Breednet Results

GRAFTON - Thursday, July 11

Race 1 - Fidelity Capital (Bm66) (1000m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 0:58.48 (35.29)
Prizemoney: $40,000
1
Nosey (4)
11/4F
T: L J Tilley
R: Emily Atkinson (58.5)
11/4F
5g Eavesdropper (USA) x Viognier (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Traminer, Vinarre,
2
0.3
11/1
T: S Cumming
R: M McGuren (62)
11/1
6g Encosta De Lago x Passageway (USA) (Gold Fever (USA))
3
0.6
10/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
10/1
5m Myboycharlie (IRE) x Texas Melody (El Moxie (USA))
4
1.4
15/4
T: R N Godbolt
R: Ms T Harrison (60.5)
15/4
5
2.3
7/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (54)
7/1
5m Northern Meteor x Pictures Of You (Don Eduardo (NZ))
6
3.4
12/1
T: Ms M Brosnan
R: J Byrne (60)
12/1
6g I Am Invincible x Sacred Hill (NZ) (Langfuhr (CAN))
7
4.6
50/1
T: H R Dew
R: J Grisedale (54)
50/1
9g Court Command x Larvaleur (Latarmiss (IRE))
8
5.1
15/2
T: Aiden St Vincent
R: J Watkins (57)
15/2
9
6.5
12/1
T: J D Shelton
R: Liam Blanch (53.5)
12/1
4m I Am Invincible x Miss Chaos (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
10
6.9
6/1
T: T W McCarthy
R: J Ford (60.5)
6/1
4g Haradasun x Star Of Tiarne (Filante (NZ))
11
9.3
150/1
T: H R Dew
R: Olivia Pickering (52)
150/1
4g All Too Hard x Rightly So (USA) (Read The Footnotes (USA))
Race 2 - The Bidfood Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.65 (37.36)
Prizemoney: $40,000
1
10/1
T: S J Bennett
R: M McGuren (60)
10/1
Winning siblings: Caveka, Charity Glory, Fiftyshadesofgrey,
2
2.3
4/1
T: Ms L Garrett
R: J R Collett (55)
4/1
4m Therock x Strarena's Prize (NZ) (Stravinsky (USA))
3
2.4
9/10F
T: B J Dodson
R: M Bennett (56.5)
9/10F
3f Helmet x Edaara (IRE) (Pivotal (GB))
4
2.6
15/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
15/2
3f Your Song x Segments (Mossman )
5
2.7
80/1
T: Ms S Grills
R: M A Cahill (54)
80/1
4m Mutawaajid x Olivia Grace (Falvelon )
6
3.1
50/1
T: Ms M Brosnan
R: M Paget (57.5)
50/1
4g Nadeem x Centaine Gu Li (NZ) (Centaine )
7
3.2
13/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (58)
13/2
3f Redoute's Choice x Real Quality (Elusive Quality (USA))
8
4.3
Deubank (11)
40/1
T: T W McCarthy
R: J Ford (55)
40/1
4g Zizou x Diadem Trist (Beautiful Crown (USA))
9
5.8
30/1
T: Tom Higgins
R: Ms R Murray (54)
30/1
4m Big Brown (USA) x Nazzuca (Canny Lad )
10
6.3
20/1
T: Ms L Thomson
R: P Graham (54)
20/1
4g Stryker x Princess Houdini (Man Of Illusion )
11
10.3
100/1
T: Geoff Hardy
R: Olivia Pickering (52)
100/1
3f Alert (ARG) x Yodalla (Tobougg (IRE))
12
11.3
66/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (54.5)
66/1
4g Jimmy Choux (NZ) x Classic Blonde (NZ) (King's Chapel )
13
12.2
Swoop (8)
200/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (55.5)
200/1
3g Unencumbered x Katique (Danzero )
Race 3 - Tab Mother's Gift (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.91 (36.97)
Prizemoney: $50,000
1
15/8F
T: L D Kelly
R: Anthony Allen (55.5)
15/8F
Winning siblings: Mosuo,
2
0.1
5/2
T: Allan Kehoe
R: J R Collett (55)
5/2
3f Dubleo (USA) x Inside Story (Umatilla (NZ))
3
0.5
20/1
T: J A Sprague
R: J Ford (56.5)
20/1
4m Stratum x Longlea (Secret Savings (USA))
4
0.8
Sornja (5)
7/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (55.5)
7/1
5
1.3
25/1
T: Ms M Brosnan
R: M Paget (54)
25/1
4m Smart Missile x Empress Lily (Zabeel (NZ))
6
2.0
14/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (54)
14/1
3f Frisco View (USA) x Cajun Comet (Filante (NZ))
7
3.2
12/1
T: N J Osborne
R: M A Cahill (55)
12/1
6m Not A Single Doubt x Friskee (Royal Academy (USA))
8
3.4
20/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (58)
20/1
9
3.5
100/1
T: H R Dew
R: Ms K Stanley (54)
100/1
6m Al Maher x Hindsight (Show A Heart )
10
5.3
16/1
T: T W McCarthy
R: Emily Atkinson (51)
16/1
11
7.5
10/1
T: T M Whittington
R: J L Taylor (54.5)
10/1
6m Duporth x Chula Vista (Encosta De Lago )
Race 4 - Nbn Springboard To Fame 2yo (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.83 (35.88)
Prizemoney: $45,000
1
Eiger (4)
5/4F
T: B F Cavanough
R: J R Collett (56)
5/4F
2g Dream Ahead (USA) x Jungfrau (Commands )
Winning siblings: Dream Maiden, Privily,
2
0.4
Hiroko (9)
5/1
T: T A Commerford
R: M Paget (54)
5/1
2f The Factor (USA) x Kabuki Doll (Desert King (IRE))
3
0.6
9/2
T: Billy Healey
R: M McGillivray (54)
9/2
2f Deep Field x Cautious (Lonhro )
4
1.2
25/1
T: M R Stitt
R: B Looker (54)
25/1
2f Sizzling x Tale Of Love (Tale Of The Cat (USA))
5
3.9
8/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
8/1
2f Shooting To Win x Coco Kerringle (Exceed And Excel )
6
5.5
9/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (56)
9/1
2g Snitzel x Starlevie (Fasliyev (USA))
7
5.7
25/1
T: B F Cavanough
R: Ms T Harrison (54)
25/1
8
6.6
20/1
T: P A Smith
R: R Spokes (56)
20/1
2g Moonlark (USA) x Ritzy Gal (Brave Hawk )
9
7.7
20/1
T: R N Godbolt
R: J Ford (56)
20/1
2g Spirit Of Boom x My Girl (Iglesia )
10
11.6
100/1
T: D J Graham
R: Matthew Palmer (56)
100/1
2g Onemorenomore x Rose Of Malmaison (Redoute's Choice )
11
14.2
150/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (56)
150/1
Race 5 - Northern Rivers Concrete Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.19 (36.23)
Prizemoney: $45,000
1
16/1
T: G W Murray
R: Ms T Harrison (55.5)
16/1
3f Sebring x Earthsea (FR) (Machiavellian (USA))
2
0.5
13/8F
T: Ms K Buchanan
R: J R Collett (56)
13/8F
2g Rubick x Blitzem Belle (Danehill Dancer (IRE))
3
2.3
20/1
T: D and R Simonetta
R: J Grisedale (56)
20/1
4g Redoute's Show x Italian Beauty (Elusive Quality (USA))
4
2.7
9/2
T: J L Jarvis
R: M McGuren (57)
9/2
3f Helmet x Shooting Sally (Northern Meteor )
5
4.0
66/1
T: D D Schmidt
R: M McGillivray (54)
66/1
6
4.2
9/2
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
9/2
3f Choisir x Global Start (Agnes World (USA))
7
5.0
Aguias (6)
20/1
T: N J Osborne
R: M A Cahill (55.5)
20/1
4g Benfica x Iguazu Falls (Pure Theatre )
8
6.2
15/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (55.5)
15/2
3f Zoustar x Fondle (NZ) (O'Reilly (NZ))
9
6.6
8/1
T: W Oakenfull
R: B Looker (55)
8/1
10
6.7
66/1
T: Philip Donnelly
R: Ms R Murray (54)
66/1
11
6.8
150/1
T: Ms A Lee
R: Ms L G Cheshire (54)
150/1
4g Encosta De Lago x Secret Relations (Secret Savings (USA))
12
7.8
150/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54)
150/1
5m Cape Blanco (IRE) x Little Tee (NZ) (Volksraad (GB))
13
8.1
30/1
T: L D Kelly
R: Anthony Allen (54)
30/1
14
10.0
30/1
T: L J Clapham
R: J L Taylor (54.5)
30/1
4g Lope De Vega (IRE) x Future Saint (USA) (Saint Ballado (CAN))
Race 6 - Village Green Hotel Assoc-(C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:10.96 (35.38)
Prizemoney: $40,000
1
16/1
T: J D Shelton
R: M Paget (56)
16/1
5g Lonhro x Seeking Susan (Flying Spur )
Winning siblings: Grimaldi, Stunned,
2
0.1
13/4
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (59)
13/4
5g Dream Ahead (USA) x Excellent Lady (Exceed And Excel )
3
0.3
9/4
T: K A Lees
R: J R Collett (60.5)
9/4
4
1.0
8/1
T: P J Cunningham
R: Ms T Harrison (57)
8/1
4m Drumbeats x Carry To Fortune (Carry The Flag (GB))
5
1.2
50/1
T: Allan Kehoe
R: Liam Blanch (54.5)
50/1
4g Zizou x Solysombra (Iglesia )
6
2.9
30/1
T: W J Gavenlock
R: Ms R Murray (57)
30/1
6m Henny Hughes (USA) x Clochette (Last Tycoon (IRE))
7
3.1
150/1
T: W J Gavenlock
R: Emily Atkinson (56)
150/1
8
3.2
2/1F
T: G W Murray
R: B Looker (59)
2/1F
9
3.3
20/1
T: Ms J Hardy
R: J Grisedale (57.5)
20/1
6g Dreamscape x Raqas (Danehill Dancer (IRE))
10
4.1
100/1
T: W Oakenfull
R: J Watkins (60.5)
100/1
7g Northern Meteor x Basra (Desert King (IRE))
11
5.8
80/1
T: L J Clapham
R: J L Taylor (57.5)
80/1
5g Toorak Toff x Skewiff (Mookta )
Race 7 - Grafton Cup (2350m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:26.46 (35.95)
Prizemoney: $160,000
1
12/1
T: A W Pike
R: B Looker (54)
12/1
4g Azamour (IRE) x Top Of The Day (O'Reilly (NZ))
Winning siblings: Miss Dalghar,
2
0.4
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: M McGillivray (56.5)
5/1
4m So You Think (NZ) x Hidden Strings (Weasel Clause )
3
0.5
9/2
T: C J Waller
R: J R Collett (54)
9/2
5g Al Maher x Power Of Love (NZ) (Bahhare (USA))
4
1.8
3/1F
T: R B Priscott
R: R Fradd (59)
3/1F
6m Galileo (IRE) x Iota (GER) (Tiger Hill (IRE))
5
3.0
20/1
T: Richard Laming
R: Ms T Harrison (54)
20/1
6m Host (CHI) x Helogen (Helissio (FR))
6
3.1
4/1
T: J A Gilmore
R: J Byrne (54)
4/1
5g Pluck (USA) x Dirty (Hussonet (USA))
7
7.2
9/2
T: Richard Laming
R: Daniel Griffin (55)
9/2
5g Ekraar (USA) x Serendipity (NZ) (Honor Grades (USA))
8
9.0
11/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (59)
11/1
6g Champs Elysees (GB) x Short Dance (USA) (Hennessy (USA))
9
10.1
100/1
T: Ms J Pratten
R: J Ford (54)
100/1
7m Teranaba x Sarab Miss (Dubai Destination (USA))
10
12.6
150/1
T: Ms M Hopkins
R: R Spokes (55)
150/1
5m Shocking x Ebony And Ivory (NZ) (Zabeel (NZ))
11
14.2
150/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54)
150/1
5g Street Cry (IRE) x Quasera (Flying Spur )
12
15.7
Protest (10)
150/1
T: B and D Guy
R: J L Taylor (54)
150/1
4m Smart Missile x Quibble (Zabeel (NZ))
13
21.7
150/1
T: Ms K Loy
R: Clayton Gallagher (54)
150/1
4m Tycoon Ruler x Demon Nurse (Honours List (IRE))
Race 8 - Sir James Kirby Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.58 (34.34)
Prizemoney: $50,000
1
Attila (11)
15/2
T: Ms S Grills
R: J R Collett (54)
15/2
5g I Am Invincible x Luscillas Choice (Redoute's Choice )
Winning siblings: Flash In The Dark, Icebern,
2
0.2
20/1
T: J A Sprague
R: A Gibbons (55)
20/1
4g Reward For Effort x Batik (Encosta De Lago )
3
0.4
11/2
T: B F Cavanough
R: J Ford (54)
11/2
4g Duporth x Sin Sin Sin (Fantastic Light (USA))
4
1.2
10/9F
T: L D Kelly
R: J Byrne (54.5)
10/9F
5
1.3
100/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (58)
100/1
7g May'haab x Beautiful Princess (Beautiful Crown (USA))
6
1.4
30/1
T: G W Murray
R: Ms T Harrison (56)
30/1
5g Ready's Image (USA) x Langfibian (Langfuhr (CAN))
7
1.6
20/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (54)
20/1
4m Shrapnel x Lift All Boats (Commands )
8
1.7
50/1
T: L J Jeffriess
R: Brooke Stower (54)
50/1
6g Snippetson x Black Stockings (Danehill Dancer (IRE))
9
2.8
16/1
T: Marcus Wilson
R: M McGillivray (56)
16/1
4g Hidden Dragon x Electric Lass (Twining (USA))
10
2.9
9/2
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
9/2
5g I Am Invincible x Location (GB) (Dansili (GB))
11
3.8
150/1
T: Julie Hodder
R: J Grisedale (54)
150/1
6g More Than Ready (USA) x Patasi (Danehill Dancer (IRE))
12
4.6
20/1
T: C Karakatsanis
R: B Looker (54)
20/1
6m More Than Great x Just Like Sam (Greenlander (GB))