Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, June 24

Race 1 - Gippsland Region Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.70 (34.62)
Prizemoney: $100,000
1
10/9F
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (59)
10/9F
2c Domesday x Naturalist (Palace Music (USA))
2
3.8
Whoomph (11)
66/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (57)
66/1
2c High Chaparral (IRE) x Our Eva (Fusaichi Pegasus (USA))
3
6.3
15/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (56.5)
15/1
2g Reliable Man (GB) x Lady Winifred (NZ) (Casual Lies (USA))
4
6.8
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (58)
9/1
2c Testa Rossa x Rothchild (Last Tycoon (IRE))
5
6.9
40/1
T: N A Blackiston
R: L Currie (55.5)
40/1
2f Savabeel x Lightning Spur (Flying Spur )
6
7.0
11/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (58.5)
11/1
2f Bullet Train (GB) x Montaza (Choisir )
7
7.5
15/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (54.5)
15/2
8
8.8
40/1
T: J D Sadler
R: C Newitt (56)
40/1
9
10.1
Wired (10)
20/1
T: R E Laing
R: D Oliver (57.5)
20/1
2f Sharkbite x It's Sydney (Canny Lad )
10
11.1
14/1
T: Jason Warren
R: Jye McNeil (56.5)
14/1
2f Redoute's Choice x Show Stealer (Tobougg (IRE))
11
11.2
15/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (58.5)
15/1
2g Star Witness x My Central (ITY) (Central Park (IRE))
12
12.5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (59)
20/1
2g All American x Gibraltar Moon (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 2 - Barwon South West Region Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.47 (33.43)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
5/1
3f Exceed And Excel x Elusive Desire (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Eluded, Secret Obsession,
2
0.1
4/1F
T: Patrick Payne
R: Beau Mertens (54.5)
4/1F
3g I Am Invincible x Miss Alberta (Magic Albert )
3
2.6
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
10/1
3g Written Tycoon x Blue Music (Bluebird (USA))
4
2.9
15/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (54)
15/2
3g O'Reilly (NZ) x Mexican Rose (NZ) (Volksraad (GB))
5
3.7
5/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (59.5)
5/1
3g Dream Ahead (USA) x La Bella Rose (Shamardal (USA))
6
4.0
20/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (51)
20/1
3g Canford Cliffs (IRE) x La Lady (Estambul (ARG))
7
6.0
Ashlor (1)
9/2
T: D J McCarthy
R: Jordan Childs (59.5)
9/2
8
7.3
20/1
T: K J Bodey
R: Ben Thompson (52.5)
20/1
3g Bushranger (IRE) x Jellylorum (Tale Of The Cat (USA))
9
8.1
Gougers (12)
20/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (54)
20/1
3g Wanted x Straveen (NZ) (Stravinsky (USA))
10
8.2
25/1
T: N J Harnett
R: Brandon Stockdale (52)
25/1
3g Equiano (FR) x Little Gem (Planchet )
11
8.5
Oamaru (14)
100/1
T: E W Nichols
R: Jake Bayliss (53)
100/1
3f Oamaru Force x Street Affair (Street Cry (IRE))
12
12.5
30/1
T: G A Osborne
R: D Yendall (54)
30/1
3g O'Reilly (NZ) x Kind Return (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 3 - Loddon Mallee Region (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:23.74 (34.61)
Prizemoney: $80,000
1
Schism (5)
7/2F
T: Aaron Purcell
R: Beau Mertens (53)
7/2F
4m Reaan x Dara Seans (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: Astir, Rupture,
2
1.3
8/1
T: C J Waller
R: C Newitt (60)
8/1
4m Dane Shadow x Xaar's Jewel (Xaar (GB))
3
2.1
4/1
T: L and T Corstens
R: Jye McNeil (54)
4/1
4m O'Lonhro x Phoenix Crown (Sarason )
4
2.6
15/2
T: Craig Anderson
R: A Darmanin (54)
15/2
5m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
5
3.0
20/1
T: M Beer and M Hinton
R: M J Dee (54)
20/1
4m Real Saga x Mossvana (Mossman )
6
3.3
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jake Bayliss (55.5)
11/1
4m Not A Single Doubt x Get Ready Bertie (USA) (More Than Ready (USA))
7
3.4
20/1
T: Scott Brunton
R: Brandon Stockdale (54.5)
20/1
6m Elvstroem x Caos Cross (NZ) (Cape Cross (IRE))
8
4.7
16/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (58)
16/1
9
5.2
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: D Yendall (54)
16/1
4m Thewayyouare (USA) x Magique Sky (Hurricane Sky )
10
6.2
11/1
T: M J Dunn
R: Ben Allen (52.5)
11/1
4m Reset x Lectures (Arena )
11
6.3
7/1
T: C J Waller
R: D Dunn (54)
7/1
5m Tale Of The Cat (USA) x Vinavion (Flying Spur )
Race 4 - Grampians Region (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:03.97 (34.94)
Prizemoney: $60,000
1
6/1
T: C J Waller
R: D Oliver (59)
6/1
4g Encosta De Lago x Adaline (Court Of Jewels (NZ))
Winning siblings: Adagirl, Delector, Sweet Adaline,
2
0.8
6/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (59)
6/1
4g Stormy Atlantic (USA) x Saliyna (FR) (Linamix (FR))
3
3.3
60/1
T: C J Waller
R: C Newitt (60)
60/1
5g Mizzen Mast (USA) x Xinji (IRE) (Xaar (GB))
4
3.4
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jake Bayliss (54.5)
15/2
4g Snitzel x Divisible (USA) (Giant's Causeway (USA))
5
3.5
11/1
T: N A Blackiston
R: D Dunn (56.5)
11/1
5g Manhattan Rain x Anapine (Anabaa (USA))
6
3.6
5/1F
T: Matthew Cumani
R: Beau Mertens (54)
5/1F
4h Excellent Art (GB) x Respectfilly (GB) (Mark Of Esteem (IRE))
7
3.7
6/1
T: Aaron Purcell
R: Ben Thompson (59)
6/1
5g Duke Of Marmalade (IRE) x Abime (USA) (Woodman (USA))
8
4.5
25/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (56)
25/1
6g Choisir x Joleur (Bite The Bullet (USA))
9
6.0
16/1
T: R G Symons
R: L Currie (55.5)
16/1
6m Savabeel x Tennessee Moon (GB) (Darshaan (GB))
10
6.8
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (52.5)
20/1
5m Authorized (IRE) x Gals (Galileo (IRE))
11
7.2
8/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (55)
8/1
4m Face Value x Snow Angel (NZ) (Zabeel (NZ))
12
7.3
12/1
T: Andrew Dale
R: Chris Caserta (54)
12/1
5g Don Eduardo (NZ) x Carluke (Tierce )
13
7.8
40/1
T: Michael Hickmott
R: N Callow (59.5)
40/1
5g Kamsin (GER) x La Calia (GB) (Dashing Blade (GB))
Race 5 - North East Region Hcp (2520m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:38.64 (35.94)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54)
4/1
4g New Approach (IRE) x Boracay (Red Ransom (USA))
2
1.5
11/2
T: C J Waller
R: D W Stackhouse (56.5)
11/2
4g Makfi (GB) x Illuminates (Strategic )
3
2.3
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jake Bayliss (53)
8/1
4g Tavistock (NZ) x The Lady (NZ) (Stravinsky (USA))
4
3.6
13/2
T: Matthew Cumani
R: N Callow (55.5)
13/2
5g High Chaparral (IRE) x Tentpole (USA) (Rainbow Quest (USA))
5
3.7
Falago (5)
14/1
T: D K Weir
R: Ben Thompson (56.5)
14/1
6g Fastnet Rock x De Lago Lass (Encosta De Lago )
6
3.8
12/1
T: J A McLean
R: D Oliver (58)
12/1
6g Danehill Express x Classic Enigma (Bletchley Park (IRE))
7
5.6
200/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57.5)
200/1
8
5.7
13/4F
T: N W Tiley
R: Beau Mertens (58.5)
13/4F
5g Shinko King (IRE) x Thirst (NZ) (Desert Sun (GB))
9
5.8
40/1
T: P J Roche
R: D Dunn (54)
40/1
7g Danzero x Banishing (Red Ransom (USA))
10
7.1
200/1
T: Jamie Scott
R: Jye McNeil (54)
200/1
5g Flying Spur x Lavishly (Sunday Silence (USA))
11
7.6
11/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (53.5)
11/1
6g Fastnet Rock x Allow (Rahy (USA))
12
9.1
40/1
T: R E Laing
R: M J Dee (54)
40/1
13
9.4
25/1
T: Dane Smith
R: Brandon Stockdale (57)
25/1
9g Mujahid (USA) x Newdale (New Regent (CAN))
Race 6 - Ctry Achiever Gerald Egan Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.61 (33.54)
Prizemoney: $100,000
1
Ability (15)
11/4F
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (54)
11/4F
4g Reward For Effort x Paeroa (Dubai Destination (USA))
Winning siblings: Broadside Armour,
2
0.1
12/1
T: Patrick Payne
R: Ben Allen (57.5)
12/1
5g Husson (ARG) x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
3
0.9
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (54.5)
12/1
5g Wanted x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
4
1.2
10/1
T: Andrew Murray
R: D Dunn (54)
10/1
6g Hard Spun (USA) x Induct (Spartacus )
5
1.5
25/1
T: D K Weir
R: Jordan Childs (58.5)
25/1
6g Exceed And Excel x Soaressa (Twining (USA))
6
1.6
30/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (56.5)
30/1
7g Host (CHI) x Mighty Fine (Keltrice )
7
2.1
20/1
T: D K Weir
R: Jake Bayliss (54)
20/1
6g War Pass (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
8
2.4
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms N Beriman (54)
11/1
4g Von Costa De Hero x Cashed Up Lady (Dash For Cash )
9
2.5
50/1
T: R E Laing
R: Patrick Moloney (54)
50/1
4m Not A Single Doubt x Fidele (Encosta De Lago )
10
2.6
30/1
T: Peter Smith
R: C Newitt (54)
30/1
8g Masterprint x Introduce (Brief Truce (USA))
11
3.1
12/1
T: Matthew Smith
R: D Oliver (58)
12/1
5m Conatus x Piazza Del Campo (General Nediym )
12
3.4
150/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
150/1
5g Manhattan Rain x Lunaspur (Flying Spur )
13
4.2
7/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56.5)
7/1
4g Hard Spun (USA) x Counter Sue (Geiger Counter (USA))
14
4.4
Riziz (1)
40/1
T: K M Sweeney
R: Brooke Sweeney (57)
40/1
8g Zariz x Priya (Covetous )
15
6.9
11/2
T: P T Hyland
R: S Baster (55)
11/2
4m Pins x Pedante (Danehill (USA))
Race 7 - David Bourke (Bm90) (1600m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:36.86 (35.26)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: P A Healey
R: Jye McNeil (54)
9/1
7g Darci Brahma (NZ) x Tempestra (NZ) (O'Reilly (NZ))
Winning siblings: Champagne Argonne,
2
0.3
Zagaya (11)
8/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: D Moor (54)
8/1
5g I Am Invincible x Tokaleya (Encosta De Lago )
3
1.1
11/8F
T: Ms C Alderson
R: Craig Williams (54)
11/8F
4g Reward For Effort x Who's In Charge (NZ) (The Commander (NZ))
4
1.3
8/1
T: Luke Oliver
R: Beau Mertens (54)
8/1
6m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
5
2.3
16/1
T: M J Williams
R: Ben Thompson (54)
16/1
6g Artie Schiller (USA) x First Ashore (IRE) (High Estate (IRE))
6
4.1
7/1
T: Dan O'Sullivan
R: C Newitt (54)
7/1
7
4.2
12/1
T: F G Finnegan
R: Ben Allen (54)
12/1
4m Iffraaj (GB) x Trickle (NZ) (Storm Creek (USA))
8
4.7
50/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (54)
50/1
9
4.8
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
8/1
5g Churchill Downs x Philliann (Bellotto (USA))
10
8.3
50/1
T: P A Preusker
R: H Coffey (54)
50/1
6g De Beers (NZ) x Traditional Blues (Traditional Means )
Race 8 - Brian Beattie Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.31 (35.25)
Prizemoney: $100,000
1
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (52.5)
13/8F
4g Canny Lad x Juicy (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Gwydir,
2
0.4
14/1
T: Will Clarken
R: Ms L J Meech (54.5)
14/1
6g God's Own x Hageabi (Scenic (IRE))
3
1.2
3/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (59)
3/1
5g Clangalang x Kita Ryokan (Grand Lodge (USA))
4
1.3
50/1
T: J A McLean
R: Jye McNeil (56.5)
50/1
7g Niello x Yawn (Redoute's Choice )
5
2.1
60/1
T: J D Sadler
R: C Newitt (54)
60/1
5m Shamardal (USA) x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
6
2.2
100/1
T: P A Preusker
R: Ben Thompson (52.5)
100/1
7
2.3
7/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (53)
7/1
4g Fastnet Rock x Imperial Beauty (USA) (Imperial Ballet (IRE))
8
2.5
14/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
14/1
7g Clangalang x Florian (Aliocha (USA))
9
5.0
20/1
T: J P Salanitri
R: Jordan Childs (55.5)
20/1
5g Hard Spun (USA) x Make A Stand (Bite The Bullet (USA))
10
5.5
300/1
T: R E Laing
R: Brandon Stockdale (52)
300/1
6g Don Eduardo (NZ) x Prangelica (NZ) (Prized (USA))
11
9.3
30/1
T: P T Hyland
R: S Baster (54.5)
30/1
4g Sebring x Bourgogne (Choisir )
12
11.6
150/1
T: Aaron Purcell
R: D Moor (55.5)
150/1
6g Adlerflug (GER) x Swish (GER) (Monsun (GER))
13
18.6
8/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (54)
8/1
5g I Am Invincible x Belle Mia (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 9 - Bay And Ranges Region Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.64 (34.94)
Prizemoney: $100,000
1
Thaad (14)
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
20/1
3g Smart Missile x Uneasy (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Miss Fearless, Star Rolling,
2
0.2
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56.5)
20/1
3g Shocking x Tiz Kate (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
3
0.7
25/1
T: T J Hughes Jnr
R: Brandon Stockdale (52)
25/1
3g Choisir x Atlantic Gold (Encosta De Lago )
4
0.9
9/2
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (60)
9/2
3g Street Boss (USA) x Minnastar (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
5
1.9
12/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (55.5)
12/1
3g Encosta De Lago x Drop Anchor (At Talaq (USA))
6
2.0
5/2F
T: Patrick Payne
R: Ben Allen (57)
5/2F
3g Turffontein x Greyhound (Kala Dancer (GB))
7
2.1
14/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (52.5)
14/1
3g Domesday x Leveller (Redoute's Choice )
8
2.3
15/1
T: C J Waller
R: C Newitt (55)
15/1
3g Master Of Design x Sarchi Lodge (Grand Lodge (USA))
9
2.4
20/1
T: Ms L Bonella
R: Chris Caserta (51)
20/1
3g Choisir x So Barbie Says (Kenvain )
10
2.7
7/1
T: Mitchell Freedman
R: Beau Mertens (56)
7/1
3g Stryker x Chartilla (King Charlemagne (USA))
11
3.0
8/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
8/1
3g Ilovethiscity x Mosstara (Encores (NZ))
12
4.8
Zatacla (15)
40/1
T: J K Blacker
R: Patrick Moloney (54)
40/1
3g Al Maher x Tasmanian Tiger (Hold That Tiger (USA))
13
5.6
60/1
T: P G Carey
R: M J Dee (54.5)
60/1
3g Helenus x Starlet O'Hara (Galileo (IRE))