Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, May 7

Race 1 - Phar Lap Club Plate (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:02.61 (32.75)
Prizemoney: $80,000
1
15/1
T: S P Nichols
R: S R King (55)
15/1
2f I Am Invincible x Star Band (Dixieland Band )
Winning siblings: Band On The Run, Pulsar,
2
1.5
4/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (55.5)
4/1
2f Sebring x Dream 'n' Believe (Shamardal )
112020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$180,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: T Palmer
3
1.8
10/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
10/1
2f Tavistock x Belongs In Lights (Belong To Me )
4
4.8
Giroux (2)
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (55)
11/2
2f Sepoy x Paprika (General Nediym )
5
4.9
20/1
T: L and T Corstens
R: B Melham (55)
20/1
2f High Chaparral x Divine Secret (Thunder Gulch )
6
6.2
4/5F
T: D T O'Brien
R: J Winks (56.5)
4/5F
2f Denman x Merrier (Canny Lad )
7
6.6
30/1
T: P G Carey
R: M J Dee (55)
30/1
2f Sebring x Thirty Rock (Rock Of Gibraltar )
8
7.9
40/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (55)
40/1
2f Benfica x Bedizened (Commands )
9
47.9
150/1
T: M Sell
R: H Coffey (55)
150/1
2f Bel Esprit x Astra (Niello )
Race 2 - @flemingtonvrc Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:48.66 (34.84)
Prizemoney: $90,000
1
7/1
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (54)
7/1
Winning siblings: Dashaheart,
2
0.1
11/2
T: D K Weir
R: H Coffey (55)
11/2
8h Zabeel x Arthena (Desert Sun )
3
0.6
7/4F
T: D T O'Brien
R: B Melham (58)
7/4F
5g Encosta De Lago x Private Steer (Danehill Dancer )
4
5.1
50/1
T: R W Smerdon
R: Katelyn Mallyon (54)
50/1
6g Bernardini x Eliza Dane (Danehill )
5
5.6
2/1
T: C W McDonald
R: Ben Allen (54)
2/1
4g Choisir x Pixels (Zabeel )
6
6.4
8/1
T: C Maher
R: M J Dee (52.5)
8/1
4m Tavistock x Tricia Ann (Zabeel )
Race 3 - Vrc Betty Cummings (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:09.45 (34.17)
Prizemoney: $80,000
1
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (54)
16/1
3f Time Thief x Piccadilly (Royal Academy )
Winning siblings: Bedroucho, Mayfair Lady, Mayfair Mogul,
2
0.5
66/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (54)
66/1
3f Magic Albert x Stratance (Stratum )
3
0.9
13/8F
T: D K Weir
R: H Coffey (56)
13/8F
3f Commands x Rose Ceremony (King Of Roses )
4
1.0
Reemah (1)
5/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (56)
5/1
3f Redoute's Choice x Vormista (Testa Rossa )
5
1.3
4/1
T: John McArdle
R: Beau Mertens (54.5)
4/1
3f Street Boss x Renaka (Redoute's Choice )
6
1.5
7/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (54.5)
7/1
3f Redoute's Choice x Back Pass (Quest For Fame )
7
2.8
12/1
T: M A Kavanagh
R: M J Dee (52.5)
12/1
3f Fastnet Rock x Readyforcatherine (More Than Ready )
8
3.0
9/1
T: R D Griffiths
R: Jake Bayliss (53.5)
9/1
3f Turffontein x Nuclear Dance (Geiger Counter )
9
11.0
66/1
T: S V Brown
R: Regan Bayliss (54)
66/1
3f Domesday x Tango's Choice (Redoute's Choice )
Race 4 - Vrc Efi Condovrakis (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 2:02.89 (34.78)
Prizemoney: $50,000
1
15/1
T: P G Carey
R: Damien Thornton (54.5)
15/1
Winning siblings: Gold A Plenty, Grey Khan, Van Giz,
2
2.0
11/2
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (57)
11/2
4g Galileo x Starlight Dreams (Black Tie Affair )
3
2.2
Zayak (8)
20/1
T: D W O'Leary
R: Jordan Childs (55)
20/1
8g Gallo Di Ferro x Ideal Leader (Party Leader )
4
2.3
15/4
T: J D Sadler
R: D W Stackhouse (57)
15/4
4h Empire Maker x Ravi's Lovin (Giant's Causeway )
5
3.3
11/4F
T: Robert Hickmott
R: B Melham (58)
11/4F
4g Galileo x Play Misty For Me (Danehill Dancer )
6
5.6
100/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (55.5)
100/1
5g Kaphero x Wiora Terricks (Umatilla )
7
6.6
10/1
T: D K Weir
R: H Coffey (58)
10/1
4g Fastnet Rock x Bird Of Fire (Stravinsky )
8
6.7
15/1
T: Dean Krongold
R: Beau Mertens (53)
15/1
5g Sebring x Night And Day (Catbird )
9
7.5
Yenhaab (14)
16/1
T: S V Brown
R: Chris Symons (54)
16/1
5g Cape Cross x Skiphall (Halling )
10
12.5
40/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (59)
40/1
11
14.0
7/1
T: L and T Corstens
R: Regan Bayliss (55.5)
7/1
5g Choisir x Joleur (Bite The Bullet )
Race 5 - Tab/Ata Women Trainers Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.84 (31.74)
Prizemoney: $90,000
1
Supido (7)
8/15F
T: M C Kent
R: J Winks (54)
8/15F
4h Sebring x Lady Succeed (Brian's Time )
Winning siblings: Almadrava, Kevin's Time, Lavenham,
2
0.4
11/1
T: Barry Campbell
R: B McCoull (58.5)
11/1
4g Mossman x Reunification (West Quest )
3
0.6
8/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (55)
8/1
4
1.4
10/1
T: John McArdle
R: Chris Symons (54.5)
10/1
4g Hard Spun x Rada (Royal Academy )
5
1.8
9/1
T: C Maher
R: M J Dee (54.5)
9/1
6g Hard Spun x Romalpa (Last Tycoon )
6
2.8
Nozomi (9)
100/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (54.5)
100/1
7
3.6
80/1
T: R D Griffiths
R: Jake Bayliss (52)
80/1
8
3.9
11/1
T: M G Price
R: Ben Allen (54)
11/1
8g Choisir x La Bella Dame (Royal Academy )
9
4.0
40/1
T: D J Bourne
R: Damien Thornton (54)
40/1
6m Purrealist x Fond Kiss (O'Reilly )
Race 6 - National Jockeys Trust Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.98 (34.53)
Prizemoney: $80,000
1
10/1
T: M M Laurie
R: Ryan Maloney (57.5)
10/1
3g Shocking x Lady Of The House (Housebuster )
2
0.8
12/1
T: M A Kavanagh
R: Dylan Dunn (56)
12/1
3g Fastnet Rock x Gambei (Dehere )
3
1.0
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (55.5)
12/1
3g Medaglia D'Oro x Joyeuse (King's Best )
4
1.8
10/1
T: P Morgan and C Widdison
R: B Higgins (54)
10/1
3f Sebring x El Tornedo (El Moxie )
5
3.3
13/2
T: Todd Balfour
R: Regan Bayliss (58.5)
13/2
3g Hinchinbrook x Cross Dresser (Cape Cross )
6
3.7
Spiral (11)
10/1
T: J A O'Shea
R: B Melham (56)
10/1
3g Lonhro x All Time High (Flying Spur )
7
4.2
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
7/2
8
5.0
50/1
T: G M Moloney
R: D W Stackhouse (55.5)
50/1
3g Street Boss x Oriental (Monde Bleu )
9
5.2
80/1
T: R C Bruhn
R: Jake Bayliss (55)
80/1
3g Blevic x Nikita Jane (Fraar )
10
5.5
30/1
T: Daniel Bowman
R: Damien Thornton (54)
30/1
3g Spinning World x Yau Chin (Tobougg )
11
9.5
60/1
T: Luke Oliver
R: Ben Allen (52.5)
60/1
3c Bernardini x Shuaily (Shuailaan )
12
9.6
10/1
T: S J Richards
R: Jordan Childs (56)
10/1
3f Sebring x Tantalized (Octagonal )
13
21.6
13/4F
T: M G Price
R: M J Dee (57)
13/4F
3g Snitzel x Passiflora (Empire Maker )
Race 7 - Singapore Turf Club Trophy (2800m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:56.89 (35.17)
Prizemoney: $90,000
1
13/4F
T: Tony McEvoy
R: Dylan Dunn (56)
13/4F
Winning siblings: Contessina Debardi, Ionian Sea,
2
1.5
Barwon (12)
8/1
T: David and Coral Feek
R: Beau Mertens (51)
8/1
4g Reset x Kanetoshi Peko (Fusaichi Pegasus )
3
2.0
13/4F
T: D T O'Brien
R: J Winks (59.5)
13/4F
5g Encosta De Lago x Arapaho Miss (Danehill Dancer )
4
3.8
10/1
T: A W Noonan
R: Jake Bayliss (52)
10/1
6m Danehill Dancer x Folgore (Irish River )
5
4.6
4/1
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (55.5)
4/1
5g High Chaparral x Tamso (Seeking The Gold )
6
5.6
25/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Allen (51)
25/1
4m Encosta De Lago x Riva San (Any Given Sunday )
7
8.4
12/1
T: K M Keys
R: M J Walker (58)
12/1
6g Helike x Carnival Ride (Spinning World )
8
10.9
8/1
T: D K Weir
R: H Coffey (54)
8/1
5g Husson x Popnik (Galileo )
9
12.9
Oerter (10)
40/1
T: Brett Scott
R: M J Dee (52.5)
40/1
7g Elvstroem x Florete (Volksraad )
Race 8 - Chairman's Club (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:22.22 (34.39)
Prizemoney: $80,000
1
25/1
T: Tony McEvoy
R: Ben Allen (51)
25/1
4g Bianconi x Cafe Del Mar (Encosta De Lago )
Winning siblings: La Niche, Sunset Cafe,
2
0.5
20/1
T: Tony McEvoy
R: J Winks (58)
20/1
5g Sequalo x Cheeky Lindy (Danasinga )
3
0.7
11/2
T: D T O'Brien
R: Jordan Childs (55)
11/2
4
0.8
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57.5)
11/2
5m Magnus x Guild (Testa Rossa )
5
3.1
30/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (56)
30/1
5g War Pass x Crystal Fairy (Perugino )
6
3.2
9/1
T: C Maher
R: Beau Mertens (53)
9/1
7
3.3
Duibio (11)
13/4F
T: C Maher
R: M J Dee (52.5)
13/4F
8
4.6
13/2
T: D K Weir
R: H Coffey (57)
13/2
4h Street Cry x World Peace (Danehill )
9
5.6
8/1
T: L and T Corstens
R: Dylan Dunn (57.5)
8/1
5g Henrythenavigator x Ponte De Lima (Encosta De Lago )
10
8.9
7/1
T: M M Laurie
R: B Melham (55)
7/1
11
13.4
25/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (57.5)
25/1
5g Dansili x Set The Scene (Sadler's Wells )
12
23.4
80/1
T: A G Sawden
R: D Gauci (54)
80/1
7g Lago Delight x Belle Of Drysdale (Racer's Edge )
Race 9 - Mother's Day (Bm84) (2000m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 2:03.10 (34.11)
Prizemoney: $80,000
1
5/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (55.5)
5/1
5m Encosta De Lago x Tremone Bay (Last Tycoon )
Winning siblings: Morning Green,
2
1.3
5/1
T: S F Ritchie
R: S R King (56.5)
5/1
3
1.4
12/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
12/1
4m Pentire x Chickens (Danehill )
4
1.5
9/2F
T: R W Smerdon
R: Katelyn Mallyon (54.5)
9/2F
3f Lookin At Lucky x Rockadubai (Fastnet Rock )
5
1.9
5/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (56)
5/1
5m O'Reilly x Not Sure (Masterclass )
6
3.7
20/1
T: R W Smerdon
R: Ms J Beriman (54)
20/1
3f Commands x Rathlin Island (Giant's Causeway )
7
3.8
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (59.5)
20/1
6m Zabeel x Princess Quillo (Zoffany )
8
3.9
20/1
T: D W O'Leary
R: Chris Symons (54.5)
20/1
6m Soldier's Tale x Court Swinging (Rory's Jester )
9
4.7
Zafiki (16)
60/1
T: R W Smerdon
R: Jack Hill (54)
60/1
3f Makfi x Zingo (Zabeel )
10
6.0
8/1
T: Tony McEvoy
R: Dylan Dunn (56)
8/1
5m Magnus x Satin Sheets (Dehere )
11
7.5
12/1
T: C W Little
R: M J Dee (52.5)
12/1
12
7.6
Leia (9)
20/1
T: D K Weir
R: H Coffey (54)
20/1
5m Starcraft x Gibraltar Campion (Rock Of Gibraltar )
13
8.1
20/1
T: S Morrish
R: Beau Mertens (51)
20/1
4m Thorn Park x Cierzo (Centaine )
14
8.3
80/1
T: J T Conlan
R: Jake Bayliss (52)
80/1
3f Onemorenomore x Pavlova (Singspiel )