Breednet Results

GRAFTON - Wednesday, July 10

Race 1 - The Abbey Motor Inn Rural (C6) (2200m)
Class: Class 6 Track: Soft(6) Time: 2:20.06 (35.98)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56)
9/10F
4g Savabeel x Prickle (NZ) (Pins )
112018 NZB Karaka - Book 1
$100,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Waterford Bloodstock / Prima Park
112018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$210,000
Vendor: Prima Park
Buyer: Mr JR Wheeler
2
0.2
6/1
T: K A Lees
R: J L Taylor (57.5)
6/1
4g Captain Sonador x Luna Pride (Lion Hunter )
3
1.5
15/4
T: J A Steinmetz
R: Rachel King (56)
15/4
4
2.3
12/1
T: Ms J Hardy
R: J Grisedale (57.5)
12/1
4g Toorak Toff x Sidereal Time (USA) (Nureyev (USA))
5
3.0
15/2
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
15/2
4m Poet's Voice (GB) x Star Of Athena (Fantastic Light (USA))
6
3.9
15/2
T: Angela Davies
R: M McGuren (57.5)
15/2
Race 2 - Grafton Taxis 6642 3622 (Bm66) (1400m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(6) Time: 1:23.80 (36.43)
Prizemoney: $30,000
1
4/7F
T: Michael Costa
R: J Byrne (61.5)
4/7F
3g Dream Ahead (USA) x Oneforall (Dubai Destination (USA))
Winning siblings: Kelsha Begs,
2
2.3
Kijito (10)
8/1
T: N H Boyle
R: Rachel King (54)
8/1
5g Hinchinbrook x Outofafrika (Johannesburg (USA))
3
7.1
9/1
T: K R Kemp
R: Clayton Gallagher (59.5)
9/1
4
7.2
8/1
T: S G Morton
R: M McGuren (59)
8/1
4g Smart Missile x Easy Tee (USA) (Lil E. Tee (USA))
5
7.9
30/1
T: M J Dunn
R: S Cormack (56.5)
30/1
4g Keeper x Miss Grosvenor (NZ) (Grosvenor (NZ))
6
10.1
40/1
T: S B Lee
R: J R Collett (56)
40/1
5m Ready's Image (USA) x Poetic (Danehill (USA))
7
10.3
66/1
T: T Fletcher
R: Anthony Allen (60.5)
66/1
8
17.1
5/1
T: Luke Hilton
R: Wendy Peel (60.5)
5/1
5m Written Tycoon x Donna Carina (Desert Sun (GB))
Race 3 - Herb Blanchard Haulage Hcp-C2 (1100m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 1:04.34 (35.58)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: K R Kemp
R: Clayton Gallagher (57.5)
15/1
4g Falvelon x Saint Fran (Langfuhr (CAN))
Winning siblings: Madam Fran, Saint Element,
2
0.5
Vacate (3)
15/2
T: B J Dodson
R: M Bennett (58)
15/2
4g Exceed And Excel x Caveat (Elusive Quality (USA))
3
2.0
14/1
T: D B Campbell
R: Ms T Harrison (54)
14/1
5g Swift Alliance x Star Of Cugat (King Cugat (USA))
4
2.8
16/1
T: J A Sprague
R: R Thompson (54)
16/1
4g Reward For Effort x Unbridled Fire (Unbridled's Song (USA))
5
2.9
30/1
T: P A Smith
R: R Spokes (55)
30/1
5g Pluck (USA) x Vestry (Marscay )
6
3.3
11/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (56)
11/2
4g Bradbury's Luck x Hello Doctor (Dr Johnson (USA))
8
4.6
2/1F
T: M J Dunn
R: Emily Atkinson (60)
2/1F
3g Lonhro x Seaside (Redoute's Choice )
9
5.1
13/4
T: D D Schmidt
R: Madeleine Wishart (53.5)
13/4
4g Ad Valorem (USA) x Pimpala Gift (Canadian Silver (CAN))
10
5.7
100/1
T: A F Ryan
R: Anthony Allen (54)
100/1
4g Street Cry (IRE) x Kitt Ann Miss (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 4 - Winning Edge Presentations-C2 (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 1:38.38 (37.49)
Prizemoney: $30,000
1
13/4F
T: Terry Evans
R: C G O'Brien (59)
13/4F
3g Onemorenomore x Sapphire Moon (Tobougg (IRE))
Winning siblings: Sapphires Son,
2
0.5
25/1
T: P A Smith
R: R Spokes (55)
25/1
3f So You Think (NZ) x Opening Ceremony (Encosta De Lago )
3
1.0
16/1
T: P A Smith
R: J R Collett (55)
16/1
3f Killy x Postcard (Scenic (IRE))
4
1.5
Galway (1)
12/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (59)
12/1
3g Pierro x Bombay (Encosta De Lago )
5
1.8
11/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (57.5)
11/2
3g Smart Missile x Zefta (Zeditave )
6
4.0
Revere (13)
25/1
T: J D Shelton
R: M Paget (54)
25/1
4g Your Song x Gone Wild (Viscount )
7
4.5
100/1
T: Ms S Pepper
R: Ms B Hodder (54)
100/1
4g Snippetson x Rejoicing To Win (Bel Esprit )
8
5.6
14/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (54)
14/1
4g Excelebration (IRE) x Red Roses Too (Not A Single Doubt )
9
8.7
9/2
T: B F Cavanough
R: J Ford (56.5)
9/2
10
11.4
30/1
T: Owen Glue
R: Ms T Harrison (56.5)
30/1
3c Epaulette x Here's The End (Galileo (IRE))
11
11.6
25/1
T: A Newing
R: M McGuren (58.5)
25/1
4g Al Maher x Margaret River (Brief Truce (USA))
12
13.7
4/1
T: J D Shelton
R: B Looker (57.5)
4/1
4g Dr Doute's x Lady Lucielle (Grand Lodge (USA))
13
15.6
11/1
T: A J Edmonds
R: M McGillivray (58)
11/1
4g Excelebration (IRE) x Miss Coolum (Lujain (USA))
Race 5 - Jacaranda Hotel Country Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:58.53 (34.99)
Prizemoney: $40,000
1
11/8F
T: B J Dodson
R: J Grisedale (54.5)
11/8F
2f Sidestep x Time Release (Switch In Time (IRE))
Winning siblings: Chardoneri, In A Spring, In A Wink,
2
0.5
13/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (59)
13/2
3c More Than Ready (USA) x Sevillano (Octagonal (NZ))
3
2.0
8/1
T: D D Schmidt
R: M McGillivray (57)
8/1
4m Not A Single Doubt x Crafty Lady (Starcraft (NZ))
4
2.4
20/1
T: W J Gavenlock
R: C G O'Brien (59)
20/1
4g Dash For Cash x Divine Spirit (NZ) (Cape Cross (IRE))
5
2.6
12/1
T: J L Jarvis
R: Ms T Harrison (57)
12/1
3f Arlington x Rockover Target (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
3.7
Runamuk (11)
20/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (57)
20/1
3f Magnus x My Myrtle (USA) (Tiznow (USA))
7
3.8
30/1
T: P A Smith
R: R Spokes (57)
30/1
8
3.9
12/1
T: M D Trihey
R: M McGuren (59)
12/1
4g Longhorn x Our Shout (Kenny's Best Pal )
9
4.5
8/1
T: Brenden Mackay
R: J Ford (59)
8/1
3g Ustinov x Kakahi Lass (Magic Albert )
10
4.7
60/1
T: D Chujo
R: Noriyuki Masuda (59)
60/1
4g Magic Albert x Sandalwood (NZ) (Sandtrap (USA))
11
5.2
40/1
T: Alan Boyd
R: C Small (59)
40/1
3g Mahisara x Little Slapper (Danzero )
12
7.6
11/1
T: A M Flatley
R: J R Collett (59)
11/1
4g Dubleo (USA) x Matelasse (ARG) (Equal Stripes (ARG))
13
10.1
50/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (59)
50/1
3g Knight Exemplar x Mercurial Miss (Belong To Me (USA))
14
15.0
66/1
T: J A Sprague
R: M Bennett (57)
66/1
4m Reward For Effort x Star Topaze (Starcraft (NZ))
Race 6 - Tursa Grafton Guineas (1600m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:39.98 (35.26)
Prizemoney: $80,000
1
7/4
T: A Newing
R: M McGuren (55)
7/4
Winning siblings: I'm Antman,
2
1.3
1/1F
T: John Thompson
R: Rachel King (61)
1/1F
3g Pierro x Ephemera (More Than Ready (USA))
3
2.6
9/1
T: N J Doyle
R: M McGillivray (54)
9/1
3g Stratum x Keyarna Blue (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
2.7
12/1
T: Ms S Grills
R: R Thompson (54)
12/1
3f Dream Ballad x Power Shot (Bite The Bullet (USA))
5
3.0
11/1
T: A J Edmonds
R: J Ford (54)
11/1
3f More Than Ready (USA) x Single Style (NZ) (Not A Single Doubt )
6
4.0
20/1
T: J D Shelton
R: M Paget (54)
20/1
3g Harbour Watch (IRE) x Laiba (Danehill Dancer (IRE))
7
18.6
Ornate (16)
150/1
T: T Fletcher
R: Anthony Allen (54)
150/1
Race 7 - Ramornie Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.12 (35.42)
Prizemoney: $160,000
1
Havasay (10)
12/1
T: A J Edmonds
R: M McGillivray (54)
12/1
6g Rothesay x Showhama (Show A Heart )
2
0.1
8/1
T: B F Cavanough
R: J Ford (54)
8/1
4g Pluck (USA) x Cubana Moss (Mossman )
112017 MM National Weanling Sale
$1,000
Vendor: Vinery Stud Scone NSW
Buyer: Killara Thoroughbreds
3
0.5
25/1
T: L D Kelly
R: M Paget (54)
25/1
4g Foxwedge x Tamieka (Viscount )
112018 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Middlebrook Valley Lodge, Scone
Buyer: Withdrawn
4
0.6
60/1
T: K A Lees
R: J L Taylor (54)
60/1
4m So You Think (NZ) x Vecchia Roma (Testa Rossa )
4
0.6
Viceroy (17)
80/1
T: Luke Pepper
R: M A Cahill (54)
80/1
6g Magnus x Northpoint (Dehere (USA))
6
1.4
40/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
40/1
7g Time Thief x Octavia Belle (Octagonal (NZ))
7
1.5
5/1
T: A J Edmonds
R: Ms T Harrison (54.5)
5/1
4g I Am Invincible x Sunset Boulevard (Fasliyev (USA))
8
1.6
7/4F
T: James Cummings
R: Rachel King (55)
7/4F
4g Lonhro x Seances (Canny Lad )
9
1.9
20/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
20/1
3f Arlington x Firefly Magic (Magic Albert )
10
2.5
Manaya (12)
12/1
T: Michael Costa
R: Ms R Murray (54)
12/1
5m Hinchinbrook x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
11
2.6
8/1
T: G D Hickman
R: B Looker (54)
8/1
7g High Chaparral (IRE) x Honi (Marauding (NZ))
12
2.7
30/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
30/1
4m Smart Missile x Star Of Pyrmont (Luskin Star )
13
3.0
Snoopy (7)
25/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (54.5)
25/1
6g Lope De Vega (IRE) x Oomph (Flying Spur )
14
7.3
12/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (59)
12/1
5g So You Think (NZ) x Slippery Madam (Hussonet (USA))
15
7.7
40/1
T: John Thompson
R: A Gibbons (55.5)
40/1
7g Street Cry (IRE) x Elusive Sparkle (USA) (Elusive Quality (USA))
Race 8 - Group 1 Feeds Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:04.91 (35.09)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: G W Murray
R: J R Collett (63)
8/11F
3f Fighting Sun x Special Mention (Exceed And Excel )
Winning siblings: I Am Special, Turn Seventeen,
2
0.2
Dixie (4)
7/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (57)
7/1
4m Foxwedge x Texarcana (More Than Ready (USA))
3
0.7
5/1
T: Rob Potter
R: M A Cahill (60)
5/1
4m Master Of Design x Bang Goes Lang (Langfuhr (CAN))
4
0.8
8/1
T: M J Dunn
R: S Cormack (54.5)
8/1
4m Sidereus x Princess Lyca (Show A Heart )
5
2.1
10/1
T: Wayne S Lawson
R: Anthony Allen (56.5)
10/1
3f Epaulette x Idalia Belle (Hard Spun (USA))
6
3.2
40/1
T: Jason Reilly
R: B Looker (54)
40/1
4m Swift Alliance x Moment Of Madness (Ombra Della Sera )
7
3.3
66/1
T: B D Bellamy
R: Brooke Stower (54)
66/1
5m Sequalo x Secret Cavern (Lion Cavern (USA))
8
4.8
150/1
T: Julie Hodder
R: M Paget (54)
150/1
7m Hidden Dragon x Flash Lane (Tarnpir Lane )
9
5.3
30/1
T: D D Schmidt
R: Madeleine Wishart (54.5)
30/1
5m Helmet x Stammer (Viscount )
10
5.5
20/1
T: T W McCarthy
R: J Ford (57.5)
20/1
3f Pluck (USA) x Blue Fairy Wren (Delago Brom )
11
7.4
150/1
T: D Chujo
R: Noriyuki Masuda (54)
150/1
5m Myboycharlie (IRE) x Keela (Woodman (USA))