Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, August 17

Race 1 - Tab Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:10.61 (34.53)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: S B Lee
R: R Plumb (59)
6/4F
7g Drumbeats x Automatic Slim (NZ) (Carnegie (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
2/1
T: Chris Munce
R: S Galloway (58.5)
2/1
5m Helmet x Burndiniburn (Bernardini (USA))
3
2.0
Ruler (3)
6/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (58.5)
6/1
5g Sebring x Dorf Command (Commands )
4
5.5
7/1
T: C A Cousins
R: Sheriden Tomlinson (54.5)
7/1
5
7.8
9/2
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (58)
9/2
5m Magic Albert x Tariks (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 2 - Experience Oz Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.08 (33.75)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: Ms M Brosnan
R: G Colless (58)
11/4
3g Straight x Zarbrav (Falbrav (IRE))
Winning siblings: Zarben,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: Angela Plumb
R: Leslie Tilley (56.5)
7/2
3
1.8
7/1
T: S B Laming
R: L R Dittman (56.5)
7/1
3f Excites x Play For The Dane (Dane Shadow )
4
4.3
30/1
T: David Fletcher
R: T K Allan (58.5)
30/1
3g Real Saga x Marauding Empress (Marauding (NZ))
5
5.8
7/4F
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (59)
7/4F
3g Zebedee (GB) x Comrie (Choisir )
6
6.1
13/2
T: Bruce Hill
R: Brooke Ainsworth (56.5)
13/2
3f Bel Esprit x Lucky Devil (Tiger Hill (IRE))
7
8.1
20/1
T: D J Bougoure
R: Taylor Marshall (56.5)
20/1
8
9.1
Granma (5)
50/1
T: R K Mahon
R: Ms R Palmer (56.5)
50/1
3f Mahisara x Ruby Qualo (Sequalo )
Race 3 - Skydive Australia Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.78 (36.09)
Prizemoney: $21,000
1
14/1
T: Garry Baker
R: C Whiteley (57.5)
14/1
4g Starcraft (NZ) x Raniesha (Redoute's Choice )
This nick: 36 runners; 24 winners; 1 SW. Details
2
0.3
11/4
T: Natalie McCall
R: R Plumb (58)
11/4
4g Delago Deluxe x Zabere (Dehere (USA))
3
3.3
9/10F
T: C J Waller
R: G Colless (55.5)
9/10F
4m Ocean Park (NZ) x Royal Ambition (NZ) (Royal Academy (USA))
4
3.5
20/1
T: Ms H Page
R: Brooke Ainsworth (56)
20/1
5m Love Conquers All x General Intent (General Nediym )
5
4.0
6/1
T: Paul Robbins
R: J L Taylor (54.5)
6/1
6g Soldier Hollow (GB) x Monblue (GB) (Monsun (GER))
6
5.5
Elysia (9)
66/1
T: Ms A Willick
R: M Shimodaira (52)
66/1
5m Medaglia D'Oro (USA) x Lindabrava (Fusaichi Pegasus (USA))
7
6.8
15/1
T: B Robinson
R: L R Dittman (58)
15/1
4g All Too Hard x Mountain Laurel (Starcraft (NZ))
8
8.6
25/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (56)
25/1
4m Raise The Flag (GB) x Ali Rosa (NZ) (Personal Escort (USA))
9
13.6
60/1
T: Ms A Willick
R: A Spinks (55.5)
60/1
3g Unusual Suspect (USA) x Miss War Trace (War Trace (USA))
Race 4 - Con-X-Ion Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.50 (34.69)
Prizemoney: $21,000
1
5/4F
T: J C Smerdon
R: R Wiggins (57.5)
5/4F
6g Smart Missile x Negotiate (Red Ransom (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
112016 MM Gold Coast Yearling Sale
$200,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Phillip Stokes
2
0.4
7/1
T: C J Waller
R: G Colless (55)
7/1
3g Sizzling x Northern Friends (Distinctly North (USA))
3
1.7
13/4
T: B and D Guy
R: R Plumb (57.5)
13/4
4
4.2
13/2
T: L D Kelly
R: A Spinks (53)
13/2
3f So You Think (NZ) x Roedean (Flying Spur )
5
5.0
40/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (57.5)
40/1
4g Golden Archer x Slide (Dodge )
6
6.0
7/1
T: Michael Costa
R: T K Allan (53)
7/1
3f More Than Ready (USA) x Heritage Lane (Charge Forward )
7
9.3
11/1
T: L D Kelly
R: A Chau (55.5)
11/1
5m Ekraar (USA) x Ghemashah (Danewin )
Race 5 - Go Ballooning Hcp (C5) (1400m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:22.80 (35.79)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: J C Smerdon
R: J Woodhouse (56.5)
5/1
6m Hinchinbrook x Shine On Anna (Anabaa (USA))
Winning siblings: Annaman, Shining Brooke, Who Doubted Me,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.0
5/2
T: Ms H Page
R: J L Taylor (57.5)
5/2
6g Jet Spur x Tiptoe (Viscount )
3
1.1
4/1
T: L D Kelly
R: A Chau (55.5)
4/1
4
1.2
50/1
T: Troy Pascoe
R: Taylor Marshall (57)
50/1
5
1.3
20/1
T: S B Lee
R: R Wiggins (57.5)
20/1
6g Street Cry (IRE) x Lajoie (Spinning World (USA))
6
1.6
13/2
T: D J Hansen
R: G Colless (56.5)
13/2
4g Hinchinbrook x Schipper (Elusive Quality (USA))
7
2.0
9/4F
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (58)
9/4F
5m Snitzel x Acqua De Parma (Encosta De Lago )
8
2.4
25/1
T: S J Morrisey
R: Brooke Ainsworth (54)
25/1
5g Ocean Park (NZ) x Zigalong (NZ) (Danzighill )
Race 6 - Merlins Magic Wand (Bm65) (900m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:51.63 (33.62)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: Natalie McCall
R: Taylor Marshall (54.5)
10/9F
3c Charge Forward x Glade (NZ) (Iffraaj (GB))
Winning siblings: Hidden Glade,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: T J Sears
R: A Spinks (58.5)
13/4
4g Monashee Mountain (USA) x Tolart (Show A Heart )
3
1.3
20/1
T: B Witt
R: C Whiteley (56.5)
20/1
5g Denman x Special Test (Octagonal (NZ))
4
1.8
9/1
T: J L Jarvis
R: R Plumb (58.5)
9/1
5g Bel Esprit x Chimerique (Choisir )
5
2.0
10/1
T: R W Stephenson
R: R Wiggins (59)
10/1
6g Lonhro x Dominions (Canny Lad )
6
3.0
20/1
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (59)
20/1
5g Commands x Top Of The Rock (Easy Rocking )
7
3.2
9/1
T: Ms L Garrett
R: L R Dittman (57.5)
9/1
4g Snitzel x Jesse's Girl (Choisir )
8
4.2
9/1
T: Ms H Page
R: J L Taylor (55)
9/1
4m Denman x Vecchia Roma (Testa Rossa )
9
5.0
150/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (52)
150/1
6m Sebring x Chicago Seven (Canny Lad )
10
7.0
100/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (52)
100/1
6g Uncle Mo (USA) x Snippety Day (Snippets )
Race 7 - Mantra Hotels Plate (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:17.28 (34.52)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: B S Baldwin
R: N Day (56.5)
6/4F
3f Shamus Award x Athanea (General Nediym )
Winning siblings: Mufasta,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59)
5/1
3
3.8
3/1
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (59)
3/1
4m The Factor (USA) x Fledgling (More Than Ready (USA))
4
4.0
12/1
T: B and D Guy
R: Sheriden Tomlinson (56)
12/1
6m Show A Heart x Wabeel (Commands )
5
4.2
7/2
T: D J Hansen
R: A Spinks (59)
7/2
4m Golden Archer x Titanius (NZ) (Thorn Park )
6
4.5
50/1
T: Ms M Brosnan
R: Brooke Ainsworth (59)
50/1
7
5.3
30/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (56)
30/1
6m Dash For Cash x Lady's A Tiger (Tiger Hill (IRE))
8
6.6
50/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (57)
50/1
7m Starcraft (NZ) x Jai Mahal (Commands )
9
10.9
66/1
T: Ms H Page
R: J L Taylor (59)
66/1
4m Shamus Award x Sapphire Lass (Charge Forward )
Race 8 - Oaks Hotels, Resorts/Suites-C1 (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:15.79 (35.18)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: B J Smith
R: A Spinks (59)
9/4F
4g Iffraaj (GB) x Our Lady Gaga (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Poker Face,
This nick: 28 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
1.0
7/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: N Fazackerley (56)
7/1
4g Spirit Of Boom x Count The Silver (Canadian Silver (CAN))
3
1.8
5/2
T: S B Lee
R: Sheriden Tomlinson (56)
5/2
5g All Too Hard x Mid Summer Music (Oamaru Force )
4
7.1
60/1
T: J D Wilson
R: L R Dittman (59)
60/1
5
7.2
6/1
T: Ms M Brosnan
R: Brooke Ainsworth (59)
6/1
5g Nadeem x Centaine Gu Li (NZ) (Centaine )
6
7.7
66/1
T: B Robinson
R: Ms R Palmer (59)
66/1
5g Hillman x Prom Queen (Testa Rossa )
7
8.1
30/1
T: Angela Plumb
R: Ms T Gray (59)
30/1
8
8.9
Kingly (4)
13/4
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
13/4
4g Albrecht x Dazzerdame (Danzero )
9
9.1
30/1
T: Ms K Stabe
R: J Woodhouse (59)
30/1
10
9.4
50/1
T: M T Eggleston
R: R Wiggins (59)
50/1
6g Meld x Black Britty (Anglia )