Breednet Results

GOSFORD - Thursday, March 29

Race 1 - Kincrome Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:05.02 (35.48)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: Richard Litt
R: T Angland (57)
5/4F
Winning siblings: Badajoz, Mercury, Osborne Bulls,
2
2.3
Taniko (6)
7/4
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
7/4
3
5.6
30/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (55)
30/1
3f Denman x Sky Girl (Nuclear Freeze (USA))
4
7.6
Music (5)
15/2
T: Edward O'Rourke
R: A Hyeronimus (55)
15/2
3f Delago Deluxe x Hot Show (Snitzel )
5
7.7
7/2
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (55)
7/2
3f Tickets x Rosiesingstheblues (King Of Roses )
Race 2 - Milwaukee Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:40.60 (36.73)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: P and P Snowden
R: T Angland (56.5)
8/11F
3g Encosta De Lago x Raging Inferno (Belong To Me (USA))
Winning siblings: African Heat, Hot Spin,
2
1.5
4/1
T: R A Freedman
R: C W Brown (55)
4/1
4g Reset x Goujon (Snitzel )
3
2.5
2/1
T: D K Weir
R: B Avdulla (55)
2/1
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$450,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: McEvoy Mitchell Racing P/L
4
2.7
25/1
T: Ms J Bowen
R: Ms J Taylor (54)
25/1
5g Street Sense (USA) x Elle (General Nediym )
Race 3 - Klingspor (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:12.18 (35.83)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: G K White
R: C W Brown (61.5)
7/4F
3g Snitzel x River Thames (Fastnet Rock )
Winning siblings: Londinium, River Charge,
2
0.1
16/1
T: J G Sargent
R: R Dolan (57.5)
16/1
3f Alamosa (NZ) x Tinkerbabu (Giant's Causeway (USA))
3
0.9
7/4
T: Brett Thompson
R: Alena Skerritt (61.5)
7/4
4m I Am Invincible x Baby Belle (Filante (NZ))
4
1.4
7/1
T: B G Lawrence
R: A Adkins (57)
7/1
6m Murphy's Blu Boy x Beneficial (High Yield (USA))
5
1.8
3/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (60.5)
3/1
3f Hinchinbrook x Wreckage (Zeditave )
6
5.0
80/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (54)
80/1
6g Reset x Camellias (Commands )
Race 4 - Digga 3 Or Less Starts Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.91 (36.57)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: Ms L Munce
R: A Gibbons (57)
2/1
3g Benfica x Little Emily (Sequalo )
Winning siblings: Little Moots,
2
0.2
5/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (59)
5/2
4g Zariz x Timeless Spirit (Danehill Dancer (IRE))
3
0.7
7/4F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
7/4F
3f Smart Missile x Strictly Personal (Don Eduardo (NZ))
4
2.0
11/1
T: Sally Taylor
R: A Hyeronimus (57)
11/1
3g Sepoy x Dorky (Grand Lodge (USA))
5
10.2
20/1
T: Patrick Webster
R: Josh Adams (58)
20/1
3g Star Witness x Capto (Octagonal (NZ))
6
10.6
40/1
T: D Lane
R: Travis Wolfgram (55.5)
40/1
3f Hard Spun (USA) x Impossibleprincess (Encosta De Lago )
7
19.5
40/1
T: J L Roberts
R: B McDougall (56.5)
40/1
3g Moshe x Sleek'n'sassy (Danehill Star )
Race 5 - Stramit 4 Or More Starts Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.32 (36.42)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
9/10F
3f Fastnet Rock x Princess Coup (Encosta De Lago )
2
1.5
Stone (5)
6/4
T: K J Lantry
R: B Avdulla (58.5)
6/4
3
5.0
Brooke (6)
8/1
T: R H Holloway
R: Josh Adams (57)
8/1
4m Northern Meteor x Bundleofjoy (Fantastic Light (USA))
4
6.0
12/1
T: J L Roberts
R: B McDougall (59)
12/1
5g Zabeel (NZ) x Eloa (NZ) (Volksraad (GB))
5
7.5
25/1
T: Irene Cowell
R: Ms M Weir (56)
25/1
6
10.7
80/1
T: V C Poke
R: G Buckley (57)
80/1
5m Raheeb x Kaysean D'Sunshine (Mister C. (USA))
7
11.3
40/1
T: Jay Hopkins
R: A Gibbons (56.5)
40/1
3f Foreplay x Cabinda (Timber Country (USA))
Race 6 - Coregas Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:41.34 (38.64)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: David Payne
R: J R Collett (55.5)
9/4F
3f So You Think (NZ) x Winning Betsy (Redoute's Choice )
Winning siblings: Classic Wind, Public Fortune,
2
0.8
16/1
T: P G Randall
R: Ms J Taylor (54.5)
16/1
4m Murtajill x Dubai Miss (Dubai Destination (USA))
3
1.3
25/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (56.5)
25/1
3g Sufficient (NZ) x Kaapdiva (NZ) (Kaapstad (NZ))
4
2.2
20/1
T: D Lane
R: B McDougall (54.5)
20/1
5m Mosayter (USA) x Star Gold (Luskin Star )
5
2.3
100/1
T: A D Smith
R: Travis Wolfgram (54.5)
100/1
3f Excites x Tansgirl (Orientate (USA))
6
2.9
13/4
T: Brad Widdup
R: Tim Clark (58)
13/4
4g Smart Missile x Zaby Zaby (NZ) (Zabeel (NZ))
7
6.8
3/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (58)
3/1
3g Lonhro x Applegate (Exceed And Excel )
8
6.9
15/4
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (55.5)
15/4
3g Smart Missile x Rose Darmore (More Than Ready (USA))
9
7.4
60/1
T: G R Nickson
R: B El-Issa (54.5)
60/1
10
9.2
150/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (54.5)
150/1
3g Onemorenomore x Dorothy's Dream (Exceed And Excel )
11
11.0
150/1
T: D Tearle
R: Ms L Day (51.5)
150/1
12
16.7
80/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54.5)
80/1
3f Hinchinbrook x Sequinella (Catbird )
Race 7 - Pro Ali Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:04.93 (35.54)
Prizemoney: $30,000
1
Resin (3)
13/8F
T: James Cummings
R: Tim Clark (58)
13/8F
Winning siblings: Bezel, Lesage,
2
0.2
Safado (1)
13/8F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (59)
13/8F
3g Lonhro x Happy Hussy (Hussonet (USA))
3
3.2
6/1
T: David Pfieffer
R: J R Collett (57)
6/1
4
5.2
50/1
T: G R Nickson
R: Rachel Hunt (51.5)
50/1
5m Beneteau x Highland Mary (Hussonet (USA))
5
5.3
150/1
T: J Fairleigh
R: Kellie Holding (52)
150/1
6
5.9
6/1
T: K A Lees
R: C W Brown (57.5)
6/1
3f Lonhro x Valoura (Exceed And Excel )
7
7.4
8/1
T: J G Sargent
R: Ms W Costin (58.5)
8/1
3g Smart Missile x Mallard (NZ) (Falkirk (NZ))
8
8.1
200/1
T: G A O'Brien
R: G Buckley (54)
200/1
4m Snippetson x Exabaa (Anabaa (USA))
Race 8 - Insurance House (Bm69) (2100m)
Class: Benchmark 69 Track: Soft(5) Time: 2:12.83 (38.84)
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (60)
6/1
5g Medaglia D'Oro (USA) x A Fairy's Kiss (NZ) (Stravinsky (USA))
2
1.8
50/1
T: J A Steinmetz
R: Tim Clark (55)
50/1
3
2.3
8/1
T: J G Sargent
R: J Penza (57.5)
8/1
4g Rip Van Winkle (IRE) x Sitting On A Hill (NZ) (City On A Hill (USA))
4
2.7
Packen (9)
50/1
T: Gerard Jenkinson
R: J Innes Jnr (55)
50/1
9g Untouchable x Regal Sonata (Palace Music (USA))
5
5.5
Petite (10)
4/5F
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
4/5F
3f Reset x Laleta (IRE) (Danehill (USA))
6
5.8
Stan (5)
25/1
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (56.5)
25/1
4g Mutawaajid x Issy Rose (Magic Albert )
7
11.0
11/2
T: M D Moroney
R: C W Brown (55)
11/2
5g Tavistock (NZ) x Starina (NZ) (Sir Tristram (IRE))
8
40.5
11/1
T: K J Miller
R: B Spriggs (56.5)
11/1
4m Al Maher x Blue Ruby (Lonhro )
100
0.0
16/1
T: C E Conners
R: T Angland (57)
16/1
9h Acclamation (GB) x Trinity Joy (GB) (Vettori (IRE))