Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, May 16

Race 1 - Darby McCarthy Plate (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:09.07 (33.96)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: J C Smerdon
R: Ryan Maloney (60)
11/4
6g Hussonet (USA) x Loose Caboose (Success Express (USA))
Winning siblings: Wonderful Fighter,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/9F
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (59.5)
10/9F
3g Redoute's Choice x Sucker Punch (Encosta De Lago )
3
2.3
15/4
T: A J & T Edmonds
R: Nicholas Keal (58)
15/4
4
4.6
15/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (60)
15/1
4g The Factor (USA) x Emerald Knight (Fastnet Rock )
5
4.8
20/1
T: J A Gilmore
R: G Colless (58)
20/1
3g Reset x Black Sea Lady (Desert King (IRE))
6
8.8
12/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (56.5)
12/1
3g All Too Hard x L'amoureuse (More Than Ready (USA))
7
9.6
30/1
T: L G Ross
R: N Day (60)
30/1
Race 2 - Heineken Hcp (2200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:15.74 (34.43)
Prizemoney: $65,000
1
6/1
T: M A Kropp
R: L V Cassidy (55)
6/1
Winning siblings: Youwantmore,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: K R Kemp
R: Adin Thompson (56.5)
4/1
5g Teofilo (IRE) x Real Allure (Lure (USA))
3
0.4
11/2
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (58)
11/2
5g Instinction x Remembering (NZ) (Don Eduardo (NZ))
4
1.2
15/4
T: C J Waller
R: M Cahill (60)
15/4
7g Dansili (GB) x Mambo Light (USA) (Kingmambo (USA))
5
2.0
5/2F
T: K A Lees
R: R Fradd (57)
5/2F
6g Pluck (USA) x Oomaroo (Tale Of The Cat (USA))
6
3.8
7/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (58.5)
7/1
7g Myboycharlie (IRE) x Marie Des Fleurs (FR) (Smart Strike (CAN))
7
3.9
Akage (7)
20/1
T: B V Crowley
R: A Spinks (55)
20/1
6m Haradasun x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
Race 3 - Bundaberg Rum (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:22.56 (34.23)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: J Byrne (60)
12/1
6g Snitzel x Lost For Words (NZ) (Zabeel (NZ))
This nick: 41 runners; 28 winners; 5 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Diane Murphy
R: Chris Taylor (60)
8/1
7g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
3
1.6
20/1
T: C J Waller
R: Nicholas Keal (57.5)
20/1
4g Savabeel x Celeste (NZ) (Pentire (GB))
4
1.7
3/1F
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59.5)
3/1F
5
3.0
6/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (55.5)
6/1
4g Lonhro x Pamina (NZ) (Keeper )
6
4.3
20/1
T: Kenneth Deacon
R: G Colless (58)
20/1
7
4.6
50/1
T: Ben Loakes
R: Madeleine Wishart (52.5)
50/1
7g Magic Albert x Fairchild (General Nediym )
8
4.8
11/2
T: N G McBurney
R: M Cahill (55)
11/2
3g Choisir x Miss Gilly (NZ) (Keeper )
9
5.0
15/1
T: J & C Meagher
R: Jackson Murphy (53.5)
15/1
4g High Chaparral (IRE) x Starry Light (NZ) (Danehill Dancer (IRE))
10
7.5
60/1
T: S J Morrisey
R: S Galloway (55)
60/1
6g Authorized (IRE) x Babington (NZ) (Stravinsky (USA))
11
10.5
13/4
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (55.5)
13/4
4g Tavistock (NZ) x Spring Venture (NZ) (Encosta De Lago )
Race 4 - XXXX Dry (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:24.09 (34.36)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (60.5)
6/1
4m Rothesay x Virtual Velocity (Galileo (IRE))
Winning siblings: Frosty Rocks, Kitty's Own, Reaper,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Shijin (6)
15/1
T: S J Morrisey
R: Madeleine Wishart (54.5)
15/1
3
0.5
15/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
15/2
4m Shamus Award x Badabing Badaboom (Encosta De Lago )
4
0.8
4/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (58)
4/1
5m Duporth x Eleda (NZ) (Deputy Governor (USA))
5
2.1
60/1
T: Philip Kimmet
R: Jackson Murphy (54.5)
60/1
7m Dr Doute's x Round Robin (Langfuhr (CAN))
6
2.2
Flaunt (15)
25/1
T: S P Tregea
R: S Galloway (55)
25/1
4m Drumbeats x Miss Argyle (Iglesia )
7
2.3
10/1
T: L G Ross
R: M R Du Plessis (56)
10/1
4m Lope De Vega (IRE) x Thermopylae (Mukaddamah (USA))
8
2.4
8/1
T: L D Kelly
R: A Mallyon (56)
8/1
9
3.2
15/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: N Fazackerley (57)
15/1
4m Show A Heart x Hey Blondie (Royal Academy (USA))
10
3.4
Seles (8)
7/2F
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (57)
7/2F
11
4.4
66/1
T: Ms M Brosnan
R: S Cormack (55)
66/1
5m Smart Missile x Empress Lily (Zabeel (NZ))
12
4.5
60/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Corey Bayliss (55.5)
60/1
6m Sebring x Survival (Lonhro )
13
6.3
10/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (56)
10/1
4m Zoustar x Go Again (Husson (ARG))
Race 5 - We Are Gold Coast Plate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:08.79 (32.61)
Prizemoney: $50,000
1
4/7F
T: M A Currie
R: B N Stewart (57)
4/7F
4g Rocker x Strike On Goal (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
Winning siblings: Danniwillbreezonby, Towel Token,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (55)
2/1
4m Street Boss (USA) x Princess Delight (Agnes World (USA))
3
3.3
15/1
T: Leanne McCormick
R: James Orman (57)
15/1
4g Manhattan Rain x Morton (Flying Spur )
4
4.1
50/1
T: Ms P Barron
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
50/1
5m Drumbeats x Carry To Fortune (Carry The Flag (GB))
5
4.6
10/1
T: L J Gough
R: Ryan Maloney (58.5)
10/1
8g Manhattan Rain x Impulsive Lass (Flying Spur )
6
6.4
100/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (55)
100/1
Race 6 - Tab Ken Russell Mem. Classic (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.17 (34.61)
Prizemoney: $125,000
1
4/11F
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (57)
4/11F
2c Headwater x Regal Tier (Royal Academy (USA))
Winning siblings: All Boom, Animal Spirits,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.8
30/1
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (57)
30/1
2c Spirit Of Boom x Boomalicious (Red Dazzler )
2
2.8
80/1
T: S W Kendrick
R: B N Stewart (57)
80/1
2c Exceed And Excel x Strawberry Field (Encosta De Lago )
4
3.6
40/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (55)
40/1
5
5.6
Kavak (2)
50/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57)
50/1
2c Deep Field x Moroccan Rose (Charge Forward )
6
6.1
Minjee (11)
8/1
T: R L Heathcote
R: M Cahill (55)
8/1
7
6.9
10/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (57)
10/1
8
7.7
12/1
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (57)
12/1
2c Press Statement x Calaluna (Mujahid (USA))
9
8.0
Neutron (10)
25/1
T: Kacy Fogden
R: Jag Guthmann-Chester (57)
25/1
2c Starcraft (NZ) x Pure Reality (Purrealist )
10
11.5
150/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: James Orman (57)
150/1
11
12.5
200/1
T: B J Dais
R: Nicholas Keal (57)
200/1
2g Foxwedge x Longueville Lass (Woodman (USA))
12
15.8
66/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (57)
66/1
Race 7 - James Squire Hcp (C6) (1800m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:48.93 (33.73)
Prizemoney: $50,000
1
16/1
T: C J Waller
R: Nicholas Keal (60)
16/1
5g Sebring x Peach Tree (Bel Esprit )
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: Matthew Smith
R: M Mc Gillivray (58)
6/4F
3
3.1
7/2
T: Kacy Fogden
R: Jag Guthmann-Chester (57)
7/2
5g Galileo (IRE) x Half Queen (USA) (Deputy Minister (CAN))
4
4.1
12/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (58.5)
12/1
6g Champs Elysees (GB) x Sailors Path (GB) (New Approach (IRE))
5
4.6
16/1
T: K A Lees
R: R Fradd (55)
16/1
5g High Chaparral (IRE) x Plumm (Encosta De Lago )
6
5.0
Oink (2)
12/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (60)
12/1
6g Sebring x Coogee Coozifa (Danzero )
7
5.2
150/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (55)
150/1
4g Drumbeats x Ipso Facto Selecto (Kenfair (NZ))
8
6.2
Brains (8)
11/1
T: T J Gollan
R: Adin Thompson (53)
11/1
5g Stryker x Absolute Harmony (Redoute's Choice )
9
9.0
11/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
11/1
4m So You Think (NZ) x Aliberani (Redoute's Choice )
10
9.4
12/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (55)
12/1
6g Excelebration (IRE) x Dance Troupe (GB) (Rainbow Quest (USA))
11
10.4
66/1
T: N J Doyle
R: Jake Bayliss (55)
66/1
4g Stratum x Keyarna Blue (NZ) (O'Reilly (NZ))
12
13.9
100/1
T: Louise White
R: J Byrne (55)
100/1
Race 8 - Brandons Gold Coast Guineas (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.71 (33.78)
Prizemoney: $125,000
1
5/2F
T: P & P Snowden
R: Ryan Maloney (57)
5/2F
3g Written Tycoon x La Paris (Falvelon )
Winning siblings: Je Suis Tycoon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/2
T: K M Schweida
R: Ms S Thornton (57)
13/2
3
1.1
3/1
T: James Cummings
R: R Fradd (55)
3/1
3f Snitzel x Samaready (More Than Ready (USA))
4
1.9
40/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57)
40/1
3g Trusting x Critical Angel (NZ) (O'Reilly (NZ))
5
2.4
50/1
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (55)
50/1
6
2.7
Ruuca (6)
30/1
T: A J & T Edmonds
R: B N Stewart (57)
30/1
3c Rubick x Mining Tycoon (Redoute's Choice )
7
2.8
20/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
20/1
3c I Am Invincible x Sonnenblume (Exceed And Excel )
8
3.3
5/1
T: S P Tregea
R: James Orman (57)
5/1
3g Warhead x Commanding Queen (Commands )
9
4.1
12/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: M Cahill (57)
12/1
3c Pierro x Bellevue Girl (Exceed And Excel )
10
5.1
Stampe (3)
25/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57)
25/1
3g Whittington x Envelope (Monashee Mountain (USA))
11
6.6
50/1
T: A J & T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (55)
50/1
3f I Am Invincible x Hussy By Choice (Hussonet (USA))
12
7.4
Baroda (12)
20/1
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (55)
20/1
3f Epaulette x Dandy Warhols (Distant Music (USA))
13
10.7
150/1
T: K A Lees
R: L V Cassidy (55)
150/1
3f Fastnet Rock x More Valour (More Than Ready (USA))
14
11.7
150/1
T: Kacy Fogden
R: Jag Guthmann-Chester (57)
150/1
3g Exceed And Excel x Doctrine (Artie Schiller (USA))
Race 9 - Attwood Marshall Silk Stocking (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.75 (33.44)
Prizemoney: $85,000
1
11/1
T: B J Squair
R: M R Du Plessis (54)
11/1
4m Love Conquers All x Whitechapel (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: C'mome Paddyreilly,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Fiesta (2)
10/1
T: C J Waller
R: M Cahill (57.5)
10/1
4m I Am Invincible x Now Now (Danehill Dancer (IRE))
3
0.3
11/1
T: P & P Snowden
R: Dale Smith (54)
11/1
4m Redoute's Choice x Fate Rules (Encosta De Lago )
4
0.5
Niedorp (14)
13/8F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (54)
13/8F
5
1.3
Resin (4)
7/1
T: James Cummings
R: L V Cassidy (56)
7/1
6
1.4
Tardis (16)
30/1
T: A J & T Edmonds
R: Ms S Thornton (54)
30/1
5m Nicconi x Vicwood Fashion (NZ) (Bahhare (USA))
7
2.7
6/1
T: James Cummings
R: R Fradd (58)
6/1
8
3.0
200/1
T: Billy Healey
R: M Hellyer (54)
200/1
9
3.1
Manaya (5)
30/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (55.5)
30/1
6m Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
10
3.2
20/1
T: L G Ross
R: M Mc Gillivray (57.5)
20/1
6m Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
11
3.6
150/1
T: K T Webb
R: N Evans (54)
150/1
4m Smart Missile x In The Moment (Desert Sun (GB))
12
3.8
80/1
T: K A Lees
R: R Wiggins (54.5)
80/1
7m Time Thief x Dawn To Dusk (USA) (Son Of Briartic (CAN))
13
4.0
60/1
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (54)
60/1
4m Spirit Of Boom x Equality (Conatus )
14
4.2
200/1
T: K A Lees
R: S Cormack (54)
200/1
5m So You Think (NZ) x Vecchia Roma (Testa Rossa )
15
5.5
100/1
T: D J Duryea
R: A Spinks (54)
100/1
16
6.0
Krone (8)
9/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
9/1
4m Eurozone x Soft Landing (Al Maher )