Breednet Results

HAWERA - Thursday, August 4

Race 1 - Taranaki Steelformers Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 2:27.55
Prizemoney: $7,000
1
7/6
T: P G Keegan
R: L T Hemi (55.5)
7/6
6m Thano x King's Lyn (San Luis )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/8
T: I J Adams
R: D L Turner (58.5)
5/8
5g Any Suggestion x Mangatete Miss (Stark South )
3
2.3
2/2
T: A C Parkes
R: J Parkes (58.5)
2/2
5g Indy King x Novacity (Heroicity )
4
3.6
1/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (58.75)
1/1F
5g St Reims x Linlin (Elnadim )
5
8.6
Kiddo (4)
3/3
T: K T Myers
R: Z W Moki (55.5)
3/3
5g Istidaad x Kitty O'Reilly (O'Reilly )
6
10.6
8/7
T: Ms K Buttimore
R: J J Fawcett (52.5)
8/7
7m Postponed x Efrosini (Royal Academy )
7
14.9
4/4
T: S L Crawford
R: B R Hutton (57.5)
4/4
4g Iffraaj x Slievenamon Marie (King Of Kings )
8
28.2
6/5
T: E and J Rayner
R: L J Allpress (58.5)
6/5
5g St Reims x Shesakeeper (Keeper )
9
42.0
10/10
T: R J Fleming
R: C B Perrett (58.5)
10/10
6g Eighth Wonder x Cool Serenity (Westminster )
10
60.3
9/9
T: R A Anderson
R: D A Hirini (53.5)
9/9
5m Buffalo Man x Three Cheers (Volksraad )
Race 2 - Energy City Motors Hawera Hcp (2100m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:24.91
Prizemoney: $15,000
1
3/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (60)
3/2
Winning siblings: The Kiss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/7
T: Ben Ropiha
R: M Tanaka (54)
7/7
7g Kashani x So Familiar (Starjo )
3
1.1
2/3
T: N J Auret
R: L T Hemi (53)
2/3
4
4.5
6/5
T: R J Patterson
R: D G Bradley (54)
6/5
7g Scaredee Cat x Kensington Mews (Royal Academy )
5
5.3
1/1F
T: G C McKay
R: L J Allpress (54)
1/1F
8g Zed x Pentavale (Pentire )
6
11.9
4/4
T: K T Myers
R: Z W Moki (55.5)
4/4
7
19.2
5/6
T: Anne Davies
R: N Teeluck (52)
5/6
Race 3 - L Vickers Cartage N Crane Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:10.67
Prizemoney: $7,000
1
4/4
T: J Lupton
R: J Parkes (58.5)
4/4
4g Darci Brahma x Sarwatch (Jetball )
Winning siblings: Noble Manor, Skywards,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Devi (7)
5/5
T: Ms S Rainford
R: D A Hirini (53.5)
5/5
4m Darci Brahma x Sachina (Red Ransom )
3
1.8
6/6
T: S A Sharrock
R: D L Turner (58.5)
6/6
4g Iffraaj x Valicious (Don Eduardo )
4
2.6
Tabard (11)
3/3
T: K T Myers
R: R J Myers (56)
3/3
3g Coats Choice x Sparkler (Bigstone )
5
5.4
8/9
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
8/9
4g Denman x Come Sunday (Redoute's Choice )
6
5.6
2/1
T: A M Clement
R: L T Hemi (57.5)
2/1
7
5.7
9/8
T: P D Pascoe
R: B R Hutton (53)
9/8
3f Buffalo Man x Loistaa (Exceed And Excel )
8
7.2
12/11
T: Ms K Buttimore
R: J J Fawcett (54.5)
12/11
7g Cecconi x Blessing (Sir Tristram )
9
12.5
10/10
T: R and C Bothwell
R: N Teeluck (54.5)
10/10
7m Danroad x Cataario (Captain Rio )
10
13.7
1/2F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (56.5)
1/2F
4m Savabeel x Do Me A Favour (Howbaddouwantit )
11
14.6
7/7
T: Ms L Pickford
R: Timothy Johnson (53.5)
7/7
4m Keeper x Mi Centie (Centaine )
12
19.7
11/12
T: P W Fleming
R: R M Goldsbury (54.5)
11/12
6m Keeninsky x Senorita Smiles (Senor Pete )
Race 4 - Storage & Equipment Hire Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:32.83
Prizemoney: $7,000
1
8/8
T: G H Sharrock
R: Z W Moki (55.5)
8/8
4g Brilliance x Somagon (Danske )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Sidart (14)
3/3
T: E and J Rayner
R: R J Myers (56.5)
3/3
4m Exceed And Excel x La Victoire (Encosta De Lago )
3
3.3
10/10
T: R Baker
R: C B Perrett (56.5)
10/10
5m Mr. Nancho x Half Irish (Half Iced )
4
4.6
Kolee (9)
1/1F
T: A D Schumacher
R: L J Allpress (56.5)
1/1F
4m Shinko King x Sanlee (San Luis )
5
6.1
5/5
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (56.5)
5/5
5m O'Reilly x Bondi Beauty (Danasinga )
6
6.2
9/9
T: P W Fleming
R: D A Hirini (53.5)
9/9
5m Road To Rock x All In Roses (Bertolini )
7
8.2
12/12
T: Ms J Vandenberg
R: Timothy Johnson (55.5)
12/12
8
8.9
6/6
T: P D Pascoe
R: D L Turner (58.5)
6/6
6g Danfive x Beaudamiss (Beau Zam )
9
10.9
4/4
T: Ms M Cartwright
R: L T Hemi (57.5)
4/4
10
11.2
Avatrix (12)
7/7
T: R and C Bothwell
R: N Teeluck (54.5)
7/7
5m Cecconi x Flyhigh (Flying Spur )
11
19.5
2/2
T: J Benner and H Wynyard
R: J Parkes (58.5)
2/2
12
32.3
11/11
T: Ms K Buttimore
R: D G Bradley (58.5)
11/11
7g Pins x Smitten Kitten (Volksraad )
13
37.5
13/13
T: F Stammers
R: J J Fawcett (54.5)
13/13
6g Hula Dann x Jump Onboard (Star Board )
Race 5 - Hawera Trainers (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:31.96
Prizemoney: $8,000
1
6/6
T: R and C Bothwell
R: J Parkes (59)
6/6
Winning siblings: Belle Fascino, Inca Warrior, Phat Beats,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
3/2
T: A D Schumacher
R: Z W Moki (55)
3/2
7m Ishiguru x Mini Jay (Stark South )
3
4.0
5/5
T: W J Thurlow
R: L T Hemi (56)
5/5
4m Makfi x Kew (Casual Lies )
4
4.4
8/9
T: A M Clement
R: M Tanaka (57.5)
8/9
5
4.5
4/7
T: Ms J Chell
R: C B Perrett (59)
4/7
6
5.8
14/14
T: P D Pascoe
R: B R Hutton (53)
14/14
6m Cecconi x Timeout (Postponed )
7
5.9
7/4
T: Ms T Egan
R: L J Allpress (56.5)
7/4
6m Zed x Arawhata (Thorn Park )
8
6.9
10/8
T: W R Jones
R: D A Hirini (54.5)
10/8
5g Darci Brahma x Colourship (Rainbow Quest )
9
9.5
11/11
T: S A Sharrock
R: S A Wahab (54)
11/11
6m Postponed x Embraced (Westminster )
10
10.4
1/1F
T: Ms S Cookson
R: J K Riddell (60)
1/1F
5g Road To Rock x Noah's Delight (Thorn Park )
11
10.9
9/10
T: P W Fleming
R: Timothy Johnson (52.5)
9/10
12
12.2
2/3
T: K T Myers
R: R J Myers (59)
2/3
4g Excellent Art x Kudamm (Cape Cross )
13
15.4
12/13
T: P W Fleming
R: J J Fawcett (50.5)
12/13
7m Great Britain x Roscommon (O'Reilly )
14
17.5
13/12
T: A M Clement
R: D L Turner (57.5)
13/12
6g Viking Ruler x Danceonthemoon (Victory Dance )
Race 6 - Eltham Vet Services Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:47.07
Prizemoney: $7,000
1
6/6
T: K T Myers
R: J K Riddell (58.5)
6/6
5g Keeper x Impulsive (Pillaster )
Winning siblings: Keep Her Secret,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/5
T: Ms K Buttimore
R: D G Bradley (56.5)
4/5
7m Duelled x Remy Lane (Rhythm )
3
1.5
11/10
T: Ms J Moss
R: R M Goldsbury (56.5)
11/10
5g Sandtrap x Double Icon (I Conquer )
4
1.6
3/3
T: Ms T Egan
R: L T Hemi (57.5)
3/3
6g Thano x Bowen Arrow (Faltaat )
5
2.4
2/2
T: A M Clement
R: M Tanaka (58.5)
2/2
5g Keeper x Freezem (Stark South )
6
4.4
10/11
T: Emma Glasgow
R: D A Hirini (53.5)
10/11
5m Roc De Cambes x Mi Dane (Traditionally )
7
4.5
1/1F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (56.5)
1/1F
5m Nom Du Jeu x Athenri (Zabeel )
8
5.7
9/9
T: Ms S Gordon
R: Timothy Johnson (53.5)
9/9
4m Thewayyouare x Analyze (Anabaa )
9
6.1
7/7
T: P D Pascoe
R: D L Turner (56.5)
7/7
4m Mastercraftsman x Ghia (Kaapstad )
10
6.5
5/4
T: K T Myers
R: Z W Moki (55.5)
5/4
5g Shinko King x Asharani (Entrepreneur )
11
7.4
Entreat (10)
8/8
T: K T Myers
R: S A Wahab (52.5)
8/8
Race 7 - Norwoods Farm Machinery-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:46.51
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: Ms J Vandenberg
R: M Tanaka (57.5)
5/5
8g Danroad x Astyanax (Hector Protector )
Winning siblings: Fine Line, Tivoli,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/8
T: Anne Davies
R: N Teeluck (54)
8/8
7g Handsome Ransom x Lutaana (O'Reilly )
3
2.8
3/4
T: Rosie Buchanan
R: D L Turner (56.5)
3/4
6g Any Suggestion x Etna Court (Pompeii Court )
4
3.3
1/1F
T: L Knight
R: R M Goldsbury (55.5)
1/1F
7g Gallant Guru x Pernote (Personal Escort )
5
4.6
4/3
T: I J Adams
R: Timothy Johnson (55)
4/3
6
7.8
7/7
T: E and J Rayner
R: J Parkes (55)
7/7
5g Any Suggestion x Gemima (Casual Lies )
7
15.5
Vega (5)
2/2
T: P G Keegan
R: L J Allpress (57)
2/2
7g Duelled x Operavega (Stravinsky )
8
17.3
9/9
T: K T Myers
R: S A Wahab (50)
9/9
8m Bahhare x Take Three (Al Akbar )
9
21.0
Stanley (11)
6/6
T: R J Patterson
R: D G Bradley (54)
6/6
Race 8 - Rich Hill Stud Taranaki (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:27.23
Prizemoney: $8,000
1
1/1F
T: P D Pascoe
R: L J Allpress (60)
1/1F
6g Citi Habit x Tiana (Lord Ballina )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/6
T: W S Gulliver
R: R M Goldsbury (52)
6/6
3
13.6
2/2
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
2/2
5g Alamosa x Kapilas (Carnegie )
4
14.6
5/5
T: P G Keegan
R: L T Hemi (55)
5/5
8g Zed x Flit (Lord Ballina )
5
21.6
10/8
T: W S Gulliver
R: J J Fawcett (52.5)
10/8
13g Deputy Governor x Aggie Grey (Standaan )
6
23.0
3/3
T: R and C Bothwell
R: J Parkes (59.5)
3/3
5g Librettist x Opal Desire (The Commander )
7
31.5
8/9
T: A C Parkes
R: N Teeluck (55.5)
8/9
5g Indy King x Ubiety (Pentire )
8
31.6
9/10
T: J T Zuppicich
R: D L Turner (56.5)
9/10
9
32.0
7/7
T: Ms L Latta
R: R J Myers (54)
7/7
6m Le Bec Fin x Aeon Triana (Rodrigo De Triano )
10
48.8
4/4
T: K Gray
R: J K Riddell (58.5)
4/4
5g Red Giant x Make Me Strong (Danehill )