Breednet Results

GEELONG SYNTHETIC - Monday, July 23

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 2:17.40 (37.44)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58.5)
9/10F
3g Redwood (GB) x Kiss It Better (Catrail (USA))
Winning siblings: Platinum Marseille,
2
2.3
30/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (56.5)
30/1
3f Pentire (GB) x Charlotte Russe (NZ) (Red Ransom (USA))
3
2.5
25/1
T: Jamie Edwards
R: Jye McNeil (56.5)
25/1
3f Starspangledbanner x Reigning Lass (Hussonet (USA))
4
2.7
66/1
T: Kelvin Southey
R: Harry Grace (54.5)
66/1
5m Sharkbite x Steffi (NZ) (Stravinsky (USA))
5
4.5
5/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56.5)
5/1
3f Domesday x Miss Chaski (USA) (Gone West (USA))
6
7.7
16/1
T: M G Price
R: M J Dee (58.5)
16/1
3g Savabeel x Rena Rush (USA) (St. Jovite (USA))
7
8.5
50/1
T: Gary Bridges
R: Jarrod Fry (58.5)
50/1
5g Domesday x Ziva (Zabeel (NZ))
8
8.9
40/1
T: Ms A Macpherson
R: Nathan Punch (57)
40/1
5g Savabeel x Street Princess (Keltrice )
9
20.9
9/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ben Thompson (56.5)
9/1
3f Americain (USA) x Priceless Diamond (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
24.9
200/1
T: E V Musgrove
R: Clayton Douglas (58.5)
200/1
4g Savabeel x Boundless (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
11
74.9
15/4
T: J A McLean
R: J Mott (58.5)
15/4
4g Savabeel x Bremer Bay (Scenic (IRE))
Race 2 - Rex Gorell Family Group Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:04.75 (34.08)
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: J W Price
R: B Melham (58)
11/4
2g War x Magic Of Melbourne (Johannesburg (USA))
Winning siblings: Melbourne Hero,
2
1.5
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56)
11/2
2f Exceed And Excel x Devil's Song (NZ) (Stravinsky (USA))
3
1.8
7/4F
T: L and T Corstens
R: J Winks (58)
7/4F
2g All Too Hard x Blonde Mafia (Redoute's Choice )
4
1.9
15/1
T: Tony McEvoy
R: M J Dee (56)
15/1
2f Unencumbered x Victory Vein (Mr. Henrysee (USA))
5
5.6
30/1
T: John McArdle
R: Ben Thompson (56)
30/1
2f Smart Missile x Quibble (Zabeel (NZ))
6
5.8
Teebo (12)
4/1
T: C Maher
R: Damien Thornton (56)
4/1
2f Stryker x Recurring (NZ) (Pentire (GB))
7
6.6
Rowling (10)
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (56)
30/1
2f Written Tycoon x Yahilu (Bel Esprit )
8
8.3
30/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56)
30/1
2f Sepoy x Runeasy (NZ) (Montjeu (IRE))
9
9.1
30/1
T: S J Richards
R: Jordan Childs (58)
30/1
2g Zoustar x Crystal River (Bernardini (USA))
Race 3 - Iga Liquor Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:05.77 (35.16)
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: Neil Pfeiffer
R: Lee Smith (56.5)
16/1
6m Foreplay x Madame Clicquot (Street Cry (IRE))
2
1.5
4/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (56.5)
4/1
3f Skilled x Antigone Jones (USA) (Smarty Jones (USA))
3
2.3
8/11F
T: Ms K Petrick
R: Jye McNeil (58.5)
8/11F
3g Statue Of Liberty (USA) x Jetta (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
4
3.0
10/1
T: Stephen Lenehan
R: Jordan Childs (56.5)
10/1
5
4.0
30/1
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (56.5)
30/1
4m Elvstroem x Savuti (Loup Sauvage (USA))
6
4.4
11/1
T: Trudi Christie
R: J Duffy (58.5)
11/1
3g King Cugat (USA) x Fashion Victim (Rory's Jester )
7
4.5
80/1
T: G R Wright
R: Zac Spain (58.5)
80/1
4g Reaan x Persian Palace (Dubai Destination (USA))
8
5.7
8/1
T: Kelvin Southey
R: Harry Grace (54.5)
8/1
5m Kaphero x Silaque (Sir Laurence (NZ))
9
8.2
150/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (58.5)
150/1
4g Reward For Effort x Bollywood Babe (Danehill Dancer (IRE))
Race 4 - Geelong Homes Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:19.53 (34.98)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (58)
9/4F
3f Fastnet Rock x Dizlago (Encosta De Lago )
2
0.8
13/4
T: Peter Hardacre
R: Declan Bates (58)
13/4
3
2.6
13/2
T: Henry Dwyer
R: B Melham (58)
13/2
3f All American x Persian Star (Shot Of Thunder )
4
3.7
40/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (55.5)
40/1
2f Congrats (USA) x Dream Diva (Stratum )
5
3.9
30/1
T: Andrew Noblet
R: M J Dee (58)
30/1
4m Reset x Media Storm (Flying Spur )
6
4.1
40/1
T: Sharna Valli
R: Ms J Da Rose (58)
40/1
5m Lago Delight x Chancelot (Umatilla (NZ))
7
4.6
11/1
T: Stirling Osland
R: Zac Spain (55.5)
11/1
8
5.4
60/1
T: Aaron Purcell
R: Clayton Douglas (58)
60/1
3f Von Costa De Hero x Rivington Pike (Dash For Cash )
9
5.7
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (55.5)
4/1
10
6.4
15/1
T: Ms S Naylor
R: Jordan Childs (58)
15/1
4m Barton Gate x Spectra Bay (Spectrum (IRE))
11
8.2
100/1
T: Amy McDonald
R: J Mott (58)
100/1
3f Stryker x Half A Minute (Half Hennessy )
12
8.7
10/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (58)
10/1
5m Amadeus Wolf (GB) x I'm Onto You (Monde Bleu (GB))
Race 5 - Prestige Jayco (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:12.69 (35.17)
Prizemoney: $22,000
1
10/1
T: G M Begg
R: Melissa Julius (58.5)
10/1
5m Congrats (USA) x Oubliette (USA) (El Prado (IRE))
Winning siblings: Brutal Power, Tinny Bar Blue,
2
0.5
3/1
T: J A McLean
R: Jye McNeil (59)
3/1
4m Testa Rossa x Special Deece (Encosta De Lago )
3
1.8
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jordan Childs (58)
20/1
6m Churchill Downs x Dashelle (Rustic Amber (IRE))
4
3.7
7/2
T: S S Cunningham
R: Harry Grace (61)
7/2
5m Gonski x Ballamara Lily (Octagonal (NZ))
5
3.9
7/4F
T: C W McDonald
R: B Melham (59.5)
7/4F
3f Exceed And Excel x Beautiful Soul (Encosta De Lago )
6
5.2
40/1
T: S S Cunningham
R: C J Parish (54.5)
40/1
6m Not A Single Doubt x Olnistto (Giant's Causeway (USA))
7
5.5
20/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (59.5)
20/1
4m Ilovethiscity x Star Cast (Western Symphony (USA))
8
6.7
7/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (58)
7/1
3f Iffraaj (GB) x Della Mimosa (NZ) (Generous (IRE))
9
6.8
40/1
T: Pat Cannon
R: J Lorensini (59)
40/1
3f More Than Ready (USA) x Danoiserie (Danehill (USA))
Race 6 - Ritchie Bros. Auctioneers-Bm58 (2200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 2:18.74 (36.05)
Prizemoney: $18,000
1
8/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (58.5)
8/1
3f Rebel Raider x Dublin Me Bet (NZ) (O'Reilly (NZ))
2
0.1
12/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (60.5)
12/1
4g Pour Moi (IRE) x Argante (NZ) (Star Way (GB))
3
1.4
9/2
T: Dan O'Sullivan
R: B Melham (57.5)
9/2
4m Skilled x Hutt's Image (Spectrum (IRE))
4
3.1
30/1
T: Brian McGrath
R: Ms N Beriman (59)
30/1
4g Tavistock (NZ) x Silver Bracelet (NZ) (Lucky Unicorn )
5
3.2
15/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
15/2
4m High Chaparral (IRE) x Miss Concorde (IRE) (Encosta De Lago )
6
3.3
9/1
T: Aaron Purcell
R: Jordan Childs (59)
9/1
4g Zoffany (IRE) x Danzarp (Danzero )
7
4.3
25/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (61)
25/1
8
4.4
5/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
5/1
3f Pierro x Moonlight Music (Redoute's Choice )
9
5.1
12/1
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (57.5)
12/1
10
6.4
11/4F
T: M M Laurie
R: M J Dee (59.5)
11/4F
4m Al Samer x L'inquisitor (Blackfriars )
11
9.9
80/1
T: Q J Scott
R: Declan Bates (59.5)
80/1
4g Domesday x Daleela (IRE) (Grand Lodge (USA))
12
13.4
15/1
T: John McArdle
R: J Mott (58.5)
15/1
Race 7 - Roderick Insurance Brokers-C1 (1300m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:18.37 (34.83)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Colin Scott
R: J Mott (59.5)
7/2
3g Magnus x Graceland (Stratum )
Winning siblings: Sylvite,
2
0.8
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
9/2
3f Nicconi x Quietzer (More Than Ready (USA))
3
4.1
20/1
T: Wendy Potter
R: M J Dee (54)
20/1
6m Shinzig x Nordica (Western Symphony (USA))
4
6.5
11/8F
T: Jason Warren
R: B Melham (60)
11/8F
3g Sepoy x Start Packing (NZ) (Zabeel (NZ))
5
7.7
40/1
T: Andrew Campbell
R: Damien Thornton (59.5)
40/1
4g Apologia x Princess Fontaine (Fantastic Light (USA))
6
8.2
15/1
T: M Sell
R: Jessie Philpot (55)
15/1
4g Elvstroem x Mummacass (Alannan (USA))
7
8.4
7/1
T: Nathan Hobson
R: Damian Lane (58.5)
7/1
4g Husson (ARG) x Lady Gracious (Redoute's Choice )
8
11.0
150/1
T: D E Coombes
R: Zac Spain (54)
150/1
3g Stryker x Casula Gal (Encosta De Lago )
9
12.0
100/1
T: B and A McKnight
R: Chelsea Hall (54)
100/1
5m O'Lonhro x Sherlowe (Sesaro (USA))
10
12.7
100/1
T: Stephen Field
R: Trent Germaine (54.5)
100/1
4g Strategic Maneuver x Splaise (Spartacus )
11
32.7
10/1
T: Mark Sues
R: Ms S Thornton (58)
10/1
7h Iffraaj (GB) x Rattle (NZ) (Stravinsky (USA))
Race 8 - Bet365 (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:05.46 (35.65)
Prizemoney: $18,000
1
2/1F
T: F G Finnegan
R: Ben Thompson (58)
2/1F
3f Showcasing (GB) x Tantrum (NZ) (Savabeel )
Winning siblings: Getemhel,
2
0.1
5/1
T: Alan Hanrahan
R: Lucinda Doodt (57.5)
5/1
6g Crystal Finale x Hennesprit (Bel Esprit )
3
0.2
9/1
T: Ms D Clover
R: Chelsea Hall (55)
9/1
3g Smart Missile x Kawanishi (Commands )
4
4.2
5/2
T: Ms D Loos
R: Stephen Brown Jnr (60.5)
5/2
4g Oamaru Force x Lady Way (Hemingway (IRE))
5
4.9
20/1
T: R W Harrison
R: Chris Symons (61.5)
20/1
7g Magnus x Ansami (Ashkalani (IRE))
6
5.0
20/1
T: P J White
R: F Alesci (54.5)
20/1
4g Delightful Choice x Final World (Umatilla (NZ))
7
7.0
40/1
T: Chris Calthorpe
R: Damien Thornton (56)
40/1
5m Ruwi (GB) x Mighty Assunta (Crafty C. T. (USA))
8
7.5
40/1
T: James Wardeiner
R: J Lorensini (56.5)
40/1
6g Floral Pegasus x Rose Of Kinselmac (Bureaucracy (NZ))
9
7.6
14/1
T: Ms E Haworth
R: R Beattie (57.5)
14/1
4g King Of Prussia x Western Mist (Rustic Amber (IRE))
10
8.1
Saarlay (12)
50/1
T: Frank Conlan
R: Harry Grace (52)
50/1
4m Bon Hoffa x Legal Union (Redoute's Choice )
11
10.9
Stormus (13)
40/1
T: G C Strang
R: Jessie Philpot (51)
40/1
6g Primus x Daisydane (Danetrice )