Breednet Results

GOSFORD - Tuesday, August 23

Race 1 - Adam Harvey @ The Eg Plate-C1 (2100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 2:14.35
Prizemoney: $27,000
1
7/1
T: R A Bailey
R: A Adkins (57.5)
7/1
6g Oratorio (IRE) x Jargon (Mossman )
2
0.4
5/4F
T: Allan Kehoe
R: J Parr (59)
5/4F
4g Snitzel x Sophia Lago (Encosta De Lago )
3
1.9
9/1
T: P N Mills
R: A Hyeronimus (57)
9/1
5m Domesday x Humbug Lady (Ladoni (GB))
4
2.0
6/1
T: David Payne
R: J R Collett (56.5)
6/1
4g Artie Schiller (USA) x Miracletto (Fuji Kiseki (JPN))
5
2.3
7/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (57)
7/2
4m Redoute's Choice x Music Review (GB) (Singspiel (IRE))
6
4.2
10/1
T: D Lane
R: T Angland (59)
10/1
5g High Chaparral (IRE) x Brave And Bold (Timber Country (USA))
7
4.3
9/1
T: Nick Mitchell
R: B Spriggs (57)
9/1
6m Kheleyf (USA) x Favoured Option (NZ) (Lord Ballina )
Race 2 - Bella Group Services Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.93 (34.58)
Prizemoney: $27,000
1
9/4F
T: Bjorn Baker
R: K McEvoy (57)
9/4F
4m Nicconi x Lady Min (Nothin' Leica Dane )
Winning siblings: Fuerza, King Galahad,
2
0.3
5/2
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (56.5)
5/2
3g Dream Ahead (USA) x Sienna Gold (More Than Ready (USA))
3
2.1
4/1
T: P and P Snowden
R: Nick Heywood (55)
4/1
4m Lonhro x Polynesian Kitty (USA) (High Yield (USA))
4
3.4
Deus (1)
40/1
T: A J Cummings
R: J R Collett (59)
40/1
4g Written Tycoon x Danari (Danehill (USA))
5
5.0
10/1
T: G McFarlane
R: J Parr (59)
10/1
6h Delzao x Songcatcher (Geiger Counter (USA))
6
5.9
3/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (59)
3/1
4g Zizou x Snippety Lass (Snippets )
7
7.9
Taser (4)
80/1
T: F T Cowell
R: Alena Skerritt (56)
80/1
4g Street Sense (USA) x Madam Lush (Danehill Dancer (IRE))
8
10.7
100/1
T: R J Davies
R: Rachel King (52.5)
100/1
3f Excites x Kusasa (Lonhro )
Race 3 - Rapidclean Central Cst (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:11.95 (36.19)
Prizemoney: $27,000
1
9/1
T: Mark Cross
R: A Adkins (59.5)
9/1
6m Strada x Dance Decree (Declarations )
Winning siblings: Tigers Image,
2
0.2
3/1
T: J G Sargent
R: Deanne Panya (52)
3/1
3f Jimmy Choux (NZ) x Fasline (Fasliyev (USA))
3
0.4
6/1
T: P M Perry
R: T Angland (59.5)
6/1
4m Choisir x French Fantasy (French Deputy (USA))
4
2.3
6/1
T: G W Moore
R: B Shinn (61)
6/1
4g Alfred Nobel (IRE) x Matilda Grace (NZ) (Stravinsky (USA))
5
2.6
10/1
T: Joseph Pride
R: K McEvoy (58.5)
10/1
5m Shamardal (USA) x Yaasah (IRE) (Distant View (USA))
6
3.7
100/1
T: E B Holland
R: Y Ichikawa (54)
100/1
6m Street Sense (USA) x Instant Reward (Tayasu Tsuyoshi (JPN))
7
4.8
9/1
T: B A Partelle
R: Nick Heywood (57.5)
9/1
9m Star Cross (ARG) x Sporting Colours (Water Mill (GB))
8
5.9
15/1
T: B A Perrett
R: Billy Cray (60)
15/1
7g Haayil x Scilly (Vettori (IRE))
9
6.1
11/1
T: J A Steinmetz
R: Rachel King (58.5)
11/1
5g Reset x On The Loose (Strategic )
10
11.1
5/2F
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (57.5)
5/2F
3f Stryker x La Rouge (Red Ransom (USA))
Race 4 - Top Cut Newcastle Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:11.29 (35.42)
Prizemoney: $27,000
1
11/8F
T: Angela Davies
R: J R Collett (55.5)
11/8F
4m Time Thief x Dodged A Bullet (Success Express (USA))
Winning siblings: Artistic Escape,
2
1.3
5/2
T: Ms K Gavenlock
R: J Parr (59)
5/2
3
2.1
10/1
T: Mitchell Kearney
R: Deanne Panya (52)
10/1
5m Ad Valorem (USA) x Fudo San (Flying Spur )
4
3.3
11/2
T: P M Perry
R: Tim Clark (57)
11/2
5g Stratum x Sparkling Now (Bellotto (USA))
5
3.7
8/1
T: Joseph Pride
R: T Angland (57)
8/1
4g Nicconi x Seduction Line (Testa Rossa )
6
6.5
20/1
T: D Lane
R: Rachel King (52)
20/1
6g New Approach (IRE) x Bonnie Ann (Filante (NZ))
7
9.7
20/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (54)
20/1
4m All American x Shapira (CHI) (Hussonet (USA))
8
24.6
12/1
T: Melanie O'Gorman
R: G Buckley (54)
12/1
4g Ready As x Kwila (Mister Kwila )
Race 5 - Eve Electrical Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.69 (35.16)
Prizemoney: $27,000
1
9/10F
T: K A Lees
R: B Avdulla (56)
9/10F
3f Savabeel x Ombre Rose (NZ) (O'Reilly (NZ))
Winning siblings: Court Order, Room For Excuse, Sacrosanct,
2
2.5
7/2
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
7/2
3f Snitzel x I Believe (Octagonal (NZ))
3
2.7
10/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54.5)
10/1
4
5.1
10/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56)
10/1
3f Snitzel x Flidais (Timber Country (USA))
5
5.3
11/2
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (56)
11/2
3f Northern Meteor x Princess Emmy (NZ) (King's Chapel )
6
6.0
15/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
15/1
3f Redoute's Choice x Barinka (NZ) (Shinko King (IRE))
7
6.6
66/1
T: L J Tilley
R: C G O'Brien (56)
66/1
8
7.2
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56)
12/1
3f Savabeel x Croix Du Sud (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
9
9.7
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56)
25/1
3f Foxwedge x Xaarhea (Xaar (GB))
Race 6 - Tooheys Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.58 (34.98)
Prizemoney: $27,000
1
13/8F
T: Matthew Smith
R: T Angland (56)
13/8F
3g I Am Invincible x Sexyaz (Catbird )
Winning siblings: Magicaz,
2
0.2
2/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
2/1
3
2.0
Ubatuba (11)
9/2
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (56)
9/2
3c Lope De Vega (IRE) x Loving New (BRZ) (Choctaw Ridge (USA))
4
3.9
25/1
T: A J Denham
R: J R Collett (56)
25/1
3g Street Sense (USA) x Suspend (Brief Truce (USA))
5
4.7
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
12/1
3g Snitzel x Seesawing (Easy Rocking )
6
4.9
7/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (56)
7/1
7
8.3
80/1
T: Mark Cross
R: P King (56)
80/1
3g Widden Valley x Tortola (West Point )
8
8.7
30/1
T: A J Denham
R: C G O'Brien (56)
30/1
Race 7 - De Bortoli Wines (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 1:37.95 (36.21)
Prizemoney: $27,000
1
7/4F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
7/4F
5g Road To Rock x Myladys (NZ) (Kingfisher Mill (USA))
Winning siblings: Terms Of Reference, Time Bomb,
2
0.5
13/2
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
13/2
7m Any Given Saturday (USA) x Expozay (Naturalism (NZ))
3
0.7
11/2
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (59)
11/2
5g Sebring x Pride Of Africa (Desert Sun (GB))
4
0.8
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
4/1
4g More Than Ready (USA) x Cinque Cento (Nothin' Leica Dane )
5
4.6
4/1
T: K J Lantry
R: Nick Heywood (60.5)
4/1
7g Southern Image (USA) x Frantoio (Danehill (USA))
6
4.7
15/1
T: Nick Mitchell
R: R Hutchings (58.5)
15/1
6g Musket x Zirascible (NZ) (Zabeel (NZ))
7
4.9
8/1
T: F T Cowell
R: Alena Skerritt (55)
8/1
6m Casino Prince x Simoneashley (Nothin' Leica Dane )
8
9.5
30/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (58)
30/1
7g Casino Prince x Trewornan (GB) (Midyan (USA))
Race 8 - Bruce Johnston Memorial (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 0:58.65 (34.71)
Prizemoney: $27,000
1
7/2
T: G Portelli
R: T Angland (60.5)
7/2
2
1.3
11/8F
T: A J Denham
R: J R Collett (59)
11/8F
4g Snippetson x Red Feather (Red Ransom (USA))
3
1.7
8/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (59)
8/1
4g Exceed And Excel x Lune Rouge (USA) (Malibu Moon (USA))
4
2.0
15/2
T: P M Perry
R: R Hutchings (61)
15/2
4g Written Tycoon x Fighting Fragrance (General Nediym )
5
3.2
13/2
T: D Lane
R: Deanne Panya (56.5)
13/2
6
3.9
16/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (58.5)
16/1
7g Hidden Dragon x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
7
4.8
25/1
T: P M Perry
R: C Dwyer (59)
25/1
8g Stratum x Runway Lollipop (ARG) (Candy Stripes (USA))
8
5.7
15/1
T: S J Hodge
R: A Gibbons (56)
15/1
6g Snippetson x Transmutation (Commands )
9
8.1
20/1
T: Allan Kehoe
R: Nick Heywood (59.5)
20/1
5g California Dane x Arbutus (Reenact )