilde
R: B Knobel (57)
16/1
3g Elvstroem x Lady Mulroy (Encosta De Lago )
15
14.0
40/1
T: M D Moroney
R: S Baster (54.5)
40/1
3g Iffraaj x Major Force (Groom Dancer )
16
15.0
20/1
T: M D Moroney
R: L Currie (55)
20/1
3g Zabeel x Juncture (Commands )
Race 7 - All Victorian Sprint Heat (1000m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 0:57.76 (33.00)
Prizemoney: $80,000
1
9/4F
T: Lloyd Kennewell
R: J Duffy (52)
9/4F
4g Niello x Swiss Vault (Secret Savings )
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: P G Moody
R: J Benbow (55)
11/2
3g Exceed And Excel x Pasikatera (Thunder Gulch )
3
1.3
Broken (4)
12/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56.5)
12/1
6g Halo Homewrecker x Induct (Spartacus )
4
2.1
8/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (52.5)
8/1
4g Hussonet x Opportunity (Redoute's Choice )
5
2.2
5/1
T: M C Kent
R: B Knobel (54.5)
5/1
6
2.3
7/1
T: Ricky Maund
R: Thomas Sadler (60)
7/1
5g Brief Truce x General Resolve (General Nediym )
7
2.4
40/1
T: Ms N Burke
R: S W Arnold (58)
40/1
6h Dane Shadow x Kisma (Snippets )
8
3.4
25/1
T: Luke Oliver
R: L Currie (54.5)
25/1
7g Daggers Drawn x Kirkebi (Vyner's Orb )
9
4.4
20/1
T: R W Smerdon
R: Ms J Beriman (51)
20/1
3f Shamardal x New York Style (Desert Style )
10
4.6
20/1
T: A G Sawden
R: M Neilson (54)
20/1
4g Lago Delight x Belle Of Drysdale (Racer's Edge )
11
5.4
150/1
T: M A Houlahan
R: Ms K Nisbet (51)
150/1
9g Distant Music x Noircir (Bureaucracy )
12
6.7
6/1
T: G V Richards
R: S Baster (54)
6/1
5g Bel Esprit x Fast Dolly (Bureaucracy )
Race 8 - Troa/Luxbet C'ship Series Heat (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.47 (34.77)
Prizemoney: $80,000
1
2/1F
T: C and C Alderson
R: B Melham (55)
2/1F
4g Snippetson x Chosen (Redoute's Choice )
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
8/1
T: Q J Scott
R: C A Robertson (54.5)
8/1
3
1.5
13/2
T: M W Lewis
R: J Benbow (54.5)
13/2
7g Street Cry x Bicenette (Bicentenary )
4
1.6
20/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (54)
20/1
6g Helenus x Lady Wild (Wild Harmony )
5
2.6
20/1
T: D A Hayes
R: S Baster (56.5)
20/1
6g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto )
6
3.0
20/1
T: P G Moody
R: Dale Smith (54)
20/1
5m Danehill Dancer x Storm Fille (Thunder Gulch )
7
3.1
20/1
T: Brent Stanley
R: N Stanley (57)
20/1
5g God's Own x Hard Rider (Maroof )
8
3.2
12/1
T: M C Kent
R: P Mertens (54)
12/1
9
3.3
20/1
T: M A O'Leary
R: Ms L J Meech (57)
20/1
7g Blevic x Qu'appelle (Export Price )
10
3.5
16/1
T: J A McLean
R: J Winks (54.5)
16/1
11
3.9
Felidea (14)
8/1
T: L J Corstens
R: J Noonan (54)
8/1
4h Hold That Tiger x Dea (West Point )
12
4.1
25/1
T: M J Cerchi
R: Damian Lane (56)
25/1
6g Testa Rossa x Tuscanna (Snippets )
13
4.3
16/1
T: M D Moroney
R: S W Arnold (61)
16/1
8g Montjeu x Villa Wanda (Grand Lodge )
14
5.1
8/1
T: John Hyam
R: V Duric (54.5)
8/1
4g God's Own x Beat The Bullet (Bite The Bullet )
15
6.1
60/1
T: Craig Stewart
R: P Marks (54)
60/1
6g Clangalang x Stanley's Choice (Fairy King )
16
6.1
20/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (54)
20/1
6g Galileo x Demanding (Octagonal )
Race 9 - All Victorian Sprint Heat (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:10.19 (34.16)
Prizemoney: $100,000
1
Bello (2)
15/4
T: Peter Snowden
R: V Duric (60)
15/4
4g Exceed And Excel x Cara Bella (Seeking The Gold )
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: P G Moody
R: J Duffy (53.5)
13/8F
4g Commands x Stepping (Dodge )
3
1.0
20/1
T: D K Weir
R: B Melham (55.5)
20/1
5g Desert Sun x Neutron Belle (At Talaq )
4
1.2
11/1
T: R D Griffiths
R: S Baster (54)
11/1
6g Dash For Cash x Miss Academic (Royal Academy )
5
2.0
Solsay (13)
30/1
T: M C Kent
R: P Mertens (54)
30/1
5g Mosayter x Fimdal (Fimiston )
6
2.1
15/4
T: D A Hayes
R: C Schofield (56.5)
15/4
5g Rock Of Gibraltar x Dancing Pago (Thunder Gulch )
7
3.4
11/1
T: Luke Oliver
R: L Currie (54.5)
11/1
7g Johannesburg x Aly's Affair (Colonial Affair )
8
5.4
30/1
T: K J Fythe
R: Thomas Sadler (53.5)
30/1
9g Made Of Gold x Gaelic Waltz (Celtic Swing )
9
8.4
20/1
T: D Binaisse
R: Ms J Beriman (53)
20/1
10
8.6
Briefed (14)
20/1
T: E Jusufovic
R: J Benbow (54)
20/1
6g Hemingway x Enchant (Marauding )
11
10.9
16/1
T: N A Blackiston
R: J Winks (54.5)
16/1
4g Bel Esprit x Golden Sand (Riverman )
12
11.7
100/1
T: R J Meunier
R: Ms T Rodder (54)
100/1
8g Verglas x Heartbeat (Rory's Jester )
13
15.0
20/1
T: R D Collett
R: Damian Lane (54.5)
20/1
5m Pins x Pyjamas (Centaine )
Race 10 - L.V. Lachal Hcp (89) (1700m)
Class: Restricted 89 Track: Dead(4) Time: 1:45.78 (35.38)
Prizemoney: $80,000
1
Fulgur (6)
5/2F
T: C J Waller
R: S W Arnold (56.5)
5/2F
5h High Chaparral x Selebela (Grand Lodge )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Micken (14)
11/1
T: K T Myers
R: L J Whelan (51)
11/1
4g Darci Brahma x Battocchi (Success Express )
3
0.4
100/1
T: P G Carey
R: Damian Lane (54.5)
100/1
6g Rock Of Gibraltar x Agenda (Sadler's Wells )
4
1.4
20/1
T: R W Smerdon
R: Ms J Beriman (53.5)
20/1
4g Darci Brahma x Southern Sunset (Polish Precedent )
5
1.5
8/1
T: G A Daffy
R: C A Robertson (56.5)
8/1
4g Lago Delight x Tara's Range (Polish Laughter )
6
1.9
7/1
T: Andrew Noblet
R: B Melham (54.5)
7/1
4m O'Reilly x Classique Royale (Royal Academy )
7
2.0
Upbeat (5)
15/1
T: A J Cummings
R: J Duffy (55.5)
15/1
4g Strategic x Silverbeat (Distant Music )
8
3.0
60/1
T: C W Little
R: P Mertens (54)
60/1
6g Street Cry x An Lass (Generous )
9
3.1
Imoto (9)
13/4
T: M G Price
R: S Baster (54)
13/4
4m Bianconi x Fuji Fairy (Fuji Kiseki )
10
3.4
9/1
T: D T O'Brien
R: C Schofield (57)
9/1
11
3.8
100/1
T: Ms Q Cooke
R: Ms L J Meech (57.5)
100/1
12
4.6
Gail (3)
10/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (57.5)
10/1
6m Bianconi x Girls Day (Encosta De Lago )
13
4.8
30/1
T: B J McCarthy
R: F Alesci (54)
30/1
7g Brief Truce x Nice (Last Tycoon )
14
6.8
20/1
T: M D Moroney
R: L Currie (54)
20/1
4g Pentire x Kacey (Entrepreneur )