Breednet Results

HOBART - Sunday, April 29

Race 1 - Racehorse Owners Assoc. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:07.23 (36.20)
Prizemoney: $17,000
1
2/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (58)
2/1
3g Starcraft (NZ) x Stepaway (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: Savoire Step, Square Donut,
2
1.8
1/1F
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (54)
1/1F
3f Wordsmith x Sorell Miss (Mujahid (USA))
3
2.6
30/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B Muhcu (58)
30/1
3g Hard Spun (USA) x Let's Be Happy (Brief Truce (USA))
4
5.2
11/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58)
11/1
3g Needs Further x Tough Customer (Tough Speed (USA))
5
5.3
15/4
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (56.5)
15/4
4m Roman Emperor (NZ) x Angora (Barathea (IRE))
6
6.3
40/1
T: Ms J James
R: M Ulucinar (58.5)
40/1
6g Matsqui x Sharp Mind (Mind Games (GB))
7
8.6
40/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (58.5)
40/1
4g Toorak Toff x Volksini (NZ) (Volksraad (GB))
Race 2 - Goracingtasmania.Com.Au Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.54 (37.04)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: P H Bloomfield
R: Ismail Toker (58.5)
11/2
5g King Of Prussia x Barravore Miss (Nijinsky's Way (USA))
Winning siblings: Fund Us Keep Us,
2
0.1
10/9F
T: Adrian Duggan
R: T Baker (58)
10/9F
3g Foxwedge x Lady Cat (CHI) (Sir Cat (USA))
3
1.1
Stinka (6)
11/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (58)
11/1
3g Stinchar x Rubicor (Rubiton )
4
1.3
11/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: D M Ganderton (58.5)
11/1
5g Savoire Vivre (GB) x Venus A Go Go (West Quest (CAN))
5
3.0
10/1
T: Scott Brunton
R: C Newitt (58)
10/1
3g Stryker x Actrice (Elvstroem )
6
3.1
6/1
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (58.5)
6/1
4g Keep The Faith x Rancherie (Rancho Ruler )
7
5.4
66/1
T: J F Luttrell
R: Shuji Amano (56.5)
66/1
4m Elvstroem x Our Hollywood Miss (Woodman (USA))
8
6.6
11/1
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
11/1
5m All Bar One x Royal Highness (Lion Hunter )
9
7.9
60/1
T: Ms T Mollross
R: Sigrid Carr (56.5)
60/1
7m Flaring Sun x Giftilla (Flotilla )
10
10.4
150/1
T: Stephen Lockhart
R: B Muhcu (58.5)
150/1
4g Sepoy x Lucida (Danehill (USA))
Race 3 - Tasbred Bonus Scheme Plate-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:42.74 (35.78)
Prizemoney: $17,000
1
5/2F
T: J K Blacker
R: C Newitt (57)
5/2F
4m Hidden Dragon x Annunaki (Air De France (USA))
2
1.8
8/1
T: E C Batt
R: B Muhcu (58.5)
8/1
3g Pendragon (NZ) x Authoress (GB) (Singspiel (IRE))
3
2.3
20/1
T: K and T Hanson
R: Ismail Toker (59)
20/1
4g Ladoni (GB) x Old Blush (IRE) (Octagonal (NZ))
4
2.7
15/2
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (57)
15/2
4m Moshe x Bop Girl (West Point )
5
2.9
20/1
T: G J McCulloch
R: Teagan Voorham (55)
20/1
6m Haradasun x Tea Party (USA) (Night Shift (USA))
6
4.4
3/1
T: Ms T Mollross
R: B McCoull (57)
3/1
4g Hussonet (USA) x Zip Baby Zip (Indian Danehill (IRE))
7
4.5
10/1
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (57)
10/1
5m Tough Speed (USA) x Rising Art (Partners Choice (USA))
8
4.6
Foreeva (10)
15/2
T: T W Evans
R: T Baker (56.5)
15/2
3f Turffontein x Grandiva (Grandera (IRE))
9
7.4
15/2
T: Stephen Lockhart
R: Ms S Catania (58.5)
15/2
3g Medaglia D'Oro (USA) x Slow The Flow (Hussonet (USA))
10
9.4
150/1
T: G J McCulloch
R: Shuji Amano (57)
150/1
11
9.6
80/1
T: G S White
R: D Schmitt (55)
80/1
3f Americain (USA) x Lady Of Gold (Promontory Gold (USA))
Race 4 - W L Shields 2yo Autumn Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:13.97 (35.35)
Prizemoney: $25,000
1
1/5F
T: Patrick Payne
R: C Newitt (55)
1/5F
2f Needs Further x Tycoon Sali (Last Tycoon (IRE))
Winning siblings: Conviction, Liberty Tycoon,
2
3.5
14/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
14/1
2g Wordsmith x Miss Elizabeth (Lucky Owners (NZ))
3
5.0
Tiesto (1)
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: B McCoull (57)
7/2
2g Tough Speed (USA) x French Lace (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
5.7
20/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (57)
20/1
2g Wordsmith x Gee Gees Prairie (Teofilo (IRE))
5
8.0
80/1
T: T W Evans
R: T Baker (55)
80/1
2f Tough Speed (USA) x Baby Doe (West Quest (CAN))
6
8.5
30/1
T: S Gandy
R: A Darmanin (57)
30/1
2g Wordsmith x The Cry (Eire (NZ))
Race 5 - Edyth Langham Autumn Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.82 (35.66)
Prizemoney: $25,000
1
15/1
T: Scott Brunton
R: Ismail Toker (57)
15/1
3g Turffontein x Morell (West Quest (CAN))
Winning siblings: Galenus, Reconquista,
2
1.3
6/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (55)
6/1
3f Therock x Asset (Reset )
3
1.5
4/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
4/1
3f Wordsmith x Vivre La Nett (Savoire Vivre (GB))
4
1.6
10/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (55)
10/1
3f Wordsmith x Style Setter (Snippets )
5
3.3
7/2
T: Bill Ryan
R: A Darmanin (55)
7/2
3f Needs Further x Gehenna (Ladoni (GB))
6
4.3
40/1
T: J K Blacker
R: Ms R Mangan (57)
40/1
3g Wordsmith x Primrose Bay (Brief Truce (USA))
7
15.0
11/8F
T: Scott Brunton
R: C Newitt (57)
11/8F
3g Canford Cliffs (IRE) x La Signorina (Distorted Humor (USA))
Race 6 - Australian Trainers Assoc. Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.39 (35.12)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: J K Blacker
R: B McCoull (59)
5/4F
5g Court Command x Certain Blaze (Blazing Saddles )
2
1.0
14/1
T: Tegan Keys
R: Ismail Toker (55)
14/1
8g Danbird x She Gave It To Him (Delgado (USA))
3
2.3
6/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (55.5)
6/1
5g Equiano (FR) x Aprisa (Viscount )
4
3.2
5/1
T: Scott Brunton
R: C Newitt (54)
5/1
5g Authorized (IRE) x La Redoute (Redoute's Choice )
5
3.4
4/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
4/1
4g Congrats (USA) x Bewitchment (Encosta De Lago )
6
4.2
40/1
T: Sarah Cotton
R: T Baker (54)
40/1
5m Exceed And Excel x Off The Planet (Fusaichi Pegasus (USA))
7
4.5
11/1
T: Tegan Keys
R: B Muhcu (59)
11/1
7m Elvstroem x Caos Cross (NZ) (Cape Cross (IRE))
8
5.7
40/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
40/1
7g Wordsmith x Opera Star (Rigoletto )
9
8.0
25/1
T: D A Miller
R: Chris Graham (56.5)
25/1
5g Written Tycoon x Darcenell (Tailings (USA))
Race 7 - Coral Sea Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:40.84 (34.97)
Prizemoney: $20,000
1
2/5F
T: J K Blacker
R: Chris Graham (57.5)
2/5F
4g Al Maher x Tasmanian Tiger (Hold That Tiger (USA))
Winning siblings: Blackberry Rose, Galeocerdo,
2
4.0
7/2
T: J K Blacker
R: C Newitt (58.5)
7/2
6g Churchill Downs x Southern Storm (More Than Ready (USA))
3
4.1
4/1
T: J L Keys
R: Sigrid Carr (55.5)
4/1
6m Magnus x Mislaid (Encosta De Lago )
4
11.8
16/1
T: Max Cowen
R: Shuji Amano (54)
16/1
8g Host (CHI) x Alazeya (Anabaa (USA))
Race 8 - Renault Hobart (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:28.14 (37.48)
Prizemoney: $17,000
1
13/2
T: T W Evans
R: T Baker (57.5)
13/2
5g Turffontein x Walvis Bay (NZ) (Cape Cross (IRE))
2
0.5
15/4
T: J L Keys
R: Chris Graham (58.5)
15/4
4g Wordsmith x Amarlia (Jeune (GB))
3
1.0
8/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (54)
8/1
5g Domesday x Reannag (Canny Lad )
4
1.1
5/2F
T: G S White
R: Teagan Voorham (57)
5/2F
5
1.4
4/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (57.5)
4/1
5g Legion x Indigo Girl (Hennessy (USA))
6
3.1
20/1
T: Angela Brakey
R: C Newitt (54.5)
20/1
7
3.2
66/1
T: Scott Brunton
R: Ms S Catania (55)
66/1
6g Duke Of Marmalade (IRE) x Royal Magenta (Royal Academy (USA))
8
3.3
30/1
T: Marion Dalco
R: D Schmitt (55)
30/1
5g West Quest (CAN) x Savvy Rose (Savoire Vivre (GB))
9
6.8
20/1
T: J F Luttrell
R: Shuji Amano (55)
20/1
8g Monde Bleu (GB) x Pratt's Miss (Yeats (USA))
10
9.8
8/1
T: Ms K McAdam
R: Ms R Mangan (55.5)
8/1
5g Redoute's Choice x Pravda (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 9 - Trchobart.Com.Au Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.81 (35.44)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: Max Cowen
R: B McCoull (57)
11/2
3f Wordsmith x My Fraulein (Telesto (USA))
Winning siblings: My Diana,
2
2.0
30/1
T: J E Hill
R: B Muhcu (54)
30/1
6g O'Lonhro x Alpine Countess (Tirol (IRE))
3
2.5
12/1
T: Ms J Duncan
R: Chris Graham (54.5)
12/1
3f Magnus x Keluca (Keltrice )
4
3.0
15/4
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58)
15/4
3g Artie Schiller (USA) x Ajaweed (Hennessy (USA))
5
5.2
13/2
T: K P Hamilton
R: C Newitt (58)
13/2
5g Town Of Dragon x My Dad's A Pirate (Portland Pirate )
6
5.5
100/1
T: Wayne Curran
R: Ms S Catania (55)
100/1
6g Reset x Getaway Girl (Plush (NZ))
7
7.3
Kepta (9)
4/1
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (54)
4/1
4m Wordsmith x Primrose Bay (Brief Truce (USA))
8
8.0
25/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (57)
25/1
5g Magnus x Here For Glory (Dehere (USA))
9
9.0
40/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57)
40/1
10
9.2
2/1F
T: Scott Brunton
R: A Darmanin (56.5)
2/1F
4m Keano (NZ) x Surf Candy (NZ) (Cape Cross (IRE))