Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, May 25

Race 1 - Tab (Bm62) (900m)
Class: Benchmark 62 Track: Heavy(8) Time: 0:53.09 (34.86)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: A J Pilling
R: Noriyuki Masuda (58.5)
11/2
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/4
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (57.5)
13/4
4g Smart Missile x Royal Babe (Rory's Jester )
3
1.6
13/4
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (55.5)
13/4
5m Magnus x Invited (Iglesia )
4
1.7
9/2
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (60)
9/2
7g Magic Albert x Sri Lanka (Sri Pekan (USA))
5
3.0
10/1
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (59.5)
10/1
4g Commands x Top Of The Rock (Easy Rocking )
6
3.4
20/1
T: Donald Pearson
R: L R Dittman (56.5)
20/1
5g Exceedingly Good x Lunar Belle (Spinning World (USA))
7
12.9
3/1F
T: Ben Ahrens
R: Anthony Allen (57.5)
3/1F
3c Epaulette x Beau Vallon (Lonhro )
Race 2 - Canadian Club Hcp (900m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 0:52.34 (34.01)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: M J Dunn
R: S Cormack (54)
3/1
3g Show A Heart x Charmana Star (Skilful Star )
Winning siblings: She's Spicy, Ultra Red, Watch The Red,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/2
T: Ms H Page
R: Anthony Allen (54.5)
5/2
3f Spirit Of Boom x Military Bride (General Nediym )
3
2.2
5/4F
T: David Murphy
R: Clayton Gallagher (56.5)
5/4F
3f Golden Archer x Shamsie (Danzero )
112019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$24,000
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Michael Hocking
4
3.2
9/1
T: J A Hanna
R: Alannah Fancourt (54)
9/1
3f The Factor (USA) x Around The World (Spinning World (USA))
5
6.5
Cossie (4)
7/1
T: J P Wallace
R: Carly Frater-Hill (52)
7/1
3f Top Echelon x Silvakini (Red Dazzler )
Race 3 - Cascade Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:12.79 (36.01)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: M J Dunn
R: L R Dittman (57.5)
9/10F
2c Rothesay x Swiss Alps (Scenic (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/1
T: David Murphy
R: Clayton Gallagher (56.5)
25/1
2c Bullet Train (GB) x Faille (Cape Cross (IRE))
3
1.7
12/1
T: Chris Munce
R: S Galloway (57)
12/1
2g Spirit Of Boom x Koranovsky (Sunday Knight )
4
4.2
Picton (2)
8/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (56)
8/1
2g Domesday x Beyond Rare (Redoute's Choice )
5
4.7
11/4
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
11/4
2f Sebring x My Girl Lil (Not A Single Doubt )
6
5.7
40/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
40/1
2f Love Conquers All x Lady Of Snows (Bluebird (USA))
7
5.9
100/1
T: S J Morrisey
R: A Spinks (55.5)
100/1
2f So You Think (NZ) x Tranquera (Show A Heart )
8
6.4
25/1
T: Chris Munce
R: Daniel Griffin (57.5)
25/1
2c Dreamscape x Florace (Acecay )
9
6.6
Flick (9)
30/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (55.5)
30/1
2f Sizzling x Pointe Dancer (Noverre (USA))
10
6.7
16/1
T: L F Birchley
R: S Cormack (55)
16/1
2f Dissident x Secret Status (King Cugat (USA))
11
10.0
100/1
T: G R Newham
R: Ms T Harrison (55)
100/1
2f More Than Ready (USA) x Bossypants (Redoute's Choice )
Race 4 - Mount Franklin Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:26.07 (35.95)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: A J Edmonds
R: R Plumb (59)
10/9F
4m Street Cry (IRE) x Sister Madly (Redoute's Choice )
Winning siblings: Private Universe, Ready Fire Aim,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
1.8
3/1
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (57)
3/1
3f Mossman x Creative Chance (Encosta De Lago )
3
4.1
11/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (56.5)
11/1
4m Lonhro x Midnight Oil (NZ) (Keeper )
4
4.3
30/1
T: David Murphy
R: Clayton Gallagher (56.5)
30/1
3f Americain (USA) x Rose Of Dana (NZ) (Volksraad (GB))
5
7.3
25/1
T: M J Lakey
R: A Spinks (56.5)
25/1
6
7.6
7/2
T: A J Edmonds
R: L R Dittman (57.5)
7/2
3f Fastnet Rock x Graceful Anna (Canny Lad )
7
9.4
25/1
T: Ben Ahrens
R: Matthew Palmer (55.5)
25/1
4m Red Element x Mystery Queen (Grand Lodge (USA))
8
9.9
11/1
T: A P Nutley
R: Carly Frater-Hill (52)
11/1
5m Waterford Road x Bethpage Black (Hatta's Mill (GB))
Race 5 - Jim Beam Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:26.27 (37.46)
Prizemoney: $21,000
1
Remolad (13)
16/1
T: L H Wheeler
R: Clayton Gallagher (52.5)
16/1
5g Bradbury's Luck x Testajoy (Testa Rossa )
Winning siblings: Biantic, Zymatic,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (55.5)
12/1
3g Love Conquers All x Just Great (Great Dane (IRE))
3
2.3
1/1F
T: L F Birchley
R: Daniel Griffin (58.5)
1/1F
3g Zacinto (GB) x Temeraire (Flying Spur )
4
4.8
25/1
T: T W McCarthy
R: Anthony Allen (56)
25/1
4g Americain (USA) x Saladare (Scenic (IRE))
5
5.2
7/4
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (58.5)
7/4
3g Sidereus x Feline Flyer (Catbird )
6
12.2
9/1
T: Ben Ahrens
R: R Wiggins (57)
9/1
4g So You Think (NZ) x Summer Rose (Zabeel (NZ))
7
13.5
16/1
T: Mark Renehan
R: N Day (56.5)
16/1
5g Publishing x Blue Butterfly (Archregent (CAN))
Race 6 - Mount Franklin Sparkling (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Soft(7) Time: 1:12.10 (35.56)
Prizemoney: $21,000
1
2/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59)
2/1
7g Real Saga x Amusements (Anabaa (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
30/1
T: Ms T Timbery
R: P Timbery (57)
30/1
3
1.8
7/1
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (55.5)
7/1
4m Bel Esprit x Purringa (Purrealist )
4
4.6
9/10F
T: M J Lakey
R: N Day (56)
9/10F
4g Rothesay x March Rose (Mossman )
5
5.0
8/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (57)
8/1
4m Jet Spur x Eminence Grise (Sea Road )
6
6.5
14/1
T: David Fletcher
R: R Plumb (59)
14/1
Race 7 - Makers Mark Hcp (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Soft(7) Time: 1:25.41 (34.59)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (56)
13/8F
4g So You Think (NZ) x Morning Light (Danehill (USA))
This nick: 25 runners; 19 winners; 2 SW. Details
112018 Inglis Premier Yearling Sale
$120,000
Vendor: Erinvale Thoroughbreds, Buckley
Buyer: Laming Racing
112017 MM National Weanling Sale
$100,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd Scone NSW
Buyer: Glenvale Stud
2
0.2
20/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
20/1
6g Savabeel x Tonic (NZ) (Blues Traveller (IRE))
3
0.4
Lawan (3)
7/1
T: J L Jarvis
R: Clayton Gallagher (56.5)
7/1
5g Lonhro x Nanda Kot (Encosta De Lago )
4
0.7
9/1
T: Henry Dwyer
R: S Galloway (55.5)
9/1
5m Hinchinbrook x Shine On Anna (Anabaa (USA))
5
0.8
Evopex (2)
7/1
T: J L Jarvis
R: Jordan Grob (57)
7/1
5g Northern Meteor x Emotivity (USA) (Theatrical (IRE))
6
4.8
15/4
T: H J Norman
R: Matthew Palmer (56.5)
15/4
7
7.6
7/1
T: Ms H Page
R: L R Dittman (57.5)
7/1
8
11.6
9/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (59)
9/1
5g Fastnet Rock x Zarzuela (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 8 - Coca-Cola (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(6) Time: 1:12.62 (36.45)
Prizemoney: $21,000
1
9/4
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (56)
9/4
3f Sebring x Onecatstoomany (One Cool Cat (USA))
Winning siblings: Hearts Lifted, Jericho Missile,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (57)
2/1F
3g Dream Ahead (USA) x Love In Spring (Redoute's Choice )
3
2.3
Ajani (4)
60/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (58.5)
60/1
5g Choisir x Africaine (Anabaa (USA))
4
2.6
11/2
T: Philip Kimmet
R: A Spinks (55)
11/2
6m Dr Doute's x Round Robin (Langfuhr (CAN))
5
2.8
20/1
T: David Fletcher
R: R Plumb (58)
20/1
7g Floral Pegasus x Barefoot Marvel (Archway (IRE))
6
3.0
12/1
T: T M Whittington
R: Jackson Murphy (57.5)
12/1
6m Duporth x Chula Vista (Encosta De Lago )
7
3.2
20/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57)
20/1
4g Hinchinbrook x Carlton Ace (Bianconi (USA))
8
3.7
11/1
T: Angela Plumb
R: Carly Frater-Hill (56)
11/1
4g Fastnet Rock x Gold Anthem (Made Of Gold (USA))
9
3.9
30/1
T: L D Kelly
R: S Cormack (56)
30/1
5g Starcraft (NZ) x Mrs. Geiger (Geiger Counter (USA))
10
4.9
9/1
T: Ben Ahrens
R: Anthony Allen (59.5)
9/1
4g Captain Sonador x Too Few (Fusaichi Pegasus (USA))
11
7.4
40/1
T: L H Wheeler
R: Clayton Gallagher (58)
40/1
7g Oratorio (IRE) x Legal Tactics (Victory Note (USA))
12
7.9
Nakanai (17)
66/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (53.5)
66/1
10g Mister Kwila x Shinko Fortune (Shinko Forest (IRE))