Breednet Results

HAWKESBURY - Thursday, July 2

Race 1 - Blanco Cooking Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:26.47 (37.95)
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: K A Lees
R: B Avdulla (58)
11/4
3f Big Brown x Airlie (Zabeel )
Winning siblings: Magnum,
2
1.3
6/1
T: J and G Lee
R: Ms K O'Hara (56)
6/1
4g Reset x Olgavich (Maroof )
3
1.4
11/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (55.5)
11/1
3f Authorized x Academy Awards (Royal Academy )
4
11.4
7/4F
T: Mitch Newman
R: Rachel King (54.5)
7/4F
4m Tanabota x Littlemiss Wonder (Grass Wonder )
5
13.0
11/4
T: C E Conners
R: J Penza (56)
11/4
3f Big Brown x Tiny Belle (Danehill )
6
18.0
100/1
T: Peter W Stanley
R: K Dunbar (56)
100/1
Race 2 - Casio 3yo Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 0:59.26 (35.60)
Prizemoney: $22,000
1
Tribe (1)
15/8F
T: M R Johnston
R: Ms J Taylor (57.5)
15/8F
3g Shaft x Margaret River (Brief Truce )
2
0.8
9/2
T: G K White
R: T Angland (59)
9/2
3c Spinning World x Northern Music (Lord Seymour )
3
1.3
16/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (55.5)
16/1
3f Danzero x Vodka Twist (Hurricane Sky )
4
2.6
13/2
T: R L Pearse
R: Tim Clark (58)
13/2
5
3.6
11/4
T: Ms L Aspros
R: G Schofield (56.5)
11/4
3f Sebring x Jewelled Gate (Hurricane Sky )
6
4.4
9/1
T: G D Hickman
R: G Buckley (56)
9/1
3f Swiss Ace x Lazulia (Zabeel )
7
5.2
100/1
T: S I Singleton
R: J Ford (55)
100/1
3f Olympus x Alameda (Frisco View )
8
6.2
40/1
T: Nick Mitchell
R: D R Beasley (55)
40/1
3f Lonhro x Mistake Creek (Diatribe )
Race 3 - Everdure Bbqs Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:04.19 (34.06)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: David Pfieffer
R: T Angland (59)
7/4F
Winning siblings: Danarule,
2
1.0
4/1
T: G Portelli
R: B Avdulla (56.5)
4/1
2g Congrats x Dirty (Hussonet )
3
3.0
9/2
T: T Wong
R: G Schofield (56.5)
9/2
2g Hard Spun x Joyous Rain (Spectrum )
4
3.8
20/1
T: Ms L Aspros
R: J Penza (59)
20/1
3g War Pass x Sol Mere (Royal Academy )
5
4.2
11/2
T: G L Frazer
R: Ms C Nutman (57)
11/2
3g All American x Song Of Unbridled (Unbridled's Song )
6
4.4
16/1
T: Nick Mitchell
R: Thomas Huet (56.5)
16/1
2c Street Sense x Awtaar (Secret Savings )
7
10.3
12/1
T: J and G Lee
R: D R Beasley (59)
12/1
4g Faltaat x Westmeath (Stark South )
8
11.9
12/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (56.5)
12/1
2g Guillotine x Riverina Girl (Black Minnaloushe )
9
13.0
150/1
T: Ms B Mackie
R: Jamie Gibbons (55)
150/1
Race 4 - Omega Altise Cooling Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:04.41 (34.29)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: G L Frazer
R: Ms C Nutman (53.5)
7/4F
Winning siblings: Diamond Costa, Miss West Coast,
2
2.8
7/2
T: G A Ryan
R: Lester Grace (55.5)
7/2
2f Exceed And Excel x Queenofthefaeries (Dubai Destination )
3
2.9
Anisha (1)
9/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58)
9/2
3f High Chaparral x Quiet Life (Sunday Silence )
4
5.3
60/1
T: W M Slinkard
R: G Buckley (58)
60/1
3f Nicconi x Great Chic (Prince Of Birds )
5
5.7
100/1
T: Ms B Mackie
R: J Kehoe (58)
100/1
3f Mosayter x Go Tango (Rhythm )
6
5.8
13/4
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55.5)
13/4
2f Hinchinbrook x Jade Diva (Jade Robbery )
7
7.2
5/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (58)
5/1
3f Sebring x Whitehaven Girl (Umatilla )
Race 5 - Robinhood Rangehoods Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 0:58.16 (34.42)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: Ms E Potowski
R: T Angland (57)
6/1
4g Lion Heart x Whitfield Avenue (Hula Chief )
2
0.8
4/1
T: Craig Carmody
R: Ms W Costin (57)
4/1
3g Court Command x Bayremah (Kingdom Bay )
3
1.6
7/2
T: G Portelli
R: G Buckley (55.5)
7/2
4
1.8
Spying (1)
13/2
T: Grant Allard
R: K Jennings (57)
13/2
5g Zizou x Clarinda (Sir Dapper )
5
3.4
5/2F
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (58)
5/2F
3g Shamardal x Miss Bax (Canny Lad )
6
3.9
5/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (52.5)
5/1
3f Written Tycoon x Shazee (Danewin )
Race 6 - Shriro Commercial Appliance-C2 (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:39.68 (34.48)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Joseph Pride
R: G Schofield (56)
5/2
2
0.8
15/4
T: G G Hall
R: Tim Clark (57)
15/4
5g Husson x Dream Machine (Nothin' Leica Dane )
3
1.8
5/2F
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (55)
5/2F
3g Sebring x Pride Of Africa (Desert Sun )
4
3.2
12/1
T: S Thomas
R: P King (54)
12/1
4g Strada x Hickory Snip (Snippets )
5
7.1
4/1
T: J G Sargent
R: K Jennings (57)
4/1
6
7.4
12/1
T: Stephen Schofield
R: J Kehoe (54)
12/1
7
15.2
200/1
T: Peter W Stanley
R: K Dunbar (54)
200/1
4m Lone Wolf x Wrangle (Hula Chief )
Race 7 - Omega Cooking Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:18.48 (34.63)
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: G D Hickman
R: Ms W Costin (55)
9/2
3g High Chaparral x Honi (Marauding )
Winning siblings: Paprika,
2
1.0
11/8F
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (58)
11/8F
3g Swiss Ace x Vibe (King's Best )
3
5.5
66/1
T: S Farley
R: G Buckley (54)
66/1
3f Casino Prince x Mattie (Marscay )
4
5.6
7/1
T: G L Frazer
R: Ms C Nutman (52.5)
7/1
4m Tale Of The Cat x Basia (Elusive Quality )
5
7.2
40/1
T: W M Slinkard
R: Ms K O'Hara (54)
40/1
6
8.6
8/1
T: R H Holloway
R: B Spriggs (56)
8/1
3g Keep The Faith x Danish Puss (Tale Of The Cat )
7
8.8
4/1
T: G A Ryan
R: J R Collett (58.5)
4/1
3g Red Arrow x Raise A Dane (Danehill )
8
11.2
9/1
T: G R Nickson
R: J Penza (59)
9/1
Race 8 - Neil Perry By Omega (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(7) Time: 1:25.21 (35.59)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Joseph Pride
R: T Angland (57)
15/4
3g Magic Albert x Torrini (Danzero )
Winning siblings: Pinetti, Supreme Plus, Volatore,
2
0.5
8/1
T: M D Moroney
R: C Lever (57.5)
8/1
4g Pentire x Belle Nuite (Balmerino )
3
0.6
5/2F
T: Nick Mitchell
R: Thomas Huet (59)
5/2F
5g Snitzel x Made Of Diamonds (Made Of Gold )
4
2.0
30/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (55.5)
30/1
4m Encosta De Lago x Heavenly Glow (Spinning World )
5
2.1
16/1
T: K A Lees
R: K Jennings (56)
16/1
6
4.4
12/1
T: M C Conners
R: Ms J Taylor (54.5)
12/1
5m Untouchable x Donna Carmela (Beautiful Crown )
7
4.8
40/1
T: D R Mirfin
R: Ms C Nutman (56)
40/1
7g Dash For Cash x Dalexpress (Success Express )
8
6.9
15/1
T: J C Coyle
R: J R Collett (58.5)
15/1
9
13.4
5/2F
T: Tony McEvoy
R: B Spriggs (56)
5/2F