Breednet Results

GOSFORD - Wednesday, March 21

Race 1 - Happy Days @ Turfcare Aus Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.39 (36.34)
Prizemoney: $40,000
1
8/11F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
8/11F
2c Redoute's Choice x Ballet Blue (Stravinsky (USA))
Winning siblings: The First Ring, Three Votes,
This nick: 18 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Wagner (9)
3/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (57)
3/1
2c Bernardini (USA) x Ringstrasse (Redoute's Choice )
3
5.6
30/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (57)
30/1
2g Fastnet Rock x Miss Concorde (IRE) (Encosta De Lago )
4
5.7
30/1
T: P M Perry
R: Josh Adams (57)
30/1
2c Choisir x Pure Intent (Bianconi (USA))
5
5.8
30/1
T: P and P Snowden
R: J R Collett (57)
30/1
2g Written Tycoon x Bloomingdale Miss (Shamardal (USA))
6
8.1
Plenty (6)
8/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
8/1
2g Zoustar x Ubiquity (Hurricane Sky )
7
9.4
Malos (5)
7/1
T: James Cummings
R: T Angland (57)
7/1
2g Lonhro x Erato (Street Cry (IRE))
8
11.2
80/1
T: Matthew Smith
R: J Parr (57)
80/1
2g Helmet x Purity (Ferocity )
9
26.1
40/1
T: G W Moore
R: A Hyeronimus (55)
40/1
2f The Factor (USA) x More Than Promised (USA) (More Than Ready (USA))
Race 2 - Adama Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:59.67 (35.54)
Prizemoney: $40,000
1
8/11F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (55)
8/11F
3f Snitzel x Fashion Rocks (Dehere (USA))
Winning siblings: Pouting Lips, Vaquero,
This nick: 24 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
1.8
8/1
T: Ms G Markwell
R: T Angland (57)
8/1
3g Lope De Vega (IRE) x Winter Chalet (Redoute's Choice )
3
3.8
5/2
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (57)
5/2
3g Exceed And Excel x Madame Pedrille (Secret Savings (USA))
4
6.7
50/1
T: Kim Talent
R: S Lisnyy (55)
50/1
3f Hinchinbrook x Ultimate Rock (Tale Of The Cat (USA))
5
7.6
100/1
T: J Louizos
R: Jenny Duggan (53)
100/1
3f Mint Lane (USA) x Fantastic Dream (Fantastic Light (USA))
6
13.4
10/1
T: L J Bridge
R: J R Collett (57)
10/1
3g Denman x Wedlock (Giant's Causeway (USA))
7
20.1
100/1
T: R A Bailey
R: Ms K O'Hara (55)
100/1
3f Casino Prince x Echo Maid (NZ) (Made Of Gold (USA))
Race 3 - Icl Proturf Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:40.10 (35.44)
Prizemoney: $40,000
1
15/4
T: C J Waller
R: B Shinn (58)
15/4
3g Sebring x Peach Tree (Bel Esprit )
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2F
T: C J Waller
R: Tim Clark (55)
7/2F
3f High Chaparral (IRE) x Endearment (Danehill (USA))
3
1.8
8/1
T: John Thompson
R: J R Collett (56)
8/1
3f Snitzel x Sunset Coast (Dubleo (USA))
4
2.5
5/1
T: A and E Cummings
R: B Avdulla (55)
5/1
3f O'Reilly (NZ) x Line Of Sight (Elusive Quality (USA))
5
3.3
5/1
T: C J Waller
R: T Angland (58.5)
5/1
3g High Chaparral (IRE) x Zarock (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
9.1
9/1
T: C J Waller
R: J Ford (55)
9/1
3f Makfi (GB) x Rosa's Spur (Flying Spur )
7
12.2
40/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (55)
40/1
3g High Chaparral (IRE) x Alzira (NZ) (Bertolini (USA))
8
12.3
40/1
T: Stephen Schofield
R: S Lisnyy (53.5)
40/1
3g Street Cry (IRE) x Mink (Redoute's Choice )
9
17.1
100/1
T: John Thompson
R: C Reith (55)
100/1
Race 4 - Floratine Glycofuze (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:42.36 (35.40)
Prizemoney: $40,000
1
8/11F
T: K A Lees
R: K McEvoy (59)
8/11F
3f Mastercraftsman (IRE) x Queen Cha Cha (NZ) (High Chaparral (IRE))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/4
T: C J Waller
R: B Shinn (58)
6/4
3f Hinchinbrook x Karalee (O'Reilly (NZ))
3
3.1
20/1
T: S J Hodge
R: Rachel King (53)
20/1
5m Youthful Legs (USA) x Nikkirina (Beautiful Crown (USA))
4
5.9
12/1
T: Ms G Markwell
R: J Parr (59)
12/1
6m Teofilo (IRE) x Epona Star (Red Ransom (USA))
Race 5 - Turfcare Australia (Bm70) (2100m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 2:15.61 (37.18)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: A and E Cummings
R: J Ford (53.5)
9/2
3g Azamour (IRE) x Leti (Flying Spur )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
25/1
T: P M Perry
R: J Penza (55.5)
25/1
3
3.0
11/4
T: K A Lees
R: K McEvoy (57)
11/4
3g Snitzel x Dyna Slam (USA) (Grand Slam (USA))
4
3.4
15/8F
T: C J Waller
R: B Avdulla (60)
15/8F
5g Galileo (IRE) x Ice Mint (USA) (Awesome Again (CAN))
5
6.8
6/1
T: Ms K Durden
R: J R Collett (60.5)
6/1
6
7.0
9/1
T: Craig Bermingham
R: Rachel King (56)
9/1
7g Exceed And Excel x Chandelier (Fusaichi Pegasus (USA))
7
9.2
8/1
T: T J Gollan
R: Tim Clark (55)
8/1
5g Lope De Vega (IRE) x Senorita De Lago (Encosta De Lago )
Race 6 - Syngenta Velista (Bm74) (1000m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(8) Time: 1:00.20 (35.73)
Prizemoney: $40,000
1
8/1
T: Colt Prosser
R: Ms M Weir (54)
8/1
6g May'haab x Beautiful Princess (Beautiful Crown (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: A and E Cummings
R: J Ford (53)
12/1
5m Red Element x Graces Spirit (Flying Spur )
3
0.3
9/2
T: D Lane
R: B McDougall (55.5)
9/2
3g Lonhro x Downhill Racer (Danehill Dancer (IRE))
4
1.2
10/1
T: Matthew Smith
R: K McEvoy (58.5)
10/1
4m Krupt x Marju Rani (NZ) (Marju (IRE))
5
1.3
Marble (6)
9/4F
T: James Cummings
R: T Angland (57)
9/4F
6
2.9
13/4
T: Brett Thompson
R: Alena Skerritt (50)
13/4
4m I Am Invincible x Baby Belle (Filante (NZ))
7
4.7
12/1
T: T J Robinson
R: B Shinn (59.5)
12/1
6m Denman x Rosnaree (IRE) (Danehill (USA))
8
13.3
12/1
T: Lauri Wray
R: K Jennings (57)
12/1
7m Bon Hoffa x Set Dayan (Gold Carat (USA))
Race 7 - Bayer Interface S'guard (Bm80) (1600m)
Class: Benchmark 80 Track: Heavy(8) Time: 1:41.87 (37.91)
Prizemoney: $40,000
1
13/4
T: James Cummings
R: K McEvoy (59)
13/4
4g Mastercraftsman (IRE) x Avon Lady (GB) (Avonbridge (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: K A Lees
R: T Angland (58)
6/1
112017 NZB Select Yearling Sale
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Withdrawn
3
3.1
9/2
T: B Joseph and P and M Jones
R: Rachel Hunt (55)
9/2
4g Pendragon (NZ) x Mercury Lady (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
3.9
13/2
T: Matthew Smith
R: B Shinn (57)
13/2
5g Tavistock (NZ) x Dastaria (NZ) (Stark South (USA))
5
7.0
11/1
T: D Lane
R: J R Collett (55)
11/1
6g Haradasun x Ionica (Commands )
6
8.5
30/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (60)
30/1
4g Savabeel x Pare (NZ) (Prized (USA))
7
11.1
16/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (53)
16/1
6g Pendragon (NZ) x Budderoo Miss (Forest Glow (USA))
8
20.3
80/1
T: Tess Wilkes
R: Jenny Duggan (63)
80/1
7g Shamardal (USA) x Fallen In Love (GB) (Galileo (IRE))
9
34.8
9/4F
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (57)
9/4F
4m Snitzel x Kirovskaya (French Deputy (USA))
Race 8 - Floratine Fights On (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(9) Time: 1:13.69 (36.47)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (60.5)
7/4F
4g Manhattan Rain x Commanding Girl (Fastnet Rock )
Winning siblings: Judge Judi,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: James Cummings
R: T Angland (60)
7/4F
3g Street Cry (IRE) x Koala Bear (Exceed And Excel )
3
2.7
6/1
T: Bjorn Baker
R: K McEvoy (58.5)
6/1
4m Smart Missile x My Amelia (Redoute's Choice )
4
2.8
25/1
T: Ms K Gavenlock
R: J Parr (59)
25/1
8g Falvelon x Zadiamond (NZ) (Zabeel (NZ))
5
4.8
14/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (58.5)
14/1
4m Beneteau x Hussterics (Hussonet (USA))
6
5.3
Kopite (6)
25/1
T: Adam Duggan
R: Josh Adams (58.5)
25/1
5m Excites x Centaure (NZ) (Centaine )
7
7.8
20/1
T: Luke Pepper
R: Ms K O'Hara (55)
20/1
6m Denman x Val De Loire (NZ) (Montjeu (IRE))
8
11.9
80/1
T: P M Perry
R: Ms M Weir (55.5)
80/1
3g Ilovethiscity x Medusa (Stratum )
9
20.5
10/1
T: Matthew Vella
R: J R Collett (58.5)
10/1
5g Magnus x Russian Rites (Stravinsky (USA))