Breednet Results

GOSFORD - Saturday, July 27

Race 1 - Central Coast Coolrooms Mdn (1900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:01.58 (36.53)
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (58)
9/10F
3g Frankel (GB) x Give Me Five (GER) (Monsun (GER))
2
0.2
13/4
T: G W Murray
R: C Lever (58)
13/4
3g Tavistock (NZ) x Outlay (NZ) (Spartacus (IRE))
3
0.3
Crete (9)
7/1
T: A J Cummings
R: Ms L Day (53)
7/1
3f Sebring x Suzy Smart (USA) (Smart Strike (CAN))
4
1.1
9/2
T: J and G Lee
R: A Hyeronimus (59)
9/2
5
3.4
80/1
T: John Thompson
R: J P Morris (56)
80/1
3f Dalakhani (IRE) x Miss Chile (Carnegie (IRE))
6
4.3
15/1
T: N R Ward
R: G Buckley (58)
15/1
3g Arlington x War Empress (Buriton (NZ))
7
5.1
100/1
T: Tess Wilkes
R: A Layt (59)
100/1
4g Reward For Effort x Samana (Encosta De Lago )
8
6.4
100/1
T: Jay Hopkins
R: Ms R Murray (59)
100/1
8g Saint Thomas x Juba's Sister (Steel Blade )
9
7.2
100/1
T: P O'Grady
R: Ms R Freeman-Key (59)
100/1
Race 2 - Lj Hooker Gosford Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:40.09 (36.63)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (55)
7/2
2f Olympic Glory (IRE) x Hussterics (Hussonet (USA))
Winning siblings: Hussterical, Lady Jivago, Radetzky,
2
0.1
8/15F
T: Mark Newnham
R: C Lever (57)
8/15F
2g Star Witness x Askari (NZ) (Zabeel (NZ))
3
3.1
20/1
T: Bryce Heys
R: G Buckley (57)
20/1
2020 NZB Karaka Book 1
$250,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Michael Hickmott Bloodstock
4
4.7
14/1
T: P M Perry
R: Ms M Weir (55)
14/1
2g Uncle Mo (USA) x Soelin (NZ) (Stravinsky (USA))
5
4.9
25/1
T: G Portelli
R: Ms J Taylor (57)
25/1
2c Dissident x Barinka (NZ) (Shinko King (IRE))
6
5.1
60/1
T: David Payne
R: Ms L Day (54)
60/1
2g Olympic Glory (IRE) x Angel's Breath (Tale Of The Cat (USA))
7
5.6
6/1
T: David Payne
R: A Hyeronimus (57)
6/1
2g Snitzel x Gallant Tess (Galileo (IRE))
8
8.7
50/1
T: B J Ratcliff
R: S Lisnyy (57)
50/1
Race 3 - Avista Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.04 (35.06)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: G McFarlane
R: A Bullock (59)
8/1
Winning siblings: Ascot Bound, Six Star, Sun Devil, Two Cool,
2
1.0
9/4
T: Peter Robl
R: J P Morris (59)
9/4
3g Hinchinbrook x Who's Ready (More Than Ready (USA))
3
3.8
1/1F
T: David Pfieffer
R: C Lever (57)
1/1F
3f Bullet Train (GB) x Aradina (Monde Bleu (GB))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$5,500
Vendor: Bowness Stud, Young, NSW
Buyer: Beasy Racing
4
4.9
15/1
T: J A Sylvester
R: Ms M Weir (53)
15/1
3g Dalakhani (IRE) x Van Welbilt (Artie Schiller (USA))
5
6.7
10/1
T: G K White
R: Travis Wolfgram (55.5)
10/1
3f Zoffany (IRE) x Leander Hall (El Moxie (USA))
6
7.4
12/1
T: T J Bartley
R: B El-Issa (56.5)
12/1
3f Rothesay x Paisley (Canny Lad )
7
7.6
80/1
T: B J Ratcliff
R: G Buckley (55)
80/1
3f Sepoy x Apple Martini (Encosta De Lago )
8
8.5
Miler (7)
100/1
T: Nicole Hudson
R: L Cumberland (55)
100/1
3f Zoffany (IRE) x Malabo (Dubawi (IRE))
9
10.7
100/1
T: J L Roberts
R: Ms J Taylor (55)
100/1
3f Epaulette x Silver Sparks (USA) (Mt. Livermore (USA))
Race 4 - Frank Cohen 50th Birthday Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.83 (35.25)
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (56.5)
5/2F
2g I Am Invincible x Global Dream (Fastnet Rock )
Winning siblings: Global Quest,
2
0.2
12/1
T: P M Perry
R: B El-Issa (56.5)
12/1
3g Snitzel x Guelder (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
0.3
5/2
T: Matthew Smith
R: A Bullock (59)
5/2
3f Snitzel x Bint El Noor (Secret Savings (USA))
4
1.0
6/1
T: J G Sargent
R: C Lever (58)
6/1
5
1.9
11/2
T: James Cummings
R: B Spriggs (55.5)
11/2
2g Elusive Quality (USA) x Alizes (NZ) (Rory's Jester )
6
5.1
15/1
T: J G Sargent
R: K S Latham (57)
15/1
3g Ocean Park (NZ) x Italian Princess (NZ) (Bertolini (USA))
7
5.7
66/1
T: D Lane
R: G Buckley (56)
66/1
3f Dundeel (NZ) x Oakfield Pearl (Viscount )
8
6.0
11/1
T: J A Steinmetz
R: Ms K Adams (55)
11/1
3g Choistar x Canley Cares (E Dubai (USA))
9
6.7
8/1
T: M C Conners
R: Ms R Murray (55)
8/1
3g Harbour Watch (IRE) x Morosi (Grass Wonder (USA))
Race 5 - Tool Zone Northern Beaches-C2 (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.62 (35.60)
Prizemoney: $35,000
1
14/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (58)
14/1
4g So You Think (NZ) x Healing Kiss (Dr Fong (USA))
2
1.0
6/1
T: D Lane
R: G Buckley (57.5)
6/1
3
1.5
10/9F
T: J A Steinmetz
R: Ms M Weir (55)
10/9F
5m Keep The Faith x Crimson Code (Redoute's Choice )
4
2.8
16/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (54.5)
16/1
4m Excites x Grand Cooler (Grandera (IRE))
5
4.1
6/1
T: David Pfieffer
R: C Lever (56)
6/1
3f Star Witness x Incensed (Strategic )
6
4.3
11/4
T: K A Lees
R: Ms L Day (53.5)
11/4
3f Uncle Mo (USA) x Star Leader (Galileo (IRE))
7
6.4
30/1
T: Jay Hopkins
R: L Cumberland (54)
30/1
5m Roman Emperor (NZ) x Stormy Sac (Anabaa (USA))
Race 6 - Preferred Painting Serv. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.02 (36.22)
Prizemoney: $35,000
1
Lancer (6)
13/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56.5)
13/8F
2g Sepoy x Romincka (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Man And Superman,
2
1.3
2/1
T: Mark Newnham
R: Travis Wolfgram (59)
2/1
3g I Am Invincible x Tropicana Girl (Redoute's Choice )
3
1.8
Obscene (10)
11/2
T: P and P Snowden
R: A Layt (54.5)
11/2
2f Not A Single Doubt x Scenes (Scenic (IRE))
4
2.7
Vogue (13)
25/1
T: Brad Widdup
R: C Lever (55.5)
25/1
2f Real Saga x Dubai Gal (Dubai Destination (USA))
5
3.4
Stooge (7)
15/2
T: P M Perry
R: B El-Issa (56.5)
15/2
2c Uncle Mo (USA) x Awe Inspiring (IRE) (Montjeu (IRE))
6
6.7
50/1
T: Wayne Seelin
R: A Bullock (57)
50/1
4m I Am Invincible x Ovillers (Henrythenavigator (USA))
7
7.3
Zoumaze (14)
8/1
T: J G Sargent
R: G Buckley (54.5)
8/1
2f Zoustar x Be Amazed (Redoute's Choice )
8
9.3
30/1
T: J R Gask
R: Ms M Weir (55)
30/1
Race 7 - Central Coast Granite (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.20 (34.78)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: R J Quinton
R: Ms L Day (56.5)
1/1F
3f Foxwedge x Mondeuse (New Approach (IRE))
Winning siblings: Foxy Rocket,
2
1.5
12/1
T: Matthew Smith
R: G Buckley (59.5)
12/1
3c Not A Single Doubt x Recoinage (Flying Spur )
3
1.6
60/1
T: J R Gask
R: A Hyeronimus (58)
60/1
4g I Am Invincible x Cantakitwithya (Secret Savings (USA))
4
1.7
20/1
T: T and P Vigouroux
R: Ms M Weir (54)
20/1
6g Canny Lad x Dezhilla (Danehill Dancer (IRE))
5
2.0
9/1
T: P M Perry
R: Leah Kilner (59.5)
9/1
3g Choisir x Pure Intent (Bianconi (USA))
6
2.3
15/2
T: Joseph Pride
R: C Lever (59.5)
15/2
5g Fastnet Rock x Dance To My Tune (CAN) (Stravinsky (USA))
7
2.7
7/2
T: K A Lees
R: A Bullock (57.5)
7/2
8
2.8
8/1
T: Craig Carmody
R: K S Latham (58.5)
8/1
5g Ready's Image (USA) x Zeta (Tobougg (IRE))
9
3.7
100/1
T: M C Conners
R: Ms J Taylor (55)
100/1
10
7.0
66/1
T: Tanya Randell
R: Ms R Murray (57.5)
66/1
7g Dane Shadow x Wifi (Reenact )
Race 8 - Aus Nightmarkets @ Gosford-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.77 (36.53)
Prizemoney: $35,000
1
Rexx (4)
13/8F
T: C J Waller
R: G Buckley (58)
13/8F
3g I Am Invincible x Radiant Star (Success Express (USA))
2
1.0
7/2
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (57)
7/2
3f Sepoy x Stella Grace (Encosta De Lago )
3
1.4
9/2
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
9/2
4
5.3
60/1
T: J A Steinmetz
R: Ms K Adams (54)
60/1
8g Shinko King (IRE) x Tokyo Belle (NZ) (Kaapstad (NZ))
5
5.4
9/2
T: J and G Lee
R: J P Morris (59)
9/2
3g Highly Recommended x Splash (NZ) (Captain Rio (GB))
6
6.2
Litzen (5)
9/1
T: C J Waller
R: Y Ichikawa (57.5)
9/1
3g Epaulette x Oh Dehere (Dehere (USA))
7
6.6
80/1
T: J A Sylvester
R: Ms M Weir (52)
80/1
3g Iffraaj (GB) x Exquisitely (Snippets )
8
7.6
12/1
T: David Payne
R: Travis Wolfgram (58.5)
12/1
3g All Too Hard x Rock Me Baby (Rock Of Gibraltar (IRE))