Breednet Results

HASTINGS - Thursday, May 11

Race 1 - Welcome To Fruitfed Mdn Hrdl (2500m)
Class: Maiden Hurdle Track: Dead(5) Time: 2:51.11
Prizemoney: $10,000
1
Rocky (1)
1/1F
T: P S Nelson
R: A N Kuru (68)
1/1F
7g Danroad (AUS) x Sugar Bee (Starjo )
Winning siblings: Where's Andy,
2
3.0
2/3
T: P S Nelson
R: W Gordon (66.5)
2/3
8g Shinko King (IRE) x Grosveness (Grosvenor )
3
6.8
8/9
T: Ms G Temperton
R: G J Walsh (66)
8/9
4
12.6
5/6
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: H A McNeill (65)
5/6
7g Zed x Valtaine (Centaine (AUS))
5
14.1
7/5
T: Ms G Temperton
R: C M Studd (66)
7/5
8m No Excuse Needed (GB) x Proms (Centaine (AUS))
6
15.4
10/10
T: K M Duncan
R: C J Price (65)
10/10
7g Don Eduardo x La Buster (Housebuster (USA))
7
15.7
9/8
T: P M Kelly
R: C C Kennedy (65)
9/8
8g Deputy Governor (USA) x Beach Girl (Lord Waverley )
8
21.7
6/4
T: K T Myers
R: E J Farr (66)
6/4
4m Showcasing (GB) x Shana Singa (Danasinga (AUS))
9
26.2
Ours (2)
3/2
T: Patrick Payne
R: S H Fannin (68)
3/2
5g Darci Brahma x Pavan (Centaine (AUS))
100
0.0
Jigsaw (4)
4/7
T: H E Wilson
R: I A Lupton (68)
4/7
4g Roc De Cambes x Jester Flight (Rory's Jester (AUS))
Race 2 - Pgg Wrightson R-Opn Hrdl (2500m)
Class: Restricted Hurdle Track: Dead(5) Time: 2:53.88
Prizemoney: $20,000
1
Ooee (3)
1/1F
T: P S Nelson
R: A N Kuru (65)
1/1F
7g Ruff Nipper x Astro Girl (Rhythm (USA))
2
2.5
Wiggle (5)
6/6
T: K T Myers
R: H A McNeill (62)
6/6
7g Gold Centre (AUS) x Faberge (Towkay (AUS))
3
5.0
Yipson (7)
5/5
T: K T Myers
R: C C Kennedy (62)
5/5
7g Gold Centre (AUS) x Yipsta (Lord Ballina (AUS))
4
5.4
7/7
T: P and J Brosnan
R: R S Cole (65)
7/7
6g Istidaad (USA) x Hepburn (Prized (USA))
5
6.2
4/4
T: H E Wilson
R: I A Lupton (66)
4/4
8g Shinko King (IRE) x Just Aggie (Jahafil (GB))
6
7.2
2/2
T: Patrick Payne
R: S H Fannin (71)
2/2
10g Shinko King (IRE) x Ocean Princess (Prince Of Praise )
7
7.7
3/3
T: P Larmer
R: E J Farr (65)
3/3
11g Bertolini (USA) x Against The Odds (Harbor Prince (USA))
Race 3 - Valagro Pacific Ltd Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 2:16.64
Prizemoney: $10,000
1
3/6
T: K T Myers
R: S K Macnab (68.5)
3/6
5g Sir Percy (GB) x Game Call (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Speed Call,
2
0.1
4/4
T: Ms L De Lautour
R: H J Cushing (68.5)
4/4
7g Sunray x Let's Celebrate (Honour And Glory (USA))
3
1.9
5/2
T: S L Crawford
R: B R Kennedy (68.5)
5/2
5g Iffraaj (GB) x Royal Annie (Blues Traveller (IRE))
4
2.4
2/1
T: K Gray
R: A J McDonald (68.5)
2/1
5g Sandtrap (USA) x Itsa Belt (Istidaad (USA))
5
4.7
1/3F
T: C Connors
R: E L Glasgow (68.5)
1/3F
4g Volksraad (GB) x Twentyfirstcentury (GB) (Sadler's Wells (USA))
6
13.7
Epee (5)
6/5
T: Ms K Lawrence
R: L M Wheeler (68.5)
6/5
4g Fastnet Rock (AUS) x Foiled (AUS) (Snippets (AUS))
7
32.2
7/7
T: K T Myers
R: C E Myers (68.5)
7/7
7g China Cat (USA) x Katherine Joyce (Festal (AUS))
8
38.2
8/8
T: K T Myers
R: B D Rogerson (68.5)
8/8
5g Don Eduardo x Storrada (Viking Ruler (AUS))
Race 4 - Fruitfed Services R-Opn Stpl (4000m)
Class: Restricted Stpl Track: Dead(6) Time: 4:54.84
Prizemoney: $20,000
1
2/2
T: Ms G Temperton
R: G J Walsh (65)
2/2
9g Ishiguru (USA) x Klassic (Pompeii Court (USA))
Winning siblings: Judi Anne, Klassic Singer,
2
0.5
1/1F
T: K T Myers
R: S H Fannin (71)
1/1F
8g Storm Creek (USA) x Opal Desire (The Commander )
3
18.8
Mr Mor (1)
4/3
T: E and J Rayner
R: A N Kuru (72.5)
4/3
12g Corrupt (USA) x Redmor (Red Tempo )
4
34.3
5/5
T: D F Cunningham
R: C J Price (63.5)
5/5
12g Desert Fox (GB) x With Distinction (Honor Grades (USA))
5
85.8
3/4
T: K T Myers
R: I A Lupton (65)
3/4
6g High Chaparral (IRE) x Starrinka (Volksraad (GB))
6
92.1
Darva (4)
6/6
T: K T Myers
R: C C Kennedy (62)
6/6
5g Iffraaj (GB) x Mornington (Lord Ballina (AUS))
Race 5 - Ballance Agri-Nutrients-Bm65 (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 2:12.47
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: F P Campbell
R: C W Johnson (58)
1/1F
2
0.5
8/10
T: A I Bambry
R: M Singh (53.5)
8/10
6m High Chaparral (IRE) x Vicky (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
3
3.8
5/5
T: Q J Scott
R: H R Andrew (56)
5/5
6g Castledale (IRE) x Zdenka (AUS) (Western Symphony (USA))
4
4.3
6/6
T: B C McDermott
R: S J Macnab (56)
6/6
6g Gold Centre (AUS) x Miss Shania (Oregon (USA))
5
5.8
4/4
T: R R Manning
R: E J Farr (57)
4/4
6
8.3
15/14
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
15/14
5g Pentire (GB) x Julinsky Princess (Stravinsky (USA))
7
9.7
12/11
T: G Richardson and G Parker
R: D G Bradley (56)
12/11
4m Mastercraftsman (IRE) x Tsarina Belle (Stravinsky (USA))
8
9.8
9/8
T: H W Mathews
R: D L Turner (56.5)
9/8
6m O'Reilly x Vont To Chat (Volksraad (GB))
9
11.2
13/13
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (56)
13/13
8m Colombia x Greenback (Green Perfume (USA))
10
12.4
14/15
T: S Autridge and J Richards
R: S R Weatherley (53.5)
14/15
4g Zabeel x Miss Zapper (AUS) (Red Ransom (USA))
11
12.5
2/3
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59)
2/3
3g Encosta De Lago (AUS) x Bellerama (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
12
12.6
11/12
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (55)
11/12
4m Rip Van Winkle (IRE) x Miss Montjeu (Montjeu (IRE))
13
13.0
3/2
T: M K Oulaghan
R: H S Tinsley (58.5)
3/2
4g Per Incanto (USA) x Cadonna (Don Eduardo )
14
15.4
10/9
T: J R Lynds
R: S T Collett (55.5)
10/9
6m St Reims x Stormiss (Gold Brose (AUS))
15
28.9
7/7
T: Ms S Cookson
R: D S Johnson (59)
7/7
Race 6 - Adama Nz Ltd (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:12.71
Prizemoney: $10,000
1
8/8
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (54)
8/8
4m Per Incanto (USA) x Cancun (Flying Spur (AUS))
Winning siblings: Yatima, Zedpak,
2
0.1
7/7
T: I G Wyeth
R: R J Hannam (54.5)
7/7
4m Per Incanto (USA) x Malaya (Towkay (AUS))
3
0.3
2/2
T: E and J Rayner
R: H R Andrew (54)
2/2
5g Any Suggestion (AUS) x Gemima (Casual Lies (USA))
4
1.1
6/3
T: F J Auret
R: D S Johnson (54)
6/3
4m Per Incanto (USA) x Royal Rhythm (Rhythm (USA))
5
1.2
3/5
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (56)
3/5
6
1.7
5/6
T: Ms S Cookson
R: J K Riddell (58)
5/6
6g Patapan (USA) x Dorothy Lamour (Westminster )
7
1.8
4/4
T: R Autridge
R: J J Fawcett (57.5)
4/4
6g Patapan (USA) x Chatham Miss (Woodman (USA))
8
2.7
1/1F
T: J R Lynds
R: E J Farr (58.5)
1/1F
6g Stravinsky (USA) x Highflying (Entrepreneur (GB))
9
5.0
9/9
T: A B Bidlake
R: S J Macnab (51)
9/9
3f Tiger Prawn (SAF) x This Is It (Sandtrap (USA))
Race 7 - Dow Agro-Sciences Nz Ltd Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:26.85
Prizemoney: $10,000
1
1/2F
T:
R: L G Innes (58.5)
1/2F
3g Echoes Of Heaven (AUS) x Flightime (Yamanin Vital )
Winning siblings: Fantasy Flight,
2
2.0
Do Ya (9)
7/7
T: Ms K Lawrence
R: H R Andrew (54.5)
7/7
5m Howbaddouwantit (USA) x Miss Aquarius (Deputy Governor (USA))
3
2.8
9/8
T: F J Auret
R: M Singh (53.5)
9/8
4m Lucky Unicorn (AUS) x Russian Opera (Stravinsky (USA))
4
3.1
2/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
2/1
5
3.9
4/5
T: E and J Rayner
R: M D Hills (56.5)
4/5
5m Minstrel Court (AUS) x Pop Your Buttons (Howbaddouwantit (USA))
6
4.0
8/9
T: Ms D Guy
R: S R Weatherley (56.5)
8/9
7
4.2
Toms (3)
3/4
T: D and E Haworth
R: A B Collett (58.5)
3/4
3g Towkay (AUS) x Steel Stilettos (AUS) (Hussonet (USA))
8
4.4
5/3
T: S L Crawford
R: D S Johnson (58.5)
5/3
3g Longhorn (AUS) x Second Attempt (AUS) (Secret Savings (USA))
9
7.4
13/12
T: G Lowry and G Cullen
R: C E Lammas (56.5)
13/12
4m Keeper (AUS) x Xcella Bella (Occidental Tourist (USA))
10
9.9
6/6
T: M Moroney and P Gerard
R: S T Collett (56.5)
6/6
3f Ego x Showzeel (Zabeel )
11
11.4
Aperol (12)
11/13
T: G Lowry and G Cullen
R: C W Johnson (56.5)
11/13
4m Sir Percy (GB) x Spritza (Grosvenor )
12
11.9
10/10
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (56.5)
10/10
4m Congrats (USA) x Miss Midas (AUS) (Flying Spur (AUS))
13
13.4
12/11
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
12/11
4g Guillotine x Slinkymalinki (Volksraad (GB))
Race 8 - Syngenta Crop Protection Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:26.24
Prizemoney: $10,000
1
5/6
T: Henry Dwyer
R: C W Johnson (56.5)
5/6
3f Road To Rock (AUS) x Miss Faberge (Ustinov (AUS))
Winning siblings: Chalaza,
2
1.8
6/7
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (58.5)
6/7
3g Thewayyouare (USA) x Matarangi (Volksraad (GB))
3
2.0
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
2/2
4
3.3
4/4
T: S J Wilson
R: D L Turner (58.5)
4/4
4g Alamosa x All In Tune (Grosvenor )
5
3.8
7/5
T: F J Auret
R: M D Hills (56.5)
7/5
4m Pins (AUS) x Porotene Bella (Al Akbar (AUS))
6
4.6
1/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
1/1F
3g O'Reilly x Cancan (Pins (AUS))
7
7.2
3/3
T: Ms D Guy
R: S R Weatherley (56.5)
3/3
3g Dalghar (FR) x Catalina Lady (Flying Spur (AUS))
8
18.4
8/8
T: P and J Brosnan
R: R M Goldsbury (54.5)
8/8
3f Echoes Of Heaven (AUS) x Mighty Gold (Mighty Grey (AUS))
Race 9 - Fruitfed Supplies (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:27.19
Prizemoney: $10,000
1
10/10
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (55.5)
10/10
5m Iffraaj (GB) x Windsorclass (Masterclass (USA))
Winning siblings: Caitlin's Spirit, Falls, Workingclass,
2
0.2
7/6
T: P and T Ebbett
R: C W Johnson (56.5)
7/6
4m Per Incanto (USA) x Proof (Maroof (USA))
3
0.6
2/1
T: Ms S Cookson
R: H R Andrew (55.5)
2/1
4m Brilliance (USA) x Bev's Choice (Al Akbar (AUS))
4
0.9
1/2F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: D S Johnson (56.5)
1/2F
4m Darci Brahma x Boito Belle (Centaine (AUS))
5
1.0
5/5
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (56)
5/5
4m Eighth Wonder x Makesmewonder (AUS) (Grass Wonder (USA))
6
2.0
4/3
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (59)
4/3
4g Showcasing (GB) x Starbelly (Stravinsky (USA))
7
2.9
11/11
T: E and J Rayner
R: M D Hills (58)
11/11
4g Fully Fledged x Glamorize (Pins (AUS))
8
3.6
6/7
T: M Moroney and P Gerard
R: D G Bradley (55.5)
6/7
6m Pentire (GB) x Tabernacle (Kaapstad )
9
4.1
8/8
T: C L Trembath
R: L T Hemi (58.5)
8/8
7g Perfectly Ready (AUS) x Golden Butterfly (Paris Opera (AUS))
10
6.2
12/12
T: D M Goldsbury
R: R M Goldsbury (54)
12/12
5m Tiger Prawn (SAF) x Pacific Heights (Kingfisher Mill (USA))
11
7.0
3/4
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
3/4
3f O'Reilly x Make A Wish (Pins (AUS))
12
8.7
9/9
T: S Autridge and J Richards
R: D L Turner (59.5)
9/9
13
11.8
13/13
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
13/13
6m Don Eduardo x Capezio (Groom Dancer (USA))