Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, April 5

Race 1 - Prudential Plate (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.50 (33.97)
Prizemoney: $80,000
1
7/4F
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (54)
7/4F
3f Al Maher x River Crossing (Bellotto )
Winning siblings: Double Crossing, Kulgrinda,
2
1.3
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (52)
25/1
3f Econsul x Simply The Best (Kingdom Bay )
3
1.7
Leia (6)
16/1
T: L J Corstens
R: M J Walker (54.5)
16/1
3f Starcraft x Gibraltar Campion (Rock Of Gibraltar )
4
1.9
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (54)
25/1
3f Sharkbite x Miss Keaton (Rubiton )
5
2.3
15/1
T: M M Laurie
R: Jamie Kah (52.5)
15/1
6
2.4
Uranie (5)
10/1
T: D A Hayes
R: M Rodd (55)
10/1
7
2.5
12/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (54)
12/1
3f War Pass x Fuss (At Talaq )
8
3.3
40/1
T: Lee and Shannon Hope
R: L Nolen (57)
40/1
3f More Than Ready x Royal Sash (Royal Academy )
9
3.5
40/1
T: R W Smerdon
R: Jack Hill (56)
40/1
3f Rock Of Gibraltar x Sky Cat (Giant's Causeway )
10
4.3
3/1
T: C W Little
R: M Zahra (58)
3/1
3f Bel Esprit x Make My Dane (Danehill )
11
4.5
8/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (52)
8/1
3f Dubleo x African Lily (Johannesburg )
300
0.0
100/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Patrick Moloney (52)
100/1
3f Starcraft x Bumptious (Quest For Fame )
Race 2 - Vobis Gold Ingot (1200m)
Class: Special Condition Track: Good(3) Time: 1:10.92 (34.92)
Prizemoney: $180,000
1
9/2
T: P G Moody
R: V Duric (57)
9/2
2c Real Saga x Miss Carefree (Last Tycoon )
2
1.3
3/1
T: R D Griffiths
R: L Currie (55)
3/1
3
4.0
25/1
T: M M Laurie
R: Jamie Kah (55)
25/1
2f Domesday x Oubladee (Sir Laurence )
4
5.4
5/2F
T: P G Moody
R: L Nolen (57)
5/2F
5
5.5
15/1
T: D A Hayes
R: J Noonan (57)
15/1
2c Commands x Permai (Rory's Jester )
6
6.3
4/1
T: M C Kent
R: B Rawiller (57)
4/1
2c Hard Spun x La Carmencita (Rancho Ruler )
7
12.1
8/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (57)
8/1
2c Statue Of Liberty x McCune (Bel Esprit )
Race 3 - Maidstone (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 1:22.83 (34.16)
Prizemoney: $80,000
1
3/1F
T: D A Hayes
R: M Rodd (55.5)
3/1F
4m Red Ransom x Otravez (Redoute's Choice )
2
0.1
Gig (2)
15/4
T: Shawn Mathrick
R: V Duric (60)
15/4
5m Commands x Busking (Encosta De Lago )
3
0.4
7/1
T: Anthony Freedman
R: Thomas Sadler (57.5)
7/1
4
1.2
Catered (12)
11/1
T: C Maher
R: Jamie Kah (53)
11/1
4m Red Ransom x Catechuchu (Catbird )
5
2.2
16/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (57)
16/1
6m Denon x Purtilla Miss (Umatilla )
6
2.3
14/1
T: John Moran
R: Ms J Beriman (52)
14/1
7
2.4
15/1
T: J E and C Ledger
R: M Zahra (55)
15/1
5m Savoire Vivre x Salacious (Covetous )
8
2.8
25/1
T: D A Hayes
R: J Noonan (58)
25/1
9
3.6
16/1
T: Peter Smith
R: L Currie (54)
16/1
6m Masterprint x Tondela (Blazing Sword )
10
4.6
40/1
T: T J Hughes Jnr
R: B Werner (54.5)
40/1
4m Lonhro x Dux Of The Class (Royal Academy )
11
6.1
8/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (54.5)
8/1
4m Pins x Splashing Out (O'Reilly )
12
8.1
15/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55)
15/1
5m Duelled x Hannah Dawn (Icelandic )
13
8.3
40/1
T: R W Smerdon
R: Ms Michelle Payne (54)
40/1
5m Zabeel x Gin Player (Defensive Play )
Race 4 - Smithfield Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.88 (33.56)
Prizemoney: $80,000
1
16/1
T: D A Hayes
R: M J Walker (59)
16/1
3g Churchill Downs x Dark Review (Second Empire )
Winning siblings: Dark Horse, Northern Review,
2
0.1
13/2
T: M C Kent
R: B Rawiller (59)
13/2
3g Legion x Umansky (Umatilla )
3
0.2
13/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60)
13/2
3g Street Boss x Soorena (Encosta De Lago )
4
0.5
4/1
T: M A Kavanagh
R: S R King (55)
4/1
5
0.7
20/1
T: D T O'Brien
R: Ms J Beriman (57)
20/1
3f Purrealist x Miss Mancini (Fasliyev )
6
0.9
16/1
T: Andrew Noblet
R: Ms Michelle Payne (55.5)
16/1
7
1.4
25/1
T: John McArdle
R: Chris Symons (57)
25/1
3f Bel Esprit x Miracletto (Fuji Kiseki )
8
1.5
15/2
T: R W Smerdon
R: Josh Cartwright (57)
15/2
3c Testa Rossa x Specie (Canny Lad )
9
1.6
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jye McNeil (51.5)
20/1
10
1.7
50/1
T: D C Harrison
R: I Gundogdu (56)
50/1
3g Falkirk x Comb The Seas (Prince Salieri )
11
1.9
25/1
T: D A Hayes
R: M Rodd (56)
25/1
3g Statue Of Liberty x Our Cache (Belong To Me )
12
2.7
13/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (55)
13/4F
13
3.0
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
16/1
3g Bel Esprit x Magic Harmony (Danehill Dancer )
14
3.8
100/1
T: T J Hughes Jnr
R: B Werner (54.5)
100/1
3c Lonhro x Dux Of The Class (Royal Academy )
15
5.1
Docking (16)
100/1
T: P G Carey
R: L Currie (54)
100/1
3g Astronomer Royal x Spoilt For Choice (Redoute's Choice )
Race 5 - Vobis Gold Reef (1600m)
Class: Special Condition Track: Good(3) Time: 1:34.90 (35.59)
Prizemoney: $250,000
1
15/1
T: M G Price
R: Jamie Kah (57)
15/1
3g Red Ransom x Meritous (Danehill )
2
1.3
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
5/2F
3
1.5
8/1
T: G A Osborne
R: J Mott (57)
8/1
3g Written Tycoon x Octangle (Octagonal )
4
3.8
10/1
T: M G Price
R: D Moor (57)
10/1
3c Choisir x Swinging Babe (Encosta De Lago )
5
4.8
12/1
T: D A Hayes
R: M J Walker (57)
12/1
3g Northern Meteor x Sovereign Song (Palace Music )
6
5.8
200/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (57)
200/1
3g Artie Schiller x Girls Day (Encosta De Lago )
7
6.3
8/1
T: J P Salanitri
R: S W Arnold (57)
8/1
3g Hard Spun x Roseway Bay (Archway )
8
7.3
12/1
T: Anthony Freedman
R: V Duric (57)
12/1
3g New Approach x Volkiss (Volksraad )
9
7.5
Written (15)
5/1
T: M C Kent
R: Ms J Beriman (55)
5/1
10
8.3
30/1
T: C and C Alderson
R: M Zahra (55)
30/1
3f Niello x Palaris (Kenny's Best Pal )
11
8.5
66/1
T: B and S Wilde
R: Ms Michelle Payne (57)
66/1
12
12.5
16/1
T: D Brideoake and D Feek
R: L Currie (57)
16/1
3g Street Sense x Be My Person (Personal Flag )
13
14.5
12/1
T: P G Moody
R: L Nolen (57)
12/1
3g Purrealist x Smytzer's Thunder (Thunder Gulch )
14
15.8
60/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: J Benbow (57)
60/1
3g Lonhro x Sadlers Brigg (Montjeu )
15
17.8
25/1
T: L J Corstens
R: S R King (57)
25/1
3g Not A Single Doubt x Exo (Hennessy )
16
21.8
150/1
T: John McArdle
R: Chris Symons (57)
150/1
Race 6 - Community Raceday Hcp (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:00.71 (34.39)
Prizemoney: $80,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: J Winks (54)
3/1F
6g Kingmambo x Ouija Board (Cape Cross )
2
1.3
Akzar (5)
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
7/2
7g Selkirk x Alaiyda (Shahrastani )
3
3.8
7/1
T: C J Waller
R: V Duric (54.5)
7/1
6g Montjeu x Spinning Queen (Spinning World )
4
5.3
30/1
T: D A Hayes
R: Jye McNeil (52.5)
30/1
5g Churchill Downs x Gur (Lake Coniston )
5
7.8
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55.5)
16/1
4g Ramonti x Queen Of Rap (Alhaarth )
6
7.9
12/1
T: C and C Alderson
R: Katelyn Mallyon (52.5)
12/1
7
8.1
80/1
T: R F Cameron
R: Jordan Childs (52)
80/1
7g Golan x Moon Voy (Western Symphony )
8
8.6
20/1
T: L J Corstens
R: M Rodd (58.5)
20/1
5h Zabeel x Kisumu (Carnegie )
9
9.6
Wells (15)
200/1
T: Ms K Durden
R: L Currie (54)
200/1
6g Galileo x Embraceable You (Rodrigo De Triano )
10
10.4
Escado (4)
16/1
T: M M Laurie
R: Ms J Beriman (56)
16/1
4g Casino Prince x Secret Cause (Giant's Causeway )
11
10.9
40/1
T: Ms W Kelly
R: Dale Smith (54)
40/1
4g Magnus x Fantagonal (Octagonal )
12
11.0
15/2
T: Peter Gelagotis
R: Josh Cartwright (54.5)
15/2
4h Fastnet Rock x Snow Hero (True Hero )
13
12.5
25/1
T: Gary Sherer
R: M J Walker (54.5)
25/1
4m God's Own x Ginspiel (Singspiel )
14
14.0
50/1
T: D T O'Brien
R: J Mott (59)
50/1
15
14.4
Tunes (17)
60/1
T: Ms A Macpherson
R: Chris Symons (54)
60/1
5g Viscount x Tin Pan (Commands )
16
24.4
7/1
T: D T O'Brien
R: J Noonan (54)
7/1
4m Keeper x Grove Nymph (Grosvenor )
Race 7 - Braybrook Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.90 (32.72)
Prizemoney: $80,000
1
1/1F
T: R W Smerdon
R: Josh Cartwright (56.5)
1/1F
4m Dubawi x Firemaid (Machiavellian )
Winning siblings: Samoon, Sebfire,
2
2.0
60/1
T: D Binaisse
R: D Moor (54)
60/1
7g Falvelon x Furla (Spartacus )
3
2.2
20/1
T: D J Heywood
R: Jye McNeil (51)
20/1
5g Volcanic Prince x Dapper Lady (Sir Dapper )
4
2.3
15/4
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (54.5)
15/4
5
2.5
6/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (56.5)
6/1
5g Encosta De Lago x Lady Circles (Ascot Knight )
6
3.8
60/1
T: N G Eades
R: Ms J Beriman (52)
60/1
6g Al Samer x Fantastic Times (Switch In Time )
7
3.9
8/1
T: J D Sadler
R: Joseph Azzopardi (52.5)
8/1
5g Savabeel x Tajrebah (Dayjur )
8
4.9
40/1
T: Brett Scott
R: Dale Smith (56.5)
40/1
6g Stratum x Catecombe (Papal Power )
9
6.2
30/1
T: S V Brown
R: Katelyn Mallyon (52.5)
30/1
10
8.0
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (54)
9/1
Race 8 - Macaulay Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.34 (34.45)
Prizemoney: $80,000
2
1.3
12/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (59)
12/1
3
0.5
8/1
T: Wez Hunter
R: J Mott (60)
8/1
6g Encosta De Lago x Dalzing (Blazing Sword )
4
2.6
16/1
T: R D Griffiths
R: Dean Holland (54)
16/1
5g Thorn Park x Chile (Volksraad )
5
2.7
15/8F
T: M G Price
R: Jamie Kah (58.5)
15/8F
5g Danroad x Lassy Fox (Foxbay )
6
2.8
3/1
T: M G Price
R: B Rawiller (57.5)
3/1
7
3.8
11/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (54)
11/1
4m Flying Spur x Fairessa (Encosta De Lago )
8
3.9
Hosting (15)
11/2
T: G Eurell
R: Chris Symons (54)
11/2
4g Host x Kali Smytzer (Zabeel )
9
4.1
30/1
T: R J Besanko
R: B Park (54)
30/1
4g Stratum x Beautiful Victory (Victory Prince )
10
4.3
Shewan (7)
66/1
T: R W Smerdon
R: D Larsson (57.5)
66/1
7g Blevic x Aberdeen Rose (Clay Hero )
11
6.3
30/1
T: K M Keys
R: L Currie (54)
30/1
6g Lago Delight x Hotnuff (Spartacus )