Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, March 14

Race 1 - Mount Franklin Plate (C4) (1300m)
Class: Class 4 Track: Heavy(9) Time: 1:19.10 (35.29)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: Leanne McCormick
R: James Orman (57.5)
3/1
4g Manhattan Rain x Morton (Flying Spur )
This nick: 20 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1
T: R B Bowen
R: B Pengelly (55)
3/1
3c Jet Spur x Ruggles (General Nediym )
3
1.1
30/1
T: J Wehlow
R: Jake Bayliss (55.5)
30/1
4
1.6
9/1
T: Jason Edwards
R: M Cahill (57.5)
9/1
4g Easy Rocking x Miss Kaydee (Rapid Man )
5
1.9
7/4F
T: P Duff
R: Adin Thompson (54.5)
7/4F
6
2.2
Paua (3)
20/1
T: Ricky Vale
R: R Wiggins (57.5)
20/1
4g Lonhro x Iridescente (Commands )
7
3.2
30/1
T: M F Hemmings
R: M Hellyer (55.5)
30/1
6m Zariz x Highly Elated (Fraar (USA))
8
4.0
100/1
T: M F Hemmings
R: N Tomizawa (54)
100/1
4m Warhead x London Fairy (Danehill Dancer (IRE))
9
4.3
16/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (55)
16/1
6m Zoffany (IRE) x Kuitpo Blaze (Carnegie (IRE))
10
5.3
30/1
T: Tim Cook
R: M Mc Gillivray (54)
30/1
4m Wicked Style (USA) x Estielle The Great (Semipalatinsk (USA))
99
0.0
40/1
T: Tim Cook
R: Zoe White (53)
40/1
5m Magnus x Miura (Rubiton )
Race 2 - Sunshine Coast Scorchers-Bm72 (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(8) Time: 1:11.48 (35.11)
Prizemoney: $50,000
1
25/1
T: B S Baldwin
R: Jake Bayliss (57)
25/1
8g Court Command x Rose Island (Fusaichi Pegasus (USA))
Winning siblings: Cedar Rapids, Great Inagua,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
8/1
T: Ms G Heinrich
R: Adin Thompson (56)
8/1
4g Sidereus x At The Peak (Commands )
3
2.2
6/4F
T: K M Schweida
R: James Orman (58)
6/4F
4g Foxwedge x Plain Magic (Magic Albert )
4
2.5
Parko (17)
9/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (55.5)
9/1
4g Smart Missile x Certitude (Not A Single Doubt )
5
2.6
6/1
T: P A Nolan Jnr
R: B N Stewart (56)
6/1
6g Love Conquers All x Chiquitita (El Moxie (USA))
6
3.0
9/2
T: C J White
R: Leslie Tilley (58.5)
9/2
7
4.0
10/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (60)
10/1
6g Pluck (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
8
4.2
20/1
T: M J Lakey
R: S Cormack (58.5)
20/1
9
8.7
20/1
T: T J Gollan
R: Boris Thornton (59)
20/1
5g Not A Single Doubt x Toorak Show (Show A Heart )
Race 3 - Jim Beam (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(8) Time: 1:11.20 (35.47)
Prizemoney: $50,000
1
10/9F
T: P & W Hulbert
R: Adin Thompson (54)
10/9F
4m The Factor (USA) x Super Fund (Bianconi (USA))
Winning siblings: Dansu, Psychic Mick,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
8/1
T: M J Dunn
R: Ms S Thornton (58.5)
8/1
4m Top Echelon x Alexandra Gardens (Royal Academy (USA))
3
3.3
15/1
T: B K Wakefield
R: Jackson Murphy (59.5)
15/1
6m Red Element x Garden Of Eden (Blackfriars )
4
5.3
16/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (57)
16/1
3f Written Tycoon x At Ease (Canny Lad )
5
5.6
25/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57.5)
25/1
4m Golden Archer x Titanius (NZ) (Thorn Park )
6
5.7
12/1
T: R G Lipp
R: Justin Huxtable (58.5)
12/1
4m Red Dazzler x Kristina (Sequalo )
7
5.8
9/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
9/1
4m Rothesay x Trail Of Gold (Danewin )
8
6.1
100/1
T: W J Phelan
R: Alannah Fancourt (57.5)
100/1
5m Falvelon x Miss Jinx (Flying Spur )
9
7.1
25/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Zoe White (57)
25/1
6m Beneteau x Last Waltz (Last Tycoon (IRE))
10
7.2
25/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (57.5)
25/1
4m Instinction x Mindblower (Quest For Fame (GB))
11
11.2
30/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (60)
30/1
5m Helmet x Burndiniburn (Bernardini (USA))
12
11.7
14/1
T: M A Currie
R: Leslie Tilley (58)
14/1
5m Easy Rocking x Hawaiian Thunder (Thunder Gulch (USA))
13
12.1
Yeahnah (23)
20/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (56)
20/1
5m Duporth x Gag Order (Conatus )
14
13.1
20/1
T: B S Baldwin
R: Corey Bayliss (57.5)
20/1
4m Monashee Mountain (USA) x Anonymiss Kitty (Tale Of The Cat (USA))
15
14.1
Shijin (12)
100/1
T: S J Morrisey
R: M Hellyer (58.5)
100/1
Race 4 - Carbine Club Gold Coast Stakes (1800m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:52.42 (36.01)
Prizemoney: $125,000
1
13/2
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54.5)
13/2
5g Magnus x Le Bel Away (Bel Esprit )
Winning siblings: Vain Moon,
This nick: 22 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.3
11/2
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (54)
11/2
5g Sebring x Peach Tree (Bel Esprit )
3
0.4
4/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (54)
4/1
3g Olympic Glory (IRE) x Modave (NZ) (Montjeu (IRE))
4
1.9
10/1
T: K A Lees
R: L V Cassidy (57)
10/1
7g Paco Boy (IRE) x Birdie (GB) (Alhaarth (IRE))
5
2.7
9/1
T: C J Waller
R: B N Stewart (57.5)
9/1
6
3.5
16/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54)
16/1
5g Instinction x Remembering (NZ) (Don Eduardo (NZ))
7
3.6
15/4F
T: K A Lees
R: R Fradd (54)
15/4F
6g Pluck (USA) x Oomaroo (Tale Of The Cat (USA))
8
5.1
Akage (8)
25/1
T: B V Crowley
R: Baylee Nothdurft (54)
25/1
6m Haradasun x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
9
5.6
10/1
T: J A Gilmore
R: M R Du Plessis (54)
10/1
6g Pluck (USA) x Dirty (Hussonet (USA))
10
6.6
100/1
T: Robert G Smith
R: Boris Thornton (54)
100/1
11
11.4
10/1
T: K A Lees
R: R Wiggins (59)
10/1
7g Tosen Phantom (JPN) x Tosen Minerva (JPN) (King Kamehameha (JPN))
12
11.9
100/1
T: Bruce Hill
R: J Grisedale (54)
100/1
9g Hidden Dragon x Fantastic Flo Jo (Fantastic Light (USA))
13
13.4
200/1
T: Ms L Garrett
R: J L Taylor (54)
200/1
5m Therock x Strarena's Prize (NZ) (Stravinsky (USA))
Race 5 - Aquis Jewel 2yo (1200m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:11.54 (36.46)
Prizemoney: $500,000
1
6/1
T: M G Nolan
R: M R Du Plessis (55)
6/1
2f Bel Esprit x Kiss For Gran (Show A Heart )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.0
1/5F
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57)
1/5F
2g Rothesay x Huss On Fire (NZ) (Hussonet (USA))
3
6.5
14/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (55)
14/1
2f Spirit Of Boom x Silva Nova (Canadian Silver (CAN))
4
6.6
30/1
T: L G Ross
R: James Orman (57)
30/1
2g Jet Spur x Mishani Sinner (Falvelon )
5
6.8
100/1
T: R G Lipp
R: J Bowditch (57)
100/1
2c Real Saga x Star Drop (Starcraft (NZ))
6
6.9
60/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (55)
60/1
2f Spill The Beans x O' Venus (Anabaa (USA))
7
7.1
40/1
T: L G Ross
R: M Mc Gillivray (55)
40/1
2f Deep Field x Hancora (FR) (Septieme Ciel (USA))
8
9.4
30/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (55)
30/1
2f Spirit Of Boom x High Ace (Red Dazzler )
9
12.9
100/1
T: S J Morrisey
R: B N Stewart (57)
100/1
2g Spirit Of Boom x Ossie's Secret (Red Dazzler )
10
20.4
60/1
T: Desleigh Forster
R: M Cahill (57)
60/1
Race 6 - Canadian Club & Dry Hcp (900m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 0:51.89 (33.02)
Prizemoney: $75,000
1
Usmanov (14)
7/2
T: A J & T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (54)
7/2
4g Choisir x Mining Tycoon (Redoute's Choice )
Winning siblings: Ruuca,
This nick: 8 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
15/4
T: L D Kelly
R: M Cahill (55.5)
15/4
3
0.6
7/2F
T: J C Smerdon
R: S Cormack (54.5)
7/2F
6g Pluck (USA) x Enemy Dragline (General Nediym )
4
1.1
4/1
T: C J White
R: Leslie Tilley (59.5)
4/1
6g Jet Spur x Carnivale Queen (Starcraft (NZ))
5
1.5
20/1
T: Wayne Stephens
R: James Orman (56)
20/1
6g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
6
2.8
30/1
T: Ms K Purdy
R: Justin Huxtable (58.5)
30/1
5g Commands x Pattamada (Viscount )
7
2.9
66/1
T: G K Taylor
R: L V Cassidy (54)
66/1
5g Testa Rossa x Morning Glow (Mister C. (USA))
8
3.1
Ditmas (15)
12/1
T: M T Eggleston
R: M Mc Gillivray (54)
12/1
6g Helter Skelter x Solaride (Catbird )
9
4.9
11/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: Adin Thompson (56)
11/2
7g Tycoon Ruler x Meg's Ace (Buck's Pride )
10
5.7
66/1
T: M A Currie
R: Taylor Marshall (54.5)
66/1
8g Mutawaajid x Boom Boom Baby (True Hero (USA))
11
7.0
100/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54)
100/1
7g Kaphero x Choose Wisely (Falvelon )
Race 7 - Tab Jewel 3yo (1200m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:11.18 (35.29)
Prizemoney: $300,000
1
3/1
T: K M Schweida
R: Ms S Thornton (57)
3/1
Winning siblings: Kanbeki Molly, The Knight,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Stampe (4)
40/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57)
40/1
3g Whittington x Envelope (Monashee Mountain (USA))
112019 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Grandview Peak Crossing Qld
Buyer: Psd $16000 Res $20000
3
4.6
25/1
T: P & W Hulbert
R: Taylor Marshall (55)
25/1
4
5.0
40/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (57)
40/1
3g Love Conquers All x Nett (Fastnet Rock )
5
6.3
15/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (57)
15/1
3g Better Than Ready x Touchy (Untouchable )
6
6.4
11/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (57)
11/1
3g Spirit Of Boom x Angel Girl (Rory's Jester )
7
6.5
11/2
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57)
11/2
3g Rothesay x Cantantes (Just Awesome )
8
7.5
16/1
T: Ms A Stephens
R: J Bowditch (55)
16/1
9
8.8
15/1
T: Natalie McCall
R: B N Stewart (57)
15/1
3g Better Than Ready x Royalsyn (Royal Academy (USA))
10
10.1
100/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Adin Thompson (57)
100/1
3g Easy Rocking x Sequillian (Sequalo )
11
10.6
80/1
T: Ms G Heinrich
R: M R Du Plessis (57)
80/1
3c Sebring x Group Certificate (Honour And Glory (USA))
12
10.7
80/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (57)
80/1
3g Bel Esprit x Saluting (Ferocity )
13
11.2
100/1
T: D J Bougoure
R: Justin Huxtable (55)
100/1
3f Rothesay x Seconde (Sequalo )
14
12.0
50/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
50/1
3g Better Than Ready x Pilgrim (Danehill (USA))
15
44.3
13/8F
T: R G Lipp
R: James Orman (55)
13/8F
3f Rothesay x Star Of Kristle (General Nediym )
Race 8 - Tab Goldmarket (1300m) LR
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:18.07 (36.31)
Prizemoney: $125,000
1
Snitch (5)
20/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56)
20/1
5g Lope De Vega (IRE) x Quaffle (Hurricane Sky )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/4F
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (54)
5/4F
5g Red Element x Days Of Innocence (Lion Hunter )
3
1.6
20/1
T: R G Lipp
R: L V Cassidy (54)
20/1
7g Rothesay x In Her Shoes (Sequalo )
4
2.4
7/2
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (58)
7/2
5g Rothesay x McFly (Perugino (USA))
5
2.6
Oink (6)
25/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (55.5)
25/1
6g Sebring x Coogee Coozifa (Danzero )
6
3.1
9/1
T: L D Kelly
R: M Paget (56.5)
9/1
5g Foxwedge x Tamieka (Viscount )
7
4.1
Manaya (4)
10/1
T: Michael Costa
R: M Mc Gillivray (56)
10/1
6m Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
8
4.9
30/1
T: Diane Murphy
R: James Orman (57)
30/1
7g Star Witness x Thanksgiving (NZ) (Generous (IRE))
9
5.0
25/1
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (54)
25/1
6g I Am Invincible x Miss Alberta (Magic Albert )
10
5.2
16/1
T: G D Hickman
R: Dale Smith (55)
16/1
8g High Chaparral (IRE) x Honi (Marauding (NZ))
11
6.2
Eminent (12)
66/1
T: Courtney Rabjones-Tyrell
R: Boris Thornton (54)
66/1
5g Choisir x Briella (Iglesia )
12
6.3
30/1
T: L J Gough
R: Luke Tarrant (54)
30/1
13
7.6
60/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (54)
60/1
14
10.9
150/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (54)
150/1
5m Jet Spur x Eminence Grise (Sea Road )
Race 9 - Coca-Cola Plate (C6) (1400m)
Class: Class 6 Track: Soft(7) Time: 1:24.85 (35.91)
Prizemoney: $75,000
1
5/2
T: A J & T Edmonds
R: B N Stewart (56)
5/2
4g Pierro x Varenna Miss (Redoute's Choice )
Winning siblings: Mica Be The One, Pirelli,
This nick: 40 runners; 31 winners; 9 SW. Details
2
3.0
13/2
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (57.5)
13/2
3
3.5
80/1
T: Ms J Hardy
R: J Grisedale (54.5)
80/1
4g Snippetson x Princess Iris (Commands )
4
3.7
4/1
T: Michael Costa
R: R Fradd (55.5)
4/1
4m Sebring x Onecatstoomany (One Cool Cat (USA))
5
5.0
16/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (57.5)
16/1
4g Spirit Of Boom x Veralini (Bernardini (USA))
6
8.0
80/1
T: S B Lee
R: Ms S Thornton (56)
80/1
7
8.2
30/1
T: Bruce Hill
R: R Wiggins (57.5)
30/1
7g Haradasun x Dutchy's Lass (Dutch Harry )
8
8.4
20/1
T: L G Ross
R: Baylee Nothdurft (57)
20/1
9
8.8
20/1
T: T Button
R: Jake Bayliss (57.5)
20/1
10
10.1
9/4F
T: L G Ross
R: Adin Thompson (54.5)
9/4F
4g Love Conquers All x Zekeza (Civic Hope )
11
15.4
40/1
T: S J Bennett
R: M Mc Guren (56)
40/1