Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, July 13

Race 1 - Tab Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:25.63 (36.12)
Prizemoney: $21,000
1
11/8F
T: G Laming
R: Daniel Griffin (58.5)
11/8F
6g Domesday x Commands Gold (Commands )
This nick: 21 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/4
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (58.5)
7/4
4g Animal Kingdom (USA) x Wonderwise (Grass Wonder (USA))
3
4.1
11/1
T: P Duff
R: J L Taylor (54)
11/1
4
4.3
5/2
T: David Scanes
R: Alannah Fancourt (58.5)
5/2
4g Toorak Toff x Doubleyou One (Danehill Dancer (IRE))
Race 2 - Best Wishes Peter Balzen (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:25.81 (35.86)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: L G Ross
R: R Plumb (57)
5/1
2f Real Saga x Cuddlesome (Canny Lad )
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.3
13/8
T: A J Edmonds
R: Anthony Allen (59)
13/8
2g Denmarket x Tricky Tilly (Favorite Trick (USA))
3
7.6
Biggie (7)
5/1
T: A G Sawden
R: J L Taylor (56)
5/1
4
8.1
11/8F
T: T J Sears
R: Emma Ljung (59)
11/8F
2g Falvelon x Civita (Commands )
5
12.6
66/1
T: Gary Doughty
R: S Galloway (56)
66/1
2g Eurozone x Think Money (Danehill Dancer (IRE))
6
13.1
25/1
T: B Witt
R: J Woodhouse (57)
25/1
2f Whittington x Feelin' Fiesty (Chosen Light )
Race 3 - John Henderson Real Estate-C6 (1200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:12.08 (34.81)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
11/4
6g Snitzel x Amen Ruby (Rubiton )
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.0
9/10F
T: Ms G Heinrich
R: Taylor Marshall (54.5)
9/10F
6g Lonhro x Essaouira (Exceed And Excel )
3
2.0
60/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (57)
60/1
7g Magic Albert x Sri Lanka (Sri Pekan (USA))
112015 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$50,000
Vendor: Kanangra, Scone
Buyer: P Brown
4
4.0
20/1
T: Kacy Fogden
R: Jordan Grob (59)
20/1
7g Fastnet Rock x Tan Tat De Lago (Encosta De Lago )
5
5.0
3/1
T: A Ross and T Sweeney
R: R Plumb (57.5)
3/1
4g Zupaone x Nosteppins (Snippetson )
6
6.0
15/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (55)
15/1
7
6.2
16/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (55.5)
16/1
6m Ekraar (USA) x Repetition (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
Race 4 - Penang Turf Club Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:53.22 (34.58)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: Chris Munce
R: S Galloway (56)
6/4F
3f Written Tycoon x Verkko (Flying Spur )
Winning siblings: Boys Day Out, Karisto, Master Jamie, True Joy,
This nick: 30 runners; 25 winners; 3 SW. Details
2
1.3
15/8
T: L J Gough
R: R Plumb (58.5)
15/8
4g Pluck (USA) x Belle Salieri (Salieri (USA))
3
2.8
12/1
T: B Witt
R: Alannah Fancourt (54)
12/1
6m Starcraft (NZ) x Jai Mahal (Commands )
4
3.1
7/2
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (57)
7/2
4m Your Song x False Light (Fantastic Light (USA))
5
4.9
8/1
T: Angela Plumb
R: Ms T Gray (59)
8/1
3g Albrecht x Foila (Honours List (IRE))
6
6.2
14/1
T: Marcus Wilson
R: A Spinks (54.5)
14/1
2f Zebedee (GB) x Empress Zakynthos (Holy Roman Emperor (IRE))
Race 5 - Jpm Valuers/Property Cons. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.59 (36.32)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Ben Ahrens
R: L R Dittman (59)
7/2
3g Moshe x All Going Well (Flying Spur )
Winning siblings: Set To Go Well,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
6/4F
3g Your Song x Queen Of The East (General Nediym )
112019 MM Perth Yearling Sale Book 2
$7,000
Vendor: Gervase Park Stud Belhus WA
Buyer: Lancaster Lodge
3
1.8
7/4
T: Ms D Newham
R: J L Taylor (59)
7/4
3g Jet Spur x Sheza Falvelon (Falvelon )
4
2.8
30/1
T: D J Graham
R: S Galloway (55)
30/1
3g Daunting Lad x Octagonal Heights (Octagonal (NZ))
5
3.0
20/1
T: J C Smerdon
R: C Small (57.5)
20/1
3g Longhorn x Patricia Louise (Piccolo (GB))
6
6.0
15/2
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
15/2
2g All Too Hard x Scottish Tartan (More Than Ready (USA))
7
6.3
60/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Adin Thompson (55)
60/1
3g Rip Van Winkle (IRE) x Cerberus (NZ) (O'Reilly (NZ))
8
10.6
50/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55.5)
50/1
2g Dissident x In Masquerade (NZ) (Pentire (GB))
Race 6 - Jeffery Alan Salter Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.56 (36.66)
Prizemoney: $21,000
1
4/6F
T: Gary Doughty
R: S Galloway (58)
4/6F
3f Zoustar x Go Again (Husson (ARG))
Winning siblings: Single Again,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
40/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (57)
40/1
2f Olympic Glory (IRE) x Absolute Faith (Not A Single Doubt )
3
1.2
12/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
12/1
4
1.4
Dench (2)
20/1
T: C W Weston
R: J Hodge (56.5)
20/1
3f Denman x Princess Wiltons (Fastnet Rock )
5
2.2
25/1
T: R G Kelly
R: A Spinks (54.5)
25/1
2f Tycoon Ruler x Jess Sar Belle (Brahms (USA))
6
2.7
6/1
T: A G Sawden
R: Jordan Grob (56.5)
6/1
7
2.8
20/1
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (55)
20/1
2f Warhead x Off And Laughing (Street Cry (IRE))
8
2.9
10/1
T: B S Baldwin
R: N Fazackerley (56)
10/1
4m Jimmy Choux (NZ) x Fudge (NZ) (O'Reilly (NZ))
9
3.4
9/1
T: A J Edmonds
R: R Plumb (57.5)
9/1
3f High Chaparral (IRE) x Money Tree (Fastnet Rock )
10
4.4
20/1
T: B and D Guy
R: J L Taylor (58.5)
20/1
3f Seidnazar x Rippa Royale (Grand Lodge (USA))
11
4.6
100/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (54)
100/1
Race 7 - Racing At Beaudesert 27/7 (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:19.15 (36.32)
Prizemoney: $21,000
1
Ruler (1)
13/8
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
13/8
4g Sebring x Dorf Command (Commands )
Winning siblings: Dorf Star, Secret Sauce,
This nick: 20 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.2
6/1
T: K A Lees
R: G Colless (56)
6/1
5m Snitzel x Laurinel Argie (Palace Music (USA))
3
1.5
6/4F
T: K A Lees
R: J L Taylor (54)
6/4F
4m Your Song x Ice Break (GB) (Singspiel (IRE))
4
3.0
60/1
T: A Fisher
R: Ms R Palmer (54)
60/1
8g Dane Shadow x Te Runga (NZ) (Nassipour (USA))
5
3.5
4/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (56.5)
4/1
5m Foxwedge x Brave Choice (Dr Fong (USA))
6
8.3
25/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55)
25/1
4g Ocean Park (NZ) x Zigalong (NZ) (Danzighill )
Race 8 - Winter Spec. Skyline Rest-Bm62 (1400m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:25.20 (36.33)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
11/2
4g Hinchinbrook x Carlton Ace (Bianconi (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.0
7/2F
T: S J Morrisey
R: A Spinks (58)
7/2F
6g Savabeel x Tonic (NZ) (Blues Traveller (IRE))
3
3.3
15/2
T: Ms K Purdy
R: R Plumb (58.5)
15/2
4
4.3
8/1
T: Bruce Hill
R: Ms R Palmer (57.5)
8/1
5g Excites x Chantilly Babe (Dehere (USA))
5
4.8
20/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (54)
20/1
5m Dash For Cash x Lady's A Tiger (Tiger Hill (IRE))
6
6.1
8/1
T: Marcus Wilson
R: G Colless (58)
8/1
4g So You Think (NZ) x Mirrasalo (Redoute's Choice )
7
6.6
20/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (55.5)
20/1
3f Star Witness x Casuarina (Fusaichi Pegasus (USA))
8
6.9
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Alannah Fancourt (54.5)
20/1
3g Real Saga x Monte Crystal (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
7.3
50/1
T: A G Sawden
R: J L Taylor (61)
50/1
5g Bel Esprit x Belle Of Drysdale (Racer's Edge )
10
7.5
10/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (57)
10/1
5g Real Saga x Trickspiel (Singspiel (IRE))
11
7.6
5/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (57)
5/1
3g Pierro x High Aspirations (Exceed And Excel )
12
8.4
25/1
T: T D Cowan
R: C Small (58)
25/1
8g Latarmiss (IRE) x Ruakiwi Glow (Forest Glow (USA))
13
9.7
20/1
T: Donald Pearson
R: J Hodge (57)
20/1
14
9.9
100/1
T: D W McCabe
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
7g Hold That Tiger (USA) x Lucky For Me (ARG) (Lucky Roberto (USA))