Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, July 12

Race 1 - Taj Rossi Series Final (1600m) LR
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:38.92 (36.20)
Prizemoney: $120,000
1
Crafty (8)
14/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (56)
14/1
2f Manhattan Rain x Spirited Dancer (Sadler's Wells )
Winning siblings: King Of The Dance, Lunar Rise,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55.5)
16/1
2g Teofilo x Miss Chaski (Gone West )
3
1.8
5/2F
T: P Morgan and C Widdison
R: G Boss (59)
5/2F
2c All American x Saint's Review (Saint Ballado )
4
2.0
11/2
T: J A O'Shea
R: Nicholas Hall (56)
11/2
2g Street Cry x Cajou (Encosta De Lago )
5
2.2
7/2
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
7/2
2c Domesday x Hemingway Rules (Hemingway )
6
2.3
Vuelta (1)
10/1
T: D A Hayes
R: M J Walker (59)
10/1
7
2.4
Lotion (3)
25/1
T: D A Hayes
R: J Noonan (58)
25/1
2g Good Journey x Poison Ivy (Danehill Dancer )
8
3.7
25/1
T: R E Laing
R: Dean Holland (54)
25/1
9
5.5
10/1
T: B F Cavanough
R: D W Stackhouse (56.5)
10/1
10
6.3
20/1
T: L J Corstens
R: B Melham (56.5)
20/1
2c Danfive x Hoot N' Holler (Kashani )
11
6.4
15/1
T: D A Hayes
R: D Dunn (54)
15/1
2f Bernardini x Chuckle (Danehill )
12
6.5
Jinx (12)
150/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (54.5)
150/1
2f Starcraft x Blue Grouse (Maria's Mon )
13
6.7
9/1
T: Ms W Kelly
R: Dale Smith (54)
9/1
Race 2 - Rivette Series Final (1600m)
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:38.80 (35.38)
Prizemoney: $120,000
1
6/4F
T: P G Moody
R: L Nolen (58)
6/4F
3f Mutawaajid x Ajaweed (Hennessy )
Winning siblings: Flirtini, Jawdaa, Mazumah, Our Artie, Soft Dollar,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Ardelle (12)
40/1
T: G Eurell
R: Ms J Payne (54)
40/1
3
1.4
7/1
T: M G Price
R: D Yendall (54)
7/1
4
1.6
40/1
T: R G Symons
R: C A Robertson (54)
40/1
3f Savabeel x Tennessee Moon (Darshaan )
5
2.6
Kona (3)
15/2
T: J A O'Shea
R: Nicholas Hall (56)
15/2
3f New Approach x Latte (Maroof )
6
3.4
60/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (54)
60/1
3f Danerich x Granada Miss (Bellotto )
6
3.4
7/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (54.5)
7/1
3f Sebring x Cancanelle (Danehill Dancer )
8
3.7
25/1
T: M G Price
R: D Moor (54)
25/1
3f Testa Rossa x Silk (Barathea )
9
3.9
12/1
T: R D Griffiths
R: Damian Lane (54)
12/1
3f O'Reilly x Numero Douze (Montjeu )
10
4.7
16/1
T: Lee and Shannon Hope
R: B Melham (57.5)
16/1
3f More Than Ready x Royal Sash (Royal Academy )
11
5.5
8/1
T: S Fliedner
R: Ms Michelle Payne (54)
8/1
3f Primus x Naturalist (Palace Music )
12
5.6
15/1
T: L J Corstens
R: J Noonan (55)
15/1
3f Dane Shadow x Euchre (Final Card )
13
5.8
25/1
T: C and C Alderson
R: D Dunn (54)
25/1
3f Primus x Reark (Ark Regal )
14
6.0
25/1
T: R D Griffiths
R: G Boss (55)
25/1
3f War Pass x Fuss (At Talaq )
15
6.2
Brewing (17)
30/1
T: A J Cummings
R: Chris Symons (54)
30/1
3f Purrealist x Three Cheers (Peintre Celebre )
16
14.2
Halcyon (16)
150/1
T: Dane Smith
R: Dale Smith (54)
150/1
3f Show A Heart x Belzain (Woodman )
Race 3 - Banjo Paterson Series Final (2600m)
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 2:46.61 (35.84)
Prizemoney: $120,000
1
7/2F
T: C Maher
R: Ms Michelle Payne (54.5)
7/2F
6h Galileo x Maroochydore (Danehill )
This nick: 48 runners; 33 winners; 5 SW. Details
2
0.1
9/2
T: C J Waller
R: Chris Symons (55.5)
9/2
7g High Chaparral x No Fibs (Casual Lies )
3
0.3
20/1
T: L J Corstens
R: M J Walker (55.5)
20/1
5h Zabeel x Kisumu (Carnegie )
4
0.6
7/2F
T: P G Moody
R: D Dunn (54.5)
7/2F
5g Rock Of Gibraltar x Medium Swing (Celtic Swing )
5
3.9
4/1
T: C J Waller
R: C Newitt (55)
4/1
6g Haafhd x Burqa (Nashwan )
6
5.9
20/1
T: Aaron Purcell
R: B Melham (54.5)
20/1
5g Dansili x Leto (Diesis )
7
8.2
9/1
T: B I Stanaway
R: Jye McNeil (55.5)
9/1
6g Good Journey x Sly One (O'Reilly )
8
9.2
9/1
T: Saab Hasan
R: Damian Lane (57.5)
9/1
9h Daylami x Far Hope (Barathea )
9
14.2
Permit (1)
15/1
T: C J Waller
R: J Winks (60)
15/1
7g Dansili x Cochin (Swain )
10
24.2
80/1
T: P Donnelly
R: L Nolen (54.5)
80/1
7g Golan x Florete (Volksraad )
11
25.0
400/1
T: Michael Trotter
R: B Higgins (54.5)
400/1
6g Undoubtedly x Lake Lagoda (Military Plume )
12
40.0
Sparton (14)
200/1
T: K E Horobin
R: D Gauci (54)
200/1
6g Shamardal x Aterballetto (Vettori )
Race 4 - All Victorian Sprint Final (1200m) LR
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:11.28 (34.61)
Prizemoney: $150,000
1
12/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Nicholas Hall (55.5)
12/1
4g Golden Lake x Princess Taylah (Turtle Island )
Winning siblings: Dulcie Dee, Notallowed, Pepper The Pin,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: M G Price
R: D Moor (59)
11/1
6g Choisir x La Bella Dame (Royal Academy )
3
1.5
9/1
T: P T Hyland
R: B Melham (56.5)
9/1
5g Elvstroem x Emily Blue (Rory's Jester )
4
2.7
4/7F
T: J D Sadler
R: G Boss (56.5)
4/7F
5
2.9
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57)
13/2
4g God's Own x Cosmic Dust (Hurricane Sky )
6
5.4
66/1
T: L J Corstens
R: Chris Symons (54)
66/1
5h Hold That Tiger x Dea (West Point )
7
6.7
11/1
T: B F Cavanough
R: C Newitt (54)
11/1
4g Shamardal x Isle Royale (Scenic )
8
6.9
Broken (3)
40/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (57.5)
40/1
7g Halo Homewrecker x Induct (Spartacus )
9
7.4
Koe (8)
66/1
T: T and K O'Sullivan
R: D Dunn (54)
66/1
6m Align x Go Anna (Straussbrook )
Race 5 - Slickpix/Tvn Silver Bowl Final (1600m)
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:38.94 (36.04)
Prizemoney: $120,000
1
5/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (56)
5/4F
3c Hard Spun x Glory Be (Royal Academy )
Winning siblings: Five Amigos, Good Ride, Hot Glory, Lunulae,
This nick: 10 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.0
15/1
T: M J Williams
R: D Yendall (54)
15/1
3g Hard Spun x Devon Dancer (Royal Academy )
3
1.8
30/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (54)
30/1
3g Kaphero x Wiora Terricks (Umatilla )
4
3.0
25/1
T: M J Williams
R: C Newitt (54)
25/1
3g Artie Schiller x First Ashore (High Estate )
5
3.2
6/1
T: Lee and Shannon Hope
R: B Melham (54.5)
6/1
6
3.4
Kwanza (13)
12/1
T: M G Price
R: G Boss (54)
12/1
3g Snitzel x Macedon Lady (Filante )
7
4.4
20/1
T: Anthony Freedman
R: D Moor (55)
20/1
3g Sebring x Upsetthym (Rhythm )
8
4.6
60/1
T: M G Price
R: I Gundogdu (54)
60/1
3c Artie Schiller x Eredita (Danehill Dancer )
9
5.4
25/1
T: C F Hyland
R: Dale Smith (54)
25/1
3g Danbird x Aamazin's Grace (Western Symphony )
10
6.2
Henning (15)
40/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (54)
40/1
11
6.4
8/1
T: R T Cleaver
R: M J Walker (55.5)
8/1
3g Kaphero x Chartilla (King Charlemagne )
12
7.9
Zebrinz (12)
9/1
T: G Eurell
R: Ms J Payne (54)
9/1
3g Sebring x Tycoon Milly (Last Tycoon )
13
8.2
80/1
T: G Eurell
R: Dean Holland (54)
80/1
14
9.0
12/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (54)
12/1
3c Encosta De Lago x Private Steer (Danehill Dancer )
Race 6 - Vrc-Crv Winter C'ship Final (1600m) LR
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:38.62 (36.30)
Prizemoney: $150,000
1
5/1
T: C Maher
R: Ms Michelle Payne (55.5)
5/1
Winning siblings: Conga D'oro, Ravages,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
8/1
T: M Burles
R: A Darmanin (60)
8/1
6g Savoire Vivre x Dash Of Scotch (Blessington )
3
1.0
Gig (10)
16/1
T: Shawn Mathrick
R: Katelyn Mallyon (54)
16/1
5m Commands x Busking (Encosta De Lago )
4
3.1
3/1F
T: J D Sadler
R: G Boss (55)
3/1F
5g Savabeel x Tajrebah (Dayjur )
5
3.2
Ringo (12)
9/2
T: M P Breslin
R: D Dunn (54)
9/2
4g Fastnet Rock x Akris (Zabeel )
6
3.7
50/1
T: Ms S Ferchie
R: Chris Symons (54.5)
50/1
5g Lord Jim x Kalahanna (Jeune )
7
4.2
20/1
T: M G Price
R: D Yendall (59)
20/1
5g Danroad x Lassy Fox (Foxbay )
8
4.4
10/1
T: L J Corstens
R: Nicholas Hall (55.5)
10/1
4g Niello x Yawn (Redoute's Choice )
9
5.4
8/1
T: M G Price
R: Ms J Beriman (54)
8/1
5g Fastnet Rock x Key For The Day (Hoedown's Day )
10
8.2
10/1
T: M G Price
R: D Moor (54.5)
10/1
11
8.3
40/1
T: S V Brown
R: Damian Lane (54)
40/1
5g Postponed x Creil (Frenchpark )
12
9.1
40/1
T: M D Moroney
R: J Noonan (54)
40/1
4g Testa Rossa x Zacushla (Zabeel )
13
10.6
Soros (14)
30/1
T: P G Moody
R: L Nolen (54.5)
30/1
5g Lonhro x Bonanova (Star Way )
14
13.4
25/1
T: C J Waller
R: J Winks (54)
25/1
5g O'Reilly x Centa Belt (Centaine )
15
13.9
66/1
T: G Eurell
R: C Newitt (54)
66/1
4g Commands x Selwan (Mt. Livermore )
Race 7 - A.R. Creswick Series Final (1200m) LR
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:10.42 (35.23)
Prizemoney: $120,000
1
10/1
T: M C Kent
R: B Rawiller (56)
10/1
3c Teofilo x Guillem (Jeune )
Winning siblings: Fromista, Hennybodys,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57.5)
8/1
3
0.7
7/1
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (58.5)
7/1
4
3.7
9/2F
T: A J Cummings
R: G Boss (55.5)
9/2F
3f Magnus x Zipstream (Distant Music )
5
3.8
12/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (55.5)
12/1
3f Street Boss x Fabianska (Danehill )
6
4.8
7/1
T: S V Brown
R: M Pegus (58.5)
7/1
3g Niello x Typhoon Billie (Rory's Jester )
7
5.0
14/1
T: Tony McEvoy
R: D Yendall (56.5)
14/1
3f Sebring x Hennessy Waltz (Hennessy )
8
7.3
14/1
T: B F Cavanough
R: M Zahra (56)
14/1
9
8.8
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (57.5)
16/1
3c Fastnet Rock x Catreign (Tale Of The Cat )
10
11.8
Mio Dio (11)
25/1
T: Wez Hunter
R: Katelyn Mallyon (56)
25/1
3g God's Own x Hageabi (Scenic )
11
13.6
14/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (56)
14/1
12
14.4
8/1
T: Jason Warren
R: C Newitt (55.5)
8/1
13
15.7
25/1
T: M D Hinton
R: D Dunn (56)
25/1
3c Statue Of Liberty x Gaiety (Flying Spur )
14
16.5
20/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (56.5)
20/1
3f Purrealist x Miss Mancini (Fasliyev )
300
0.0
20/1
T: D C Harrison
R: I Gundogdu (57.5)
20/1
3g Falkirk x Comb The Seas (Prince Salieri )
Race 8 - Leilani Series Final (1400m)
Class: Special Condition Track: Slow(6) Time: 1:24.66 (36.01)
Prizemoney: $120,000
1
3/1F
T: D K Weir
R: Damian Lane (54)
3/1F
Winning siblings: El Gaucho, Never In Doubt, The Showman,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
20/1
T: R D Griffiths
R: B Melham (54.5)
20/1
4m Nadeem x Danrego (Danzero )
3
2.0
12/1
T: Andrew Dillon
R: C Newitt (58)
12/1
4
2.6
12/1
T: M C Kent
R: J Winks (55)
12/1
5
3.9
40/1
T: G M Duryea
R: D Yendall (54)
40/1
4m Rock Of Gibraltar x Ritual (St. Covet )
6
4.1
7/2
T: P G Moody
R: L Nolen (54.5)
7/2
4m Elusive City x Disco Girl (Marauding )
7
4.9
30/1
T: Saab Hasan
R: Chris Symons (54.5)
30/1
4m Bianconi x Divine Destiny (Second Empire )
8
6.9
66/1
T: P T Hyland
R: Ms Michelle Payne (54.5)
66/1
4m Haradasun x Bourgogne (Choisir )
9
7.9
30/1
T: Mark Riley
R: B Rawiller (56.5)
30/1
5m Testa Rossa x Danoiserie (Danehill )
10
8.0
7/2
T: Ms N Burke
R: Ms J Beriman (54.5)
7/2
4m Niello x Magda (Anabaa )
11
8.1
Nadhima (10)
9/1
T: M D Hinton
R: D Dunn (54)
9/1
5m Nadeem x Little Pretty (King Of Kings )
12
12.6
20/1
T: Jerome Hunter
R: G Boss (54)
20/1
13
13.1
14/1
T: P Evans
R: Katelyn Mallyon (54)
14/1
14
13.3
20/1
T: J E Hickmott
R: D Gauci (57.5)
20/1
15
38.3
Kimiko (12)
150/1
T: M J Cerchi
R: D Moor (54)
150/1