Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, May 6

Race 1 - Chairman's Club Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:48.12 (36.02)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
5/1
5g Areion (GER) x Almerita (GER) (Medicean (GB))
Winning siblings: Ay No Digas,
2
1.0
4/1
T: Aaron Purcell
R: Ben Thompson (52.5)
4/1
5g Haradasun x Fanciful Bella (Bellotto (USA))
3
3.3
8/1
T: Archie Alexander
R: C Newitt (54)
8/1
5g Excites x Tag Jeur (Jeune (GB))
4
4.1
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: L Nolen (56)
20/1
7g Lonhro x I'm A Showoff (Thunder Gulch (USA))
5
6.1
Sadaqa (6)
9/2
T: M and L Cerchi
R: Chris Caserta (52.5)
9/2
7g Face Value x Jiddah (Euclase )
6
6.2
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (57)
14/1
10g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto (USA))
7
8.7
40/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (54)
40/1
8
13.0
13/4F
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (53)
13/4F
9
14.8
12/1
T: P A Healey
R: M J Dee (57)
12/1
6g Zabeel (NZ) x Miss Avalon (IRE) (Fantastic Light (USA))
10
19.1
40/1
T: P G Carey
R: Jordan Grob (51)
40/1
5g Bianconi (USA) x Infrared (Spectrum (IRE))
Race 2 - Vintage Crop Hcp (2800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:59.92 (34.45)
Prizemoney: $100,000
1
11/8F
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (54.5)
11/8F
6g Encosta De Lago x Arapaho Miss (Danehill Dancer (IRE))
2
4.3
14/1
T: Richard Laming
R: M J Dee (54)
14/1
7g Danehill Dancer (IRE) x Akuna Bay (USA) (Mr. Prospector (USA))
3
4.5
9/2
T: E V Musgrove
R: Chris Symons (54.5)
9/2
5g High Chaparral (IRE) x Picholine (Dehere (USA))
4
4.9
Wells (7)
20/1
T: Ms K Durden
R: Ben Allen (52.5)
20/1
9g Galileo (IRE) x Embraceable You (NZ) (Rodrigo De Triano (USA))
5
5.3
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (56.5)
20/1
6g Zabeel (NZ) x By Her Smile (NZ) (Defensive Play (USA))
6
5.6
60/1
T: F Stockdale
R: Brandon Stockdale (52)
60/1
7g Fomalhaut (USA) x Keswa (NZ) (Western Symphony (USA))
7
6.4
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (52.5)
15/1
4m Zabeel (NZ) x Veloce Bella (NZ) (Volksraad (GB))
8
7.4
60/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (54)
60/1
4m Viking Ruler x Val Gardena (Lacryma Cristi (IRE))
9
8.7
11/4
T: Dane Smith
R: Jack Hill (57)
11/4
9g Mujahid (USA) x Newdale (New Regent (CAN))
Race 3 - Phar Lap Club Plate (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.60 (33.60)
Prizemoney: $100,000
1
Booker (8)
9/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (55)
9/2
2f Written Tycoon x Noondie (Flying Spur )
Winning siblings: Banquo,
2
1.0
7/4F
T: J D Sadler
R: C Newitt (55)
7/4F
2f Exceed And Excel x Big Chill (Artie Schiller (USA))
3
2.3
6/1
T: John McArdle
R: Ben Thompson (55)
6/1
112020 MM Adelaide Yearling Sale
$140,000
Vendor: Armidale Stud, Carrick, Tas
Buyer: Sue Murphy
4
2.8
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (55)
14/1
2f Snitzel x River Tribe (Umatilla (NZ))
5
2.9
7/1
T: G M Begg
R: J Noonan (55)
7/1
2f Pour Moi (IRE) x Cap Eden Roc (Fastnet Rock )
6
4.9
Fern (11)
100/1
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (55)
100/1
2f High Chaparral (IRE) x Gawne (Flying Spur )
7
6.4
Vivendi (16)
30/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (55)
30/1
2f Equiano (FR) x Hidden Charges (Charge Forward )
8
6.5
20/1
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (55)
20/1
2f Sebring x A Quiet Shandy (Al Maher )
9
7.5
25/1
T: P G Carey
R: Jye McNeil (55)
25/1
2f Hinchinbrook x Stratance (Stratum )
10
8.8
20/1
T: M M Laurie
R: Jake Bayliss (55)
20/1
2f Stryker x Amaudru (King Charlemagne (USA))
11
9.6
100/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (55)
100/1
2f Moshe x Waikato Cat (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
12
11.1
20/1
T: Nick Ryan
R: W Egan (55)
20/1
2f Wanted x Good Times Roll (Exceed And Excel )
13
14.9
Elraazy (10)
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (55)
40/1
Race 4 - Comedy King (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:23.41 (35.04)
Prizemoney: $80,000
1
13/2
T: P J White
R: Brandon Stockdale (53.5)
13/2
6g California Dane x Inspect (Integra )
Winning siblings: Bitter Twist, Hoegaarden, Red First,
112015 MM National Weanling Sale General Session
Vendor: Riverslea Farm Denman NSW
Buyer: Psd $3500 Res $5000
2
0.2
40/1
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (54.5)
40/1
5g Gold Away (IRE) x Vraona (GB) (Fantastic Light (USA))
3
0.4
12/1
T: Craig Anderson
R: A Darmanin (54)
12/1
5m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
4
0.6
9/1
T: J F Moloney
R: C Newitt (54)
9/1
5g Show A Heart x Zilzie (NZ) (Generous (IRE))
5
0.8
12/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58)
12/1
5g Murtajill x Smoothing (Tale Of The Cat (USA))
6
1.6
2/1F
T: Murray Johnson
R: Beau Mertens (53.5)
2/1F
4m Shocking x Mamasan (NZ) (Shinko King (IRE))
7
1.8
25/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
25/1
6m Canny Lad x St Anna (Umatilla (NZ))
8
3.1
15/2
T: Aaron Purcell
R: Ben Thompson (55.5)
15/2
9
3.6
11/2
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Boris Thornton (56.5)
11/2
5g Clangalang x Kita Ryokan (Grand Lodge (USA))
10
5.4
12/1
T: D T O'Brien
R: Jordan Grob (53)
12/1
11
7.2
25/1
T: Robert Hickmott
R: Chris Caserta (55.5)
25/1
7g Dansili (GB) x Moonstone (GB) (Dalakhani (IRE))
Race 5 - Indian Summer (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:11.71 (34.73)
Prizemoney: $100,000
1
5/4F
T: R D Griffiths
R: Beau Mertens (54.5)
5/4F
3f Sepoy x Nun Faster (Fastnet Rock )
Winning siblings: One Faster,
2
3.3
9/1
T: M G Price
R: M J Dee (57)
9/1
3f Snitzel x Zeroza (Danzero )
3
3.5
12/1
T: S A Dwyer
R: Chris Caserta (57)
12/1
3f Savabeel x Madam Marju (NZ) (Marju (IRE))
4
3.7
9/2
T: C J Waller
R: C Newitt (59)
9/2
3f Exceed And Excel x Elusive Desire (Elusive Quality (USA))
5
3.9
20/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (54)
20/1
3f Turffontein x Cloudcatcher (Catcher In The Rye (IRE))
6
4.0
Mandee (3)
11/1
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (57.5)
11/1
7
4.8
60/1
T: B M Cole
R: Jake Bayliss (53)
60/1
3f Dash For Cash x Turlington (Sanction )
8
6.8
12/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (57.5)
12/1
3f Stravinsky (USA) x High Heels (NZ) (High Chaparral (IRE))
9
9.1
9/1
T: L and T Corstens
R: Ben Allen (54)
9/1
3f Swiss Ace x Derrydane (NZ) (Danehill (USA))
10
10.9
40/1
T: G M Begg
R: Chris Symons (55.5)
40/1
3f Time Thief x Yau Chin (Tobougg (IRE))
11
15.7
100/1
T: D R Brideoake
R: J Noonan (56)
100/1
3f Freeze x Sprung (Redoute's Choice )
Race 6 - Tab/Ata Women Trainers (Bm84) (2000m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 2:05.59 (34.51)
Prizemoney: $80,000
1
15/4
T: Luke Oliver
R: Beau Mertens (52.5)
15/4
6m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
Winning siblings: Grassini, Mr Coyne, Ruby Skye,
2
1.8
8/1
T: R G Symons
R: Ben Thompson (52.5)
8/1
6m Savabeel x Tennessee Moon (GB) (Darshaan (GB))
3
3.8
25/1
T: T Busuttin and N Young
R: Chris Symons (54.5)
25/1
3f Darci Brahma (NZ) x Ms Seneca Rock (USA) (Seneca Jones (USA))
112019 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Wentwood Grange Cambridge NZ
Buyer: Patrick Tan
4
5.6
12/1
T: G D Searle
R: Jye McNeil (54)
12/1
4m Shaft x Profits Rock (Zabeel (NZ))
5
5.7
20/1
T: A D Mathews
R: M J Dee (54)
20/1
3f Fastnet Rock x Dizelle (Zabeel (NZ))
6
5.8
7/4F
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
7/4F
4m Zabeel (NZ) x Star Jasmine (NZ) (Encosta De Lago )
7
7.1
8/1
T: Darren Beadman
R: A Mallyon (55.5)
8/1
8
7.3
15/1
T: M G Price
R: Jordan Grob (58.5)
15/1
5m Commands x Paris Tryst (Fusaichi Pegasus (USA))
9
8.3
20/1
T: Ms W Kelly
R: Chris Caserta (51)
20/1
4m Bon Hoffa x Fantagonal (Octagonal (NZ))
10
8.4
20/1
T: C J Waller
R: C Newitt (57)
20/1
4m Savabeel x Royal Prize (NZ) (Prized (USA))
11
8.8
50/1
T: Mark C Webb
R: Brandon Stockdale (52)
50/1
5m Reset x Atlantico (NZ) (Redoute's Choice )
Race 7 - Primacy Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.16 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
Zamzam (6)
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
16/1
Winning siblings: Casadiva, Lilly Pilly, Loiret,
112019 MM Gold Coast Yearling Sale
$500,000
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: Paul Moroney Bloodstock/Ballymore Stables
2
1.5
15/4
T: E Jusufovic
R: Beau Mertens (53)
15/4
3f Reset x She Lago (Encosta De Lago )
3
1.6
9/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (56.5)
9/1
3g Stryker x Chartilla (King Charlemagne (USA))
4
1.7
7/1
T: Levi Kavanagh
R: C Newitt (54)
7/1
3f Northern Meteor x Red Rapture (Red Ransom (USA))
5
1.8
2/1F
T: Patrick Payne
R: W Egan (57.5)
2/1F
3g Turffontein x Greyhound (Kala Dancer (GB))
6
2.8
20/1
T: T J Hughes Jnr
R: Chris Symons (54.5)
20/1
3g Choisir x Atlantic Gold (Encosta De Lago )
7
4.1
25/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (56)
25/1
3g Starcraft (NZ) x Any Other Day (Redoute's Choice )
8
5.1
16/1
T: Andrew Noblet
R: Ben Thompson (52.5)
16/1
3f Foxwedge x De Lago Mist (Encosta De Lago )
9
6.4
Hakerak (15)
60/1
T: G Eurell
R: S Parnham (54)
60/1
3g Wanted x Red Illusion (Red Ransom (USA))
10
7.4
50/1
T: L and T Corstens
R: M J Dee (54)
50/1
11
7.9
25/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (58)
25/1
3g Street Boss (USA) x Minnastar (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
12
10.9
40/1
T: M Beer and M Hinton
R: Chris Caserta (51)
40/1
3g Magnus x Montamigo (Kenny's Best Pal )
13
13.9
20/1
T: M W Young
R: A Mallyon (56.5)
20/1
3g Helmet x Exultation (Lonhro )
14
14.2
25/1
T: R D Griffiths
R: Brandon Stockdale (54.5)
25/1
3g Onemorenomore x Ausmaid (Elusive Quality (USA))
Race 8 - Sports Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.78 (33.59)
Prizemoney: $100,000
1
7/2F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (55)
7/2F
4g Stratum x Crystal Wit (Distorted Humor (USA))
2
0.3
9/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (57)
9/2
5g Magnus x Origami (Fusaichi Pegasus (USA))
3
0.5
20/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (56.5)
20/1
5g Husson (ARG) x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
4
1.8
15/1
T: Andrew Murray
R: C Newitt (54)
15/1
6g Hard Spun (USA) x Induct (Spartacus )
5
3.8
100/1
T: Patrick Starr
R: D W Stackhouse (55)
100/1
6g Lonhro x Siwa (GB) (Green Desert (USA))
6
4.6
9/1
T: Ms C Alderson
R: Beau Mertens (52.5)
9/1
4g Reward For Effort x Who's In Charge (NZ) (The Commander (NZ))
7
4.7
11/2
T: E Jusufovic
R: Jye McNeil (54)
11/2
6g Street Boss (USA) x Pink Champagne (Carnegie (IRE))
8
4.8
Orujo (13)
60/1
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Beriman (54)
60/1
9
5.6
Nasdex (15)
11/2
T: Aaron Purcell
R: M J Dee (54)
11/2
3g Not A Single Doubt x Indexed (Marauding (NZ))
10
6.1
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (52.5)
20/1
6g War Pass (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
11
6.2
Bullpit (11)
20/1
T: A J Edmonds
R: Brandon Stockdale (52)
20/1
5g Speed 'n' Power (NZ) x Madamesta (Estambul (ARG))
12
6.7
20/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (62)
20/1
6h Excellent Art (GB) x Barcelona Girl (Noverre (USA))
13
6.9
16/1
T: R G Bell
R: Chris Symons (55)
16/1
5g God's Own x No Fable (Hemingway (IRE))
14
7.0
100/1
T: Ms D Chapman
R: Jake Bayliss (53)
100/1
5g Bel Esprit x Bonbird (NZ) (Bluebird (USA))
15
14.0
60/1
T: M G Price
R: Jordan Grob (51)
60/1
9g Choisir x La Bella Dame (Royal Academy (USA))
Race 9 - True Version (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:37.31 (36.06)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (52.5)
7/2
2
0.1
16/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (57.5)
16/1
6g Fastnet Rock x Gaelic Princess (King Of Kings (IRE))
3
1.1
8/1
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (56.5)
8/1
5m Pentire (GB) x Chickens (Danehill (USA))
4
1.6
3/1F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
3/1F
5g Shamardal (USA) x Ratukidul (FR) (Danehill (USA))
5
3.4
15/1
T: C J Waller
R: C Newitt (56.5)
15/1
4g Approve (IRE) x Miznapp (GB) (Pennekamp (USA))
6
3.6
25/1
T: Craig Blackshaw
R: Jake Bayliss (57)
25/1
5r Purrealist x Teatime Tattle (Tayasu Tsuyoshi (JPN))
7
4.9
15/2
T: Luke Oliver
R: L Nolen (56)
15/2
5m Mastercraftsman (IRE) x Virginia Key (IRE) (Mark Of Esteem (IRE))
8
7.4
150/1
T: D R Brideoake
R: Chris Symons (56.5)
150/1
9
7.5
30/1
T: A J Edmonds
R: J Noonan (56)
30/1
5m Street Cry (IRE) x Lucida (Danehill (USA))
10
7.6
40/1
T: M A Kavanagh
R: M J Dee (57)
40/1
5m Manhattan Rain x Retract (NZ) (Flying Spur )
11
8.6
30/1
T: R D Griffiths
R: Brandon Stockdale (55)
30/1
8g Bel Esprit x Lakemba Gold (Made Of Gold (USA))
12
11.4
Kapset (3)
10/1
T: Aaron Purcell
R: Ben Thompson (58)
10/1
5g Reset x Kapala (Danehill Dancer (IRE))
13
21.4
9/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jordan Childs (58.5)
9/1